Ambasadorul SUA in China: Situatia politica din China este "foarte, foarte delicata"; poporul este din ce in ce mai frustrat

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 19 ianuarie 2012, 12:23 Actualitate | Internaţional


Poporul chinez este din ce in ce mai frustrat cu Partidul Comunist Chinez, iar situatia politica din China este "foarte, foarte delicata", a declarat miercuri ambasadorul SUA in China, Gary Locke, potrivit Foreign Policy.

"Cred ca exista o putere a poporului si este o frustrare crescanda in randul oamenilor in ceea ce priveste guvernul, coruptia, lipsa transparentei, si probleme care ii afecteaza zilnic si care simt ca sunt neglijate", a spus Locke intr-un interviu pentru National Public Radio (NPR).

"Cred ca situatia este foarte delicata - foarte foarte delicata. Dar au fost apeluri la inceputul anului pentru o Revolutie de Iasomie si nu a iesit nimic. Cred ca este nevoie de ceva foarte semnificativ, din interior, pentru a provoca o revolta majora", a mai spus el.

Locke a spus ca de cand a devenit ambasador a fost atent la demonstratiile publice, mai mici sau mai mari, din China.

Conflictul intern din China este in parte rezultatul discrepantei intre veniturile clasei mijlocii si masele de cetateni saraci, din zonele rurale, sustine Locke, adaugand ca modul de tratare a problemelor dizidentei si drepturilor omului s-a inrautatit.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3406 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Ei , (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:27)

    sobolanu [utilizator]

    sa vedem pana cand ma e ambasador acolo ! :)
  • -2 (10 voturi)    
    seamana cu Romania... (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:39)

    lili [anonim]

    Copie la indigo...
    "Sistemul" corupt cum spuse vineri Presedintele Basescu a dus la imbogatirea clientelei Portocalii, in timp ce majoritatea oamenilor se chinuie intr-o saracie umilitoare!!
    Criza si masurile de austeritate nu au atins deloc clientela PDLista care si-a facut bine mersi concediile si in 2011 la Monte Carlo si Saint TRopez si care-si permite in continuare sa-si cumpere haine de la JAXX si gentute Vuitton !!!!!
    Si-n Romania e la fel, se coace incet-incet plecarea guvernatilor actuali...
    Simpla chestiune de timp.....
    • +3 (5 voturi)    
      curat la indigo (Joi, 19 ianuarie 2012, 13:26)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui lili

      Mergi si traieste in China vreo 2-3 ani, dai pariu ca iti vei dori sa traiesti apoi in "copia la indigo" numita Romania si vei considera ca ai ajuns in rai?
  • 0 (8 voturi)    
    Exercitiu de imaginatie (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:54)

    V.R. [utilizator]

    Daca inlocuiti "China" cu "SUA" si "revolutia de iasomie" cu "Occupy Wall Street" in textul de mai sus, veti vedea ca este chiar mai aproape de realitate.
  • -1 (9 voturi)    
    Birna si paiul... (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:54)

    alin [anonim]

    Ar face mai bine sa-si vada de nemultumirile de la el de acasa.
    • +2 (6 voturi)    
      Habar n-ai (Joi, 19 ianuarie 2012, 13:43)

      Habar n-ai [anonim] i-a raspuns lui alin

      Habar n-ai ce zici.
  • -1 (5 voturi)    
    Transbordare (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:24)

    sase sase [anonim]

    SUA sunt inca intr-o criza profunda ,ier 2012 nu pare sa aduca nimic bun.Din aceasta cauza incearca mereu sa transbordeze criza si efectele ei inspre alte zari.A reusit sa faca asta cu Europa,dar recipientul in care a deversat a fost prea mic,si operatia nu a avut efectul dorit.Acum tatoneaza ternul in China,dar se pare ca nu au succes.Prea mult depinde economia americana de cea chineza si invers.Dar acesta este dezideratul,sa puna in practica doctrina cucului:Pune ouale la clocit in cuibul altuia si scapi de responsabilitate.Asa ca ce spune noul ambasador al SUA in China nu este de mirare.Dar cainii latra ,ursul merge!(chiar daca este vorba de Panda!)
  • 0 (4 voturi)    
    pai e nevoie (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:53)

    matasea [anonim]

    pai trebuie ca doar sua au experienta.

    acum cu blocul comunist sovietic a fost usor. a impratit urss-ul.

    acum ei spera sa le reuseasca si cu china sa o imparta in mai multe tari. china este puternica pentru ca este unita.

    trebuie implantata ideea chinezului de rand ca in romania ca zona x sau provincia y ar trebui sa fie autonoma pentru ca ei aduc mai multe venituri tarii si ar duce-o mult mai bine independent.

    daca se strang suficient de muti cetateni care sa puna botul le face razboi civil in china si o divizeaza.

    7 tari chinezesti vor fi mult mai slabe si mai coprupte si mai usor de manevrat decat o china unita.

    stie ambasadorul asta ceva ceva.
  • -2 (4 voturi)    
    La oparteee, chinezoi, venim Noi... (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:03)

    Strullache [anonim]

    Cu siguranta, e vorba de o greseala, situatia descrisa fiind mai mult decat identica cu cea din SUA. Asta, daca nu e vorba de limbajul dublu, dar bag seama ca baietii astia nu-si dau seama ca nu mai functioneaza... Cum interesul yankeu s-a mutat in Asia-Pacific, ar trebui sa ne obisnuim cu astfel de "agitatorisme", care fac parte di strategie...
  • -1 (5 voturi)    
    dezinformare (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:16)

    ChavaLito [utilizator]

    SUA critica china pentru ca au crestere economica de 9% si "exces de rezerve valutare"? sunt sigur ca ar trebui sa se uite la ei fiindca au datorii de 14.000 de miliarde de dolari...da 14 trilioane de dolari, o datorie catre FED, care oricum nu va putea fi platita niciodata. si tineti minte SUA poate crea singura banii iar ea imprumuta bani+dobanda pe care poporul american "plateste".
  • -1 (5 voturi)    
    SUA este pe butuci. (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:29)

    Alin_N [utilizator]

    Daca nu mai tranzactioneaza lumea in dolari, cum incepe sa se intample, americanii sunt morti. Sursa bunastarii lor nu este productia, doar n-or munci cat 7 ca Fat Frumos. Sursa bunastarii lor este tiparirea de dolari si achizitionarea de resurse si munca cu hartie chioara.
    Ce incearca sa faca? Fumigene doar doar de-or reusi sa abata atentia lumii de la faptul ca au economia neperformanta, pe butuci, si daca s-ar "cupla" la lume, la salariile pe care le au raportate la munca depusa pur si simplu economia lor ar colapsa.
    • +1 (5 voturi)    
      What? (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:16)

      hahaila [anonim] i-a raspuns lui Alin_N

      Te contrazic si poti verifica pe gugal. America produce pe la 22 din tot ce se produce in lume si ca sa vezi diferenta de calitate....cumpara aceeasi chitara, made in China, Korea si USA.
    • +1 (5 voturi)    
      Gresit.Ramai repetent. (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alin_N

      Sursele bogatiei SUA sunt:munca si inteligenta.In rest ,nu sunt societati perfecte,pentru-ca nici omul nu este o fiinta perfecta ,incadrata intr-un sablon.Si daca ar fi asa ,nu cred ca ne-ar place.Ar fi groaznic de plictisitor.
    • -1 (1 vot)    
      da? (Vineri, 20 ianuarie 2012, 3:10)

      n [anonim] i-a raspuns lui Alin_N

      acu trei ani proaspat venit din romania in america.. gandeam ca tine! acum dupa 3 ani iti spun decat ca ... nu muncesc multi romani ca un american de rand! si nu am reusit sa vad pauze de tigari sau bucegi cand muncesc... in america se munceste! in romania se trage mata de coada! deci.. schimba mentalitatea si lasa bericica si lenea!