Israelul ameninta ca va folosi forta impotriva "terorismului" hackerilor

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 15:58 Actualitate | Internaţional


Israelul va folosi forta impotriva "terorismului" hackerilor, a declarat sambata ministrul israelian adjunct al Afacerilor externe, Dany Ayalon, dupa divulgarea pe internet a datelor a mii de carduri de credit apartinand cetatenilor israelieni, transmite AFP.

"Trebuie sa transmitem un mesaj tuturor celor care agreseaza sau incearca sa agreseze Israelul, inclusiv in spatiul sau cibernetic, avertizandu-i ca se pun astfel in pericol si ca nu vor beneficia de nicio imunitate in fata represaliilor Israelului", a afirmat Ayalon.

Aceste atacuri reprezinta "acte de terorism, ce trebuie tratate ca atare. In spatiul cibernetic, dispunem de capacitati active si ii putem ataca pe toti cei care incearca sa ne atace", a adaugat ministrul adjunct israelian.

Ayalon a salutat de asemenea faptul ca Statele Unite "au anuntat oficial ca orice atac in spatiul lor cibernetic va fi considerat drept declaratie de razboi si vor reactiona ca si cum ar fi vorba de un atac cu rachete".

Saptamana aceasta, un hacker care s-a prezentat a fi un saudit a divulgat pe internet datele a mii de carduri de credit apartinand cetatenilor israelieni. El a comis un nou atac informatic vineri, cu nou fisier ce continea un cal troian, a anuntat postul public de radio israelian.

Potrivit radioului israelian, hackerul, care se prezinta cu numele "0xOmar", a difuzat ceea ce pareau a fi coordonate de carduri de credit, dar care ascundeau de fapt un program foarte daunator.

Intr-un comunicat publicat luni pe internet, autorul acestor atacuri informatice a afirmat ca este membru al unui "grup de hackeri sauditi". Site-ul israelian de stiri Ynet a relatat la randul sau ca, potrivit unui expert informatician israelian, 0xOmar este un internaut de 19 ani care foloseste un server din Mexic.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2718 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Dinte pentru dinte.... (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 16:18)

    eu [anonim]

    Poi sa faca si ei la fel, sa le fure cartile de credit si sa le publice pe internet! Asta daca pot! :)
    • +6 (14 voturi)    
      cu Stuxnet cum ramane ? (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 18:20)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui eu

      Armata Israelului a realizat si raspandit un virus (Stuxnet) capabil sa provoace distrugeri materiale. Daca atacurile informatice sunt calificate de Israel ca fiind terorism, atunci inseamna ca recunoaste ca pracatica terorismul de stat.

      De altfel, propaganda intotdeauna a definit propriile agresiuni ca fiind "bune" iar cele ale inamicului ca fiind rele si "teroriste".
    • +3 (11 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 18:31)

      obsCUR [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Au uitat ca au dat drumul la virusul stuxnet ca sa saboteze iranul. Au vrut razboi informatic, poftim razboi informatic.
  • +1 (9 voturi)    
    dar ce zic eu terorism, (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 16:42)

    Rafael Che Guevara [anonim]

    de fapt sunt acte fasciste, naziste, hitleriste, islamiste si de negare a holocaustului.
    Hai Hummus,
    Shalom
  • +4 (14 voturi)    
    cand ei baga virusi in Iran (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 16:42)

    ionel [anonim]

    e ok! Cand ei sunt tinta, e terorism!

    Deh, dublul standard asta!!!
  • +3 (9 voturi)    
    daca acum Iranul bombardeaza Tel Avivul (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 16:45)

    basil [anonim]

    pentru ca au fost agresati cibernetic de Israel, care le-a virusat instalatiile de cercetare nucleara?

    Ar fi corect? Ca ar fi in logica israeliana: atacul cibernetic e motiv de razboi!
  • -7 (7 voturi)    
    daca este asa... (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 16:49)

    mary [anonim]

    Cand evreul spune ceva atunci poate sa ninga sa ploua se tine de cuvant!

    Nu este de joaca! Pazea ca vin!
  • -2 (6 voturi)    
    Interese comune (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 17:18)

    Daniels22026 [utilizator]

    Amenintarea hackerilor straini cu forta e o declaratie riscanta, iar punerea ei in practica ar fi incalificabila.

    In ciuda divergentelor ideologice sau teritoriale, guvernele ar trebui sa-si urmareasca interesele comune privind combaterea infractionalitatii. Mai bine guvernul israelian ar coopera cu statele din jur in aceasta privinta.
  • +2 (8 voturi)    
    adica hackerii vor fi bombardati ?asasinati de (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 18:36)

    Eneas [anonim]

    Mossad in Arabia Saudita ? cred ca e o gluma ...ati furato ,asa ramane !sa divulge si Israle carduri saudite...uite asa mai facem un ban nemuncit !
  • 0 (0 voturi)    
    ......... (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 19:26)

    Zummm [utilizator]

    Nu m-ar mira daca Mossad-ul ar lichida cativa hackeri in propriul lor stil
  • +1 (1 vot)    
    cine ridicsa sabia, de sabie va pieri (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 20:23)

    alexise4 [anonim]

    Isarelul a inceput razboiul informatic utilizand virusi, tot asta iva aduce pieirea! E proverbul lor, nu al meu!
  • 0 (0 voturi)    
    "agreseaza"? ce inseamna asta? (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 20:35)

    ahile [anonim]

    Eventual, daca scrii ca Israelul trebuie sa inceteze colonizarea, asta e interpretata ca o agresiune?


    Hm, cam ca-n China!!

    Si Israelul are pretentia ca e democratie??
  • 0 (0 voturi)    
    hilar (Duminică, 8 ianuarie 2012, 1:28)

    MirceaA [utilizator]

    la cate atacuri teroriste reale si virtuale a facut Israelul, ma mir ca mai are obrazul sa ridice un deget. Dar citind istoria, am realizat ca ridica degetul, neavand obraz