O jurnalista franceza a fost agresata sexual in Piata Tahrir din Cairo

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2011, 22:15 Actualitate | Internaţional


​O jurnalista a postului de televiziune France 3 a fost batuta cu cruzime si agresata sexual de mai multi barbati joi, la Cairo, relateaza AFP, la scurta vreme dupa ce o jurnalista americana a declarat ca a fost violata de politistii egipteni.

Jurnalista Caroline Sinz era insotita de cameramanul sau si mergeau pe o strada care ducea spre Piata Tahrir si Ministerul de Interne, locul ciocnirilor violente dintre manifestanti si fortele de ordine din ultimele zile.

"Ne pregateam sa filmam pe strada Mohamed Mahmoud in momentul in care am fost atacati de tineri de paisprezece sau cincisprezece ani", a declarat jurnalista.

"Am fost atacati de o multime de oameni. Am fost batuta de un grup de tineri si de adulti care au smuls hainele de pe mine", a povestit Caroline Sinz. Ea a precizat ca a fost atinsa intr-un mod care "corespunde definitiei de viol".

"Cateva persoane au incercat sa ma ajute, insa fara nici un rezultat. Am fost linsata. Totul a durat in jur de trei sferturi de ora, dupa care am putut sa fug. Am crezut ca voi muri", a relatat jurnalista franceza, adaugand ca si cameramanul a fost batut.

Dupa ce a fost ajutata de cativa egipteni, Caroline Sinz s-a intors la hotel si a anuntat Ambasada Frantei de la Cairo, inainte de a fi consultata de un medic.

O alta jurnalista americana de origine egipteana, Mona al-Rahawy, a anuntat pe contul sau de Twitter ca a fost eliberata joi din arest, dupa ce a fost agresata sexual de politisti.

"Dupa ce ca m-au batut, acesti caini (politistii) m-au supus la cele mai rele agresiuni sexuale", a povestit jurnalista. "Cinci sau sase politisti mi-au atins si mi-au ciupit sanii si partile genitale, incat nu-mi mai dadeam seama cate maini imi intraseara in pantaloni", a explicat jurnalista.


Citeste mai multe despre   
















4961 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    Oare... (Joi, 24 noiembrie 2011, 22:33)

    vlad alexandru [utilizator]

    Câte turiste vor mai vizita piramidele din Egipt în următorii 20 de ani? Halal revoluţie...
  • -25 (47 voturi)    
    pai (Joi, 24 noiembrie 2011, 22:36)

    gigi [anonim]

    ce-ati cautat acolo ? Daca intri intr-o multime de 1000 de barbati dezlantuiti, la ce te astepti ? Presupun ca pentru bani. Atunci asta nu se cheama prostitutie ?
    • +20 (24 voturi)    
      nesimtire (Joi, 24 noiembrie 2011, 23:55)

      bladd [anonim] i-a raspuns lui gigi

      A asemana prezenta jurnalistei intr-un loc unde a trimis-o angajatorul ei cu prostitutia se numeste nesimtire.
    • +8 (12 voturi)    
      crred (Vineri, 25 noiembrie 2011, 1:34)

      Vlad083 [anonim] i-a raspuns lui gigi

      e unul dintre cele mai oribile lucruri pe care le-am auzit in ultimii ani. felicitari.
      • +2 (4 voturi)    
        @ Gigi! (Vineri, 25 noiembrie 2011, 12:22)

        Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui Vlad083

        De ce "felicitări"? Ironia nu-şi are locul în relatiile cu mujicii. Gigele, să-ţi fie ruşine obrazului!
  • +11 (11 voturi)    
    Cand oamenii se transforma in animale (Joi, 24 noiembrie 2011, 22:40)

    dan [anonim]

    Sper ca judecatorii din Romania siCSM-ul lor sa nu mai lase liberi interlopi deosebit de periculosi si grupari de trafic de persoane care tin fete romance drept sclave sexuale nu trei sferturi de ora ci ANI de ZILE!!! Este inuman!!

    Daca va este frica de ei dati-va demisia!!
    • +3 (3 voturi)    
      viseaza (Vineri, 25 noiembrie 2011, 10:57)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Sa tot visezi la ceea ce ai spus mai sus. Astfel de schimbari se fac numai si numai cu forta pentru ca nu exista frica fata de populatie. Asadar viseaza frumos...
  • -12 (30 voturi)    
    ??? (Joi, 24 noiembrie 2011, 22:44)

    srpc [utilizator]

    ce cauta femeile intr-o masa de tineri care 1. nu respecta femeile pt. ca asa le spune religia si 2. sunt in mare lipsa sexuala? se poate spune ca aceste d-re jurnaliste si-o cauta cu lumanarea! in acele locuri ar trebui sa mearga doar reporteri voinici.
    • -7 (19 voturi)    
      Si mai merg si fara val/hijab si cu machiaj (Joi, 24 noiembrie 2011, 23:17)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Nu am nimic impotriva, dar atata timp cat populatia islamica de sex masculin considera astfel de femei, din oficiu, drept prostituate, poate ar fi mai bine ca jurnalistele sa-si ia masuri de precautie. Mai ales ca acolo nimeni nu le va lua apararea si nu ii va pedepsi pe cei responsabili.
      • +9 (13 voturi)    
        delirezi amice (Vineri, 25 noiembrie 2011, 1:43)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

        Din lipsa de informatie iti dai cu parerea, in egipt agresarea sexuala a femeilor este mult mai extinsa, tine de mentalitate. Oricum pot sa fac pariu ca orice ziarista straina acum nu are nimic provocator, ca doar sunt cei mai informati .
  • +20 (26 voturi)    
    democratie...araba (Joi, 24 noiembrie 2011, 22:58)

    tzepes [anonim]

    Sunt tari si popoare care sunt paralele cu notiunea de democratie !
    • -10 (16 voturi)    
      Tu traiesti in democratie ??? Nu cred (Vineri, 25 noiembrie 2011, 1:00)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui tzepes

      Esti sclavul serviciului, sclavul bancilor, sclavul sistemului capitalist. O forma de sclavagism mai moderna, nu ca acum 200 de ani.
    • +3 (5 voturi)    
      democratia (Vineri, 25 noiembrie 2011, 1:49)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui tzepes

      Democratia este un termen larg si foarte difuz, cumva cei din democratie primesc acasa fiecare lege si o voteaza ? nu, voteaza prin reprezentantii sai, care de multe ori voteaza legi impotriva intereselor votantilor.

      Valorile democratice cum se stabilesc ? ai gasit formula ? eu cred ca daca intrebam poporul nu va vota "democratic" drepturile minoritatilor sexuale, sau religioase, venirea emigrantilor in ro etc.
  • -2 (4 voturi)    
    corectie (Joi, 24 noiembrie 2011, 23:18)

    mona [anonim]

    Numele corect al jurnalistei americane de origine egipteană este Mona Eltahawy.
  • +14 (22 voturi)    
    gunoaie umane (Joi, 24 noiembrie 2011, 23:44)

    snowman [utilizator]

    mi-e scarba sa citesc mesajele scrise de oameni care considera victima de vina pentru ce li s-a intamplat doar pentru ca au avut ghinionul sa intalneasca in cale o turma animale cu doua picioare. si imi pare rau ca jignesc animalele cu aceasta comparatie.
    • +1 (11 voturi)    
      n-o considera de vina... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 3:17)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui snowman

      e doar un mod mai "romanesc" de-a sugera ca si acei jurnalisti ar trebui sa fie mai atenti pe unde se baga... pentru ca, de multe ori, manati de goana de "senzational" se baga in tot felul de locuri sau imprejurari periculoase unde isi risca integritatea fizica si chiar viata. Pana la urma este un risc pe care si-l asuma. ia gandeste-te putin... daca o persoana intra in lacul cu crocodili ca sa le faca o poza/film de-aproape cu tel mobil, a cui este vina ca poza/filmul n-a mai ajuns pe facebook? In fine, e posibil sa existe la mijloc si ceva cauze mai profunde, de genul "daca presa voastra tot ne prezinta ca pe niste animale, de ce sa nu ne comportam ca atare?".
      • +4 (6 voturi)    
        Mesterul Manole (Vineri, 25 noiembrie 2011, 9:46)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

        Nimic nu se face fara riscuri, nimic nu se realizeaza fara sacrificii.

        Daca actionezi, risti. Daca nu actionezi, risti. Daca intri in panica, risti. Daca esti neinfricat, risti. Toate optiunile intra la categoria riscuri.

        Nu exista siguranta 100%. In orice secunda, un meteorit de citeva kilograme poate strapunge acoperisul casei si poate cadea direct in capul cuiva. Anual cad pe Terra peste 3000 de tone de meteoriti.
        • -7 (7 voturi)    
          si drobul de sare... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 13:24)

          hahalera [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          nici nu stii cand poate cadea.
    • +2 (12 voturi)    
      Ia ma gandeste un pic (Vineri, 25 noiembrie 2011, 5:30)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui snowman

      Cam ce s-a intamplat in ultima perioada in Egipt...care este nivelul de securitate al jurnalistilor straini in asemenea tari si apoi spune-ne daca ai trimite-o pe nevasta-ta sa fie reporter de teren in astfel de locatii...cine se duce in astfel de locatii isi asuma niste riscuri stiute de la inceput....
  • +5 (7 voturi)    
    Noul Egipt (Vineri, 25 noiembrie 2011, 10:19)

    anonimo [utilizator]

    O concluzie se desprinde de aici. Dupa asa zisa revolutie din Egipt, tara asta va ajunge in cel mai scurt timp sub legea Sharia ca la talibani. Probabil ca cea mai mare sursa de adus bani la buget care era turismul se va termina. Vor intra din ce in ce mai putini straini, poate singurii cei care vor prinde cate un contract de munca, dar si aceia vor refuza vazand toate aceste mizerii care se intampla. Vor urma probabil Libia si celelalte tari unde au avut loc revolutiile din asa zisa primavara araba. Important este sa se simta populatia respectiva bine. Daca ei voteaza in acest sens, nu cred ca trebuie sa existe interventie din partea vestului sa schimbe ceva
  • -1 (7 voturi)    
    senzational..... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 15:29)

    luci30 [anonim]

    o ziarista franceza,deci libera si constienta de riscurile pe care si le asuma intr-o tara in plina revolutie nu se duce impinsa de angajatorul ei....se duce singura si de buna voie ptr.bani,adrenalina,senzational si de multe ori exagerind articolul ,sau mai bine spus relatind niste faptenormale din pcv islamic dar total aberante din pdv european....mentalitati diferite....europa o fii ea farul civilizatiei crestine dar asta nu inseamna acelasi lucru si ptr.civilizatia-cultura islamica
  • -1 (5 voturi)    
    jenant (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:29)

    snowman [utilizator]

    este foarte trist ca unii oameni nu realizeaza cat de riscanta este munca de jurnalist care trebuie sa mearga si sa faca stiri in zonele mai tulburi din lume. tot acesti pitpalaci viteji in spatele calculatorului nu realizeaza ca daca nu ar exista acest tip de jurnalist cu curaj, noi nu am sti ce se intampla in lume si nu am avea de citit decat barfe mondene. jurnalista incerca doar sa isi faca munca ei. e foarte usor sa stai pe margine si sa iti dai importanta spunand ce e de facut si criticand ce au facut altii. acesti pitpalaci de margine nu vor intelege ce stresanta, riscanta, competitiva e munca de jurnalist unde trebuie sa fii primul si daca nu aduci stirea printre primii ai toate sansele sa iti pierzi locul de munca. ar trebui sa respectati munca lor grea pe care nu ati platit din buzunar nici un ban.
    • +1 (3 voturi)    
      hai sa le plangem de mila hienelor ! (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:20)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui snowman

      sa-si schimbe meseria daca e asa de rea...