VIDEO Romanii, ironizati din nou in Franta. Actorul Jamel Debbouze a propus ca nationala din Hexagon sa aiba un capitan roman, care sa cerseasca mingea

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 10:56 Actualitate | Internaţional


Jamel Debbouze
Foto: Captura YouTube
Umoristul francez de origine marocana Jamel Debbouze i-a ironizat pe romanii din Franta, in cadrul unei emisiuni radiofonice, el propunand ca nationala "cocosului galic" sa aiba un capitan roman care sa cerseasca mingea, transmite Mediafax. Debbouze a facut aceste comentarii la o emisiune a postului de radio Rire et Chansons, cu ocazia lansarii unui nou DVD al sau, "Tout sur Jamel".

Potrivit Mediafax, in timpul discutiilor despre viata sa, Debbouze este intrerupt de un apel telefonic, despre care sustine ca este de la presedintele francez Nicolas Sarkozy.

Prezentatorul emisiunii l-a intrebat daca il consiliaza pe seful statului francez, cerandu-i sa dea exemplu o reforma propusa de el.

Moderatorul il intreaba pe actorul francez daca "expulzarea romilor este ideea ta?", la care Debbouze raspunde: "Da, pentru ca ma enerveaza. Sunt multi romani".

"Dar romanii sunt buni la fotbal", vine replica moderatorului.

"Da, este adevarat. Ar trebui sa avem un capitan roman in echipa Frantei. Iti imaginezi un capitan roman? Va rog, dati-mi mingea (...) pentru copii. Asta va face un roman", a spus Debbouze, referindu-se la cersetorii romi tot mai numerosi in Franta. Replicile lui au starnit hohotele de ras ale prezentatorului emisiunii si ale celor trei invitatio din studio.




* septembrie 2011: In cadrul programului de satira "Les Guignols de l'Info", cele doua marionete "invitate" in platou pentru a discuta meciul de fotbal Romania - Franta care urma sa aiba loc in acea zi la Bucuresti (6 septembrie) s-au intrecut in glume umilitoare pe seama romanilor: "Nu sunt sigur ca meciul va incepe pentru ca atunci cand arbitrul va arunca moneda in aer nu e sigur ca o sa cada inapoi pe pamant, cu totii romanii aia acolo ... Tactic, trebuie evitat contactul direct cu romanii, pentru ca au paduchi".

"Se stie ca sportul national in Romania nu este fotbalul, ci cersitul", continua acesta.

Intrebat apoi care va fi strategia tactica a echipei francezilor, marioneta raspunde: "Trebuie sa ne temem de contactul direct cu romanii." "De ce, joaca dur?" "Nu, au paduchi."

Colegul sau de discutie nu se lasa insa mai prejos."Am o gluma savuroasa... Stii cum se zice la cos de gunoi in romaneste? ... Bucuresti".

* aprilie 2010: Romanii au fost ironizati pe postul public France 2, cand umoristul Jonathan Lambert a facut un joc de cuvinte intre "Salutul Roman" si noul "Salut Romanesc" - "S'il vous plait, Messieurs, Mesdames!", rostit aplecat, cu mana intinsa si pe un ton rugator - textul tipic al cersetorilor din Hexagon.

"Pentru ca m-ai invitat in fiecare sambata, vreau sa iti aduc un ultim omagiu - salutul suprem"

Presupun ca este vorba despre Salutul Roman, spune Laurent Ruquier.

Umoristul propune insa "Salutul Romanesc", pe care il executa in mijlocul scenei: Se ridica in picioare, se apleaca usor in fata, intinde mana inainte si spune pe un ton rugator: "S'il vous plait, Messieurs!"

Oamenii din sala se ridica in picioare si, cu mana intinsa, usor aplecati, rostesc si ei, pe un ton rugator: "S'il vous plait, Messieurs!", dupa care izbucnesc in ras.

* august 2010: O alta gluma proasta, in aceeasi nota, a facut si jurnalistul sportiv francez Nelson Monfort, tot la France 2, cand, referindu-se la faptul ca inotatoarea franceza de origine romana Roxana Maracineanu, care se afla in studio, este trezorierul fan clubului unei alte sportive din Franta, Monfort a comentat: "Trebuie sa fim atenti cu romanii pe acest plan".

Ulterior, sesizand protestele colegilor sai, jurnalistul a adaugat: "Dar tu stii cat te iubesc, Roxana, spun asta in gluma".


Citeste mai multe despre   


















10097 vizualizari

  • +27 (41 voturi)    
    africa (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:04)

    GMboy [utilizator]

    ma doare la basca de FRANTA :)))
    • +25 (35 voturi)    
      maroc (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:11)

      bdn [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      Cersetoria in Maroc e traditie la nivell national. De nu isi aduce un compatriot sa faca asta?
      • +35 (41 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:25)

        stancualexro [utilizator] i-a raspuns lui bdn

        De ce au tancurile francezilor oglinzi retrovizoare ????
        -
        -
        -
        -
        -
        -
        Sa vada si ei FRONTUL ;)
        • +3 (3 voturi)    
          Da, hai sa facem misto de Franta (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 23:03)

          Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui stancualexro

          Romania e pe primul loc la export de hoti, cersetori si alte mizerii umane, in asemenea hal incat am ajuns de rasul lumii; dar hai sa ignoram asta si sa facem si noi misto de ei. Asta o sa rezolve situatia. Atata timp cat circulatia in EU este libera, oricine se poate duce oriunde la furat. Daca sunt interesati sa stopeze fenomenul asta, sa introduca niste restrictii. De exemplu nu ai voie sa pleci din RO pe o perioada lunga de timp daca nu ai studii superioare SAU un loc de munca clar in tara spre care te indrepti. Franta si Italia ar putea sa introduca si ele aceleasi restrictii la intrare - studii superioare SAU un angajator care sa garanteze pentru tine. Iar cand ai terminat lucrul sa ti se acorde o luna pentru cautat alt job, altfel sa fii fortat sa te intorci in tara. Iar daca mai prind vreun cersetor, sa verifice ce angajator a garantat pentru el si ala sa ia amenda sau sa faca inchisoare. Faptul ca ei fac misto de noi, pe buna dreptate, iar noi facem la fel nu o sa duca nicaieri.
          • 0 (0 voturi)    
            Hm... (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:32)

            Mark [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

            Doar ce am plecat din situatia aia... Nu stiu, dar parca ar fi trist sa se revina la asa ceva.
        • +1 (3 voturi)    
          Propunere de capitan pentru Franta (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 23:59)

          Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui stancualexro

          Poate ca ar fi o idee mai buna ca echipa nationala a Frantei sa aiba un arab drept capitan (mai ales ca sunt destui fotbalisti francezi de origine araba). De ce? Ca atunci cand adversarul are mingea capitanul Frantei sa-i poata spune: daca nu-mi dai mingea ma arunc in aer si te arunc si pe tine o data cu mine :)))
        • +1 (3 voturi)    
          frantuzoaicele (Duminică, 27 noiembrie 2011, 10:37)

          doru [anonim] i-a raspuns lui stancualexro

          cum slabesc frantuzoaicele 1 kg pe luna?

          se epileaza......
      • +2 (4 voturi)    
        maroc (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 21:38)

        dana [anonim] i-a raspuns lui bdn

        asa este !!!a vorbit blondul cu ochi albastri !
        E norocos ca sta in Franta (emigrant cu petece....)
        caci altfel gusta din leggea Shariei si ii pierea gustul sa faca umor de slaba calitate .
    • +33 (39 voturi)    
      da (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:27)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      Eu cred ca se dramatizeaza si comenteaza prea mult ce zice unul sau altul.
      Fiecare isi expune parerea, se cheama democratie.

      Francezii au ajuns la nivel de banc pentru trufia si nesimtirea lor. Nu sunt inghititi de majoritatea tarilor, in frunte cu Anglia si continuand cu SUA, Italia etc.

      Eu imi amintesc bine, dupa revolutie se difuzau filme cu tigani romani care traiau exact asa cum traiesc ei acum in franta, si parca se scandalizau si aratau cu degetul Romania ca nu fac ceva cu ei.
      Situatia s-a inversat, ei sunt scandalizati de tigani si noi aratam cu degetul ca ei au mai multi tigani in franta decat avem noi in Romania. :)

      Eu zic ca noi ar trebui sa ne vedem de treburile noastra si sa le dam peste nas (stiu ca pentru ei este imposibil sa vada firescul).

      Imi iubesc tara cu bune si rele si nu imi este deloc jena sa spun ca sunt Roman.
    • -8 (14 voturi)    
      n-au nici o relevanta (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:51)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      toata europa occidentala e cersetoare condusa de lideri cersetori... discutia e irelevanta
      • 0 (0 voturi)    
        Probabil (Duminică, 27 noiembrie 2011, 11:00)

        Atreus [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Ca romania ar trebui sa se planga de practicile astea la CEDO sau la o curte de justitie nternationala. Oricum, vina pentru ce se intampla in fr este exclusiv a francezilor. Romania nu ar trebui sa trimita absolut NIMIC (rog pastrati majusculele) in fr, sa nici nu vorbim de politisti etc. As vrea totusi sa mentionez diferenta de mentalitate si prostia generala a francezilor: daca in londra rar vezi cate un britanic fraierit de cei cu 'alba neagra', francezi sunt puzderie... Totul e legat de mentalitate si de modul de gestionare a banilor.
    • +15 (21 voturi)    
      rade ciob de oala sparta (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:36)

      T34 [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      Iaca cine si-a gasit sa ne ironizeze: un marocan :)) Pai astia de 5 decenii tot inspaimanta vestul cu cersetoria si infractiunile pe care le comit! Noi, in Romania, avem tiganie, ei sunt toti tigani prin definitie!
      Putem sa-i trimitem salutari si urari de bine si sanatate "umoristului" marocan pe propriul sau site: http://www.jameldebbouze.fr. Ori, poate s-o gasi vreun baiat destept de la noi (ca ei n-au asa ceva) care sa-l lase fara site vreo cateva saptamani. Cred ca ar fi ami bine :P
    • -1 (13 voturi)    
      romani TREZITI-VA !!! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 17:48)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      oare cand v-or intelege romanii ca asa sunt vazuti de straini.?!oare cand v-or intelege sa-si schimbe metalitatea de "smecherasi" de doi lei si "isteti" de doi bani ???
      • 0 (0 voturi)    
        Oare? (Duminică, 27 noiembrie 2011, 4:30)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        mai gandeste-te un pic. Nu toti romanii sunt "jmecherasi", in Franta sau Anglia se cauta romanii (si alti esteuropeni) pentru ca sunt seriosi si motivati ca angajati (mare supriza, nu?).

        Daca insa deschizi un televizor pe un canal romanesc ai sa intelegi de unde partea asta "culturala" cu jmecherasii, manelistii si infractorii de doi bani.

        Ei sunt in Romania politicienii, ministrii, directorii de regii, milionarii, investitorii, colonei in servicii etc

        Eu locuiesc in Anglia si aici se stie (opinia celor care nu sunt total ignoranti) ca romanii sunt ori tigani ori hoti de carduri ori profesionisti foarte seriosi. Sigur, nu toate odata :-)
    • -5 (7 voturi)    
      romani,faceti turism in Frantza ! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 18:02)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      bagatzi le venituri in buzunare !

      cat mai multzi bani catre cei care rad de noi !

      un concediu de vis in Frantza !


      uraaaaaaaaaaa !!!!!!!!!
    • +15 (17 voturi)    
      Tigani, nu rromi! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 19:02)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui GMboy

      Doamne cat rau ne-a facut prostia asta de schimbare a titulaturii. in germania le zic "Zigeuner" si nu se ia nimeni de nemti, in franta le zic "Tsiganes" si nu se ia nimeni de francezi. politicienii nostrii de ce au acceptat sa le schimbe denumirea in rromi.
      pentru ca politicienii nostrii au facut aceasta greseala, astept ca tot ei sa ieie masurile ce se impun pt revenirea la vechea titulatura, cea de tigani.
    • +9 (9 voturi)    
      morrocco (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 19:47)

      morrocco [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      cum isi gaseste un marocan camila in desert?







      acceptabila
    • 0 (0 voturi)    
      nu e "marocan" (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 22:57)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      e francez. Nu conteaza de ce origine e, e francez si e rasist! punct! e foarte deranjant sa tot aud "marocani", "arabi", "negri" etc. NU E ASA! cunosc o multime de negri civilizati, curati, respectabili si net mai bogati decat majoritatea care comenteaza aici! Este un specific francez sa degradeze etniile care ajung la ei cum de altfel se degradeaza permanent si pe ei. Nu mai fiti rasisti, si nu raspundeti la rasism gratuit cu rasism.
    • +1 (1 vot)    
      toxicitate (Duminică, 27 noiembrie 2011, 0:34)

      ispy [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      se intimpla un fenomen destul de neplacut in momentul de fata. dumneavoastra faceti in fapt o culegere de jigniri in presa romaneasca: cine si ce a mai zis rau de romania. ati pus filtre de cautare a neputintei romanesti. intr-o incercare de a alimenta temerile romanilor care se considera nedemni de lumea asta, inapoiati si necizelati, contribuiti activ la depersonalizarea acestui popor. nu vreau sa mai detaliez, dar mi se pare un demers neconstructiv. haideti sa ii lasam sa ne ironizeze cit vor iar noi sa ne vedem de ale noastre in incercarea de a deveni buni, cinstiti si corecti. orice natie de pe lumea asta e ironizata, criticata si cu toate astea nu se mai autosesizeaza nimeni din cei asa zisi lezati. tare sensibili mai sinteti la mici ironii.
      • 0 (0 voturi)    
        analizeaza !!! (Duminică, 27 noiembrie 2011, 19:14)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui ispy

        Cred ca aceasta pasivitate pe care tu o sugerezi nu este constructiva pt. ca determina o reactie in lant care va "trimite" poporul roman intro zona a mediei, care-i face pe cei cinstiti si corecti din compatriotii nostri, sa-si decline identitatea ori de cate ori stabilesc relatii cu terti; as vrea sa incerci sa iti imaginezi daca afirmatii similare s-ar fi facut despre greci, turci, evrei, unguri, polonezi, chinezi etc. s-ar mai permite "neica nimeni" sa faca asemenea afirmatii?
        Si pentru ca este vorba de Franta, oare Gadafi a mintit ca l-a finantat pe presedintele francez in exercitiu in campania electorala (dupa cum am citit in presa) si acesta i-a intors serviciul initiind actiunea armata impotriva "sonsorului" ? La o asemenea manifestare de "recunostinta", nu-i de mirare ca sunt momente de interes care poate schimba o atitudine, inclusiv in presa, adhoc.
    • +1 (1 vot)    
      TARE POANTA (Duminică, 27 noiembrie 2011, 9:59)

      LITOVOI [anonim] i-a raspuns lui GMboy

      Mare branza ! Ce sa ne mai plangem.... Asa, a facut mishto de noi, si ? Iar facem o problema nationala din asta ? Gluma cu cersitul mingiei e chiar haioasa :)
      P.S. In fond, are dreptate. Nenorocitii nostri de conationali se dau in stamba in toata galaxia...
  • +27 (37 voturi)    
    Arabi... (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:06)

    Alexandru Michael [anonim]

    Se plange un arab de romani...Toatal lipsit de decenta.Inchisorile franceze si belgiene sunt pline de marocani si algerieni.Mai mult de jumatate din infractionalitate este araba.Dar ce te poti astaepta de la un arab...decat sa se planga.Un alt fel de tigani...
    • 0 (0 voturi)    
      dezamagire mare (Luni, 28 noiembrie 2011, 11:37)

      io [anonim] i-a raspuns lui Alexandru Michael

      il credeam mai destept pe umoristu' lu peste ...
      eu ma asteptam sa propuna unui rrom postul de atacant, sa cerseasca lovituri de la 11 metri.
      si, daca nu le obtine, atunci sa le fure.
  • +12 (18 voturi)    
    Romanii, ironizati din nou in Franta (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:09)

    Bancheru [anonim]

    Pacat ca acest mascarici a uitat de camilele din tara lui. Oare cati milogi marocani traiesc in Franta?Vai de capul lor de marocani.
    Cat despre francezi abia astept sa fie retrogradati de la AAA la A- ca sa le treaca aroganta, nesimtirea si ingamfarea. Mai e putin si vom vedea un nou mascarici in deriva: Szarkozy.
  • +14 (18 voturi)    
    E doar gluma (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:14)

    Jamiel=RRomel [anonim]

    Ja'miele, uita-te in oglinda vezi sa nu te confunde baietii si te expulzeze in Romania si pe tine.
  • +17 (29 voturi)    
    Rade ciob de oala sparta (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:17)

    sol_invictus [utilizator]

    Debbouze e marocan, o minoritate care in Franta face muuult mai multe probleme decat tiganii si romanii la un loc. Dar se pare ca acestui "negrisor" islamist i s-a urcat la cap celebritatea si a uitat de unde vine si cine este.
  • +2 (18 voturi)    
    Scoateti paduchii de sub peruci mai intai lorzilor (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:20)

    jo [anonim]

    cum are tupeul sa vb tiganul asta, mars la tine in sahara spurcatule, de miroase pielea pe tine, halal natiune a ajuns franta. frustrarile fata de ,aghrebieni si le varsa pe romani, niste imbecili cu cracii in r-a-hat
  • +19 (27 voturi)    
    Pai cam asta e imaginea "romanilor" in lume (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:23)

    Bula Romanul [anonim]

    De ce naiba ne miram atat?
    Toate ciorile, care zic ca sunt romani, bantuie strazile Europei la furat si cersit.
    Asta e adevarul, oameni buni !
    De ce sa ne ascundem dupa deget?
    Care ar fi solutia?
    Nu stiu, insa prefer sa stiu ciorile acolo, decat aici.
    • +1 (3 voturi)    
      Si ce vina am eu.. (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:52)

      ghitza [anonim] i-a raspuns lui Bula Romanul

      ...ca roman, ca tiganii fac ceea ce fac? Pana sa intram in UE tipau toti ca tiganii sunt marginalizati in Romania. Acum, dupa ce suntem in UE, nu le mai convine.
      Orimum, francezii sunt o natie de stricati si ingamfati. Sa faca bine sa-si vada lungul nasului (sau poate le trebuie o oglinda)
    • +9 (9 voturi)    
      tigan si nu rrom (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 16:15)

      nuts [anonim] i-a raspuns lui Bula Romanul

      solutia??...in primul rand trebuie schimbata denumirea lor in tigani...cred ca a fost cea mai mare greseala facuta cand au fost numiti rromi..asocierea in afara a denumirii de rrom cu roman a dus la confuzia nationalitatii
      tigani au toti..rromi doar romanii
  • +15 (19 voturi)    
    colorat (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:24)

    ax [anonim]

    Actorul asta ar trebui sa se uite in oglinda, seamana cu aia pe care-i ironizeaza.
  • +4 (14 voturi)    
    un marocan ... :)))))))) (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:28)

    calator [anonim]

    uite cine a ajuns sa ne critice pt cersit, un marocan !! :))))) Poate ca vor sa ne dea lectii la "sportul" asta, cine a fost pe la ei stie cum e cu "dix dirhams" la orice pas in tara aia, din Rabat , Casablanca si pana chiar pe cararile din muntii Atlas. Asta e din experienta personala, nu din auzite, asa ca sa mai gandeasca Jamel inainte sa vorbeasca.... desi cre'ca ii cer prea mult.
  • +26 (30 voturi)    
    Umoristii romani (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:28)

    lucky luck [utilizator]

    Nu au decat sa ia Franta in bascalie. Unde e problema? Ce atata crispare?
    Parca noi nu facem bancuri cu moldoveni, olteni sau ardeleni!
    Parca daca intrebi un roman despre parerea lui despre romi nu-ti va scoate 50 de idei preconcepute din palarie, fara a le fi verificat pe pielea lui pe nici unul, dealtfel...

    Modul presei romanesti de face din tantar armasar si de transforma sketchul unui umorist intr-o confruntare de civilizatii!...
  • +7 (17 voturi)    
    amuzant! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:35)

    vercingetorix [utilizator]

    Adica, nespalatii (Marseille arata ingrozitor in partea ocupata de africani de ex.) rad de nespalati? Curata ironie!
  • +7 (19 voturi)    
    Frantigania (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:35)

    magila [anonim]

    Francezul Jamel Debbouze! Mda, se pare ca tiganii lor sunt mai glumeti decat ai nostri.
    • -8 (30 voturi)    
      jamel e francez (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:03)

      marian [anonim] i-a raspuns lui magila

      Da, Jamel e francez, e nascut in Franta si e cetatean francez. Si chiar e unul dintre umoristii cu adevarat haiosi ai Frantei.
      Dar tendinta asta de a remarca imediat culoarea pielii sau trasaturile diferite este exact cea care ne impiedica sa reusim integrarea si civilizarea tiganilor din Romania. Pentru ca, adesea, noi romanii ii dispretuim si ii stigmatizam pe tigani inca din prima clipa in care ii vedem, inainte sa fi apucat sa vedem cum se comporta si cum traiesc.
      Pina nu vom intelege ca modul in care noi ne raportam la ei este, fundamental vorbind, responsabil pentru starea jalnica in care traiesc si pentru neintegrarea lor in societatea moderna, ceea ce face ca in final sa ajunga sa cerseasca in Franta, exasperindu-i, pe buna dreptate, pe francezi, vom merita ca francezii sa ne ironizeze pe noi toti, fara sa distinga intre romanii cei virtuosi si tiganii cei mizerabili.
      • +19 (29 voturi)    
        Incredibil! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:19)

        CRiostian Botez [anonim] i-a raspuns lui marian

        Măi, Marian? Şi cam cum ai face tu integrarea asta?Dar, concret.Ce zici tu e gargară de ONG. Ia, dă-le cîte o casă, dă-le de toate, dă-le la fiecare câte 1.ooo de Euro pe lun, dă-le încă cinci locuri (fără examen) la licee şi facultăţi, faţă de câte au acum, scuteşte-i de impozite, dă-le locuri de munc (în ce domenii??? Ce ştiu să facă) şi ai să vezi că asta nu-i va schimba. IN cel mai scurt timp totul va fi distru, consumat, vândut, stricat, vor chiuli de la şcoală sau nu se vor mai duce de loc, îşi vor părsi locurile de ,muncă, dar nu înainte de a cioerdi ceva de-acolo sau de a-şi bate şeful viola vreo colegă. Dacă tu crezi altceva , aia se numeşte FANTASY!
        • +5 (5 voturi)    
          nu (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:00)

          nu [anonim] i-a raspuns lui CRiostian Botez

          nu exista integrare decat prin munca, prin contributie la societatea in care vrei sa te integrezi, sau macar prin vointa de a face asta (chiar daca, pentru moment, iti lipseste autorizatia de a munci, de exemplu).

          vesticii au mentalitatea gresita ca oamenii pot fi integrati imbracandu-i in cadouri. fals. in acest fel ii transformi in niste profitori perfizi sau, in cel mai bun caz, in niste imaturi razgaiati.
        • +3 (9 voturi)    
          ba se poate (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 16:36)

          marian [anonim] i-a raspuns lui CRiostian Botez

          Ai sa rizi, dar exista niste departamente in Franta care au facut acest "experiment", le-au dat o sansa (case, joburi si obligatia sa trimita copiii la scoala) si, culmea, a functionat! Doar ca nu e normal sa se faca asta pe banii contribuabililor francezi.
          Tu chiar crezi ca au hotia in gene? Sint si ei oameni ca toti ceilalti, care ar vrea un loc de munca, o casa decenta, o familie, daca ar putea alege asta.
          Tu iti inchipui cum e sa fii copil de tigan intr-o clasa dominata de copii romani care au invatat de la parintii lor numai ca tiganii sint niste paria? Care nu te scot din "cioara" si din alte adjective de-astea? Copil care stie ca degeaba va obtine o diploma, ca tot ii va fi foarte greu sa gaseasca un loc de munca in care sa nu fie privit cu dispret de majoritari. Si care, in plus, are intr-adevar o mare dificultate suplimentara din faptul ca mediul dominant din familia lui nu il incurajeaza sa mearga la scoala si sa invete bine, pentru ca parintii lui au fost la rindul lor descurajati cind erau mici sa urmeze scoala.
          Deci ce e de mirare ca unui astfel de copil ii va fi mult mai greu sa termine studiile si sa gaseasca un job bun decit unui copil ai carui parinti au insistat tot timpul pe importanta educatiei? Si atunci ce posibilitati are in afara de a urma modelul dominant in mediul lui?
          Daca noi nu am fi asa inclinati sa tot repetam ca e numai vina lor si ca isi merita soarta, ne-am da seama ca este foarte greu pentru copiii lor sa isi schimbe destinul si, deci, ca la un moment dat, etnia lor sa fie altfel decit e acum. Astea nu sint sloganuri ong-iste, sint singurul mod constructiv de a privi lurcurile.

          Asa cum politicienii romani sint in halul de coruptie in care sint pentru ca romanii ii tolereaza si le permit sa se mentina in functii publice, tot asa tiganii din Romania sint printre cei mai mizerabili din Europa tot din cauza nepasarii majoritatii. Avem exact tiganii si politicienii pe care ii meritam.
          • +4 (4 voturi)    
            ce idee buna ati dat.. (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 20:45)

            Sorin [anonim] i-a raspuns lui marian

            spunand ca unele departamente franceze i-au integrat dandu-le cate ceva si punandu-i la munca!

            Pai atunci sa se integreze acolo, la francezii nerasisti, si sa platim si noi in parte pentru asta, daca la noi nu reusesc sa se integreze din cauza rsismului nostru visceral.

            Vorbesc serios: daca este cum spuneti, sunt dispus sa cotizez (rezonabil) pentru ca francezii sa-i integreze in minunata lor societate; dupa aia, frumosi, seriosi, periati, ii poftim si inapoi, daca mai vor aici..

            PS: Am vazut tigani seriosi, cinstiti si muncitori; sunt de acord ca trebuie ajutati cu totii, dar nu prin gargara politic corecta, ci prin masuri inteligente, nedeturnate de profitorii din propriile lor ONG-uri.
          • 0 (0 voturi)    
            aproape (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 22:55)

            aproape [anonim] i-a raspuns lui marian

            aproape orice om are hotia si lenea in gene. tocmai de aceea mecansimul de integrare nu trebuie sa favorizeze dezvoltarea acestor tendinte latente.
            • 0 (0 voturi)    
              de acord (Duminică, 27 noiembrie 2011, 20:58)

              marian [anonim] i-a raspuns lui aproape

              Sint de acord cu comentariul. Ceea ce vroiam sa spun era ca daca copiii tiganilor ar avea acces la procesul de socializare aplicat copiilor "majoritari", odata ajunsi adulti nu s-ar mai comporta asa cum o fac acum.
              Ideea era insa ca este nerealist sa te astepti ca lucrurile sa se schimbe de la sine si ca ei, in conditiile actuale, sa reuseasca spontan sa isi educe copiii altfel. De aia ziceam ca mingea se afla in terenul nostru, al "majoritarilor".
      • +1 (11 voturi)    
        felicitari pentru comentariu! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:26)

        sose [utilizator] i-a raspuns lui marian

        felicitari pentru comentariu!

        confratii de comentariu sigur cred ca tiganii sunt mai multi prin partile noastre deoarece noi romanii i-am acceptat si ingrijit (ospitalitatea bine cunoscuta in lumea larga a romanilor:) ), noi nefiind un popor sovin :) ...si bineinteles ca vor ignora faptul ca tiganii au suferit de pe urma politicilor statului roman si Romania a fost printre ultima din Europa in care sclavia tiganilor a fost abolita (sfarsitul sec. XIX)
        • +3 (7 voturi)    
          @ sose (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:57)

          magila [anonim] i-a raspuns lui sose

          N-ar strica sa cotrobai un pic prin cartile de istorie si sa vezi cum au scapat vest-europenii (inclusiv pasnicii elvetieni) de tiganii lor. Barbarism e un cuvant pasnic.
      • +4 (8 voturi)    
        @marian (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:40)

        magila [anonim] i-a raspuns lui marian

        Faci parte din miscarea "Aparatorii drepturilor lui Jamel"? De ce insiri discursul asta pro-tiganesc (pro-rom daca vrei tu)? Am spus eu ceva contra tiganilor? Ai ceva cu termenul in sine? Ei insisi se numesc tigani, negrii se autonumesc nigers, iar noi astia mai decolorati ne punem problema: Oare nu cumva ii jignim numindu-i asa? Oricum, sa stii ca imi sunt mult mai simpatici negrii si tiganii decat ipocritii.
  • +1 (7 voturi)    
    culmea (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:40)

    johny [anonim]

    S-a gasit marocanul sa faca misto de noi. asta-i chiar culmea.
  • +15 (17 voturi)    
    rating (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:41)

    d2arrow [utilizator]

    Incearca saracul sa faca si el rating, nu este cu nimic deosebit fata de ce se intampla la noi. Un exemplu bun de la noi este badea, care improasca cu noroi pe toata lumea(exceptie facand cei care il platesc) si are un limbaj de mahala.
    Din acest motiv nu merita atentie.....
  • +5 (7 voturi)    
    Francezul Jamel Debbouze (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:44)

    XtrO [utilizator]

    Oare daca romanii ar incepe sa faca ce stiu ei cel mai bine, adica sa ia in bascalie neamul lui Jamel asta dezabuzatul, cu toata pleiada de barbosi islamisti cu turban , cum s-ar simti marocanul ? Ia uite cine vorbeste !
  • +3 (5 voturi)    
    Le comte de bouderbala (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:45)

    Daniel [anonim]

    Un alt nord african, Sami Ameziane, face si el misto de noi. Veti gasi piesa pe youtube. E umor cam de retardati.
  • +10 (14 voturi)    
    nu vreau sa fiu rau dar ... (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:46)

    dorel [anonim]

    "Jamel" nume traditional frantuzesc ... si daca va uitati la poza lui ... zici ca e urmasul Bourbonilor ...;)
  • +6 (10 voturi)    
    Francezii de maine (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:46)

    Cosmin [anonim]

    Astia sunt francezii de maine, de origine africana...
    In rest se aplica perfect proverbul romanesc: Capra raioasa tine coada sus...
  • +3 (11 voturi)    
    Libertate (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:48)

    Vlad [anonim]

    Personal apreciez enorm libertatea de a spune ce gandesti, existenta momentan in orice tara europeana. E una din libertatile care asigura explorarea ideilor si existenta divertismentului si nasterea progresului din idei ce par la inceput ridicole.

    Ii invit pe toti romanii si redactorii care ar prefera altceva sa se duca catre o tara comunista cu prima cursa de avion disponibila. Senzationalism si audienta ieftina jucand cartea patriotismului se pot face intotdeauna, dar sa nu fim ipocriti criticand ceva pentru care multi dintre noi am murit in 1989.
    • 0 (8 voturi)    
      Libertate ... (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:12)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Una peste alta (daca nu ai erectat in tine vreun nationalism desantat), gluma a fost foarte buna, dupa parerea mea! :)

      Ca e vorba despre cetateni romani si ca am vrea noi ca de fapt sa fim altfel, ... asta-i alta poveste.



      Daca ii iei pe nationalistii astia de forum si-i pui sa-ti zica repede primele trei valori la care adera romanii ca natiune, fie habar n-au sa-ti spuna nimic, fie iti dau trei exemple marete despre care atunci cand deschizi fereastra si le arati realitatea ... nu mai reusesc sa le identifice.
    • +6 (6 voturi)    
      acea libertate nu prea e existenta (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:08)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      exista o gramada de restrictii la libertatea de exprimare : incearca tu sa faci in public declaratii antisemite, pro-hitleriste sau revizioneste la Paris si dupa aia mai discutam.
  • +4 (8 voturi)    
    tare faza ! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:49)

    clujean [anonim]

    un tigan african face michteaux de tiganii din Romania! rade ciob de oala sparta:)))
  • -5 (7 voturi)    
    jamel ala are un umor idiot ! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:53)

    jacques [anonim]

    si in plus ar face bine sa scoata mana din buzunar,ca sa nu i-o roada de tot sula !
    • +1 (5 voturi)    
      umor de calitate (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:17)

      chirac [anonim] i-a raspuns lui jacques

      presupun ca stii ca are mana paralizata de ani de zile, ca de-aia o tine tot timpul in buzunar, si ai incercat sa faci o gluma buna, pentru a te demarca de umorul lui idiot...
      • +2 (4 voturi)    
        umorul lui... (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:34)

        jacques [anonim] i-a raspuns lui chirac

        e la fel cu chestia cu mana !
        asa-i ca sariti in apararea lui chiar daca vorbeste tampenii ?!
  • -1 (11 voturi)    
    gluma buna :) (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:55)

    sorin [anonim]

    Numai daca esti complexat nu poti sa nu razi la gluma asta :)
  • +4 (8 voturi)    
    Hahahaha (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:56)

    fane [anonim]

    In timp ce tiganii lor se tin de glume, ai nostrii cara milioane de euro acasa. Nu ma deranjeaza schimbul asta :D In afara de glume de genul asta oricum nu stiu cum sa se apere de scursurile europei si africii.
  • +7 (11 voturi)    
    Viata dupa Adrian Severin (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 11:58)

    Jean Monet [anonim]

    nu va mai fi niciodata la fel.Severinul va fi unitatea de masurarea a coruptiei .Miliseverinul si centiseverinul find subunitatile lui.Si alte tari au coruptii,hoti,cersetorii si nemernicii lor.Problema noastra ca natie este modul in care suntem corupti,hoti,cersetori si nemernici.In cel mai josnic si perves mod.Chiar si in aceste ocupatii trebuie o farama de onoare ca sa fii in randul civilizatiei europene.
    • +4 (6 voturi)    
      la (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:27)

      la [anonim] i-a raspuns lui Jean Monet

      la noi hotii si coruptii nu sunt urati, ci invidiati.

      e o mica-mare diferenta.
  • +2 (6 voturi)    
    parole (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:02)

    trisky [utilizator]

    Ca sa parafrazez ultimii doi presedinti francezi ,individul a pierdut o buna ocazie ca sa taca ! Daca vorbea de orice altceva ,dar tocmai despre fotbal unde Franta s-a calificat la ultimele campionate mondiale in urma unor scandaloase momente de joc !
  • +2 (4 voturi)    
    alo,alo (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:02)

    acetil [anonim]

    Hamal DeBuze mai bine cersesti la Nicolae Sarkozy sa trimita niste bani diret in Romania.Ca sa nu mai ne chinuim noi sa il luam.Oricum banii din Franta vin in Romania, macar asa nu ne vede
  • +5 (17 voturi)    
    CINE SUNT HOTI? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:03)

    allemand [anonim]

    Eu locuiesc in Franta, voi lua in curand cetatenia acestei tari.
    Franta e o tara terminata, doar nefrancezi pe aici. Cei care au mai ramas sunt njiste sarantoci si niste frustrati si niste ... hoti.
    Am lucrat pentru un magazin de suveniruri in Germania. Spaima noastra erau grupurile de francezi. Furau fara nici un scrupul. Mai ales copii furau, pusi de parintii lor. Deci, cine sunt hoti? Oricum francezii sunt un popor de terminqti, asta e clar.
    • +5 (5 voturi)    
      Da? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:29)

      x [anonim] i-a raspuns lui allemand

      Si atunci de ce te stabilesti intro tara TERMINATA, plina de NEfrancezi, frustrati si hoti?
      • 0 (4 voturi)    
        raspuns pentru "Da?" (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 17:51)

        allemand [anonim] i-a raspuns lui x

        Pentru ca aici doar locuiesc, muncesc intr-o tara vecina Frantei. Locuiesc intr-un cartier unde aproape nimeni nu este francez. E un fel de colonie internationala; toti au aceeasi parere cu mine despre francezi (in general, sunt si exceptii).
    • +5 (5 voturi)    
      O intrebare draga allemandule (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:31)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui allemand

      Daca-s asa terminati, de ce traiesti acolo? De ce le-ai solicitat cetatenia? De ce nu revii in patria-mama? Sau macar in Germania, unde spui ca ai lucrat.
      Eu unul, daca as avea o atat de proasta parere despre cei ce ma-nconjoara, as pleca, si nu m-as duce benevol sa le solicit integrarea in comunitatea lor nationala.
      Stii, intr-o oarece masura, principiile ar trebui sa ne si calauzeasca actiunile, nu doar sa ne-ajute in a scrie comentarii ridicole pe forumuri...
      • -1 (5 voturi)    
        Raspuns: "O intrebare..." (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 17:54)

        allemand [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

        Te rog sa te uiti la raspunsul dat comentariului anterior.
        Cetatenia o vreau pentru a calatori mai usor (mai ales in Africa) si pentru a avea avantaje de investitor strain in Romania.
        Ti se mai pare penibil comentariul meu?
    • +6 (6 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:32)

      sose [utilizator] i-a raspuns lui allemand

      da ai dreptate. cu din astia ca tine sigur franta o sa mearga un pic mai rau decat inainte.
      sper ca totusi sa se prinda inainte sa iti deie cetatenia :) fii atent la test :p
      • -2 (2 voturi)    
        Re. corect (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 17:58)

        allemand [anonim] i-a raspuns lui sose

        Cu mine Frantei ii merge ceva mai bine. Platesc impozit cat pentru 10 asistati social de_ai lor.
        Nu am nici o emotie ca nu voi obtine cetatenia, nu pierd ei ocazia de a ma mulge de bani.
        Nu oti romanii sunt maturatori de strada in Franta, frate draga.
        • +3 (3 voturi)    
          corect inca o data (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 20:12)

          sose [utilizator] i-a raspuns lui allemand

          Da frate, stiu ca doar aici platesc si eu impozitul.

          Dar atata dispret fata de conationali( viitori tai conationali) nu am mai vazut! Poate ai tu motivele tale, sper macar ca ei francezi sa nu creada aceleasi lucruri despre tine.

          Zici ca imi vine sa ii dau dreptate lui Claude Guéant cand vrea sa inaspreasca cerintele pentru acordarea cetateniei.
        • 0 (0 voturi)    
          cetatenie si impozite (Duminică, 27 noiembrie 2011, 1:04)

          Aung [anonim] i-a raspuns lui allemand

          ar trebui sa stii ca nationalitatea nu are nicio legatura cu impozitele. Le platesti atata timp cat muncesti in Franta, strain sau cu cetatenie. Sau cand locuiesti (taxe de habitare sau fonciare). Nu iti imagina ca Franta iti da cetatenie ca sa te "mulga de bani". Doar nu esti Liliane Bettencourt sa le fie frica francezilor ca pleci si nu mai platesti impozite. Macar esti sincer si spui ca o vrei din interese personale si financiare. Ai tu mai mare nevoie de ea decat are Franta de tine. Cat despre restul informatiilor despre cat e Franta de terminata, imi vine sa rad. A propos, nu dau cu matura.
  • 0 (8 voturi)    
    Suntem iubiti (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:07)

    De' la Vale' [anonim]

    Daca aparem in emisiuni.
    Amaracanul nu stie ca in tara lui, niste copii vor avea ce sa manince, fiindca tasii si masele lor or sa fabrice o masina romaneasca.
  • 0 (8 voturi)    
    umor de 2 lei (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:10)

    nerro [utilizator]

    ce mai umorist daca reuseste sa faca glume doar ironizand alte natiuni!!!!!cred ca breslei ii e rusine cu un asemenea specimen!
  • +2 (8 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:14)

    Gheao [anonim]

    Astia nu sunt cumva aia care se bat cu politia si dau foc la masini pe motiv ca sunt discriminati, ca poarta valul islamic, ca nu se mai dau subventii, ca le creste varsta de pensionare? Asta ce reprezinta, nu cerseala dar in mod violent?
    Vine criza si la voi si atunci sa vezi ce o sa mai cersiti.
  • +3 (3 voturi)    
    Discriminarea muncii cinstite (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:24)

    nelu [anonim]

    Haideti sa vedem si umcra de adevar, si noi am reactina la fel daca daca am fi in situatia lor. E frustrant sa vezi ca ei sunt ambasodorii nostrii prin toata europa. E frustrant sa vezi in fiecare zi cum creste aceata industrie a cersitului. E frustrant sa vezi cum isi poarta copii prin frig in timp ce cresc palatele Tiganesti E frustrant sa vezi cum isi vand ajutoarele ca sa faca bani de tigari. E frustrant sa vezi ca de cate iori autoritatile incearca sa convinga acesta etnie ca nu asta e calea corecta sar in sus toate asociatiile de discriminare.
  • +4 (6 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:26)

    Vlad083 [anonim]

    adevaru-i ca romanii cam cersesc. :) si la cat de intoleranti sunt romanii cu alte minoritati chiar si la nivel de declaratii publice, chiar ma bucur ca ne mai arde si pe noi careva. da-i pace.
  • -3 (3 voturi)    
    romanilor (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:36)

    Dragos.C [anonim]

    da-ti click pe butonul unde scrie ´youtube´ din coltul din dreapta jos al filmuletului.
    odata ajunsi pe saitul Youtube, click pe stegulet (marcati continut nepotrivit) ... si alegeti un motiv (eu am ales calomnie)

    si puteti sa mai da-ti un click pe degetul in jos. dislike!!
  • -1 (3 voturi)    
    Pe bune ? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:47)

    Moi ! [anonim]

    Din ciclul "Sa radem cu deficientii Europei" asta e cea mai tare de pana acum...Un colorat satirizeaza coloratii nostri...De parca nu tot dracu' ala sunt...Oricum daca vreti sa va amuzati teribil pe subiectul asta urmariti meciurile echipelor nationale a Frantei...Indiferent de sport...Aviz amatorilor de statistica...Numarati nuantele de pe terenul de joc...Bafta lor ca au aparut televizoarele in culori...Altfel se vedea "verde-negru" cand juca Franta !
  • +4 (10 voturi)    
    Francez??? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:47)

    Cristian Campianu [anonim]

    Toti sunt francezi frate (marocani,tunisieni,algerieni)si-si dau cu parerea despre altii uitand de unde au pornit.....parveniti...A se vedea ,,nationala'' de fotbal a Frantei....se razbuna coloniile frate...Allez les bleu :)
    • -1 (1 vot)    
      e profund gresit (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 22:39)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Cristian Campianu

      sa spuneti ca cineva care are cetatenie franceza nu e francez. La fel cum e profund gresit sa spuneti ca cineva cu cetatenie romana nu e roman. Lasati-i pe francezi sa fie rasisti. Deci, da, francezii sunt niste murdari, nespalati si cam prosti de felul lor, si sunt FRANCEZI, indiferent de ce origine!
  • -4 (4 voturi)    
    sa-i luam..... (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:57)

    tanar [anonim]

    ne doare la basca de frantuji,italieni etc.....ce gura faceau italienii acum cateva luni ,ca noi suntem de vina ,ca sa plecam dar fara noi ar fi muritori de foame. acum ce fac italienii ?se apropie de faliment.le dorim frantujilor aceeasi soarta ca a italienilor,sa ajunga faliti si calici.amen
  • +2 (4 voturi)    
    are vreun rost? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:02)

    mircea [anonim]

    voi sunteti de vina ca promovati toate idioteniile la altii,altceva nu aveti de promovat? asta este stire de prima pagina ?
  • -2 (6 voturi)    
    chocolat (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:16)

    flash [anonim]

    Liberté, égalité, fraternité - traiasca nationala de fotbal a nigeriei, pardon, a senegalului, pardon, a marocului, .........a frantei? scuze dar sunt cam "bronzati" francezii astia. o fi de la branza cu mucegai sau de la vreo boala venerica de la curvele parisului...... imi cer scuze pentru secundele pierdute de cei care ajung sa citeasca comentariul meu, dar din pacate asta inseamna televiziunile si presa
  • 0 (4 voturi)    
    ..francezii adevarati... (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:34)

    bm [anonim]

    ...n-au treaba cu astia...!
  • +2 (6 voturi)    
    Chiar nu inteleg. (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 13:48)

    mircea [anonim]

    De ce sunt unii romani scandalizati de ce spun francezii.Se comporta tiganii romani mai frumos decat spun francezii?Sa spunem"merci"ca au mai plecat dintre ei(tiganii) si merita ca timp de cativa ani sa tinem ajutoarele sociale sub nivelul de subzistenta.Asa mai scapam de hoti,violatori,trantori,analfabeti si toate relele provocate de tigani.Si mai inteleg si francezii cat de umani sunt acesti "oameni".E drept ca societatea franceza sa fie revoltata de ce fac tiganii romani,dar si noi trebuie sa spunem ca nu vrem sa fim asociati cu aceste fiinte suburbane.Ziaristii care nu stiu si nu vor sa prezinte corect situatia tiganilor din Romania,le doresc sa ajunga ca ei.Sau poate sunt!
  • -3 (3 voturi)    
    romani,faceti turism in Frantza ! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:11)

    gigi [anonim]

    bagatzi le venituri in buzunare !

    cat mai multzi bani catre cei care rad de noi !

    un concediu de vis in Frantza !


    uraaaaaaaaaaa !!!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Pazea francezilor! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:14)

    Trojan.H [utilizator]

    Din surse care doresc sa-si pastreze anonimatul am aflat ca ajutorul social acordat tiganilor din Romania este conditionat de obligatia ca o data cu atingerea virstei de 14 ani sa emigreze in Franta.
    Ori asta ridica o problema serioasa pentru statul roman. Exista riscul ca peste citeva decenii cind tara noastra va atinge un standard de trai decent Romania sa fie invadata de tigani francezi.
    Allons enfants de la Patrie!
  • +1 (1 vot)    
    Africani (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:22)

    eu33 [utilizator]

    Negri au ajuns in EU.cu barca la ei acasa nu au nici ce manca sa nu mai vb. de cultura lor ,personal cunosc f.multi si sunt toti la fel, dar ma intreb cum au curajul sa ironizeze doar stiu ce au lasat acasa la ei !
  • +2 (2 voturi)    
    saracu (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:22)

    Adrian O [utilizator]

    In caz ca vreti sa stiti de ce nu mai are el mana dreapta: http://www.paperblog.fr/729125/jamel-debbouze-la-verite-sur-la-perte-de-son-bras/
    Nu a fost condamnat pentru ca unor potentiali martori le-a fost frica sa vorbeasca. Dar familia victimei spune ca Jamel ar fi incercat sa-i fure jacheta amicului sau si victima incercand sa se apere a cazut pe calea ferata si l-a tras si pe Jamel dupa el...
  • +4 (4 voturi)    
    cam penibil articolul (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:46)

    Andu [anonim]

    oare cand face Romica Tociu o glumita cu frantzuji la fel sare in sus presa din hexagon?
  • +1 (3 voturi)    
    fabula (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 15:13)

    luci30 [anonim]

    cocosul galic statea privnd in juru-i ograda plina de gaini corcite,sclifosite si ffitoase.....doamne ,mindra rasa fost-am.....oare mai prind trenul cu asa specimene.....
  • -3 (3 voturi)    
    Ungurul Szarkozy? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 17:15)

    MorpheuS [anonim]

    Eu personal pot spune cu fruntea sus ca sunt ROMAN si am sa merg cu titlul asta pana la capat!
    Nu trebuie sa ne lasam umiliti de niste retardati care in perioada Inchizitiei erau canibali.
  • -1 (3 voturi)    
    Parere (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 17:41)

    Andrei Ionescu [anonim]

    Marocanul asta nenorocit mai bine si-ar scoate barna din ochiul lui si apoi sa se uite la romani! Sa mearga in Italia, de exemplu, si sa vada acolo ce probleme le fac marocanii italienilor! Sa stea (beep) in tara lui si sa se oaca la soare. Cine l-a pus sa mearga in Franta? Bunica?
    Cred ca ar trebui sa ne facem o unica limba si cand mai apare un astfel de specimen care sa ne descalifice, sa sarim imediat la lupta! Iar hackerii sa lupte alaturi de noi. Prea mult tacem!
    E doar o parere, luati-o ca atare! Multumesc!
  • +1 (3 voturi)    
    salut!!! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 17:46)

    florin [anonim]

    umorist,bine punctat,pana acum in toate ziarele am vazut ca jamel e doar actor.fiecare are dreptul la libera exprimare,la fel cum la noi se promoveaza manele,gigi becali,elodia,otv,la fel francezii au dreptul sa promoveze tot ceea ce le place.ala i si vinde showurile normal ca face lucruri cu priza la oamenii,ce ati vrea sa se scrie despre tiganii romani?...dati mi voi exemple de fapte bune ca eu unul nu le stiu.oricum sa stiti ca in franta se face diferenta intre tiganii romani si romani.voi astia care criticati sunteti cam de aceasi speta cu dragii nostri tigani,
  • -1 (3 voturi)    
    ???????? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 17:50)

    cc [anonim]

    Un tzigan rade de romani? Cu ce, este el mai presus? Cainele moare de drum lung si prostul de grija romanilor! Dixit !
  • -2 (2 voturi)    
    tigani si tigani (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 18:29)

    luci30 [anonim]

    ca de obicei se face confuzie intre cetatenie si nationalitate----cititi finalul show-lui---greseala lui jamal ar fii scuzabila,dar moderatorul o face lata de tot jignind o natiune intreaga.....un nivel de cultura suburbana dela civilizatii europei.....concertat sau nu presa internationala leaga tot timpul furturile cersetoria etc etc de romania si nu mai vreau sa continui cu altele pe care puteti sa vi le imaginatiqui prodest
  • +1 (5 voturi)    
    imn adecvat (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 19:53)

    old filofrancez [anonim]

    de acord cu propunerea lu' camel ăla cu condiția unui imn adecvat la jocurile naționalei astfel alcătuite:

    La Marseillese (variante pour capitain roumain)

    Allons enfants des colonies,
    Le jour de Noire est arivee!
    Contre nous de la Roumanie
    Le cohorte des enfaimes est levait (bis)

    Allez citoyen,
    Ouverte des pantalons!
    Pisson, pisson
    Sur les tetes des Hexagon...
  • -1 (5 voturi)    
    franc = prost (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 19:53)

    _tudor_ [utilizator]

    Poate ar trebui sa cerem academiei romane sa constate ca franc e simonim cu prost
  • 0 (0 voturi)    
    ce om nestiutor (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 21:58)

    cris [anonim]

    ce om mai e si acel francez!francezii is niste fraieri care se dau mari
  • 0 (0 voturi)    
    rasul curcilor (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 22:07)

    jak si rak [anonim]

    urata tara franta asta, au ajuns francezii arabi sa-si bata joc de tiganii romani .... in 15 ani o sa mai existe francezi adevarati numai in filmele cu Louis de Funes.
    Vive la France Maroquaine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    romanii padukiosi? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 22:20)

    Gigel [anonim]

    nu. francezii sunt padikiosi. eu locuiesc aici in paris si stiu cum sunt scolile de padukioase aici. de fiecare data cand calci intro scoala tre sai ai grija sa nu te capeti cu vreunu. sa nu uitam ca aici constructiile au o vekime de cel putin 100 de ani majoritatea.
  • 0 (0 voturi)    
    lasati vorbaria ! (Duminică, 27 noiembrie 2011, 2:07)

    Vlad-I [utilizator]

    Mai concret, faptul ca raspundem francezilor nu va rezolva problema. Vad o lipsa de realism, daca nu facem ceva serios in nici un caz fenomenul cersetoriei nu va disparea de la sine prea curand.
    Pentru inceput, putem spune ca fenomenul cersetoriei s-a extins ajutat de mafii tiganesti, aici da, statul roman avea legi si putea persecuta aceste organizatii, nu a fost vointa politica si nici interes social. Este destul de usor sa locuiesti in ro. linistit in timp ce tiganii te fac de ras in suedia sau in geneva. Ce parere credeti ca au posibilii investitori despre romania vazand in fiecare dimineata cersetori intentionat imbracati cat mai jegos la semafor ? Probabil ar trebui ca romanii ar trebui sa trimita la deputati emailuri cu aceasta problema sa vada ca poporul vrea rezolvata situtia.
  • 0 (0 voturi)    
    ei, acu'! (Duminică, 27 noiembrie 2011, 4:35)

    adi [anonim]

    Imi pare rau de baiatul asta, mi s-a parut simpatic in Amelie si Asterix&Obelix; apoi am aflat cu mana... mi se face mila de el; sincer nu ma supara "umorul" lui, ca e vai de mama natzionalei lor, francezi "pur sange" pe acolo; Sarkozy si Merkel latra ei ce latra si uite - incet incet : si puristii de nemti au natzionala cu Podolski si Ozil si inca vreo 4 imigranti
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsul unui roman (Duminică, 27 noiembrie 2011, 8:33)

    V.R. [utilizator]

    Eu propun ca nationala franceza sa aiba un capitan magrebian. Victoria francezilor e practic asigurata, pentru ca acesta poate plasa o bomba in minge, care sa se detoneze la contact cu adversarii.
  • 0 (0 voturi)    
    S'il vous plait, Messieurs, Mesdames! (Duminică, 27 noiembrie 2011, 8:55)

    minus [anonim]

    Radeti cat vreti, dar tineti-i pe tigani la voi.

    Eu sunt foarte fericit ca ei sunt la voi, pentru ca- eu fiind o fire meschina si egoista, un individ indobitocit de prejudecati - sunt foarte ferict ca tiganii lipsesc de acasa.

    Asa ca radeti cat vreti, voi sunteti un popor european de la care eu, cu umilinta, iau lectii....
  • 0 (0 voturi)    
    culoare (Duminică, 27 noiembrie 2011, 10:46)

    schumi [anonim]

    ce nu reusesc sa inteleaga francezii este ca un tigan este tuciuriu...adica exact cum este respectivul francez care face glume...
  • 0 (0 voturi)    
    romanii au o vorba (Duminică, 27 noiembrie 2011, 11:35)

    eu [anonim]

    "nu e prost cine cere, ci e prost cine da." Tiganii se duc la cersit in franta fiindca primesc mai mult decat in romania. vor sa scape de ei? sa nu le mai dea. sau le e mila de ei? sa fim seriosi, sunt oameni care muncesc o viata intreaga si nu reusesc sa-si faca ce primesc tiganii pe gratis, fara sa fi muncit o zi cu adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    Hahaha (Duminică, 27 noiembrie 2011, 12:44)

    Elle_est [utilizator]

    Când aud de marocani mă gândesc la turnuleţe pe post de clopoţei. Ştiu că până aici această sintagmă n-a spus nimic. Să luam, de exemplu, un palat... Palatul de la Versailles. Zilnic, se găsesc acolo vreo 20 de marocani cu turnuleţe Eiffel (furate), pe care încearcă să le vândă. Ce se întâmplă când vine o maşină de poliţie? Vezi 20 de marocani alergând cu "clopoţei". Zdring zdring!
  • 0 (0 voturi)    
    ieftini in gandire...si nu numai (Duminică, 27 noiembrie 2011, 14:39)

    bombonel [anonim]

    haideti sa nu ne facem probleme de genul asta...cati mananca r...h...t pe sticla, pot sa zica orice...ca oricum nu ii baga nimeni in seama, francezii care nu stiu geografie...pt care apa e uda ...si multe altele...haideti sa ne facem probleme pt milionarii nostrii aparuti dupa ploaie,,,care fura in continuare...pt comunistii din sistem...si care sustin ca la revolutie nu s-a strigat "jos comunismul" ci doar "jos Ceausescu"...astia sunt probleme si nu numai...si securistii care au impanzit tara asta...astia nu au disparut deloc, doar s-au inmultit...pentru aceste lucruri sa ne facem probleme...
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns lui bombonel (Duminică, 27 noiembrie 2011, 18:14)

      luci30 [anonim] i-a raspuns lui bombonel

      pai tocmai asta e problema.....ca dupa revolutie,dupa 50 de ani de comunism incercam sa ne croim un drum in democratia europeana.....cu oameni alesi de noi votanti pe nu stiu sigur ce criterii ,oameni care ne-au dezamagit profund care ne-au furat care ne-au facut sa plecam din tara noastra,oameni reveniti in tara cu pretentii de regi sau principi de ro -care si-au luat inca o data felia din tortul ro ,oameni care vor enclave unguresti pe teritoriul ro.asemuiti cu eroul ceh havel-intr-adevar erou prin revolutia de catifea din cehoslovacia -nu prin cosmarul creat in timisoara si dupa aia in ro.....ca nu se poate trece ffrepede de la o forma la alta de rinduire sociala era dela sine inteles.....dar nici sa fim lada de gunoi a europei nu am inteles.....sa profite toti de nestiinta sau mai bine spus de inabilitatea unora si lacomia altora,romanul mediu sa se uite crucit la toti mappeti politici sa nu stie cum sa faca sa ajunga la sfirsitul lunii cu toate legile ,ordonantele hcm locale care se shimba de la o luna la alta,cind esti bagat intr-un virtej la care abia poti face fata ,sa vina un de-alde marochin sa faca misto nu de tigani-care la o adica sint la fel cu ei[pomanagii]ci de romani si romania un popor si latin si mai ,,rasarit,, ca ei....si ca sa puna capace la oala moderatorul emisiunii merge pe aceiasi faza bagind in acaiasi oala tiganii cu romanii......si apropo tiganii sunt de mai multe cetatenii ,dar vorba noastra mai repede vezi paiul din ochiivecinului decit parul din ochii tai......
  • 0 (0 voturi)    
    rom=roman si peste 50 de ani nu o sa fie romania c (Duminică, 27 noiembrie 2011, 18:18)

    hjjjk [anonim]

    rom=roman si peste 50 de ani nu o sa fie romania ci romia asta e ce sa faci
  • -1 (1 vot)    
    rromani (Duminică, 27 noiembrie 2011, 18:34)

    huj [anonim]

    Românii sunt pleava Europei, nu lucreaza, fura, îsi prostitueaza copiii si femeile.Învata sa fure înainte sa citeasca, Spania e mâncata de aceste salbaticiuni, traiesc mai rau decât animalele. Multe tari îi gonesc. Nu ma mira nicio barbarie comisa de aceste brute”, a scris Carmen, una dintre cititoarele publicatiei La Razon

    Romania e o tara plina de uscaturi cu mici exceptii care confirma regula.Romanii sunt niste betivi ordinari, spritul e aliment de baza la romani, pentru romani mancarea e fudulie, bautura e temelie, niste prosti, adevarate animale care nu au nimic in comun cu civilizatia, romanii toata ziua zac prin carciumi, sunt niste paraziti, borfasi de doi lei, infractori de top, le sta mintea numai la furturi si inselaciuni.Romanii care comit infractiuni grave pe teritoriul altor state ar trebui sa piarda dreptul de a mai calatorii sau muncii in alta tara, definitiv. Animalele au mai mult discernamant ca romanii ...ce crede tanti Carmen din Spania despre romani, e realitatea pura. Conform datelor oficiale detinute de autoritatile italiene, in Roma 85% dintre prostituate sunt romance,in Milano 8 din 10 prostituate sunt romance. In Danemarca, Romania este tara cu cele mai multe prostituate si potrivit Europol, Eurojust, The Times, CNN, primul exportator de prostitutie din Europa este Romania.Fara complicitatea politiei, aceasta performanta negativa nu ar fi posibila

    jurnalul.ro/special/special/comisar-de-politie-sluga-unui-peste-502765.html
    ziarulprofit.ro/archives/14988
    evz.ro/detalii/stiri/comisar-sef-judecat-pentru-favorizarea-infractorului-952994.html

    Ove Dahl, investigator sef al Politiei din Copenhaga: "Romanii nu au scrupule. Te vor omori pentru 100 de coroane (15 euro). E o cultura complet diferita decat a noastra. Romanii sunt cei mai bine reprezentati intre infractorii care vin din afara. De cand Romania a intrat in UE, problemele cu romanii au crescut exponential.Ei comit jafuri bancare, jafuri la domiciliu, furturi grave, cersesc si sparg magaz
  • 0 (0 voturi)    
    tigan francez invidios pe tiganul roman (Duminică, 27 noiembrie 2011, 19:03)

    robert [anonim]

    Jamel Debbouze (Arabic: جمال دبّوز‎; born 18 June 1975) is a Gypsy actor, comedian and producer of Moroccan and Gypsy descent... http://en.wikipedia.org/wiki/Jamel_Debbouze
    ... e invidios ca tiganii romani au replici mai bune decat cei marocani... cred ca i-au scazut veniturile familiei in urma venirii tiganilor romani in franta.
  • +1 (1 vot)    
    jenant maurule (Duminică, 27 noiembrie 2011, 21:40)

    tepes [utilizator]

    Cind ma uit la acest marocan nascut sclav, ma apuca greata-dar se pare ca a uitat,mai mult, are-si culoarea conationalilor nostri tigani Ce uita acest balaoaches maur (carora nu le face cinste) este ca el este de fapt un francez de mina a-doua,cum se zice joaca in liga a doua.
  • +2 (2 voturi)    
    sau marocan (Luni, 28 noiembrie 2011, 8:41)

    jos_iliescu [anonim]

    Eu propun ca nationala Frantei sa aiba un capitan marocan, ca sa le dea in cap la adversari.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns lui hui (Luni, 28 noiembrie 2011, 10:52)

    luci30 [anonim]

    dupa opinia ta,si a ziarelormentionate de tine criza financiara din eu ,datoria de 129 la suta din pib italiei se datoreaza prostituatelor si tiganilor romani.....m-ai luminat vere....acum stiu ptr.ce se imprumuta la fmi---n-au cu ce sa-si plateasca curvele si sa-si miluiasca tigani......
  • 0 (0 voturi)