Un iPhone 4 a luat foc intr-un avion care efectua o cursa interna in Australia

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:14 Actualitate | Internaţional


Un pasager ghinionist s-a trezit ca iPhone-ul ii ia foc in timpul unui zbor intern din Australia, noteaza Yahoo! News. Ca din senin smartphone-ul s-a supraincalzit si s-a inrosit, iar partea din spate a telefonului s-a topit. Autoritatile vor deschide o ancheta, iar cei de la Apple spun ca vor colabora fara rezerve, pentru a gasi o explicatie. E putin probabil ca acest incident izolat sa starneasca un scandal care sa duca la retragerea de pe piata a unor terminale.

Cand avionul companiei Regional Express se apropia de destinatia sa, Sydney, iPhone-ul unui pasager a inceput sa fumege, a luat foc si a fost aruncat pe podea, o parte din cabina umplandu-se cu un fum negru. Echipajul a stins micul incendiu, iar telefonul a fost preluat de reprezentantii Civil Aviation Safety Authority pentru cercetari.

Partea din spate a telefonului s-a topit, iar cei de la Apple spun ca vor colabora cu autoritatile pentru a afla exact ce s-a intamplat. Diverse companii mari au facut rechemari masive in trecut pentru aparate la care baterii defecte puteau duce la mici incendii, recent fiind vorba si de o serie de playere iPod Nano.


Citeste mai multe despre   














Citeste pe MedLife.ro
Ce se intampla cand clipim







3275 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Pasagerul era de vina. (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:05)

    deno [anonim]

    In mod sigur nu tinea iPhone-ul cum trebuie.

    Apple nu are nici o vina aici, mai ales ca nu ei fac jucariile alea. Sunt facute de o firma din China.

    Apple doar face prezentari PowerPoint in care repeta de 20-30 de ori ca produsele lor sunt cele mai cool si care restul sunt "shit". Adica face inainte, cand aveau guru.
    • +1 (7 voturi)    
      Lb română, ca limbă străină, pt. vorbitorii nativi (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:51)

      GrammarNAZI [utilizator] i-a raspuns lui deno

      Și pe ce te bazezi când spui asta?

      Ca paranteză, aplicatia la care te referi se numeste Keynote.

      Pe de altă parte:
      "face înainte" = "făcea"
    • 0 (0 voturi)    
      Un articol (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:55)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui deno

      http://www.computerworld.com/s/article/9155658/Exploding_batteries_on_planes_Rare_and_small_risk_
    • 0 (0 voturi)    
      Evident..... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:56)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui deno

      Cine altcineva....

      Concluzia?
      Pasagerul nu a inchis Ifonul dupa decolare


      Da ce vina sa aive tilifonu cool...in care nu doar piesele, dar si aplicatiile vin din 15.000 de parti....nimic a lor
  • 0 (0 voturi)    
    iphone 4 (Marţi, 29 noiembrie 2011, 20:19)

    marius [anonim]

    pasageru nu a oprit telefonul mobil inainte de decolare si ipho-nul sa conectat cu undele avionului si a loat foc
  • +1 (1 vot)    
    apple e ucigator! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 21:16)

    baubau [anonim]

    Ok, pana acum nu am auzit ca vreun Samsung sau HTC sau Nexus sa ia foc...
    • -2 (2 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 1:06)

      gaggauta [anonim] i-a raspuns lui baubau

      ..ptr ca nu prea se vand, iar probabilitatea de a se intampla asa ceva raportat la numarul de unitati vandute este mult mai mica : ))
    • 0 (0 voturi)    
      ><>< (Joi, 3 mai 2012, 19:13)

      zicon [anonim] i-a raspuns lui baubau

      Nu ridica tu in slavi samsung sau htc sau nexus ca daca ne gandim unpic tori astia au incercat sa ia cate ceva de la iphone. tu de ce crezi ca Apple are vanzari masive? pentru ca fac produse de calitate si care sunt tot ce ai nevoie cand ai nevoie, pacat ca is unii care detin astfel produse minunate si nu stiu ce sa faca cu ele.
  • 0 (0 voturi)    
    iFoc (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 7:13)

    Socrates [anonim]

    The hottest phone on the market!
  • 0 (0 voturi)    
    E putin probabil ca acest incident izolat (Luni, 19 decembrie 2011, 16:21)

    p'aci [anonim]

    Care accident izolat fratilor? Mai dati un search pe goagal si vezi cate multe astfel de accidente izolate au avut loc.
  • 0 (0 voturi)    
    ds f,d (Duminică, 1 ianuarie 2012, 18:41)

    Gigel [anonim]

    de ce nu zice autorul ca iphone-u' ala e o replica? tot atata induceti in erore publicul. nu tin partea nimanui, dar daca dati o stire macar datzi-i completa nu pe jumate!