Gorbaciov cere organizarea unui referendum in Rusia care sa puna capat actualului regim autocrat

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 17:02 Actualitate | Internaţional


Ultimul lider al URSS, Mihail Gorbaciov, a cerut sambata organizarea unui referendum constitutional in Rusia pentru a pune capat "autocratiei" izvorate, spune el, din actualul sistem politic, relateaza AFP.

Intr-un comentariu publicat pe site-ul cotidianului de opozitie Novaia Gazeta, unde este unul dintre proprietari, Gorbaciov afirma ca recentele manifestatii din Rusia arata ca populatia vrea sa schimbe un sistem politic condus cu mana forte de primul ministru, Vladimir Putin.

In opinia sa, tara traverseaza "o criza politica serioasa" care poate fi calificata si o "criza constitutionala", in conditiile in care legea fundamantala a statului a permis aparatia unei puteri extrem de personalizate.

Este necesar "un nou partid democratic, puternic si capabil, care sa ia initiativa de a reinnoi Constitutia", scrie Gorbaciov, militand pentru un referendum care sa-i intrebe pe rusi: "Sustineti o reforma politica si constitutionala care va pune capat autocratiei si va garanta democratia?".

Fostul lider sovietic subliniaza ca promisiunile de reforme ale lui Vladimir Putin, facute in apropierea alegerilor prezidentiale din martie, arata ca acesta "vrea sa lase lucrurile asa cum sunt, cu exceptia catorva mici corectii".

Mihail Gorbaciov i-a cerut lui Putin sa renunte la putere dupa alegerile legislative controversate din 4 decembrie, care au declansat o miscare de protest fara precedent de cand acesta a devenit omul politic forte al Rusiei, in 2000.

Foarte respectat in Occident, fostul numarul unu al URSS este insa urat de majoritatea concetatenilor sai, care il considera vinovat de caderea imperiului sovietic si de haosul economic si social care a urmat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2654 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Mdah...roata morii se-nvarteste (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 19:12)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Daca noi romanii suntem corupti, atunci ce sa mai zic de rusi.
    Acolo coruptia este cronica,in aparatul de stat circula bani atata cat sa apara ceva in acte, ...restul, sunt plimbati intr-o retea paralela statului, toti sunt mana in mana de la nivel inalt pana la cel mai mic
    Acele cazuri in care se vad la televizor corupti prinsi, sunt de fapt oameni care au intrat in dizgratiile celor de la putere.
  • -2 (6 voturi)    
    ce sa faca si el saracu,dusmanii sai naturali ,un (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 20:02)

    Eneas [anonim]

    Ceausescu ,un Honecker sunt morti si ingropati , comunismul a cazut , Rusia e data inapoi teritorial cu 300 de ani , e pe locul 11 intre tarile lumii in ceea ce priveste PIB-ul , e greu si pentru el sa il tot injure lumea ex-sovietica si atunci ,decat sa doarma cu degetul in gura, se ia si el de noii Tzari ai Rusiei!tarziu,foarte tarziu si inutil!
  • -6 (8 voturi)    
    d (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 20:04)

    F [anonim]

    singurul lucru pe care trebuie sa-l faca gorbaciov,este sa-si puna streangul de gat! cel mai mare tradator de dupa cel de-al doi-lea razboi mondial! din cauza lui lumea arata asa cum este in zilele noastre! nu conteaza ca a tradat comunismul,democratia sau altceva, a tradat si TRADATOR ramane!!!!! si.... am 38 de ani,am tot ce-mi trebuie dar ce este adevarat este adevarat!
    • +3 (5 voturi)    
      Lol (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 20:23)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui F

      Nu ai chiar tot ce iti trebuie...
    • 0 (4 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 20:25)

      nostradamus [anonim] i-a raspuns lui F

      Tradarea ramane tradare. Daca azi ai tradat pentru mine, maine vei trada pentru altul si astfel meseria de tradator devine arta pentru cel care o practica. Indiferent de eforturie invingatorilor de a transforma gunoiul in floare. Mirosul nu se schimba iar tradarea are aceeasi mireasma ...de hoit. Asta nu vor intelege niciodata indivizii fara principii.
    • +2 (4 voturi)    
      Pacat de tine (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 21:38)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui F

      ca esti tanar dar ai nostalgii comuniste, ca un om educat prin anii cincizeci, si n-ai inteles nimic din istoria acestei ideologii criminale.
      Gorbaciov nu face altceva decat sa spuna lucrurilor pe nume despre politica rusa actuala, iar atunci cand a "tradat" nu a facut decat sa constate ca sistemul social pe care tu il regreti era falimentar.

      O seara buna !
    • -2 (4 voturi)    
      farsa numita perestroika (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 21:45)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui F

      bietul gorbaciov.... senil si cu creierul spalat demult... vorbeste la ordin, pe bani buni... dolari, shekeli...
      un tradator dezgustator, istoria il va judeca crunt.
    • +1 (1 vot)    
      din cei 38... (Duminică, 29 ianuarie 2012, 1:07)

      math [utilizator] i-a raspuns lui F

      ... de ani sigur nu ai petrecut prea multi prin scoala.

      sa ne povestesti cum te-au primit in UTC la 8 ani, poate ai fost chiar membru de partid la 17 ani.

      Oricum marele popor sovietic ca si cel gagauz sunt mandri de tine. Tine-o tot asa, nu-i lasa pe tradatori sa distruga toata lumea ! Inca se poate sa primim toti dupa nevoi, Respectiv, o oala, o galeata sau un sac de cartofi, in functie de populatia din gospodarie !
  • -3 (5 voturi)    
    tradator (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 21:02)

    jean [anonim]

    -l-ai tradat pe ceausescu iar dumnezeu a avut grije de tine tovarase gorbaciov[cum te trateaza poporul rus?]
    -gorbaciov ai distrus URSS cum si iliescu,constantinescu si basescu au distrus Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Vad ca si rusii (Duminică, 29 ianuarie 2012, 11:14)

    sile231 [utilizator]

    Au cam aceeas mare problema ca si noi, o constitutie gaunoasa. Le urez sincer sa-si construiasca una sanatoasa , pentru ca su ei ca popor au avut enorm de suferit de pe urma sistemului din care vrem cu totii sa iesim si sa intram in normalitate. Le urez succes !