Protestele din Romania, evitate de presa rusa

de Olga Popescu     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2012, 11:03 Actualitate | Internaţional


In ajunul noului miting anti-Putin "Pentru alegeri cinstite" programat pentru 4 februarie la Moscova si care se anunta cel mai mare dintre toate actiunile de protest organizate in capitala rusa dupa scrutinul legislativ din decembrie anul trecut, presa rusa trece sub tacere evenimentele din Romania. Cu exceptia unui articol aparut saptamana trecuta in cotidianul Nezavisimaia gazeta, demonstratiile maraton din Bucuresti si alte orase ale tarii noastre nu au facut obiectul altor materiale de presa.

Ceea ce, desigur, nu inseamna ca ele sunt ignorate sau nu prezinta interes. Este insa de presupus ca, avand in vedere situatia din Rusia insasi, mass-media evita sa scrie pe larg despre actiunile de protest de la noi.

Apar informatii pe alte teme, cum ar fi revenirea lui Mircea Lucescu la clubul Sahtior Donetk dupa externare, sau despre lucrurile familiei Ceausescu scoase la licitatie, ori despre iarna care a pus stapanire pe Romania.

Este adevarat, demiterea ministrului de externe, Teodor Baconschi, nu a fost ignorata, publicatia electronica Gazeta.ru mentionand in aceast sens ca seful diplomatiei de la Bucuresti a fost destituit pentru ca i-a jignit pe participantii la proteste. Despre aceste proteste insa, doar cateva vorbe undeva spre sfarsitul stirii: „In capitala Romaniei, Bucuresti, se desfasoara de cateva zile demonstratii stradale, in urma carora au avut de suferit, ca urmare a ciocnirilor cu fortele de ordine, cateva zeci de persoane”.

In schimb, in legatura cu retragerea din functie a lui Baconschi, agentia online Rosbalt a publicat un amplu articol intitulat „Stalin si Dracula”. „A fost demis din functie ministrul de externe Teodor Baconschi, teoretician si sustinator al refacerii Romaniei Mari. Inseamna asta ca romanii au renuntat la ideea de a inghiti Nordul Bucovinei, Basarabia si la amplasarea scutului american antiracheta? Bineinteles ca nu”, afirma autorul materialului.

Numirea lui Cristian Diaconescu in fruntea diplomatiei romane este, la randul ei, semnalata de presa electronica de limba rusa. RIA Novosti, spre exemplu, plaseaza aceasta numire in contextul protestelor din Romania, citand, in acest sens, agentia Reuters si precizeaza ca, incepand din 2008, Romania traverseaza o criza economica dintre cele mai grave, pe fondul careia venitul mediu pe cap de locuitor a atins unul dintre cele mai scazute niveluri din Uniunea Europeana.

RIA Novosti aminteste, de asemenea, ca Romania beneficiaza, din 2009, de un credit din partea Fondului Monetar International si a Bancii Mondiale, in valoare totala de 27,5 miliarde de dolari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2402 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Intre timp, Ucraina creste bugetul apararii (Joi, 26 ianuarie 2012, 11:55)

    Noi dam 20 milioane euro in plus la alegeri [anonim]

    Ucraina vrea sa profite de dificultatile statelor vecine, mai ales Romania (pe care o considera 'ostila'), pentru a se inarma. Ucraina isi va moderniza avioane de lupta si sute de blindate, echipamente care pot fi folosite in cazul unui conflict la frontiere.

    Cheltuielile militare ale Ucrainei vor creste spectaculos in 2012, cu aproximativ 30%, pana la doua miliarde de dolari, ceea ce reprezinta 1,1 la suta din PIB-ul tarii, a anuntat Ministerul Apararii.

    Din suma cu care va creste bugetul Apararii, 120 de milioane de dolari vor fi folositi pentru cumpararea si modernizarea echipamentelor militare si pentru proiectele stiintifice. In plus, flota de avioane de razboi, care contine aparate de tip MiG-29, L-39 si Su-25, va fi modernizata.

    Potrivit RIA Novosti, 21 de avioane, cinci elicoptere si 612 vehicule blindate urmeaza sa fie reparate si modernizate, in 2012.
    • 0 (2 voturi)    
      hmm (Joi, 26 ianuarie 2012, 12:33)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Noi dam 20 milioane euro in plus la alegeri

      nu este nimic spectacular acolo.
      Este drept ca au mult echipament cu cel putin o generatie mai nou decat al nostru dar probabil mai prost intretinut si se bazeaza pe armata de recruti, dar in acelasi timp numarul si cantittatea echipamenteleor si a trupelor este suficient de mare ca sa dea bataie de cap la oricare din statele din jur.
      Politicul romanesc nu a inteles niciodata ca achizitia de echipamente militare si si cheltuielile militare in general nu sunt chestii sezoniere ci permanente si trebuie urmarite nonstop pentru imbunatatire.
      • -1 (1 vot)    
        aaa (Joi, 26 ianuarie 2012, 14:34)

        as [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Nu lasati aceasta mana de manipulatori si mincinosi sa fie imaginea Romaniei san e duca de nas pe toti san e subjuge constiinta.
      • +1 (1 vot)    
        a (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:52)

        tony [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Nimeni nu neaga dreptul romanilor de a protesta dar ei trebuie sa inteleaga ca masurile luate de Guvernul Emil Boc erau necesare. Toate tarile din UE au luat astfel de masuri.
    • +1 (3 voturi)    
      PS: (Joi, 26 ianuarie 2012, 12:35)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Noi dam 20 milioane euro in plus la alegeri

      2 miliarde este bugetul lor?
      Este doar cu o idee mai mare decat al Romaniei!
      Pe bune!

      La cat este de mare armata Ucrainei, nu stiu la ce o sa le ajunga 120milioane $....
      • +1 (1 vot)    
        a (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:10)

        daniela [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Este relevant ca USL-ul nu este o optiune pentru Romania, fapt dovedit cand Ludovic Orban a incercat sa se alature oamenilor din Piata Universitatii si a fost huidut de fiecare data.
    • +3 (3 voturi)    
      Te doare capul! (Joi, 26 ianuarie 2012, 13:37)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Noi dam 20 milioane euro in plus la alegeri

      pe bune, cand vezi ce scriu unii.

      Sutele alea de blindate precum si avioanele model sovietic de la finalul anilor 80 vor trebui sa faca fata celei mai puternice aliante militare din lume, Romania fiind membru NATO. Cam cine naiba se apuca sa atace in calitate de agresor o tara NATO, urmand ca in secunda doi acesta agresiune sa fie tratata ca si una la nivelul intregii aliante???

      Nu de razboaie pe fata mi-e frica mie ci de razboaiele alea care nu se vad, cele din umbra, de tradarile la nivel inalt, de agentii de influenta rusi infiltrati in Romania, etc. Sunt vremuri dure nu numai dpdv economic dar si dpdv al infiltrarii operative in Romania in structurile noastre de comanda si de forta.
      • +1 (3 voturi)    
        a (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:22)

        mugur [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Crin Antonescu dovedeste ca nu a citit Constitutia Romaniei , fapt observat si de colegul sau Adrian Nastase care i-a explicat ca demisia parlamentarilor nu ar declansa alegeri anticipate, ci doar alegeri partiale in toate colegiile.
      • 0 (0 voturi)    
        a (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:37)

        robert [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        USL strica imaginea celei mai importante institutie a statului, Parlamentul. In caz de o criza majora Parlamentul nu s-ar putea reuni pentru ca USL prefera sa fuga de responsabilitate.
      • +1 (1 vot)    
        a (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:06)

        romeo [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        USL -ul ca toate celalalte partide are obligatia sa vina cu masuri concrete nu cu astfel de aberatii care contrazic si Constitutia.
      • +1 (3 voturi)    
        a (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:17)

        tudor [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        E clar ca domnul Antonescu nu vrea sa munceasca si si-a convins si colegii ca e mai bine in concediu. Au hotarat ca o greva parlamentara le ofera un "binemeritat" timp de odihna inainte de campania electorala.
      • +1 (1 vot)    
        a (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:37)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Romania nu merita o imagine negativa pe plan extern asa cum incearca USL-ul sa o zugraveasca. USL arata inca o data ca intersul de partid este mai mare si decat imaginea Romaniei pe plan extern.
    • +1 (1 vot)    
      Inarmare pe naiba (Joi, 26 ianuarie 2012, 14:32)

      n [anonim] i-a raspuns lui Noi dam 20 milioane euro in plus la alegeri

      I-a sunat tov Vladimir si le-a zis ca are nevoie de bani; ca sa nu-i lase cu buza umflata le da de ei niste trotinete si deltaplane ce vroia oricum sa le arunce la gunoi.
  • 0 (4 voturi)    
    Fals! Hotnews, dezinformati! (Joi, 26 ianuarie 2012, 12:22)

    bine informat [anonim]

    Am cateva cunostinte cetateni rusi si toti au vazut in presa sau la TV articole si imagini legate de demonstratiile din Romania. Deci, cine minte aici?
    • 0 (2 voturi)    
      a (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:05)

      crin [anonim] i-a raspuns lui bine informat

      Crin Antonescu dovedeste ca nu a citit Constitutia Romaniei , fapt observat si de colegul sau Adrian Nastase care i-a explicat ca demisia parlamentarilor nu ar declansa alegeri anticipate, ci doar alegeri partiale in toate colegiile.
    • 0 (0 voturi)    
      a (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:51)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui bine informat

      Interesul electoral al liderilor opozitiei este mai important decat fondurile europene pe care Romania poate sa le atraga in 2012. Fac orice ca sa ajunga la putere.
    • 0 (0 voturi)    
      a (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:10)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui bine informat

      Desi Romania este data ca exemplu de stabilitate economica, Ponta face orice ca sa aduca prejudicii de credibilitate Romaniei si de a indeparta investitorii de tara noastra.
  • +1 (3 voturi)    
    care proteste? (Joi, 26 ianuarie 2012, 12:22)

    Dnn [utilizator]

    ?
    • 0 (2 voturi)    
      care proteste (Joi, 26 ianuarie 2012, 12:36)

      Deborah [utilizator] i-a raspuns lui Dnn

      chiar.astea sunt proteste fata de sute de mii de oameni la Moscova?
  • -3 (11 voturi)    
    Putin este modelul lui Basescu..... (Joi, 26 ianuarie 2012, 12:28)

    Wizard of Oz [utilizator]

    vedem clar, de multa vreme ca Basescu se crede un Putin.....incearca sa-l copieze cat poate.
    In definitiv putin a fost spion KGB, Basescu a fost al securitatii (ca la Anvers ce credeti ca facea?), Putin a fost si presedinte si prim ministru, Basescu vrea la fel (ca de aia se bate sa-si impuna gasca la alegerile viitoare, indiferent cum se va numii politic gasca aia...Alba ca zapada sau...nu conteaza, el sa fie primministru si sa faca mai departe ce face acum).
    Media rusa pro Putin evita sa scrie despre demonstratii la fel ca si TVR-ul nostru....nu da bine....la imagine....
    • +2 (4 voturi)    
      Stau si ma intreb daca tu (Joi, 26 ianuarie 2012, 13:41)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      dai drumul la televizor, sau te uiti la el stins?!
      Eu am vazut pe TVR mereu imagini, comentarii...
      In concluzie, fie ai nevoie de un examen oftalmologic, fie ai desenat pe ecran doar latrina tv!
      Asa, ar fi explicabil!
  • +1 (5 voturi)    
    cum asa .. pai nu ea opozitia la ordinele rusilor? (Joi, 26 ianuarie 2012, 12:38)

    adrian [anonim]

    si daca da cum , nu zic aia nimic ce manifestatii ?

    deja nu mai inteleg nimic , ori mint astia zicand ca opozitia e aservita rusilor ...ori ....
  • +1 (3 voturi)    
    a (Joi, 26 ianuarie 2012, 14:47)

    gica [anonim]

    USL se afla deja in campanie electorala. Demisia Guvernului nu este o solutie pentru problemele economice ci este singura solutie ca Ponta si Crin sa ajunga mai repede la Putere.
  • -2 (2 voturi)    
    rabdare! (Joi, 26 ianuarie 2012, 14:48)

    andrei65 [anonim]

    Romani nu va lasati pacaliti de disursurile populiste ale opozitiei,actiunile lor vor macina tara precum un cancer !
  • -1 (1 vot)    
    parere (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:04)

    matei [anonim]

    PDL a deschis dialogul către societate pentru că a realizat că toate aceste lucruri se pot face numai prin comunicare susţinută şi solidaritate cu segmentele societăţii. Dar pentru ca acest dialog să poată fi credibil PDL crede că, aşa cum a semnalat şi Preşedintele, e necesară o mai mare transparenţtă a cheltuielilor publice.
  • -1 (1 vot)    
    ps (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:14)

    ioana [anonim]

    mesajul cheie pe care trebuie să îl înţelegem cu toţii, politicieni, analişti, ziarişti, formatori de opinie, cetăţeni este acela că: “Fără stabilitate, nu avem nicio sansa”.
  • -1 (1 vot)    
    :))) (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:17)

    mirela [anonim]

    pt a fii in concordanta cu evenimentele din ultimele zile (proteste, miting-uri) propun sa dam vina pe basescu pt ca ninge! :))))
  • +1 (1 vot)    
    Inca o lectie (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:59)

    ROn [anonim]

    Inca odata Basescu a stiut sa le inchida gura comunistilor care il acuza ca nu face minuni intr-o situatie de criza in toata Europa. Incercati sa comparati discursul lui Basescu de aseara si al oricarui alt politician din USL. Cel mai important lucru pe care la zis este ca societatea civila nu este si nu ar trebui sa fie reprezentata de niste cetateni platiti cu bani sau alimente.
  • +1 (1 vot)    
    cel mai important! (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:09)

    pomelo [anonim]

    “Fără stabilitate, nu avem nicio sansa”. asta-i mesajul cel mai important!!!
  • +1 (1 vot)    
    USL mizeria Romaniei (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:22)

    mihai ion [anonim]

    Antonescur si Pontaciana sunt foarte suparati ca PDL-ul a adus zapada si ca ei partid de nostalgici anonimi nu au reusit acest lucru:))))))
  • +1 (1 vot)    
    Demisia USL (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:55)

    YOu [anonim]

    Opozitia e constienta ca daca nu castiga parlamentarele astea ii mananca puscaria in cel mai scurt timp.Sunt dispusi sa scoata banii stransi la saltea din timpul guvernarilor 1990-2008 ca sa castige parlamentarele de la toamna…in caz contrar se anunta multi ani de "facultate" pentru multi fosti deputati !
  • +1 (1 vot)    
    USL= Mizerieee (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:55)

    Mihai Ion [anonim]

    Antonescur si Pontaciana sunt foarte suparati ca miting-ul lor a esuat si multa lume a vazut cu ochii lor ce inseamna sa-si bage partidele coada intr-un lucru bun! USL-Mizeria Romaniei!
  • +1 (1 vot)    
    ! (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:55)

    anca [anonim]

    Da , da cum spuneam … basescu este de vina pentru tot ! inclusiv pt zapada din ultimile 2 zile si blocajele din toata tara !
  • +1 (1 vot)    
    comunismul e in floare (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:04)

    aleca [anonim]

    Rusii, dragii proeteni ai PSD-ului de la Iliescu incoace...pai de ce sa zica ceva? sa ii apuce si pe ai lor pandaliiile? Vorba aia acolo este democratie pura si avem de luat exemplu =))
  • +1 (1 vot)    
    ! (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:26)

    Mihai [anonim]

    De ce si-ar da demisia basescu pentru max 10.000 de oameni care protesteaza ? ei nu sunt nici macar 10 % din populatia romaniei !
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:32)

    matei [anonim]

    A citit cineva presa europeana ? a-ti vazut cum suntem aratati cu degetul de toata lumea ? Asta ne dorim ? in loc sa evoluam noi dam inapoi ! USL-ul ne trage in jos !
  • +1 (1 vot)    
    ! (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:36)

    cristi [anonim]

    Va sfatuiesc sa va interesati inainte sa comentati ca basescu nu a facut nimic pt tara asta ! … economia noastra a fost in crestere in ultimile luni !doar ca ponta si crin incearca sa ascunda asta prin proteste si emisiuni de //!(editat de HotNews.ro)
  • +1 (1 vot)    
    ! (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:44)

    cleo [anonim]

    De unde stim ca daca basescu va demisiona cel care va venii dupa va fii mai bun ? Eu zic sa lasam lucrurile sa decurca asa cum trebuie si atunci cand va venii timpul sa alegem pe cineva , sa ne gandim bine inainte si sa luam cea mai buna decizie pentru noi !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e loc de demisii (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:33)

      objectivul [anonim] i-a raspuns lui cleo

      @cleo
      Eu m-as feri sa iau in discutie posibilitatea unei demisii din partea Presedintelui.A indghitit mult prea multe de la mizerabilii"gemeni toxici"Ponta -copilot si Crin bretonel ca sa-i lase chiar de capul lor.Cand este evident ca nici unul nici celalalt nu au nimic in comun cu suferintele romanilor fiind manati in lupta doar de arivismpoliticar fi pacat sa le dai liber la zburdat.Aceste doua mizerii cu colegii lor de partid din Parlament au refuzat orice dialog venind la orice proiect legislativ cu mii de amendamente iar cand nu au reusit fuga la CCR.Acum internationalizeaza para ba la PE ba la intalnirea cu ambasadorii tarilor UE ,la care chiulangiul Crin nici nu s-a dus fiind in orele lui de somn iar Ponta a mers doar ca sa-i dezinformeze ca Presedintele l-a numit pe Diaconescu la Externe "incalcand' Constitutia.In sectiunea Contributors s exista un articol cat se poate de lamuritor care demasca minciunile lui Ponta ,Corlatean sau Vosganian.Astia vor sa conduca destinele romanilor!Ei care cer impreuna cu colegii de partid alesi in PE sa fie sanctionata financiar si politic propria tara.
      Nici chiar demisia USL din Parlament nu pare probabila multi dintre ei se tem ca isi vor pierde imunitatea.
  • +1 (1 vot)    
    frica (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:00)

    miss [anonim]

    le e frica de o posibila rascoala interna....altfel nu se explica...e ca la noi pe vremea comunismului:)) nu aveai informatii cu ceea ce se intampla in afara granitelor...
  • 0 (0 voturi)    
    asda@yahoo.com (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:14)

    adi [anonim]

    Romania nu merita o imagine negativa pe plan extern asa cum incearca USL-ul sa o zugraveasca. USL arata inca o data ca intersul de partid este mai mare si decat imaginea Romaniei pe plan extern
  • 0 (0 voturi)    
    Realitate (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:20)

    vgyhn [anonim]

    Azi, BASE e singurul prezidentiabil.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru un prezident (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:52)

    lecturelu* [anonim]

    Omul asta (T.B.) are in spate cam 7 milioane de alegatori. Cei care au demonstrat in bucuresti si in celelalte orase abia au numarat 10 mii. Pai cum pot crede ei ca reprezinta dorinta si speranta romanilor? Dar a Romaniei. Cu un procent de aprox 0,15 % NU se face primavara, nici afara nici in politica romaneasca. Ba mai rau, ne astupa zapada. In toata durerea asta datorata pericolului alb 2 lucruri bune pot sa vad: agricultura e "la caldura" si romanii saritori isi ajuta semenii.