​Printul Philip, sotul reginei Elisabeta a Marii Britanii: Eolienele sunt o rusine, sunt total inutile si nu merg niciodata

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 noiembrie 2011, 12:28 Actualitate | Internaţional


Printul Philip, sotul reginei Elisabeta a II-a, s-a lansat intr-un atac deschis impotriva eolienelor, calificandu-le drept "total inutile", in timpul unei conversatii cu un producator de eoliene, scrie Sunday Telegraph, citat de AFP.

Esbjorn Wilmar, de la societatea olandeza Infinergy, prezentat ducelui de Edinburgh in timpul unei receptii organizate saptamana trecuta in cartierul chic londonez Chelsea, nu a fost dezamagit.

Printul i-a spus direct ca eolienele sunt "o rusine", ca sunt "total inutile" si ca "nu merg niciodata".

"Am fost surpins de franchetea acestor afirmatii", a marturisit pentru Sunday Telegraph omul de afaceri.

Cand Esbjorn Wilmar i-a spus ducelui ca acestea ofera cel mai bun randament al investitiei in industria energiilor regenerabile, printul l-a intrebat direct: "Nu credeti totusi deloc in povestile cu zane?".

Printul Philip, cunoscut pentru reamarcile nu foarte diplomatice, s-a opus implementarii eolienelor pe pamant, la fel cum o face si fiul sau, printul Charles, care este un partizan ardent al protejarii mediului si al energiei solare.

Palatul Buckingham a precizat ca nu comenteaza conversatiile private.

Printul este celebru pentru gafele pe care le-a facut de-a lungul timpului.

La inceputul anilor 2000, el a facut o gluma nepotrivita la adresa unui copil care ramasese fara vedere in urma unor bombardamente. Baiatul si familia lui fusesera invitati sa-i cunoasca pe regina Marii Britanii si pe sotul sau. Cand regina l-a intrebat pe baiat "cat de mult mai poate vedea", ducele de Edinburgh a comentat: "Probabil ca nu foarte mult, judecand dupa cravata pe care o poarta".

In 2006, el a fost aspru criticat pentru un comentariu considerat "scandalos" la adresa copiilor institutionalizati din Romania. La ceremonia de decernare a unor premii patronate de printul-consort, acesta a afirmat ca "in Romania sunt atat de multe orfelinate de parca ar fi nascuti copii tocmai pentru a le umple".

De asemenea, in 2002,  in cursul unei vizite in Australia, alteta sa princiara a intrebat cu nonsalanta un aborigen daca "inca mai arunca cu sulite unii in altii".


Citeste mai multe despre   


















12539 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    Sotul Consort este senil ! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 13:07)

    CristianVenier1321787083829 [anonim]

    Dupa gafe si gafe nu inteleg cum mai este lasat sa apara in public cu asemenea enormitati,ok,democratia...
    • +1 (1 vot)    
      De ce?? (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:47)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui CristianVenier1321787083829

      .. ca si-a exprimat franc opinia, iesind voluntar sau nu, din corsetul conventionalului??

      Daca nu te-ai fi repezit sa-l cataloghezi, si sa iti impui propria opinie ( care de fapt nici macar nu este originala), ai fi observat ca tipul este foarte inteligent! Si are si simptul umorului

      .
    • 0 (0 voturi)    
      Umor britanic. (Luni, 21 noiembrie 2011, 21:52)

      florin [anonim] i-a raspuns lui CristianVenier1321787083829

      Exact asta e, toti glumesc la fel, si e greu de inteles de noi.
      Asta, in schimb, ar trebui sa stie cand sa taca avand in vedere pozitia, ca nu e la fel ca o gluma aruncata intr-un pub, in jurul unui pint.
  • +16 (18 voturi)    
    sa-l suspendam!... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 13:38)

    ribelalu [anonim]

    a incalcat cutumele britanice ca astia n-au Constitutie. Conform acestor cutume singura atributie a lu` asta e sa ... regina. Cum isi permite el sa vorbeasca de magaoile alea?
    • 0 (2 voturi)    
      pai (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:27)

      pai [anonim] i-a raspuns lui ribelalu

      pai si nevasta lui david cameron, ce atributii constitutionale are?
  • -9 (19 voturi)    
    ... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 14:06)

    dko [anonim]

    un tampit total rupt de lumea asta...un dobitoc de-asta zice ca reprezinta poporul englez...
    • +1 (5 voturi)    
      Rupt de lume... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 16:08)

      traian [anonim] i-a raspuns lui dko

      Cine vorbeste,unul care traieste intr-o tara in care unii care ar fi bina sa para doar tampiti sunt alesi cica democratic la orase,sate si la national pe baza de bere, mici,galeti sau cateva kile de haleala!?
    • -1 (1 vot)    
      tarat (Luni, 21 noiembrie 2011, 10:15)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui dko

      nu e tampit, e rege
  • -4 (20 voturi)    
    Alteta Sa Stupida (Duminică, 20 noiembrie 2011, 14:39)

    Martens [anonim]

    Cam tampitel, ASS. O fi varsta de vina.
  • -4 (14 voturi)    
    :) (Duminică, 20 noiembrie 2011, 14:46)

    ion voicu [anonim]

    interesant transferul facut de printul consort asupra eolienelor. am impresia ca s-a autodefinit cu neasteptat de multa acuratete.
  • +8 (22 voturi)    
    Nu ati inteles (Duminică, 20 noiembrie 2011, 16:26)

    Sambatron [anonim]

    Omul are umor britanic, remarcile lui nu sunt deloc stupide, sunt chiar inteligente si pline de umor. Chesita cu cravata chiar mi-a placut.
    Iar in privinta eolienelor chiar are dreptate. Daca nu ar plati bizonii in factura de electricitate pt aceste eoliene s-ar vedea cu adevarat cit de ineficiente si scumpe sunt. Aia cu eolienele ar face un rahat pe bat daca nu le-am plati noi, fraierii, pt eolienele lor.
    • +1 (11 voturi)    
      Vreau rahat ! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 17:20)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Sambatron

      Cand se va termina petrolul va fi cate o eoliana in fiecare curte. Energia eolina este gratuita si infinita !
      • -1 (9 voturi)    
        Vise (Luni, 21 noiembrie 2011, 2:53)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Energia eolina nu este nici gratuita si nici infinita. Daca chiar crezi ca vei obtine energie de la eoliana din curte cand ai o densitate de 100 de eoliene pe kmp, iti urez succes
        • -1 (7 voturi)    
          Nu vise, realitate ! (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:53)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Victor

          Succesul este garantat cu eoliene instalate cu 100 m distanta intre ele, adica 100/kmp. Din cate stiu eu, vantul bate si in padure, chiar daca sunt de 20 de ori mai densi copacii decat turbinele eoliene.

          Iar costul energiei eoliene tinde spre zero cu cat intalatia functioneaza mai mult. N-o fi turbina gratuita, dar nu costa nimic sa se invarta...

          Cat despre "infinita", cat timp nimeni nu stie cand se va opri vantul pe Pamant, inclin sa cred ca am dreptate, d.p.d.v. al omenirii, nu al Universului.
          • +1 (3 voturi)    
            ei, drace... (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:45)

            Ionut [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            Cum adica nu costa nimic sa se invarta?
            Pai nu costa reviziile? Nu costa piesele de schimb?
            Nu mai vorbim de impactul ecologic - pana acum cativa ani cand producatorii au redus turatiile elicelor, eolienele omorau stoluri intregi de pasari (unele specii chiar amenintate cu disparitia).
            Energia solara (panouri fotovoltaice, chiar cu randamentul relativ mic de acum) e mult mai ok.
            • 0 (0 voturi)    
              ..... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:25)

              albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

              a nimerit-o dnul consort, chestia asta cu eolienele e ca si creditele subprime o mare smecherie.
              un ex , azi 22 nov 2011, ora 12.24 , din 800 MW instalati in ro se produc exact 8 MW, cf Transelectrica. halal realizare.
    • -3 (9 voturi)    
      e plin (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:52)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Sambatron

      de tot felul de idioti corecti si econazisti utili polticienilor venali si oamenilor de afaceri care cistiga gras din contracte cu statul platite, asa cum bine spui matale, de catre fraierii care nici macar nu-si citesc propria factura.
      Cit despre comentariile la adresa prinului philip, sint cam de nivelui lui vadim, facute de semidocti total lipsiti de simtul umorului, dar de la o vreme adepti infocati ai regelui instalator mihai.
    • +2 (2 voturi)    
      O fi grec ? (Duminică, 20 noiembrie 2011, 21:35)

      Pkly [anonim] i-a raspuns lui Sambatron

      Nascut in Grecia-Corfu...s-a ales cu ceva,,mistocareli''si de la ei ?
  • +1 (13 voturi)    
    are dreptate (Duminică, 20 noiembrie 2011, 16:54)

    Regent [utilizator]

    eolienele sunt printre cele mai ineficiente din categoria regenerabilelor, vestea proasta e ca vor sa construiasca o gramada la noi
  • 0 (10 voturi)    
    Omul a spus doar adevarul (Duminică, 20 noiembrie 2011, 16:54)

    Victor [anonim]

    Eolienele nu sunt deloc eficiente.
    Republicanii au sarit sa acuze chiar daca printul are perfecta dreptate.
    Tovarasii nostrii nu suporta capetele incoronate deoarece ameninta dictatura proletariatului.

    Decat un rege care sa spuna adevarul mai bine un mujic mincinos.
  • +3 (5 voturi)    
    De fapt, (Duminică, 20 noiembrie 2011, 17:39)

    Eol(iana) de Asturia [anonim]

    a vrut sa atraga atentia : Ministerului de Fin din Rom si MAI ca acele consilii locale care au facut contracte de asociere in participatiune cu centralistii eolieni de fapt se vor folosi corpuriel de centrale care au fost folosite pana la rugina prin Austria, Germania, ... etc. . Alfel ne asociem ca aia sa primeasca certificatele verzi, certificate verzi care de fapt inseamna fonduri europene, care ... intra in asiocierile Statului roman, Stat roman care si el ciupeste un pic din certiciatele pe care tocmai le da UE ... Dumnezeiule! se rupe odata lantul acesta ?Unde mai pui ca astia nu prea platesc taxe ....
    Deci merg centralele? Au ba?
  • +5 (11 voturi)    
    Are dreptate (Duminică, 20 noiembrie 2011, 17:40)

    anonim [anonim]

    Are dreptate daca a spus ca eolienele nu merg niciodata. Dar daca le considera "o rusine", probabil ca nu e la curent cu faptul ca ele nu sunt facute sa se deplaseze :))
  • +3 (9 voturi)    
    mda (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:22)

    MirceaA [utilizator]

    sa-i explice cineva ca eolienele merg doar daca e vant
  • +3 (7 voturi)    
    @Anonim & Mircea A (Duminică, 20 noiembrie 2011, 23:04)

    afm [anonim]

    LoL, ce comentarii inutile si stupide. Termenul in engleza a fost "work", adica functioneaza, nu "walk" (merg). Numai in limba romana "merg" e sinonim cu functioneaza.

    Printul Phillip e balcanic de-al nostru (crescut ca grec si ortodox), un mucalit si cam prea direct, de multe ori de-a dreptul nepoliticos. Dar disputa cu eolienele nu e noua, si are dreptul sa aiba si el parerea lui, ca orice om.
  • +1 (7 voturi)    
    Eoliene (Luni, 21 noiembrie 2011, 8:07)

    Fane [anonim]

    Eu unul as prefera 200 de eoliene la 1 km si un pret un pic mai mare decat o centrala nucleara la 500-1000 km. Voi nu? Ca nu sunt atat de eficiente pe cat ne-am dori e adevarat. Dar durata lor de viata e mare si nu polueaza (asta ca sa comparam si cu generarea curentului de catre termocentrale).
    • +4 (6 voturi)    
      Eu nu. (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:40)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui Fane

      Eu nu prefer eolienele. Chiar daca-s "un pic" mai scumpe.
    • +2 (4 voturi)    
      nu (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:42)

      nu [anonim] i-a raspuns lui Fane

      nu, nici eu nu prefer eolienele. sunt o mare porcarie, o fantasma care se vantura prin fata fraierilor, si la care acestia pun botul.

      de ce nu mergi dumitale sa dormi iarna in zapada, ca eschimosii? nu este decat "un pic" mai frig si, in plus, ai face sa nu mai fie nevoie de centralele astea nucleare cele atat de hulite.
  • 0 (2 voturi)    
    sa comentam ? (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:26)

    itamas [anonim]

    ce gandire profunda avem,comentatorii acestia sunt cautati peste tot ,se vor da salarii mari,aveti grija sa nu intrati in oppozitie,nu va mai sutin cei dela realitatea ,doamna Dragotescu,Crin etc,tot inainte,cat mai multi ./
  • +6 (6 voturi)    
    Nu chiar total inutile insa cam are dreptate (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:51)

    1_alex [utilizator]

    In mare parte din timp cand vantul nu mai bate sunt pe 0 si atunci ce faci?

    De exemplu incepand cu data de 19.11 productia celor aproximativ 1000 MW putere instalate in eolienele de la noi sau cum le place jurnalistilor sa o compare: cat un reactor si jumatate de la Cernavoda.. a fost de -3MW (minus - adica trag energie din sistem). Mai rau, in aceeasta perioada persista norii deci este exclusa si energie fotovoltaica.

    Singura solutie este sa producem energie electrica din absolut toate modalitatile posibile: hidrocentrale, fotovoltaice, eoliene, termocentrale (biomasa, carbune, hidrocarburi), atomocentrale, etc.
    • -1 (1 vot)    
      Eolian (Luni, 21 noiembrie 2011, 12:31)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui 1_alex

      Media puterii electrice eoliene (~125 MW) in ultimele doua luni asigura aproximativ 2% din consumul de energie electrica al Romaniei.

      Luna trecuta au fost zile cu productii medii de peste 500 MW eolian. Asa ca zero din ultimele zile are cu ce se compensa. De curiozitate, exista momente cind puterea eoliana depaseste 600 MW.
      • 0 (2 voturi)    
        Fantastic (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:31)

        Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Deci sa recapitulam: Luna trecuta sa zicem ca puteam aprinde 2 becuri cu energia produsa, iar luna asta stam pe intuneric. La televizor apare un nene care ne spune ca romanu' a avut lumina in casa fiindca in medie a stat cu un bec aprins in ultimele 2 luni :-) Lucru absolut corect din punct de vedere aritmetic. Cine-si mai aminteste de lampa cu gaz si oglinda, lumanari si telejurnalele cu productiile la hectar sa ridice 2 degete in sus :-)
  • -2 (2 voturi)    
    Eolienele aratä oribil (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:09)

    Ba2 [anonim]

    Fie ca sunt la noi, la unguri sau austrieci, eolienele aratä toate la fel , sunt identice si ORIBILE ca aspect. Arata ca 3 scobitori infipte in varful unui turn de 50 metri. Doamne, de ce nu s-au gandit constructorii lor sa le facä mai putin inalte dar cu 4 (patru) pale mari si late ca sa prinda vantul din plin?
    Nu erau asa facute frumoasele mori de vant olandeze, joase , cu 4 pale si prietenoase cu mediul? Pe astea e mai mare dragul sa le vezi.
  • +1 (1 vot)    
    :) (Luni, 21 noiembrie 2011, 13:04)

    runa [anonim]

    atata franchete e de-a dreptul amuzanta!