VIDEO Cadoul Chinei pentru continentul negru: Un nou sediu pentru Uniunea Africana, in valoare de 200 mil. dolari

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 19:37 Actualitate | Internaţional


China a oferit sambata un nou sediu Uniunii Africane, o impresionanta cladire din otel si sticla ce domina Addis Abeba si sta marturie pentru amprenta economica si politica din ce in ce mai profunda lasata de gigantul asiatic pe continentul negru, relateaza AFP.

"Acest complex gigantesc spune multe despre prietenia noastra fata de popoarele africane si sta marturie pentru intreaga noastra determinare de a ajuta Africa in dezvoltarea sa", a declarat Jia Qinglin, membru al comitetului permanent al biroului politic al Partidului Comunist Chinez, inainte de a inmana, simbolic, cheile edificiului oficialilor UA.

China a construit in mai putin de doia ani si jumatate noul complex, suportand in totalitate costurile, inclusiv mobilierul, care s-au ridicat la 200 de milioane de dolari (154 milioane euro). UA dispune acum de mai multe sali de conferinta, dintre care una are o capacitate de 2.500 de persoane, un amfiteatru extern cu 1.000 de locuri, un heliport si birouri care pot gazdui 700 de functionari.



De la tribuna noului hemiciclu, cu acoperisul de sticla, liderii africani s-au succedat pentru a multumi Chinei si lui Jia Qinglin, numarul patru in regimul comunist, invitat de onoare la ceremonie si la cel de-al 18-lea summit al UA, convocat duminica si luni.

Presedintele statului Guineea Ecuatoriala, Teodoro Obiang Nguema, presedintele in exercitiu al UA, a propus ca la acest summit sa fie adoptata "o motiune de multumire si recunostinta fata de Republica Populara a Chinei pentru aceasta minunata cladire".

China, "primul partener comercial al Africii"

Jia Qinglin a afirmat ca Beijingul a devenit "primul partener comercial al Africii, cu 150 de miliarde de dolari, respectiv 10% din totalul comertului exterior al Chinei", si ca peste doua mii de societati chinezesti au investit pana in prezent 13 miliarde de dolari pe un continent a carui populatie depaseste un miliard de locuitori.

Amprenta Chinei se simte aproape peste tot in noul complex, intr-o piatra traditionala chinezeasca ce decoreaza o gradina, in semnatura gravata pe piatra de intrare ("cu ajutorul guvernului Republicii Populare a Chinei"), sau in canalele de traducere simultana, unde limba chineza ocupa primul loc, urmata de engleza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4486 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    China va coloniza Africa si o va ridica economic ! (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 19:54)

    Eneas [anonim]

    va proceda exact pe dos decat puterile coloniale europene ,care au jefuit continentul in folosul metropolelor!
    Africa se va umple de chinezi ,exact ca SUA si Canada astazi, si vor dezvolta Africa ,deoarece chinezii au ca principala resursa munca ,nu mana intinsa la milogeala statului !
    • +15 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 20:33)

      [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      • -8 (10 voturi)    
        robotzi (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 21:20)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui

        tipicul RoBOT specializat in raporturile economice ale Chinei.

        multumesc ca m-ai luminat.
      • +2 (2 voturi)    
        China si Africa (Duminică, 29 ianuarie 2012, 19:04)

        Roger [anonim] i-a raspuns lui

        Nu stiu de ce toata lumea se mira cum de chinezii au atat de mare succes in Africa. In primul rand China are o altfel de abordare in afacerile lor in Africa, decat EU, nu mai vorbesc de SUA. In primul rand ei sunt pragmatici si nu amesteca mai mult decat e nevoie de politica cu lumea afacerilor. Cu alte cuvinte, ei sunt dispusi sa faca afaceri cu orice dictator sau presedinte corupt de orisiunde, daca asta le aduce oarece avantaj. Iar faptul ca peste noapte investitiile (sau cadourile lor) lor in Africa apar intr-o veselie, asta arata ca ei se misca foarte repede si o fac bine, fara prea multa galagie. Pai daca ar fi sa aplice in mod similar toate procedurile UE in finantarea proiectelor - vezi absorbtia fondurilor UE de catre Romania - ar sta linistiti acasa. Interesul lor imediat este accesul la resurse naturale de orice fel, ceea ce de fapt fac si tarile dezvoltate din Vest, doar ca acestea din urma continua politica lor de a-si pune oamenii lor in fruntea tarilor africane pentru a le fura amaratilor resursele dupa bunul lor plac. As dori sa-mi spuna cineva de pe acest forum, cate investitii are SUA in Africa, in infrastructuri de orice fel. Dar sa nu mergem prea departe, sa ne uitam la noi in Romania. Ce afacere de succes au avut americanii in Romania? Poate va amintiti de Bechtel ?? Bravo lor ca se misca usor in Africa. Si mai e ceva, omul simplu din Africa, ca si cel din multe tari din lume, profita de China, pentru ca are acces la produse ieftine, e drept nu de calitate top, dar individul simplu, lasat la cheremul capitalismului cinic occidental, isi usureaza un pic viata de zi cu zi datorita produselor accesibile chinezesti. Si asta se intampla intr-un fel sau altul si in Romania.
    • +5 (5 voturi)    
      siigur, chinezii fac muncă patriotică şi umanitară (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 20:49)

      ro [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      ...nu se gândesc deloc că nu peste multă vreme nu vor mai încăpea în China, iar Africa e un spaţiu în care pot să nu întâmpine mare rezistenţă

      nu se gândesc

      şi, evident, nici tu

      tu crezi că chinezii vor să-i ajute pe negri să fie fericiţi
      • 0 (0 voturi)    
        nu, clar nu fac munca patriotica (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:22)

        alex [anonim] i-a raspuns lui ro

        dar la fel de clar e de preferat razboaielor civile pentru a pune la putere regimuri "democratice", adica pe aia care dau resursele mai ieftin, cum fac occidentalii, nu crezi?
    • +1 (3 voturi)    
      corect si sintetic spus (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 20:53)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      cu permisiunea ata as adauga ca africa este jumatea drumului realizat de comunismul utopic chinezesc catre lumea noua...si un control energetic si de influenta al Pamantului. Europa deja este cotropita de chinezi prin porturile grecesti,e urmeaza desrtul african unde isi vor construi baze si locuri de cercetare...in toate domeniile de la clonarea umana pana la mancare...made in china va fi istorie...va fi mabe by Terra..cu o singura limba...limba chineza
      p. s stiu o scoala privata numita lauder unde se studiaza chineza desi..esti sunt evrei
    • +4 (6 voturi)    
      Gresesti (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 21:22)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Puterile europene au ridicat Africa, starea ei actuala este tocmai rezultatul decolonizarii. Rhodesia britanica a fost granarul Africii, acum este Zimbabwe.

      Chinezii vor profita de vidul de putere si vor coloniza Africa, iar negrii vor fi tratati la fel ca pe vremea colonialismului alb sau poate chiar mai rau. Caci e mai profitabil pentru chinezi sa exploateze sclavii negri decat sa-i remunereze macar ca pe muncitorii din China.
  • +15 (19 voturi)    
    buget (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 20:17)

    vlad [anonim]

    as vrea sa comparati cladirea aceasta care a costat 200 mil si proiectul catedralei mantuirii neamului care va costa 600 mil. ma mir ca nu se indigneaza nimeni
    • +5 (7 voturi)    
      cine sa se indigneze? (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 21:29)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui vlad

      In tara asta biserica e institutia in care romanii au cea mai mare incredere. Romanii ies in strada pentru ca , zic ei ca nu au ce manca, dar cand vine vorba de donatii pentru biserica exista mereu bani. Oare cei care dau banii aia, in loc sa-i doneze spitalelor, orfelinatelor, scolilor, sau azilelor de batrani cred ca isi pot cumpara locul in rai? Faptul ca au contribuit la ridicarea unei catedrale e mai presus decat cel de a ajuta niste fiinte umane sa traiasca in conditii mai bune? O sa avem catedrala, dar in acelasi timp mii de copii vor ramane in conditii mizerabile in centrele de plasament, zeci de mii de bolnavi vor suferi in continuare in spitale care nu au aparatura moderna, nu au suficiente paturi macar si nici medicamente. Dar ce importanta au toate astea in fata Catedralei mantuirii neamului...
      • 0 (0 voturi)    
        sau (Duminică, 29 ianuarie 2012, 6:11)

        eraZnus [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        mai bine ar investii in lectii de karate pentru cand o sa il bata dumnezeu
      • 0 (0 voturi)    
        Pt Vlad si Andrei (Duminică, 29 ianuarie 2012, 7:09)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Sunteti p-aiurea rau de tot...ce are s..la cu prefectura? nu crezi in Dumnezeu, du-te nene unde vrei dar nu te lega de cei care ajuta la construirea unui lacas de credinta...Sau pe voi, pe neamul lui Aghiuta va zgandara mereu cate ceva in tara asta?
  • 0 (4 voturi)    
    china va domina lumea (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 20:53)

    jean [anonim]

    -rasa galbena va domina lumea asa cum scrie la biblie
    -le doresc succes chinezilor
    -sa faca catedrala mantuirii neamului in africa sa aiba popi romani unde sa slujeasca ca nu gasesc loc de munca in Romania
  • +1 (1 vot)    
    Ce norocosi sunt ca la ei nu ninge.. (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 21:29)

    Vrajitoarea Parbriza [anonim]

    Cu banii pe care ii dam noi anual pe deszapezire, s-ar putea construi cinci cladiri ca asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 23:21)

    florinelul [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      gand la gand (Duminică, 29 ianuarie 2012, 4:45)

      martzipanu [anonim] i-a raspuns lui florinelul

      ha ha

      exact la microfoane m-am gandit si eu cand am citit articolul
  • +1 (1 vot)    
    ghici (Duminică, 29 ianuarie 2012, 9:23)

    MirceaA [utilizator]

    2 moduri de abordare. Unii cu armata, altii cu "cadouri". Pe termen lung, ghici cine va avea castig de cauza?
  • +1 (1 vot)    
    ma intreb daca are cineva habar... (Duminică, 29 ianuarie 2012, 15:15)

    bubu [anonim]

    despre stilul chinezilor de a face afaceru cu alte natii.
    in cuvintele noastre s-ar chema simplu MITA. te inunda cu "cadouri, atentii, plicuri" de la inceputul colaborarii pina la sfirsit, cu atita candoare de-ti vine a crede ca nici nu realizeaza ce fac...
    iar cei care cred in inocenta chinezilor sint tot... inocenti...