Oficialii CE, ridiculizati dupa ce au decis ca apa nu impiedica deshidratarea: Daca este un episod care sa demonstreze nebunia proiectului european, atunci acesta este

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 16:16 Actualitate | Internaţional


Oficialii europeni sunt criticati si ridiculizati dupa o decizie recenta care le interzice producatorilor de apa imbuteliata sa se foloseasca de afirmatia ca "apa previne sau impiedica deshidratarea". Oficialii de la Bruxelles au adoptat o astfel de decizie dupa ce, spun ei, nu au fost gasite probe in acest sens dupa o investigatie care a durat 3 ani. "E stupid. Moneda euro arde, Uniunea Europeana se destrama, iar noi avem functionari europeni foarte bine platiti, care se ocupa de <calitatile ingrijoratoare> ale apei si ne interzic dreptul de a spune ceea ce este evident. Daca este un episod care sa demonstreze nebunia proiectului european, atunci acesta este", spune Roger Helmer, europarlamentar britanic, citat de The Telegraph.

Producatorii de apa imbuteliata risca chiar si doi ani de inchisoare daca ignora decizia Bruxelles-ului.

Hotararea birocratilor de la Bruxelles vine si in contradictie cu regulamentele autoritatilor responsabile in domeniul sanatatii din unele state membre. In Marea Britanie de exemplu, Autoritatea Nationala pentru Sanatate recomanda populatiei sa bea zilnic cel putin 1,2 litri de apa, pentru a impiedica deshidratarea.

Profesorul Hahn, de la Institutul pentru Studiul Hranei si Nutritiei din Leibniz, spune ca CE a facut o noua greseala cu reglementarea privind apa imbuteliata, iar hotararea ar trebui retrasa.

Regulamentele impuse de Comisia Europeana legate de standardele produselor alimentare din statele membre sunt adesea criticate. Hotararile privind interzicerea de la comercializare a bananelor indoite si a castravetilor curbati au fost retrase in 2008, dupa ce au primit critici din toate partile.



















8581 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    lobby (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 16:25)

    ia cucu [utilizator]

    La asta duce lobbyul!

    In spatele unei astfel de decizii, stau niste persoane carora le sunt promovate interesele.
    • +11 (19 voturi)    
      Politicieni = idioti, tipic Adrian Severin & Co (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 19:54)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

      Politicienii din parlementul european sunt fel de fel de loaze, dovada cea mai buna fiind careul de "asi si ase" trimis de Romania - Gigi, Vadim, Adrian "Securin" H2O si EBA.

      Niste tembeli in goana duap spaga si promovarea intereselor unor afaceristi ...

      Halal reprezentanti ai "poporului" !

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • 0 (2 voturi)    
        Marea Britanie (Duminică, 20 noiembrie 2011, 14:42)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

        Astea sunt unele din motivele pentru care Marea Britanie refuza integrarea totala in UE. State precum Norvegia au refuzat aderarea. Functionarii europeni sunt vazuti drept corupti si incompetenti. Vedeti si documentarul "Adevarata fata a Uniunii Europene" (The Real Face of The European Union).
    • +1 (5 voturi)    
      apa calda (Duminică, 20 noiembrie 2011, 13:57)

      marian [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

      Ce se intelege din acest articol (traducere incompleta a unui articol dintr-un ziar conservator britanic cu o agenda anti UE clara) care nu prezinta nici detaliile, nici contextul?
      Ca "oficialii" europeni sint atit de aberanti incit nu mai sint in stare sa descopere nici apa calda?
      Despre ce institutie UE este vorba? Care e reglementarea cu pricina, regulament, directiva, altceva? Care e contextul? Care sint, totusi, argumentele celor de la UE?
      Nu se precizeaza, dar nu conteaza, important e ca avem un articol spectaculos si un titlu-pocnitoare.
      Daca vrei sa intelegi cit de cit ceva din povestea asta, e nevoie sa citesti comentariile vizitatorilor site-ului, care s-au obosit, spre deosebire de redactor, sa faca o mica cercetare.
      Ajungi sa spui, parafrazind un slogan celebru, ca cititorii nostri sint mai inteligenti decit noi.
      Hotnews chiar nu isi mai respecta deloc cititorii? Daca nu mai vreti sa ne luam stirile de pe site-ul acesta, spuneti-o mai clar.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru cine are rabdare (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:57)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

      sa asculte cele 9 parti... cam lungi dar spune lucruri pertinente si prezice exact ce s-a intamplat
      http://www.youtube.com/watch?v=-HWEqy62isw
    • 0 (0 voturi)    
      ai, bre... (Luni, 21 noiembrie 2011, 20:24)

      Kor [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

      Ce interese, fratzica? Acilea e vorba de prostie pura. Pai, cand interzici tuturor ceva, cine draq mai ramane sa profite din asta?
  • -12 (40 voturi)    
    Psihopatii din Comisia Europeana (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 16:39)

    Hiram Abif [anonim]

    Europenii au fost din tot deauna asupriti ba de regi, ba de biserica, mai nou de psihopatii din Bruxelle si de corectitudinea politica ( noul fascism) ...

    Si Hitler dorea o Europa Unita, nu.?!?... Iata ce a iesit... Imi este pur si simplu scarba de acest continent
    • +3 (15 voturi)    
      citeste legea inainte (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 18:01)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui Hiram Abif

      sa vorbesti. mie mai degraba mi-e scarba de cei care vorbesc din tabloide ca libertatea, cancan, the sun, the telegraph, care nu stiu altceva decat sa critice bruxellesul ca e la moda. cat despre bananele curbate, e doar un mit. cititi inainte sa vb!!!!!!!!
      • +2 (12 voturi)    
        xxx (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 23:08)

        anti ue [anonim] i-a raspuns lui Dan123

        politicieni ue=0,0
        va plateste un cabinet de europarlamenta?
    • 0 (16 voturi)    
      Pleaca (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 18:14)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Hiram Abif

      E foarte simplu: pleaca inapoi in Iran!
      • +1 (3 voturi)    
        Tipic (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:01)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

        De fiecare data cand cineva e nemultumit de sistemul actual, i se arata sperietoarea cu Iranul si Coreea de Nord si i se spune sa se duca acolo. Lasati-o balta, fratilor. Exista politiceni corupti si incompetenti peste tot. Iar idei precum "capul plecat sabia nu-l taie" sau "zi mersi ca nu e mai rau" sunt destinate esecului. Daca omenirea le-ar fi urmat am fi fost inca in epoca de piatra, speriati de orice progres. Uniunea Europeana urmeaza niste directii bune in anumite privinte si niste directii complet gresite in alte privinte. Marea Britanie a refuzat mereu integrarea totala in UE si cedarea controlului care Bruxelles, tocmai din motivele astea.
    • -1 (11 voturi)    
      Asa? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 20:44)

      Task Damager [anonim] i-a raspuns lui Hiram Abif

      Daca ti-e scarba de Europa, du-te pe alt continent.
      • +1 (3 voturi)    
        Europa (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:06)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

        Europa nu inseamna doar UE. Elvetia si Norvegia nu fac parte din UE. Unele tari si-au pastrat legislatia proprie ca sa nu fie obligate sa implementeze toate tampeniile care vin de la Bruxelles.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 9:56)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Hiram Abif

      Atunci de ce tot veniti in Europa? DE sute de ani tot veniti peste noi.
  • +10 (18 voturi)    
    penibil (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 16:57)

    carmen [anonim]

    hidratarea previne deshidratarea, asa cum alfabetizarea previne ... ignoranta... deci keep up the good work! nu oricine stie sa citeasca va crede!
    • +23 (35 voturi)    
      Comisia Europeana are totusi dreptate (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 21:04)

      EU-RO [anonim] i-a raspuns lui carmen

      Chiar daca la prima vedere pare paradoxal, tind sa cred ca oficialii europeni au totusi dreptate: hidratarea NU previne deshidratarea.

      Desi hidratarea corespunzatoare este esentiala pentru mentinerea functiilor fiziologice in parametri optimi, deshidratarea nu e cauzata neaparat de hidratare necorespunzatoare, ci de anumite deficiente fiziologice, deci deshidratarea este mai curand un simptom al unor boli decat o cauza.

      Deshidratarea nu poate fi tratata band mai multa apa - care nu face decat sa conduca la inlocuirea volumului de apa pierdut (o solutie paleativa, temporara), nicidecum la tratarea cauzelor deshidratarii (care pot fi reprezentate de boli grave cum ar fi diabetul, diareea acuta, gastroenterita, febra galbena, holera etc.).

      De altfel, articolul din The Telegraph citeaza la final un reprezentant al Societii britanice de nutritie care confirma opinia oficialilor UE:

      Prof Brian Ratcliffe, spokesman for the Nutrition Society, said dehydration was usually caused by a clinical condition and that one could remain adequately hydrated without drinking water.

      He said: “The EU is saying that this does not reduce the risk of dehydration and that is correct.

      “This claim is trying to imply that there is something special about bottled water which is not a reasonable claim.”

      Hotnews ar fi facut mai bine sa prezinte mai nuantat parerile exprimate de un politican britanic eurosceptic intr-un ziar conservator eurosceptic, pentru care orice vine de la UE e rau.

      Decizia Comisiei nu vine ca urmare a vreunui lobby facut de nu stiu ce companii multinationale, ci tocmai pentru a contracara efectele lobbyului si marketingului agresiv al unor companii precum Danone sau Coca-Cola, care detin numeroase marci de apa imbuteliata: Evian, Volvic, Bonaqua etc.

      La fel cum interzicerea comercializarii bananelor curbate avea ca scop contracararea lobbyului marilor concerne agroalimentare din SUA (Chiquita, United Fruit) fara a incalca regulile Organizatiei Inter. a Comertului.
      • +14 (20 voturi)    
        .. (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 21:52)

        sieempi [utilizator] i-a raspuns lui EU-RO

        Articolul e slab, ai punctat foarte bine niste chestiuni in comentariul tau
      • +3 (7 voturi)    
        jurnalism nivel 0 (Duminică, 20 noiembrie 2011, 10:12)

        Alinutu [anonim] i-a raspuns lui EU-RO

        Excelent comentariu, asta inseamna analiza si documentare, sper ca l-a citit si autoarea "'articolului". De fapt nici nu se poate numi articol, o traducere proasta pe care si un copil de clasa a 6 cu nivel de incepator in engleza ar fi putut sa-l "produca".
      • +2 (4 voturi)    
        Esti rau (Duminică, 20 noiembrie 2011, 12:12)

        a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui EU-RO

        De ce vii cu informatii corecte? Aici lumea vrea doar sa auda "Ia uite ce prostii fac aia de la UE, ce se baga astia in economia de piata libera cu aberatiile lor, America is the best".
      • +2 (2 voturi)    
        Si tu ai dreptate, si Carmen si Roger Helmer (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:23)

        zexe [anonim] i-a raspuns lui EU-RO

        Toata lumea are dreptate.
        Raman, totusi, la parerea ca bananele curbate sunt bune si ca proiectul UE este deja mort, numai ca studiul si elaborarea legii care sa aduca consfintirea evidentelor este un proces de foarte lunga durata.
  • +5 (23 voturi)    
    nu e o prostie (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 16:57)

    alin [anonim]

    e o chestie premeditata si f. bine gandita.
    se elimina propozitia aia de pe sticlele de apa ca sa apara mai tarziu numai pe sticlele de ... coca cola, pepsi cola....

    la fel a fost gasit ca ustoroiul e halucinogen si creaza dependenta si interzis, pentru ca sa fie inlocuit cu pastilele miraculoase din farmacie...
  • -3 (21 voturi)    
    cata grija (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:08)

    anglosaxonul [anonim]

    cata ingrijorare pe capul britanicilor ca "arde euro" si nu-l salveaza nimeni. uite d'aia nu putea dl deputat sa-si bea scotchul si sa-si manance terciul de ovaz, ca nu se ocupa "europa" de treburi importante.
    Englezii ar putea sa-si vada de betivii lor si sa-i lase pe altii in pace ca nici ei nu sunt mai breji
    • +1 (11 voturi)    
      daca britizii va lasa in pace (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:33)

      anglosaxofonul [anonim] i-a raspuns lui anglosaxonul

      s'a dus pe apa sambetii a doua mare contributie la bugetul ue.

      sayonara,
      smart ass ..
      • 0 (8 voturi)    
        Habar n-ai (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 21:24)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui anglosaxofonul

        Britanicii spun smart arse.
        • +1 (3 voturi)    
          @ un roman (Duminică, 20 noiembrie 2011, 12:08)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Wow ce a gresit atat de mult?
          Ca a folosit termenul literal, iar nu idiomul din engleza? Probabil ca ai fost in Anglia, ai lucrat pe acolo si acum il critici pe unul care are o engleza okay, dar nu stie idiomuri create in evolutia limbii. Care apropos, a aparut, ca unii cu educatia la limita nu stiau sa scrie corect smart ass si au inceput sa scrie smart-arse (ai uitat liniuta, dar ce conteaza). Exact ca la noi cu nicio, niciun etc. Doar ca la ei nici macar nu recunoscut dincolo de idiom.
          So, mana la carte, si lasa critica!
        • 0 (2 voturi)    
          asa se zice la oras (Duminică, 20 noiembrie 2011, 13:06)

          ass-anglo saxofon special [anonim] i-a raspuns lui un roman

          in queen's english.
          la noi, in colonii, lumea'i mai din topor..
          take it or leave it, dude !
  • +39 (53 voturi)    
    Dementa de Bruxelles!!! (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:09)

    zexe [anonim]

    "Teorema lui Pitagora: 24 cuvinte
    "Tatăl Nostru": 66 cuvinte
    Principiul lui Arhimede: 67 cuvinte
    Cele 10 porunci: 179 cuvinte
    Declaraţia de independenţă a SUA: 1,300 cuvinte
    Constituţia SUA cu toate cele 27 de amendamente: 7,818 cuvinte
    Regulile UE cu privire la vânzarea verzei: 26,911 cuvinte"


    Eu am ramas fara cuvinte.
    • +5 (11 voturi)    
      Cel mai tare comentariu. (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:57)

      martianu [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Ar trebui sa-ti citeasca si cei din CE comentariul. Cei din vest cel putin pareau pana nu demult adeptii simplismului si minimalismului, insa nascocesc niste reguli acoperite din toate unghiurile posibile si imposibile.
    • +6 (14 voturi)    
      dementa la prosti (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 18:05)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      teorema lui pitagora- 24 cuvinte
      teoria relativitatii - 10.000 cuvinte. WTF?!! nu putea sa o faca mai scurta? rip pitagora
      • +2 (4 voturi)    
        Tema (Duminică, 20 noiembrie 2011, 11:19)

        rotitza [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        Elev Dan123 ia scrie tu ca tema de casa teoria relativitatii in 10 000 de cuvinte.
        Arata-ne noua ceea ce sustii !
        Lol
    • +3 (9 voturi)    
      Va vor reveni cuvintele (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 18:08)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui zexe

      In momentul in care va reamintesc faptul ca aceste hotarari tampite sunt LEGI iar noi toti suntem obligati sa le respectam. Chiar azi Elena Basescu a avut o interventie despre "fuziunea nucleara" care afecteaza viata albinelor. Doamna Basescu crede ca in reactor la Cernavoda e fuziune, si pentru ca peretele reactorului nu e rosu, rezulta ca e fuziune la rece. Sau poate crede ca Soarele influenteaza negativ viata albinelor...
    • 0 (8 voturi)    
      Cuvinte de milioane (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 18:15)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      Excelenta forma de prezentare a "verzei" de Bruxelles: cu cifre ca sa dezvaluie dementa!

      Daca Europa va fi vreodata unita, "varza" juridico-economico-politico-corupto-birocratica trebuie sa devina simpla si "comestibila".
    • +2 (8 voturi)    
      Superb si original... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 18:16)

      370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      ...comentariul. Cred ca nu e nimic de comentat ci doar de scarpinat in crestet... Mare e gradina ta, Doamne!!
    • +2 (8 voturi)    
      Ignoranta (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 22:09)

      Flavius [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Nu contest ca cifrele s-ar putea sa fie adevarate, problema e cum s-a ajuns la ele.

      Problema documentatiei stufoase a UE provinde dintr-o cauza foarte simpla.

      Singura metoda de a avea o "piata comuna" e de a avea o reglementare comuna. Piata comuna inseamna lipsa oricaror tarife (disparitia lor a fost un lucru treptat, mai intai pentru industriile grele, apoi cele usoare, apoi prelucrate, agricultura etc).

      In orice relatie dintre state, fiecare stat isi doreste sa isi protejeze piata interna si producatorii.

      NU poti avea piata comuna fara sa specifici concret ce iese de sub tarifarea vamala.

      Pare simplu, dar imediat dupa primele acorduri s-a inceput cu mii si mii de plangeri in justitie pentru ca totul era foarte interpretabil.

      Exemplu: "laptele" din tratatele europene nu specifica ce procent de apa are, la cat sa fie fiert, cata vreme etc. Eu ca producator din Germania, nu consider ca trebuie sa ma supun legislatiei europene pentru ca ma fac ca nu inteleg ce e ala "lapte" din taratate si astfel cer ca statul german sa ii taxeze suplimentar pe toti cei care importa lapte. Laptele german e mult mai bun calitativ decat cel francez (de aici si obligativitatea standardelor europene aplicabile in toata Uniunea si oricaror produse comercializate aici, celebra "CE" de pe orice produs). Deci ori laptele francez nu e lapte, ori al nostru nu e, in ambele cazuri nu trebuie sa respectam tratatul.

      Pentru ca s-au facut tampenii din astea, s-a ajuns ca UE sa inceapa sa tina sute de pagini de legislatie cu definitii de dictionar. Definitia oricarui lucrul comercializat in UE :) De la creioane la masini la tancuri si prezervative.

      Din acest motiv legislatia este atat de stufoasa, ca altfel multi ar ignora-o si am pierde inca 50 de ani prin razboaie si altele. Da un wiki, te rog, inainte de a posta.
    • +2 (4 voturi)    
      sau poate nu (Duminică, 20 noiembrie 2011, 10:37)

      kelye [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      Daca ai fi discutat cu mai multi straini deodata sau cu oameni dintr-un mediu totalmente diferit, ai fi constatat ca iti trebuie deosebit de multa grija si detaliere in exprimare pentru a face fiecaruia clar ceea ce vrei sa spui si a evita toate neintelegerile ce pot aparea din interpretarile de limbaj, clisee culturale, regionalisme, etc.

      *Teoretic* o lege lunga reprezinta o lege gandita din toate punctele de vedere pentru a nu lasa loc de interpretari.
      Evident nu se intampla mereu asa dar nu poti spune ca e proasta doar numarand cuvintele.
  • +2 (8 voturi)    
    Bufonerii scumpe (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Filozofam despre banane indoite, castraveti curbati, apa care hidrateaza, etc. Fundalul bufoneriilor este coruptia. Trebuie sa impunem autoritatilor transparenta institutiilor, contractelor, politicienilor si functionarilor inalti.
  • 0 (8 voturi)    
    STUPEFIANT ! (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:37)

    ZahariaEduard1321716665830 [anonim]

    Si atunci daca nu consumi apa sau alte lichide , ce se intimpla, care este acel cuvint magic? Asteptam si definitia deshidratarii si cu ce se poate combate. Sau poate apa nu este lichid si ne-a fost oferita noua de o civilizatie superioara cu care cei de la Bruxelles nu au nici o legatura.Si mai sunt si platiti pentru asta.
    • +3 (5 voturi)    
      ignoranta (Duminică, 20 noiembrie 2011, 11:52)

      stupefiatul [anonim] i-a raspuns lui ZahariaEduard1321716665830

      stupefianta e ignoranta asa zisilor jurnalisti de la hotnews si a unor comentarii.
      ca sa te lamuresti, du-te la farmacie si cere ceva contra deshidratarii copilului (care sa zicem ca are o virus intestinal). O sa vezi ca nu-ti vinde apa chioara ci un praf care contine saruri minerale. Deshidratarea nu inseamna pierderea apei din organism ci mai ales pierderea electrolitilor care fixeaza apa in celule. D'aia in cazul deshidratarii datorate unor gastroenterite se recomanda sa-i dai copilului... Coca cola dupa ce ai scos gazul din ea (pt ca contine zahar si saruri)
  • +3 (11 voturi)    
    corectatzi'ma daca gresesc (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:40)

    maimonides [anonim]

    cica, la caderea ierusalimului sau a constantinopolului, inteleptii erau ocupati cu o mare disputa: sexul ingerilor.

    deci, se apropie caderea celui de al treilea imperiu ...roman.
  • +5 (7 voturi)    
    TRAIASCA BEREA ! (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:47)

    ZahariaEduard1321716665830 [anonim]

    A, dar si berea contine apa ?!
  • +8 (10 voturi)    
    scapati evidenta (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:56)

    aqua fresca [anonim]

    dar despre nebunia consumului de apa imbuteliata de ce nu vorbeste nimeni. dar de lobby-ul producatorilor acestei frectii la picior de lemn care au cistiguri enorme din prostirea populatiei? aici este scopul frinei puse de europarlamentari, dar apa imbuteliata va spalat deja si creerele.
  • +12 (12 voturi)    
    banii vorbesc (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 18:05)

    am [anonim]

    Poate cineva sa ma ajute cu niste cifre ? la cat credeti ca se ridica valoarea afacerii din vanzare de apa chioara,imbuteliata si vanduta la de 100 de ori valoarea reala ? ca nimeni nu mai bea apa de la robinet........cand ii este sete.........si trebuie sa se hidrateze ? Sa zicem ca la valoarea echivalenta a unui litru de benzina pe zi/ persoana .........o fi afacerea aproape echivalentul afacerii cu petrol ?
  • +3 (11 voturi)    
    demonstratie (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 18:27)

    robert [anonim]

    Oficialii europeni care au putut debita asa ceva ar trebui abandonati in desert, si monitorizate ultimele cuvinte care in mod sigur vor fi ......apaaaaaaa!
  • 0 (10 voturi)    
    Bravo alesilor Europei!!! (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 19:01)

    relu [anonim]

    Dupa "apa NU previne sau impiedica deshidratarea" in mod normal urmeaza "hrana Nu previne sau impiedica infometarea"
  • +12 (14 voturi)    
    apa si miturile (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 19:02)

    johnnie hoogerland [anonim]

    asa e cand luam stirile din presa britanica eurosceptica, cunoscuta pt faptul ca inventeaza euromituri.

    iar vocile autoritare in domeniu sunt doi europarlamentari eurosceptici care nu fac decat sa alimenteze o dezbatere despre relatia UK - UE.

    guardian vine si demonteaza isteria

    http://www.guardian.co.uk/science/the-lay-scientist/2011/nov/18/1?newsfeed=true

    printre altele: NU e vorba despre nici o decizie - decizia apartine statelor membre. in plus, UE nu face decat sa tempereze afirmatiile din reclame, nu sa interzica site/ului hotnews sa spuna asa ceva. e o diferenta uriasa.

    cu bine, cetateni, hidratati-va linistiti si cititi ziare echilibrate.
  • +10 (12 voturi)    
    Profitabilitatea apei (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 19:09)

    George [anonim]

    Poate argumentele functionarilor UE sunt ceva mai complexe decat ceea ce sugereaza articolul. Cum ar fi de ex. limitarea specularii elementului primordial pt viata. Ce urmeaza: imbutelierea aerului din Alpi si etichetarea " oxigeneaza plamanii"!?? Un pret bun de platit pt asta, nu?
    Apoi, Exista studii recente in US care concluzioneaza ca a recomanda sa bei apa 2l zilnic in mod compulsiv , mecanic, e cel putin la fel de nesanatos precum a spune sa nu bei deloc!! Sunt alergatori care beau obsesiv apa in timpul cursei si isi produc rau pe parcurs. Diluarea excesiva a sodiului din sange este nesanatoasa dupa toate canoanele medicale. Hidratarea sanatoasa este reglata natural in organism prin stimuli cerebrali.
    Personal, nu am nevoie de etichete sau recomandari semidocte pt a bea ascultandu-mi setea.
  • +3 (5 voturi)    
    pai stie careva ... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 19:16)

    divaria [anonim]

    ... s-a uitat careva pe site-ul europarl.europa.eu, sa vada ... "ce hram poarta" acest roger helmer, din ce grup politic vine, etc, etc?

    Vine de la grupul ECR (European Conservatives and Reformists) din PE, al conservatorilor (si euroscepticilor) britanici, cehi si altii.

    Deja daca stiti asta si va e suficient ...

    Astia si cu aia de la EFD (Europe of Freedom and Democracy), stiti, alde ... Nigel Farage si compania, nu scapa o ocazie sa critice, denigreze, insulte politicile, functionarii, demnitarii si insasi scopul si ratiunea de a fi a UE... Astia altceva chiar nu stiu si nu-in intereseaza sa faca, atunci cind au prima ocazie.

    puaaaaah .....
  • +3 (5 voturi)    
    Hic sau Sic! (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 19:35)

    cetateanu' turmentat [anonim]

    Eu spuneam de multa vreme (vorba poetului) ca:

    "Cea mai buna si mai buna,
    Este apa dulce de izvor.
    Cand la o picatura
    Pui si un kil de vinisor."

    Apa astfel botezata este posibil sa nu previna dezhidratarea. Da' macar ne simtem bine vorba unui clasic in viata.
  • -3 (5 voturi)    
    UE = UEA (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 20:06)

    V.R. [utilizator]

    Cred ca in final UE si UEA (Uniunea EuroAsiatica, urmasa URSS de sub tovarasul Putin) nu se vor deosebi prea mult intre ele.

    Cine stie, poate intr-un viitor indepartat, cele doua Uniuni vor deveni una singura! Si condusa de la Moscova, ca e mai putina birocratie ca la Brussel!
  • +8 (10 voturi)    
    oare? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 20:19)

    mihai [anonim]

    Eu nu inteleg rolul stirilor de genul asta. Adica faptele ar fi ca a fost un caz in care producatorii de apa imbuteliata scriau diverse pe sticle si cineva de la comisie a cercetat si au ajuns la o concluzie. Acum singura sursa citata in poveste e un europarlamentar britanic despre care nu stim de fapt ce legaturi are cu industria producatoare de apa imbuteliata, a carui tara face presiuni de mai bine de un an pentru destramarea zonei euro si despre care mai aflam via Google ca e si eurosceptic si are ca platforma politica "mai bine afara din UE". Nu e nici un link catre documentul de decizie, o descriere mai detaliata a povestii sau orice alt fel de informatie de substanta. Cu toate astea, noi ar trebui sa intelegem de aici, prin spusele unui singur om, ca intreaga constructie europeana se ocupa cu taiatul frunzei la caini ar trebui desfiintati si ne-ar fi mai bine fara. Si pentru ca eu unul nu mi-am cedat inca functiile congnitive "formatorilor de opinie", ma intreb.... care este scopul acestei stiri? Si privind comentariile de mai sus, ma mai intreb de ce a sarit toata lumea sa creada tot ce li se vinde?
  • +1 (5 voturi)    
    cei dela bruxelles au dreptate ! (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 20:41)

    traian [anonim]

    apa nu'i buna nici in cisme !
    hahaha !
  • +3 (9 voturi)    
    Hrana previne inaniția, (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 20:54)

    vialis [utilizator]

    apa previne deshidratarea. Perfect adevărat, o știm toți, inclusiv oficialii europeni. Pe ambalajul oricărui produs alimentar este scris că previne inaniția? Nu. Discuția aceasta este mai veche în statele membre. Comentariile iscate în România sunt de-a dreptul hazlii.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 10:13)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui vialis

      comentariile sunt ale unui parlamentar britanic.
  • +3 (3 voturi)    
    parlamentari (Duminică, 20 noiembrie 2011, 7:46)

    Parlamentari [anonim]

    Credeti ca sunt mai destepti decat cei trimisi si platiti de Romania? Si ce produc pentru Romania si poporul roman? Gasiti unul, intreg la minte dintre ei. Fiecare poate fi folosit ca model pentru cate o statuie a prostiei, nebuniei, paranoia, etc...
  • +1 (3 voturi)    
    Puterea naste prostie! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 11:26)

    grig [anonim]

    Pana in 1989 spuneam ca cei mai idioti si cretini sunt comunistii cu sistemul lor si mai ales cu oamenii din sistemul lor. Dar iata ca mi-a fost dat sa traiesc sa vad niste specimene care i-au intrecut net pe cei dintai. Si cica astia vin din ,,lumea libera". Libera de inteligenta poate!
  • -2 (2 voturi)    
    UE Mitomana (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:25)

    Tzompi [anonim]

    Nu aste e problema cu UE. Problema cu UE este ca a mintit statele membre de 20 de ani incoace, ba chiar din anii 80 cand era doar CE.
    Si anume:
    -Adoptarea euro = Bazaconie periculoasa care a legat cu catuse tari falite parazitare de tari stralucite muncitoare
    -Luarea Greciei in CE (1981) - Tara era falita, se stia dar Nato a impus asta pt. pozitia strategica Marea Egee.
    -Datoriile "suveane" sunt de ani si ani. Nu s-a zis nimic. De ce?
    -Acum UE, la apelul finantei europene din orasul lui Rothschild , schimba 2 prim-ministri alesi democratic in IT si GR (asa tampiti cum erau!).
    Deci UE = URSS 2.