Aproximativ 30.000 de greci au protestat in fata Ambasadei SUA din Atena

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Vineri, 18 noiembrie 2011, 0:15 Actualitate | Internaţional


Proteste in Atena
Foto: Reuters
Aproximativ 30.000 de persoane au iesit joi pe strazile din Atena pentru a comemora a 38-a aniversare a juntei de extrema dreapta a "Coloneilor Negri", scrie RIA Novosti.

Mai multe demonstratii din Atena s-au transformat intr-un protest impotriva deciziilor guvernului din Grecia privind masurile de austeritate si imprumuturile venite din partea Uniunii Europene si FMI.

Protestatarii s-au indreptat catre ambasada americana din Atena deoarece organizatorii miscarii de extrema stanga invinuiesc Statele Unite pentru sprijinul acordat "Coloneilor Negri" dupa suprimarea unei revolte studentesti din 17 noiembrie 1973. In timpul revoltei din 1973, mai multi tineri au fost ucisi, iar alti mii raniti.

Protestele de joi au fost organizate de comunistii care cer iesirea Greciei din zona euro si instaurarea comunismului in tara.

Cateva sute de protestatari au incercat sa intre in ambasada Statelor Unite si au aruncat cu cocktailuri Molotov, insa au fost opriti de politie, care a recurs la gaze lacrimogene. Protestatarii au ocupat apoi principala strada din Atena si au incendiat cosurile de gunoi. Politia a retinut 89 de persoane si a arestat 11 dintre acestea, iar patru politisti au fost raniti in timpul incidentului.

Junta "Coloneilor Negri" a detinut puterea in Grecia intre anii 1967–1974. Ea nu recunoastea partidele politice, a introdus cenzura la scara larga, a dizolvat zeci de organizatii democratice, iar grevele muncitorilor erau considerate ilegale.


Citeste mai multe despre   


















2063 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Protest pasnic? =)) (Vineri, 18 noiembrie 2011, 0:45)

    vasi [anonim]

    Cand au dansat in Romania in fata Parlamentului. cetatenii erau considerati agresivi, in schimb in Grecia, cateva batai is considerate proteste pasnice? :P
    • +8 (12 voturi)    
      Figura de stil (Vineri, 18 noiembrie 2011, 2:00)

      mda [anonim] i-a raspuns lui vasi

      "Muncitor grec" e oximoron.
  • -4 (14 voturi)    
    stiu ei ce stiu (Vineri, 18 noiembrie 2011, 0:57)

    anonim [anonim]

    si voi numai nu vreti sa recunoasteti :)

    da...de presa e vorba

    conspiratia nu e doar o teorie
  • +10 (16 voturi)    
    mirare (Vineri, 18 noiembrie 2011, 1:21)

    taranistu [utilizator]

    ceea ce ma mira cel mai mult la greci este pofta de revolta, 30 000 in strada... oare sunt la fel de dornici si de munca?
    • -8 (16 voturi)    
      Macar au sange in ei (Vineri, 18 noiembrie 2011, 2:11)

      cris [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      La noi nu s-ar strange 30000 decat daca s-ar da ceva gratis. Romanii mai bine se fura intre ei decat sa iasa in strada. II admir pentru faptul ca nu se lasa ca popor doborati de interesele straine asa cum ne-am lasat noi mereu in istorie.
      • -2 (10 voturi)    
        foarte corect ! (Vineri, 18 noiembrie 2011, 9:43)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui cris

        !
      • +7 (7 voturi)    
        stati linistiti (Vineri, 18 noiembrie 2011, 9:51)

        panfilie [anonim] i-a raspuns lui cris

        comunismul este instaurat prin diktatura clasei muncitoare.

        cum zicea cineva, in grecia nu se ezicsta ! :-)

        deci, stati linistit. rezervati'va locuri pentru la vara:-)
  • +11 (11 voturi)    
    e clar .. (Vineri, 18 noiembrie 2011, 11:10)

    nume [anonim]

    "Protestele de joi au fost organizate de comunistii care cer iesirea Greciei din zona euro si instaurarea comunismului in tara"... nice ! :), daca vin comunistii are sa fie ultimul lor protest :D