Patru teroristi au recunoscut ca au vrut sa atace Bursa de la Londra, ambasada SUA si casa primarului londonez Boris Johnson

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2012, 19:51 Actualitate | Internaţional


Patru britanici ce s-au inspirat din actiunile gruparii teroriste Al-Qaeda au recunoscut ca faceau parte dintr-un grup ce intentiona sa detoneze bombe la Bursa din Londra, ambasada Statelor Unite din capitala britanica si la locuinta primarului Boris Johnson, transmite The Telegraph. Mohammed Chowdhury, Shah Rahman, Gurukanth Desai si Abdul Miah au pledat vinovati la acuzatia de implicare in pregatirea unor acte de terorism.

Suspectii au fost arestati in decembrie 2010.

Politistii au descoperit "o lista a tintelor" in locuinta liderului grupului, unde erau trecute numele si adresele a doi rabini si ale primarului Londrei, precum si locatia ambasadei SUA.

Pe lista erau trecute literele LXC, de la London Stock Exchange.

De asemenea, mai multe bucati rupte ale unei pagini indicau schema unei masini-capcana.

Telegraph scrie ca acuzatii, din Londra, Stoke si Cardiff, au fost inspirati de gruparea Al-Qaeda in Peninsula Araba si au folosit revista de propaganda islamica "Inspire" ca ghid pentru realizarea planurilor.

Alti cinci barbati s-au intalnit cu complotistii si au planuit sa calatoreasca in strainatate pentru a se antrena, inainte de a lansa atacuri. Cei noua acuzati, care sunt cu totii cetateni britanici, isi vor primi pedepsele saptamana viitoare.

Doi dintre ei au efectuat operatiuni de supraveghere in centrul Londrei, discutand de asemenea despre lansarea unui atac asupra Parlamentului, asemanator celui de la Mumbai din 2008.

Complotistii au discutat in Stoke sa atace pub-uri si cluburi, insa au decis sa mearga mai intai peste hotare, ca sa se antreneze.

Grupul din Stoke era orginar din Pakistan, in timp ce cele din Londra si Cardiff proveneau din Bangladesh.

Cele trei grupuri s-au intalnit pe Internet, pe site-urile unde se face prozetelism islamist sau pe alte pagini de comunicare instant.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















945 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    Teroristul (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:05)

    Abu Hassan [anonim]

    Pentru 100.000 de euro si eu recunosc ca am vrut s-o atac pe madam Merkel si s-o violez!
    • +5 (5 voturi)    
      bravo! (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:45)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Abu Hassan

      Bravo! Ai coloana vertebrala!
    • -1 (1 vot)    
      Coruptie (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:09)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Abu Hassan

      Din pacate "Abu Hassani" sunt usor coruptibili, se vede dupa coruptia din tarile arabe si lipsa drepturilor omului.
    • -1 (1 vot)    
      Mda (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:00)

      w [anonim] i-a raspuns lui Abu Hassan

      Iti mai dau eu 50k si iti indic victima, o ai trecuta pe certificatul de nastere.
      Ma intreb cum i-au prins pe astia, probabil din discutiile lor pe Facebook.
  • -10 (16 voturi)    
    Cum de nu... (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:17)

    osama [anonim]

    ...erau de origine iraniana! Poate urmatorii teroristi pe care servicile secrete britanice ii vor da in gat peste doua saptamani vor fi iranieni!
    Ce interesant, daca va aduceti aminte, in urma cu ceva timp au mai fost cateva anunturi alarmiste de genul asta privind eroismul si inaltul profesionalism al politiei si al servicilor de securitate britanice care au depistat gruparile teroriste exact inainte de a-si plasa bombele!
    Se pare ca trebuie sa creasca la cote inalte ura populatiei britanice impotriva musulmanilor , nu de alta dar in 2012 SUA + Israelul vor ataca Siria si Iranul iar Anglia urmeaza sa puna si ea umarul, bineanteles...
    • +3 (3 voturi)    
      Prietenia (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:08)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui osama

      Cine le-ar lua apararea ...
      Spune-mi cu cine te imprietenesti si iti spun cine esti.
    • +3 (5 voturi)    
      Memorie selectiva (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:44)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui osama

      Stiu ca voi, conspirationistii, aveti memorie selectiva, dar iti reamintesc ca in 2005 in atacurile din Londra au murit 52 de oameni.
      Stiu ca asta nu te impresioneaza, fara indoiala au fost evreii, masonii sau CIA cei care au plasat 4 capete de musulmani si au pretins ca acestia s-ar fi aruncat in aer.
  • -10 (12 voturi)    
    Iran! (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:18)

    msrp [anonim]

    Maine o sa auzim probabil ca cei 4 erau sponsorizati de iranienie...
  • -1 (3 voturi)    
    Din ciclul: nu-i asa ca pamantul e rotund? (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:21)

    OMary [utilizator]

    Nu-i asa ca voiati sa puneti bombe?!

    Dragi tovarasi! Ne confruntam cu un terorism de inalta clasa! Mai bagati cateva miliarde de lire sterline la bugetul apararii.
    • 0 (2 voturi)    
      Asa e (Joi, 2 februarie 2012, 1:24)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui OMary

      Exact de acordul tau aveau nevoie englezii ca sa suplimenteze bugetul apararii...
      Voi sunteti frati sau aveti un club al vostru unde va spuneti ofurile?
  • 0 (0 voturi)    
    nebuni! (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:50)

    taranistu [utilizator]

    !
  • -4 (4 voturi)    
    viata bate filmul (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:01)

    marius [anonim]

    =))
    Exact ca in filmul asta:
    http://www.imdb.com/title/tt1341167/