Zimbabwe: Primele arestari in cazurile de violuri comise de femei, pentru "ritualuri"

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2011, 12:57 Actualitate | Internaţional


Politia din Zimbabwe a arestat trei femei acuzate ca ar fi violat cel putin un barbat, acestea fiind primele arestari dupa aproape un an de zile de suspiciuni referitoare la grupuri de femei care comit agresiuni sexuale, in intreaga tara, cu scopul de a colecta sperma si a o folosi in anumite ritualuri de imbogatire si succes in afaceri, relateaza BBC.

Cele trei urmeaza sa fie audiate la un tribunal din Harare.

Una dintre victime, care si-a dorit sa ramana anonim, a povestit in luna iulie la televiziunea nationala ca facea autostopul si cele trei femei s-au oferit sa il ia cu masina, insa apoi l-au drogat si l-au obligat sa intretina relatii sexuale cu fiecare dintre ele.

"Una dintre femei mi-a aruncat apa pe fata si m-au injectat ceva care m-a facut sa am o dorinta sexuala foarte puternica. Au oprit masina si m-au obligat sa fac sex cu fiecare dintre ele, cu prezervativ. Cand au terminat m-au lasat in tufisuri, complet dezbracat. Cativa oameni m-au ajutat sunand la politie, care m-a dus la spital, pentru a ma trata de efectele drogului," a povestit el.

Femeile vor raspunde la 17 capete de acuzare de asalt indecent grav, pentru ca legea din Zimbabwe nu recunoaste actul de viol comis de o femeie asupra unui barbat. Cele trei au fost retinute la inceputul lunii in centrul orasului Gweru, dupa ce politistii au gasit 31 de prezervative folosite in masina cu care calatoreau.

Acestea neaga acuzatiile si sustin ca sunt prostituate si ca au fost prea ocupate sa arunce prezervativele. Insa dupa ce au fost eliberate pe cautiune, au fost amenintate de mai multi oameni si au fost nevoite sa ramana in casa.

Purtatorul de cuvant al politiei a declarat ca autoritatile suspecteaza existenta unei retele de astfel de femei care opereaza in toata tara.

"Am primit informatii din tara, din diferite orase, se intampla pe soselele principale. Inca nu am putut afla motivul pentru care se intampla. Am auzit speculatii cum ca ar fi legate de anumite ritualuri", a spus el, facand apel la martori sa iasa si sa povesteasca.

Potrivit zvonurilor, sperma ar fi folosita in ritualuri de succes in afaceri, dar exista si suspiciuni ca aceasta ar fi dusa in afara tarii, pentru a fi vanduta.

Desi primele cazuri de barbati care sustineau ca au fost violati au fost intampinate cu scepticism de populatie, mai multi barbati au inceput sa trateze acum problema cu seriozitate.

"Cand ma deplasez acum folosesc doar autobuze, unde oamenii calatoresc in numere mai mari, nu ma urc in masini, mai ales daca sunt femei inauntru", a spus un barbat.

Politia nu a dat publicitatii un numar pentru cazurile de care au luat cunostinta. Un consilier care lucreaza cu trei barbati ce sustin ca au fost violati considera ca sunt mai multi care nu vor sa admita ca au fost abuzati, pentru a nu se considera ca nu sunt "suficient de barbati".


Citeste mai multe despre   


















4985 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Am avut o zi grea... (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:07)

    funny [utilizator]

    Cu multe probleme de azidimineata pana acum... imi pare rau de saracul zimbabuez si de cat o fi suferit.... dar tot rad cu lacrimi cand citesc stirea asta.... :))))))
    Oricum asta se intampla si la noi si nu face nimeni plangeri...Parlamentarii pentru a avea succes in afaceri ne-o trag la toti de nu ne vedem si fara prezervativ!
    • +1 (13 voturi)    
      ... (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:30)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui funny

      Nu inteleg ce e de ras... Incearca sa-ti imaginezi ca esti violat de niste aurolace, care sunt nespalate, neingrijite si care put de iti sta mintea in loc... Iti mai arde de ras?!

      Violul este traumatizant indiferent de sex-ul victimei.
      • +1 (5 voturi)    
        intrebare (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:06)

        florin [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

        Daca nu erau aurolace, erau ingrijite, dragute si parfumate era OK?
        • +1 (3 voturi)    
          pai... (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:14)

          imoralu' [anonim] i-a raspuns lui florin

          ...cam da.
  • 0 (6 voturi)    
    Ba e amuzant (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:52)

    747 [utilizator]

    Si mult mai amuzant este ce s-a intamplat mai demult, cand un avion s-a prabusit in jungla, iar cei care au supravietutit incidentului, au fost violati de niste salbatici din jungla... indiferent de sex, femei barbati... toti...

    :)
    • +1 (5 voturi)    
      Mda (Luni, 28 noiembrie 2011, 14:38)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui 747

      Ce sa spun. Absolut amuzant. Cred ca daca ai supravietui unui crash (indiferent de mijlocul de transport) ai rade pe saturate sa fii apoi violat(a) de un salbatic.
      • 0 (4 voturi)    
        salbatic? (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:18)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

        acela nu e un salbatic, este un cetatean al lumii care are si el cultura lui. Ce daca cultura aia prevede violuri, rituale sau nu? Trebuie sa i-o respectam, asa invatam zilnic la cursurile de neocomunism elegant redenumit politica corecta.
        • -2 (6 voturi)    
          Retrograzi (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:34)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Orisicum mai bine neocomunismul multicultural decat rasismul si etnocentrismul retrograd pe care il practica cei ca tine.

          PS: Nu exista cultura care sa prevada violuri rituale. Basmele de mai sus sunt wish thinking pentru rasisti inculti ca tine. Deschide ochii si accepta ca sunt mii de culturi pe planeta si melanjul este inevitabil. Corectitudinea politica este cea mai lucida optiune.
          • +1 (3 voturi)    
            Nu ma pot abtine .... (Luni, 28 noiembrie 2011, 21:03)

            Je2 [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

            sa nu remarc, ca in virtutea tolerantei propovaduite de multiculturalismul tau, ai reusit sa postezi o jignire continuua sub forma unui comentariu. Ce mi se pare iarasi foarte ciudat, este ca in general cam toti sustinatorii acestui multiculturalism si ai tolerantei sunt foarte intoleranti cu cei care nu sunt de acceasi parere cu a dumnealor. Ciudat, nu ?
        • -2 (6 voturi)    
          Retrograzi (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:34)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Orisicum mai bine neocomunismul multicultural decat rasismul si etnocentrismul retrograd pe care il practica cei ca tine.

          PS: Nu exista cultura care sa prevada violuri rituale. Basmele de mai sus sunt wish thinking pentru rasisti inculti ca tine. Deschide ochii si accepta ca sunt mii de culturi pe planeta si melanjul este inevitabil. Corectitudinea politica este cea mai lucida optiune.
          • 0 (2 voturi)    
            ai postat doar de doua ori (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:24)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

            nu te lasa, mai ai loc, mai intra de patru, cinci ori.
            La vremea lui si comunismul era cea mai lucida optiune. Mai bine rasist, cit despre incultura e fara sens sa discut cu semidocti frustrati care au citit doua carticele rosii si cam atit, adica ale lui mao si polpot, ca astea parca erau mai subtiri.