Bulgaria: Marea majoritate a celor mai inalti demnitari ai Bisericii ortodoxe bulgare a colaborat cu serviciile secrete comuniste

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 ianuarie 2012, 19:44 Actualitate | Internaţional


Marea majoritate a celor mai inalti demnitari ai Bisericii ortodoxe bulgare a colaborat cu serviciile secrete ale regimului comunist, a anuntat marti o comisie insarcinata cu deschiderea arhivelor serviciilor secrete, citata AFP.

Unsprezece dintre cei cincisprezece mitropoliti actuali ai Bisericii crestine ortodoxe, de care apartin peste 80% dintre bulgari, au fost colaboratori ai departamentului "Lupta impotriva diversiunii ideologice", potrivit listei publicate de comisie.

Desi regimul comunist impunea ateismul, biserica putea in continuare sa primeasca fideli. Regimul ii supraveghea insa pe acestia si credinciosii se puteau confrunta cu probleme, in special in ceea ce priveste cariera profesionala.

Comisia, care deschide in mod regulat, din 2007, dosarele serviciilor secrete comuniste, verifica apartenenta la serviciile de spionaj si de contraspionaj civil si militar a oamenilor politici, a diplomatilor, a ziaristilor si a altor personalitati influente. Aceste dezvaluiri nu au decat o valoare morala, fara nicio consecinta legala.

Dezvaluirile comisiei risca sa renasca rivalitatile din sanul Bisericii ortodoxe, in special pentru succesiunea la sefia bisericii, in conditiile in care patriarhul Maxim are 97 de ani.

Numit in 1971 sub regimul comunist, patriarhul Maxim a rezistat ferm in fata unui curent reformator in momentul tranzitiei spre democratie, in anii 1990.

Numele sau nu figureaza pe lista agentilor si a colaboratorilor cu serviciile secrete. Statul comunist il omagia pe patriarh, care isi avea locul sau alaturi de demnitarii partidului comunist si ai guvernului la ceremoniile oficiale.

Sapte inalti demnitari musulmani si un episcop catolic au colaborat si ei cu serviciile secrete, a anuntat comisia.

Pe lista apar numele celui mai inalt demnitar al religiei musulmane (aproximativ 13% din populatie), muftiul Mustafa Alish Hadji, al fostului muftiu Nedim Ghendjev si cinci fosti membri ai consiliului superior musulman.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















1435 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 17 ianuarie 2012, 19:51)

    polonyca [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      inca una (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:53)

      I [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      o bomba! "Cine a tras in noi in 21-22?" Cine a avut arme! (duh). Militia, Armata, Securitatea. Inca un mister rezolvat. Ura!
  • +19 (19 voturi)    
    ! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 19:56)

    dguina [utilizator]

    Parca la noi a fost altfel ?!
  • 0 (14 voturi)    
    Chiar asa (Marţi, 17 ianuarie 2012, 20:01)

    Daniel Tux [anonim]

    Si mica majoritate ce a facut? Chiar va e greu sa scrieti simplu "Majoritatea celor mai inalti...."?
    • +8 (12 voturi)    
      daca taceai... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:16)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Tux

      mare majoritate - 99%
      mica majoritate - 51%
      • -3 (7 voturi)    
        Are dreptate (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:49)

        sile [anonim] i-a raspuns lui cocosila

        In romaneste, majoritatea poate fi larga sau covarsitoare. "Mare majoritate" e un abuz de limbaj.
  • +14 (16 voturi)    
    Uite ce jalnici sunt bulgarii (Marţi, 17 ianuarie 2012, 20:05)

    a_claudiu [utilizator]

    La noi nu s-a descoperit nici un preot sau prealuminat ca a colaborat cu securitatea :))))
    Si nici acum nu au nici in clin nici in maneca cu politicienii si banii de la buget, desi nu se poate inaugura nici 200 m de drum fara ei, orice cladire trebuie binecuvantata si botezata.
    Excludem: salarii, bani pentru protectie sociala asigurata via biserica, si viitoarele spitale "ortodoxe". Catedrala ... este cea care scoate Romania din criza.
    • +5 (7 voturi)    
      chiar așa!!! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:55)

      corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

      nu știu de ce nu se fac cu toții sfinți!? dar înainte să mai scurteze coada ce li se vede de sub sutane....
      • 0 (0 voturi)    
        HA,HA (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:02)

        vli [anonim] i-a raspuns lui corvus_coraX

        Ei ... tocmai ca la capitolul alegerea celor sfinti nu mai pot manevra nimic. Asta cade numai in mana lui Dumnezeu. Astept cu nerabdare ceasul ala. Sa vezi surprize ce nici nu visam.
  • +11 (15 voturi)    
    Ca si domn General Daniil Sihastru si toti (Marţi, 17 ianuarie 2012, 20:12)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Ca si domn General Daniil Sihastru si toti nembrii BOR-ului
  • +11 (15 voturi)    
    Un studiu (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:00)

    cetateanul [anonim]

    Un studiu facut de un cercetator neoprotestant din ro. pe dosarele securitatii a declarat ca 80% dintre pastorii din cultul sau au colaborat cu securitatea. Poate asta explica inca un motiv si o forta care a luptat sa nu se stabileasca adevarul, tranzitia lunga a ro., prezenta puternica a stangii la putere dupa 89, pastorii si preotii joaca un rol important in societate si s-au temut sa vada la putere un guvern care sa scoata la lumina trecutul lor.
    • +6 (6 voturi)    
      M-ai facut curios. (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul

      Cum se numeste acel studiu si cine l-a scris. Unde si cand a fost publcat. vreau sa il citesc si eu.
      • +1 (1 vot)    
        @adrian (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 0:04)

        cetateanul [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        Sursa este serioasa si credibila. Au existat niste interviuri la un proiect "Oameni si Perspective" unde Marius Stanescu a luat 6 interviuri lui Nelu Dumitrescu, fost sef al cultului adventist, acum decedat. Poti sa le gasesti pe net, dar nu mai pot sa iti indic in care dintre cele 6 interviuri prezentatorul il intreaba pe fostul sef de cult, daca este adevarat ce spune X, care a cercetat dosarele, si spune ca 80% dintre pastori erau turnatori, ex-seful, o scalda se codeste si spune ca este partea urata a isoriei cultului, dar admite ca poate 50% turnau, dar lasa senzatia ca au fost mai mai multi. De aici putem deduce, ca si in celelalte culte securitatea era mai atot prezenta decat D-zeu.
    • +6 (8 voturi)    
      oameni verticali (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:03)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul

      cine vrea sa vada slujitori ai Domnului demni de acest nume, verticali, sa se uite la Biserica Greco-Catolica. www.bru.ro http://ro.wikipedia.org/wiki/BRU
      A nu se scapa din vedere multi preoti ortodocsi care nu L-au tradat pe Isus, spre exemplu tatal Anei Blandiana, daca nu ma insel. Dar, ca institutie, BRU a raspuns prezent la martiraj. Papa Ioan Paul al II-lea spunea: "Christos a avut 12 apostoli, dar Iuda l-a tradat. Biserica Greco-Catolica din Romania a avut 12 episcopi si niciunul nu a tradat!"
      Si cum au rasplatit acest gest romanii si mai ales BOR? Nici acum greco-catolicii nu au intrat in posesia bunurilor lor, a bisericilor, in principal...
      Dumnezeu sa binecuvanteze Romania!
      • +4 (4 voturi)    
        corect (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:11)

        corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

        ...frate!
  • +9 (9 voturi)    
    felicitări bulgari! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:58)

    corvus_coraX [utilizator]

    iată că bulgarii ne-o iau înainte și în acest domeniu. acolo nu știu cîți au sărit să ia apărarea bob că cineva vrea să o distrugă....

    la noi, după 21 decembrie, securitatea a fost salvată, foștii (?!!) informatori salvați, peceriștii în frunte cu tov. ilici, salvați, și popii, salvați și ei (albiți, tăiat copite, spălat coada îmbârligată și cornițe). și cu toții puși la lucru, again, de data asta în slujba democrației! amin!
  • +3 (3 voturi)    
    Dezvaluire (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 0:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sint culmea bulgarii cu dezvaluirile lor! Pai cu cine sa fi colaborat prelatii bulgari? Cu Mossadul, cu CIA? Evident, oamenii au ales patriotic: serviciile secrete bulgare. Maxim 1 sau 2 sa se fi inrolat si prin alte servicii. Dar asta numai cu binecuvintarea serviciilor secrete bulgare.