VIDEO Campanie provocatoare a firmei Benetton: lideri politici se saruta pe gura. Vaticanul condamna "lipsa grava de respect", dupa ce Papa e prezentat sarutand un imam

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 17 noiembrie 2011, 15:37 Actualitate | Internaţional


O campanie controversata
Foto: Reuters
O noua campanie publicitara realizata de firma Benetton a starnit reactia dura a Vaticanului, dupa ce Papa Benedict este prezentat in timp ce saruta pe gura un preot musulman, transmite Telegraph. Campania "Unhate" este "un act grav de lipsa de respect", a spus Sfantul Scaun. Campania firmei italiene prezinta lideri din tabere politice si religioase diferite sarutandu-se pe gura.

In imaginile extrem de provocatoare, cancelarul german Angela Merkel este prezentata sarutandu-se cu liderul francez Nicolas Sarkozy, in timp ce Barack Obama se saruta cu omologul sau chinez, Hu Jintao. Intr-o alta fotografie sunt prezentati liderii din Coreea de Nord si de Sud.

Intr-o alta fotografie, Papa Benedict al XVI-lea il saruta pe gura pe imamul egiptean sunit Ahmed el Tayyeb.

"Aceasta campanie arata o lipsa profunda de respect pentru Papa, este o ofensa adusa sentimentelor credinciosilor, o demonstratie clara a felului in care publicitatea poate incalca legile de baza ale respectului pentru oameni", a declarat parintele Federico Lombardi, purtatorul de cuvant al Vaticanului.

Acesta a spus ca Suveranul Pontif ia in considerare depunerea unei plangeri legale impotriva companiei de moda.

La randul ei, Casa Alba a "dezaprobat" folosirea imaginii presedintelui Obama.

Telegraph scrie ca imaginea Papei si a imamului a aparut, pentru o scurta perioada de timp, pe un banner aflat pe un pod de langa Vatican, in centrul Romei.

Compania a spus ca bannerul a facut parte dintr-o serie de "actiuni de gherila", care au mai inclus prezentarea, la Paris, a unei imagini cu sarutul dintre Sarkozy si Merkel, si dezvaluirea unui banner in apropiere de catedrala din Milano, in care Obama se saruta cu Hu Jintao.

Campania a mai inclus si o poza modificata digital, in care premierul israelian Benjamin Netahyanu se saruta cu liderul Autoritatii Palestiniene, Mahmoud Abbas.

Vicepresedintele companiei italiene, Alessandro Benetton, a recunoscut caracterul provocator al campaniei, afirmand insa ca ea urmareste sa faca publica "o notiune ideala a tolerantei". "Tema centrala este sarutul (simbolul cel mai universal al dragostei) intre lideri globali politici si religiosi", a spus el.

Benetton este cunoscuta pentru campaniile sale controversate, care, in trecut, au inclus o calugarita sarutand un preot sau parintii care-si plang fiul ce moare de SIDA.



Citeste mai multe despre   


















3550 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    Ura (Joi, 17 noiembrie 2011, 15:58)

    Dan H. [anonim]

    Reactia Vaticanului confirma faptul ca religia este o practica a urii, nu a iubirii.
    • +2 (8 voturi)    
      Reactie normala (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:37)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui Dan H.

      E o campanie stupida menita a genera publicitate pe baza controversei. Mi se pare ceva normal sa protestezi impotriva felului in care este folosita imaginea ta.
  • +6 (14 voturi)    
    Sa vedem reactia lui Ahmed el Tayyeb (Joi, 17 noiembrie 2011, 15:58)

    Hedonism, egoism, dispret, ambalate frumos.. [anonim]

    Sarutul dintre Merkel si Sarkozy e cel mai credibil si putin ofensator, asta pentru ca au foarte multe in comun ideologic si sunt si de sex diferit. Anecdotic, amandoi se detesta dar sunt profesionisti, lucreaza impreuna.

    Cel dintre papa si seful oficial al sunitilor din Egipt e o insulta clara si o provocare inutila la care catolicii vor raspunde cu simple proteste verbale insa nu e sigur ca musulmanii din Egipt vor fi la fel de toleranti precum catolicii europeni. Aia au dat foc si au ucis pentru chestii mai mici decat sugestia asta pacifista cu conotatie homosexuala..

    Hu Jintao si Obama e amuzant, pt ca USA si China sunt obligate sa traiasca sau sa moara impreuna, cel putin economic.

    La fel de fortati la mariaj sunt palestinienii si israelienii, nu prea au de ales intre convietuire pasnica intre doua state sau anihilare reciproca.

    Benetton isi va atinge scopul, de publicitate mondiala, dar multi oameni vor ramane cu un gust amar in fata degradarii permanente a valorilor transmise in bataie de joc in spatiul public, in numele noii credinte hedonist-libertariene, aia cu 'fac ce vreau, cine se simte deranjat sa nu se uite'.

    Asa spun si hotii, fraudatori, camatarii, animatorii de talk-show-uri sau politicienii corupti: ''pai ce-am facut, doar n-am omorat pe nimeni..!?!''
    • +2 (4 voturi)    
      drept (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:27)

      sir [anonim] i-a raspuns lui Hedonism, egoism, dispret, ambalate frumos..

      e ca alde merkozy se potrivesc.altfel,pupiciurile intre barbati vor fi privite mereu cu neincredere,cu atat mai mult intre liderii unor religii diferite.doar ca omul ,cand face o prostie,nu recunoaste ci gaseste sa arunce raspunderea altor semeni.dar un Papa...?ce-ar fi zis Ioan Paul al-II-lea?
  • 0 (8 voturi)    
    ,,reactia dura a Vaticanului" ! (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:19)

    zexe [anonim]

    Pai da,in mare parte popii pe care ii reprezinta papa se saruta intre ei sau saruta minori pe gura! De-asta s-au scandalizat de sarutul cu un arab! :)) Ies la iveala din ce in ce mai multe cazuri de popi cu deviatii sexuale , adaugand inca o pata pe aceasta institutie cu organizare pe principii de tip mafiot. Cea mai mare plaga a acestor vremuri!
  • 0 (6 voturi)    
    Ipocrizie ... (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:22)

    Daniel [anonim]

    Sociatatea umana este ipocrita. Si limitata. Un pat al lui Procust care functioneaza, si functioneaza al naibii de bine!

    Sigur nimeni nu crede ca Merkel si Sarkozy, Obama si Jin Tao si cu atat mai putin Papa si liderul musulman s-ar putea vreodata saruta pe gura. Sau altfel. Este, evident, o parabola: personaje cu interese antagoniste se apropie unul de celalalt, renuntand la ura (vezi sloganul!) ... ca de dragoste nu mai suntem, parca, capabili. Reactia Vaticanului demonstreaza inchistarea (limitarea?) actualului papa si arata ca liderii Bisericii Catolice este departe de valorile sociale pe care le propavaduiesc (caci spiritualitatea nu se gaseste la varf!)
    • +1 (3 voturi)    
      Sa intoarcem foaia (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:59)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Daca cineva se simte insultat de anumite "parabole" - eu le-as spune mai degraba hiperbole - ar trebui sa aiba cel putin dreptul sa isi exprime indignarea. In schimb, personajele care trambiteaza in stanga si in dreapta, triumfalist, dragoste, toleranta, respect, libertate de exprimare, etc arunca imediat cu anatema "inchistare - limitare". Biserica Catolica probovaduieste respectul pentru demnitatea persoanei, ceva ce se dovedeste mult peste posibilitatile acestor progresisti. Societatea umana este cu adevarat ipocrita
  • -1 (1 vot)    
    caricaturile cu mohamed (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:30)

    caricaturi [anonim]

    si aceste fotografii pot fi considerate niste caricaturi pentru ca sunt prelucrate foto.

    deci asa cum caricaturistul X care a facut caricaturi cu mahomed este lsat liber sa se exprime, asa si aceste fotografii trebuie raspandite pe tot globul si pe cat mai multe produse pentru ca traim intr-o lume libera.

    pe viitor to prelucrate digital pto fi reprezentate si cu lideri politici ai lumii sarutand de exemplu cate un animal pentru fiecare ce ii se potriveste atat pe bot cat si pe dos.

    imi place de firma asta de publicitate
  • +1 (5 voturi)    
    Indifernt cum ... (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:34)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    E dezgustator!

    Democratie FOARTE prost inteleasa!

    Deci, nu mai port United Colors of Benetton!
    • +2 (2 voturi)    
      sincer ... nu cred ca ai purtat pana acum ... (Joi, 17 noiembrie 2011, 22:12)

      jjj [anonim] i-a raspuns lui ConstruireaCasei.wordpress.com

      ca sa le creezi vreo pierdere :) ce ti se pare atat de aiurea ?! este foarte bine ca picatura cu picatura se sparg barierele ... si mai ales cele religioase ;)

      o sa fiu favorabil pentru orice metoda prin care religia va fi eliminata si va lasa locul ratiunii !
  • -2 (4 voturi)    
    papa (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:53)

    ciprian [anonim]

    daca papa ar fi aparut injunghind un imam n-ar mai fi fost asa scandalos zic eu
  • -1 (3 voturi)    
    aaa (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:03)

    fritz [anonim]

    benetton s aia care faceau tricouri cu 1 euro la o fabrica din cuca macaii si le vindeau apoi cu cateva sute prin magazine din milano. bleah
  • -4 (4 voturi)    
    :) (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:14)

    stan patitul [anonim]

    asa e! acum merg sa fac si eu un sfint scaun!
  • +1 (1 vot)    
    pupici (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:05)

    :)) [anonim]

    foarte tare..io fratilor de ce ma prapadesc de ras?? :))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    pupat (Joi, 17 noiembrie 2011, 19:08)

    mimi [anonim]

    Pupat piata independentii, neicusorule!