Seful Bisericii ortodoxe grecesti, atac fara precedent la adresa FMI si UE: Premierul Papademos trebuie sa respinga santajul strainilor si retetele lor mortale

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2012, 16:05 Actualitate | Internaţional


Seful Bisericii ortodoxe grecesti, Ieronimos, a lansat joi un atac violent si neasteptat impotriva "santajului strainilor" si a "retetelor lor mortale", in momentul in care Atena se afla sub presiunea UE si a FMI pentru a adopta noi masuri de austeritate, relateaza AFP.

Intr-o scrisoare deschisa adresata premierului Lucas Papademos, publicata de agentia de presa greaca Ana, inaltul prelat s-a declarat ingrijorat de "masuri si mai dure, dureroase si nedrepte (...) doze si mai mari dintr-un medicament mortal (...) pentru economia noastra".

Aflat in fruntea unei biserici care nu este separata de stat, el a denuntat "pretentiile impotriva suveranitatii nationale a tarii", evocand scandalul generat de o propunere informala a Germaniei, respinsa de UE, de a impune un control decizional european asupra gestionarii bugetului grecesc.

Reputat ca un moderat si evitand pana in prezent interventionismul care i-a caracterizat pe predecesorii sai, in anii '90, Ieronimos i-a cerut premierului Papademos sa "respinga santajul strainilor si retetele lor mortale".

Seful Bisericii a apelat la accente dramatice pentru a descrie efectele crizei economice si cei doi ani de austeritate care au lovit aceasta tara, ferita o perioada indelungata de timp de efectele de saracire din Europa occidentala si cortegiul sau de oameni fara adapost sau fara hrana.

"Fenomenul celor fara adapost si al infometatilor ia dimensiuni de cosmar", a spus Ieronimos, in conditiile in care Biserica, prospera si foarte influenta, intr-o tara unde populatia este in proportie de 90% ortodoxa, este aspru criticata acum pentru modul feroce in care isi apara privilegiile financiare si fiscale.

Sub amenintarea intrarii in incetare de plati, in martie, Grecia negociaza in prezent o noua cura de austeritate cu creditorii sai internationali.

Aceasta prevede in special reduceri de salarii in sectorul privat si noi desfiintari de locuri de munca in cel public, in schimbul deblocarii celei de-a doua transe din imprumutul de 130 de miliarde de euro promis de Zona Euro la finele lui octombrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3898 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    ok (Joi, 2 februarie 2012, 16:13)

    MirceaA [utilizator]

    probabil ca Ieronimos are bani pusi deoparte cu care va finanta bugetul.
    • +4 (14 voturi)    
      Biserica a sustinut creditarea? (Joi, 2 februarie 2012, 18:24)

      Ieronimos vs. Economia [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Ieronimos a iesit sa faca scandal cand a auzit ca oamenii se imprumuta in prostie de la banci sau ca enoriasii nu-si platesc taxele si impozitele fara de care nici un stat nu poate exista? Nu. E un ipocrit nenorocit, inca un demagog care asmute populatia ca sa nu plateasca el impozit pe veniturile bisericesti.

      Sa-i fie rusine bisericii ortodoxe grecesti ca are terenuri de miliarde de euro cu care n-are ce face si ar putea contribui la ajutoarea 'sarmanilor' pe care ii tot plange cu lacrimi de crocodil.

      Stiti ca banii popimii din Grecia sunt scutiti de taxe si impozite? Ei o duc cel mai bine in randul 'nevoiasilor' si daca incercati sa-i convingeti sa dea si ei ceva bani pt a plati din datoriile facute de poporul lor grec sa vedeti ce spume fac de suparare. Nici macar binecuvantarile nu vi le dau gratis..

      Biserica greaca sa mai lase xenofobia si nationalismul isteric si sa se concentreze pe moralizarea populatiei care fraudeaza propriul stat.

      Un popor care nu intelege ca taxele si impozitele sunt necesare pentru ca un stat sa-i fie adapost si protectie e un popor care nu merita acel stat, va fi treptat dispersat si asimilat de popoare cu state mai solide.

      Cred ca Grecia ar trebui sa fie expulzata din zona euro, sa se reintoarca la drahma si grecii sa munceasca pe acele bucatele de hartie pe care nu le va vrea nimeni la schimb prin Europa !
      Va fi o lectie, ca nu poti sa te tii trufas prin Balcani profitand de banii luati temporar de la germani.

      Fara UE, vom vedea cum arata Grecia de fapt, cu economia ei reala. Falimentara (-5,5% anul asta).
      • 0 (2 voturi)    
        pt corectitudine (Vineri, 3 februarie 2012, 4:58)

        paraipan [anonim] i-a raspuns lui Ieronimos vs. Economia

        Si banii "popimii" din Romania tot scutiti de taxe si impozite sunt. Asta include magazinele cu fleacuri bisericesti, pensiunile, terenuri precum si nunti botezuri, inmormantari ( daca vrei sa enervezi rau de tot un popa, cere-i o chitanta ). In acelasi timp nu-mi aduc aminte de vreun popa din romania care sa aiba vreo atitudine in favoarea enoriasilor, alta in afara de a le lua banii. Asa ca las-o mai moale.
    • 0 (0 voturi)    
      Care privilegii?! (Vineri, 3 februarie 2012, 16:31)

      kosmotrekker [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Poate va referiti la PRIVILEGIUL de a trai cu masura ,in austeritate si cu bun simt cum se traieste in manastiri la Athos.Cine a fost acolo stie despre ce este vorba. Implicarea finantelor internationale si a politicului in regulile si viata unei institutii --Biserica --
      muuuult mai vechi ( doar vreo 2000 ani ) decat acest nou Pact de la Varsovia ''umanizat'' ,este notorie . Adica dreptul de proprietate il numai unii ,asa selectiv
      cu voie de la Stapanire. Nu faci ce vor EI ,de la UE, atunci de executa .Simplu.Si asta este de-abia inceputul !
  • 0 (14 voturi)    
    Scoatei mai intai barna din ochiul tau... (Joi, 2 februarie 2012, 16:27)

    Mihai [anonim]

    Daca biserica condusa de Inaltul Prelat, in loc de manifestari ipocrite, ar cauta solutii, ar trebui sa-si asume o mare parte a esecului, corectitudinea, moralitatea si probitatea enoriasilor ei este, in mare parte cauza situatiei de astazi a Greciei. Dar e mai simplu sa muti plata in rai si sa invinovatesti pe altii pentru propriul esec.
    • -2 (16 voturi)    
      biserica, verticala sau orizontala? (Joi, 2 februarie 2012, 16:42)

      aurel [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Nu inteleg ce solutii ar trebui sa gaseasca biserica sau in ce masura este aceasta parte a unui esec. Eu vad numai ca in alta tara o institutie reprezentativa a luat atitudine in favoarea propriei tari si popor
      • +2 (8 voturi)    
        Umanism demagogic (Joi, 2 februarie 2012, 17:16)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui aurel

        Mai lasati-o moarta cu datoria, dreptatea, favoarea si bilbele. N-au importanta.

        Cheltuielile PREZENTE peste venituri, astea au importanta. Cine mai imprumuta Grecia in viitor? Cine da bani cui si de unde? Repet, uitati trecutul! Purceaua moarta din cotet nu este datoria actuala a Greciei. E valabil pentru intreaga Europa.
      • +3 (13 voturi)    
        Mda (Joi, 2 februarie 2012, 17:29)

        calator [anonim] i-a raspuns lui aurel

        Dar cand au luat imprumuturi de ce nu a luat atitudine?
      • 0 (0 voturi)    
        Intai institutia trebuia sa-si faca treba (Vineri, 3 februarie 2012, 14:47)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui aurel

        Poporul onest plateste impozite stimate, domn: Iisus a spus: Dati cezarului ce se cuvine cezarului..., in Grecia principala problema a fost evaziune la scara mare ceea ce se numeste furt. Rolul bisericii este sa previna pacatul, si uite aici este esecul.
  • +3 (13 voturi)    
    ... (Joi, 2 februarie 2012, 16:33)

    dragos234 [utilizator]

    Le-au redus datoriile la 32 de cenri pt un euro si grecii tot fac fitze si figuri ca nu vor sa plateasca.
  • +1 (13 voturi)    
    Astia merita lasati sa falimenteze (Joi, 2 februarie 2012, 16:44)

    bogdan [anonim]

    Eu in locul germaniei i-ash lasa sa falimenteze necontrolat. Sa experimenteze vro citiva ani viata pe deficit 0, si dupa aia sa se roage ei de UE sa-i primesca inapoi .... ca vad ca tot timpul au impresia ca-s sub opresiune...
  • +3 (7 voturi)    
    sectorul privat (Joi, 2 februarie 2012, 16:51)

    Voodoo [anonim]

    reduceri de salarii in sectorul privat? o_O adica de unde pana unde intervine FMI in salarizarea mediului privat? ori nu s-a-nteles ce s-a tradus? asta ca sa nu mai vorbim ca, mediul privat e sponsorul salariilor bugetare. adica vor mai putini bani la buget? aiureala totala.
    • +2 (2 voturi)    
      salariul minim (Joi, 2 februarie 2012, 17:40)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Voodoo

      Problema e ca salariul minim din Grecia, de 751 EUR e mai mare decat salariul mediu de la noi (487 EUR), si vreo 4-5 ori mai mare decat salariul mimin la noi (161 EUR). Si asta in conditiile in care tara e in faliment.

      Problema e ca un salariu minim atat de mare duce la somaj pe de o parte, si lipsa de competitivitate pe de alta parte. Pentru ca daca un om nu produce suficient cat sa-si merite salariul de 751 EUR, va ramane somer.

      Ca idee, in SUA salariul minim la nivel federal e echivalent cu aproximativ 945 EUR (7.25$/ora). Deci salariul minim din Grecia e similar cel din SUA, doar cu 20% mai mic. Mie mi se pare aberant.
  • -4 (16 voturi)    
    Grecia este atacata intrucit este nucleul ortodoxi (Joi, 2 februarie 2012, 16:53)

    mesaj [anonim]

    Noua oridne mondiala doreste sa integreze cit mai mult toate tarile din estul europei care in parte sunt ortodoxe

    Ortodoxia este obstacolul in calea integrarii si omogenizarii prin nivelarea constiinei si crearea unui om unidimensional al consumului.
    Consumul trebuie sa fie contraolat de companii multinationale care sa produca un produs pentru o masa larga cu acelasi gusturi si opinii in toata europa.
    La fel politica trebuie sa impuna acelasi ideii intregii europe in care consumatorii politici trebuie sa aiba aceleasi opinii si sa primeasca bicul saraciei.
    • +5 (13 voturi)    
      Decebal (Joi, 2 februarie 2012, 17:17)

      math [anonim] i-a raspuns lui mesaj

      Si eu dupa ce am luat milioane de Euro imprumut si nu mai vreau sa platesc ratele, voi spune la fel,

      Sunt urmasul lui Decebal, salvatorul natiunii, bancile si multinationalele care conduc lumea ma urmaresc din frageda copilarie.

      Mai ai frati .... "omule multimensional" ?
    • 0 (10 voturi)    
      baiatule... (Joi, 2 februarie 2012, 17:22)

      ChavaLito^ [anonim] i-a raspuns lui mesaj

      noua ordine mondiala doreste ca termenul de "Suveranitate nationala" sa nu mai existe si asta indeferent de religie ... oricum atunci cand se va realiza si chiar se va realiza... va exista o singura religie care cu siguranta nu va fi ortodoxa ... o singura armata, o singura economie si un sungur guvern condus de bancheri. ortodoxia nu are nici un cuvant de spus in fata NWO. baga bine la cap.
    • -2 (8 voturi)    
      parerea mea (Joi, 2 februarie 2012, 17:24)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mesaj

      Parerea mea este ca Grecia 'este atacata' pentru ca sunt multi bruneti, alfabetul lor nu contine prea multe litere latine si au mai multe zile cu soare decat media pe EU. Desigur, si pentru ca sunt foarte ortodocsi.
      Si, sa nu uitam, companiile si tavernele grecesti au ajuns sa detina monopol pe productia mondiala de tzatziki si gyros, ceea ce a suparat grupurile transnationale din industria alimentara.
    • +4 (4 voturi)    
      Problema si solutia (Joi, 2 februarie 2012, 19:24)

      AT [anonim] i-a raspuns lui mesaj

      Pai stai putin, nu e consumul prea mare cauza problemei? Si atunci solutia nu ar fi tocmai postul si rugaciunea, asa cum zice biserica ortodoxa?
    • +1 (1 vot)    
      faci confuzii (Joi, 2 februarie 2012, 21:55)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui mesaj

      tocmai consumul i a adus pe greci acolo unde sunt ! ei saracii sunt mari consumatori, nu tre nimeni sa i transforme in asta ... doar ca ei consuma pe datorie !
    • +1 (3 voturi)    
      conspiratia adevarata (Joi, 2 februarie 2012, 22:22)

      padre [anonim] i-a raspuns lui mesaj

      trebuie sa dispara ortodoxismul grec. si intotdeauna s-a dus o lupta acerba pentru ca niciodata bisericile ortodoxe surori sa nu fie unite. au fost desfiintate si discreditate pe rand.

      rusia, serbia, romania, bulgaria, urmeaza grecia.

      muntele atos trebuie sa dispara. si stiti foarte bine cum au fost prostite niste tipe din miscarea femininsta sa mearga pe insula la sf munte athos - si stiti foarte bine ca le-au fost gasite apoi doar hainele ele disparand pentru totdeauna.

      grecia este in acelasi timp puternica pentru ca are o pozitie strategica importanta, dar in acelasi timp periculoasa pentru ca este ortodoxa, iar multi parlamentari greci mai ales cei din parlamentul european stiu foarte bine sa isi protejeze ortodoxismul si de aceea sunt pe lista.

      parintele ieronimos stie ceva ce altii nu stiu pentru ca si biserica ortodoxa are ochi si urechi peste tot.

      nu este intamplatoare iesirea parintelui
  • -3 (9 voturi)    
    Verificare (Joi, 2 februarie 2012, 16:54)

    Daniels22026 [utilizator]

    Iata o cacofonie: biserica contraataca.

    Iata descrierea crizei in stil umanist desantat:
    " ... masuri si mai dure, dureroase si nedrepte ... ".

    Iata perspectiva de imprumuturi noi a Greciei pentru salarii, pensii, ajutoare sociale: 0 (zero) euro, 0 (zero) dolari, etc. Am verificat atent valoarea de zero. E corecta.
  • +1 (11 voturi)    
    biserica greaca se simte amenintata? (Joi, 2 februarie 2012, 17:04)

    Radu [anonim]

    Asta are legatura cu stirea recenta conform careia biserica greaca ar trebui sa plateasca impozite statutului. Nu inteleg de ce se revolta? Nu a spus iisus "da cezarului ce-i a cezarului"?

    Dar uite ca biserica se revolta, pentru ca rostul ei nu este iluminarea spirituala, ci acumularea de bogatii. Deci este corect sa spunem ca biserica ortodoxa din grecia, dar si din romania, nu isi indeplinesc menirea de pe aceasta lume. Le doresc impozitare grabnica.
    • -1 (9 voturi)    
      Razboi (Joi, 2 februarie 2012, 17:45)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Impozitarea bisericii e o declaratie de razboi inconstienta. Biserica si credinciosii vor cistiga razboiul fara sa se straduiasca. Statul laic ar disparea.
      • 0 (0 voturi)    
        Hai sa vedem (Vineri, 3 februarie 2012, 12:38)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Chiar sunt curios daca profetiile astea ale tale se vor intampla. Incredibil cum poti impaca o religie care se vrea a pacii cu ideea de razboi. Crestini, crestini, dar cand e vorba de dat cu bata sunteti primii. Singurul crestin a murit pe cruce.
        • 0 (0 voturi)    
          Alianta (Vineri, 3 februarie 2012, 14:10)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

          Ce profetii tata?

          Asta e mecanismul probabilistic al istoriei si al prezentului. Curiozitatea de a-l proba practic pe propria piele este teribil de riscanta. Violenta sociala este garantata.

          Ascensiunea saraciei catalizeaza ascensiunea agresiva a credintei, care migreaza dincolo de religie (daca aceasta nu ofera mobilizarea pe care publicul o cere). Grupari extremiste preiau automat slogane extreme si le promoveaza la rang de politica de stat. Nu pare a fi religie, dar tot un fel de religie este.

          Cel mai intelept este ca statul democratic sa fie in relatii bune cu biserica traditionala. Crestinismul cel putin, poate fi un aliat foarte puternic impotriva extremismului de orice tip. La polul opus, razboiul impotriva religiei ofera munitie ideologica noutatilor extremiste.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu trebuie sa fie razboi (Vineri, 3 februarie 2012, 15:07)

            Razvan [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

            Daca se pune accent pe educatie, sansele sunt ca in timp virusul religios sa dispara din viata cotidiana. Doar lipsa de educatie ridica nivelul saraciei si nivelul credintei. Crestinismul ortodox, asa cum apare el in spatiul romanesc, nu numai ca nu rezolva problema saraciei si educatiei, dar o intretine pentru ca beneficiaza foarte mult pe lipsa de simt critic a cetatenilor.
            Razboiul impotriva religiei nu ofera niciun fel de munitie decat in mintea ta. Lucrurilor stupide trebuie sa fie declarate asa pe fata. Orice forma de autoritate necontestabila si necontestata poate si va da nastere abuzului, atat fizic cat si psihic.
            Sunt constient ca pe fondul crizei creste apropierea de lucruri irationale, insa asta nu inseamna ca trebuie sa inghitim. Cunoastem fenomenul si il putem combate.
            • 0 (0 voturi)    
              Pace (Vineri, 3 februarie 2012, 17:41)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

              Ce ofera ateismul onest unui credincios nu prea inteligent? Ii interzice sa fie prost?

              Dar sa zicem ca ateismul i-a convins pe toti. Toate religiile au disparut. Bun. Si mai departe ce avem? Triumful ratiunii? Excelent, triumful tine 3 zile. Ce urmeaza? Triumful binelui? Foarte frumos, Inca 3 zile triumfale. Ce urmeaza?

              Poate ai inteles acum marea problema a binelui si a ratiunii. Ele nu pot exista decit ca variante, ca optiuni. Daca nu sint optiuni, daca sint variante unice, atunci la revedere! Binele si ratiunea dispar. Ratiunea de a exista dispare. Spre norocul nostru realitatea nu dispare. Binele, ratiunea si antagonismul exista. Dupa razboi apare intotdeauna armistitiul. Pacea totala inseamna moarte.
  • -3 (5 voturi)    
    alo? (Joi, 2 februarie 2012, 19:03)

    adi [anonim]

    Ieronimos nu este "sef de trib", dar deh, pe plaiuri mioritice ne-am obisnuit sa ne tragem de sireturi cu toata lumea la "per-tu". Daca e mitocan sau nu, este intr-o functie si titlul se respecta cat timp este in functia respectiva... ///
  • 0 (0 voturi)    
    Interese in Grecia au Germania si Franta (Vineri, 3 februarie 2012, 12:56)

    spiridon [anonim]

    Datoriile imense ale ţării nu pot fi desprinse de faptul că Grecia a achiziţionat mult armament modern de la Franţa şi Germania, ceea ce a amplificat datoria publică a statului elen. Sau că băncile care au cea mai mare expunere pe spaţiul elen, deci cele care au cumpărat cele mai multe din titlurile emise de guvernul ţării, sunt cele franceze şi germane. De aceea, situaţia din această ţară este aşa de complicată. De aceea, Grecia va trebui să fie ajutată – şi va fi, pentru că, astfel, ţările occidentale se ajută pe ele însele. De aceea, datoria ei a fost redusă şi redistribuită practic unor ţări care nu au nici un fel de vină, în afara faptului că au nevoie de bani pe care însă îi vor obţine la dobânzi mai mari. De aceea, nu s-a apelat la soluţia falimentului, care ar fi fost şi mai simplă, şi mai profitabilă.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Vineri, 3 februarie 2012, 20:48)

    dares [anonim]

    guvernul Greciei nu trebuia sa lase populatia sa se intdatoreze in asemenea hal. de altfel de ani de zile exista un miraj al bunastarii din occident e doar un miraj acest trai pe datorie cu de toate acum. Din pacate momentul adevarului scadenta a venit si pentru capitalism! pana la urma trebuie sa falimenteze cei care s-au indatorat fara cap si cei care nu s-au indatorat si au economisit punanb ban pe ban trebuie sa prospere!