Mahmoud Ahmadinejad: HIV a fost creat de puterile occidentale

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 19 ianuarie 2012, 9:44 Actualitate | Internaţional


Presedintele Iranului Mahmoud Ahmadinejad a sustinut ca natiunile occidentale au creat HIV pentru a slabi lumea a treia si a crea o piata pentru produsele farmaceutice vestice, potrivit Daily Telegraph.

"Este clar ca tarilor africane trebuie sa le fie pradate averea si resursele. Puterile mari si despotii sunt in spatele dezvoltarii acestor boli pentru a putea sa isi vanda medicamentele si echipamentele medicale tarilor sarace", a spus el.

"Multi experti spun ca raspandirea a venit ca rezultat al viciilor si imoralitatilor, insa vedem ca in locurile unde aceste virusuri au fost descoperite, aceste acte imorale nu au fost raportate. Cum se face atunci ca in unele tari africane exista virusul?" s-a intrebat Ahmadinejad.

Liderul iranian, celebru pentru declaratiile bizare, sustine de asemenea ca in tara sa nu exista homosexuali.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2637 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    asta moare de grija altuia (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:16)

    graveyard shift [utilizator]

    o duc bine de tot oamenii in iran de-a ajuns marioneta asta costumata a imamilor sa ii planga de mila pe altii. logica de fier, ca de obicei - occidentalii saracesc anumite tari pentru a-si vinde produsele.
    cat despre sida, ma mir ca nu i-a acuzat de crima pentru ca l-au omorat pe freddie mercury. care, bineinteles, daca ar mai fi trait, ar fi fost de aceeasi parte a baricadei cu urmasii stramosilor lui.
    urmatoarele acuze la adresa occiddentalilor: l-au imbatrinit pe fidel si l-au imbolnavit pe chavez. da' chiar, cancerul cine l-o fi inventat?
    • +7 (13 voturi)    
      Evident, imperialistii americani.. (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:01)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui graveyard shift

      N-ai aflat ca Hugo Chavez i-a acuzat deja pe raii aia de americani ca l-au imbolnavit pe el, pe Fidel si inca o presedinta, parca a Braziliei tot de cancer.. Intre timp s-a dovedit ca femeia nu avea cancer, dar acuzatia ramane!
      • -1 (7 voturi)    
        Categoric. (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:39)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Dianora

        Nimic pe lumea asta nu e batut in cuie Dianora. E usor sa ironizezi dar e mai greu sa gindesti putin. orice teorie a conspiratiei are un simbure de adevar mai mult sau mai putin consistent. Ce trebuie tu sa stii in acest caz este ca: 1) imbolnavirile cu cancer prin diverse substante sau cu izotopi radioactivi sunt o arma destul de comuna in lumea spionajului international (si nu ma refer doar la state si guverne ci chiar business), 2) Virusul hiv nu este demonstrat ca fiind creat artifcial, insa sunt alte virusuri despre care se stie ca sunt create arftificial. De aici te las pe tine sa gindesti. Cine si de ce creaza virusuri? Cine si de ce imbolnaveste un opozant? etc. Lucrurile astea chiar se intimpla. Nu stiu daca chiar in cazurile mentionate de Ahmadinejad, dar sigur se intimpla. Dupa ce ai facut acest exercitiu de a gandi singur cu creierul tau, mai fa un mic exercitiu, cauta cuvantari in engleza ale lui Ahmadinejad o sa ai o surpriza in ceea ce priveste modul cum sintetizeaza presa occidentala discursurile lui Ahmadinejad. In plus de asta ca persoana care am trait in Iran vreau sa-l asigur pe graveyard ca nu nu este o marioneta a imamilor. Dealtfel prostia asta imi se demonstreaza ca habar n-are despre ce vorbeste. Dupa nickname cred ca este un pusti tembelizat de counter strike care nu a citit decit ziare si ambalaje de fast food pina acum.
        • +3 (3 voturi)    
          uite-asa o barba avea (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:54)

          graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          daca ai fi trait in iran ti-ai fi dat seama de adevaratele sentimente ale iranienilor obisnuiti fata de idolul tau. eu n-am trait in iran si nici nu planuiesc, dar am cunoscut cativa iranieni, inclusiv colegi de la locul de munca. sunt altfel decat iti inchipui tu si cum ar vrea patachina aia costumata sa fie - incrancenati, cu cutite in dinti si grenade in mana, gata sa-si jertfeasca familia in urma unui discurs sforaitor al unui dement. sunt oameni obisnuiti, plecati din tara lor si de langa familiile lor din cauza regimului.
          in rest, la capitolul logica esti la fel de nuca-n perete ca si el: <<Virusul hiv nu este demonstrat ca fiind creat artifcial>>, apoi <<Cine si de ce creaza virusuri? Cine si de ce imbolnaveste un opozant? etc. Lucrurile astea chiar se intimpla>>.
          nu domnule, nu mai sunt demult un pusti tembelizat si chiar daca as fi, parerea mea tot ar trebui sa conteze, ca altfel am trai toti sub ahmadinejad.
  • -2 (6 voturi)    
    Disperarea nebunului (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:56)

    Vlad-I [utilizator]

    Aduce argumente infantile, mai ales ca s-a demonstrat ca cimpanzeii au o forma a virusului si sunt imuni la ea. Este clar ca virulul a mutat de specie, mai ales ca in africa maimutele sunt vanate pt. a fi mancate. Iranianul arunca sperietoarea cu furatul resurselor, pai, ce ar vrea sa vanda aficanii ? iphone 5 ? daca au nevoie de dolari, trebuie sa vanda ceva in schimb.
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare (Joi, 19 ianuarie 2012, 13:32)

    Eugen [anonim]

    Da' pe Ahmadinejad cine l-a creat?
    • -1 (3 voturi)    
      Raspuns (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:43)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui Eugen

      Cine sa-l creeze? Alah!
      • +2 (2 voturi)    
        americani nenorociti... (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:34)

        Vendetta [anonim] i-a raspuns lui sase sase

        - au imbolnavit chiar si leii, cu HIV.... :)))

        Serios vorbind... virusul HIV nu este specific doar oamenilor, foarte multe specii de mamifere sufera sau pot suferi de infectii cu HIV (recent am vazut un documentar despre delfini (parca) inbolnaviti cu HIV). Este adevarat ca de la animal la animal (precum si de la om la om) posibilitatea de a degenera in SIDA este variata...

        Cat despre creea de virusi in laborator: da este posibila (vezi EBOLA), dar nu este cazul pentru HIV, despre care se presupune ca exista "decand lumea"
        • -1 (3 voturi)    
          "se presupune" (Joi, 19 ianuarie 2012, 18:02)

          zzz [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

          poate sunteti mai informati, dar ati auzit sa se descopere in vreun raport medical inainte de '80 sa fie descrise siptomele vreunui pacient ca ar avea acest virus hiv (sida)?
          si incerc un exercitiu de logica: daca anumiti virusi se transmit de la animale la om, de ce nu s-ar putea intampla si reciproc?
          • +1 (1 vot)    
            virusii (Vineri, 20 ianuarie 2012, 3:50)

            mvr [utilizator] i-a raspuns lui zzz

            Tu ai idee macar cati virusi noi s-au descoperit intre 1980 si 2011, prin comparatie cu perioada 1892-1980 ... macar ca ordin de magnitudine ???

            Ai idee cati oameni cu simptomele holerei sau ciumei au fost observati inainte de izbucnirea epidemiilor de holera sau ciuma din urma cu cateva secole ?

            ...cam la fel de stupid suna si intrebarile tale.

            Virusii (si mai rar bacteriile) sufera mutatii care le pot creste sansele de supravietuire. Sansele alea cresc, in general, in detrimentul altor organisme ce ajung in contact cu acestea.

            Cauta pe Google termeni gen epidemy, poate vei reusi sa intelegi macar putin din cum sta treaba cu virusii. Ca nu stii nu e o mare problema atata vreme cat iti doresti sa inveti macar.
  • +1 (5 voturi)    
    Mda (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:04)

    Florin [anonim]

    Stiti care este culmea ironiei? China este, in acest moment, cel mai mare jefuitor al resurselor tarilor africane. In rest, nebunul tot nebun.