VIDEO Silvio Berlusconi a demisionat dupa ce deputatii italieni au adoptat pachetul de masuri cerut de UE. Mario Monti, posibil premier

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 18:46 Actualitate | Internaţional


Berlusconi si Monti
Foto: Colaj /Sursa foto: Reuters
Premierul italian Silvio Berlusconi a demisionat sambata seara, dupa ce deputatii italieni au adoptat pachetul de masuri economice solicitat de Uniunea Europeana pentru reducerea datoriei si impulsionarea economiei. Senatul de la Roma aprobase documentul cu o zi inainte, transmite Reuters. Berlusconi, care a pierdut majoritatea in Parlament, a declarat ca va demisiona imediat dupa votarea legilor si ar putea fi inlocuit cu fostul comisar european Mario Monti. Mii de persoane s-au strans in centrul Romei, pentru a saluta plecarea lui Berlusconi din fruntea Guvernului, dupa trei mandate de premier.

Berlusconi si-a inaintat demisia presedintelui Giorgio Napolitano sambata seara, in jurul orei 22:45 (ora Romaniei), care i-a acceptat-o, a anuntat palatul Quirinale.

Mii de manifestanti au strigat "Clovnul, clovnul" la trecerea coloanei lui Berlusconi, au cantat, au dansat si au desfacut sticle de sampanie in momentul anuntarii demisiei. Fostul premier s-a declarat "intristat" de reactia demonstrantilor.

Masurile adoptate de Parlamentul italian includ cresterea varstei de pensionare la 67 de ani pana in 2016, de la 65 de ani in prezent, facilitati fiscale pentru reducerea somajului in randul tinerilor si al femeilor, deduceri de taxe pentru revigorarea proiectelor de infrastructură care au ca efect cresterea economica, reducerea birocratiei si simplificarea procedurilor in instantele civile.

Reforma pietei muncii nu face parte din acest pachet, urmand a fi adoptata ulterior, dupa negocieri cu partenerii sociali.

In aceasta saptamina, pe fondul neincrederii cronice in capacitatea lui Berlusconi de a gestiona criza politica si economica, randamentul obligatiunilor italiene a atins un prag-record, socotit nesustenabil pentru functionarea tarii fara ajutor extern.

Berlusconi, care si-a pierdut majoritatea in Parlament, a anuntat ca va demisiona imediat dupa votarea legilor, iar presedintele Giorgio Napoletano cauta impreuna cu partidele solutii pentru desemnarea unui nou premier in fruntea unui guvern de uniune nationala. Mario Monti, fost comisar european, este vazut drept cel mai probabil inlocuitor al lui Silvio Berlusconi in fruntea guvernului.

Mario Monti (68 de ani), presedintele Universitatii Bocconi din Milano, e supranumit "Super Mario" pentru inteligenta si dedicatia in serviciul public. A avut doua mandate de comisar european (pentru Piata Interna si apoi pentru Concurenta). Un economist riguros, a fost numit de La Repubblica drept "cel mai anglo-saxon dintre personajele publice italiene". Stilul sau sobru contrasteaza flagrant cu maniera flamboaianta de a face politica instituita de Silvio Berlusconi, iar credibilitatea sa externa este uriasa.

Presedintele Napolitano l-a numit in aceasta saptamina pe Monti senator pe viata.



Citeste mai multe despre   
















3114 vizualizari

  • -13 (25 voturi)    
    Berlusconi si Basescu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 22:43)

    Piciu' [anonim]

    Un mascarici s-a dus... asteptam si pe prietenul lui de inghetata, B de Dambovitza.
    • +9 (17 voturi)    
      !!! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 23:18)

      neo [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      Sunt de acord cu tine, din cate se stie, prietenul lui de inghetata este B de Dambovitza, adica Bombonel.
      • -12 (20 voturi)    
        Lasa, amice (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 23:36)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui neo

        ca si basescu al tau a lins destula inghetata cu berlusconi... nu zic, bombo era prieten de suflet cu mascariciul italian
        • +1 (1 vot)    
          te pomenesti (Duminică, 13 noiembrie 2011, 5:57)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          ca abia astepti demisia lu Basescu, dar sa stii ca este un vis neinplinibil, Daniel are dreptate ;pacat ca este ultimul mandat al presedintelui, fiinca multi lau mai vota,
    • +15 (29 voturi)    
      Base e cel mai bun presedinte de dupa revolutie (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 23:20)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      si e un mare patriot, daca ar mai avea voie sa candideze l-as vota din nou..

      cand politicienii vor fi macar 50% ca el, Emil Boc, Monica Macovei, Daniel Funeriu ma voi gandi serios sa ma intorc in tara...

      dar cat timp 50% din tara voteaza cu cei care fac sauna cu vantu, si se uita la televiziuni unde patronul face politica editoriala cu telefonul si spune ce imbecil e poporul...

      cat timp unul omoara cu tancul de masina cate 2-3 oameni si umbla liber urmatoarea a zi gen Carmen Paunescu, Huidu, etc...

      cat timp judecatorii se apara cu imunitatea si colegii lor fac scut in jurul lor, si se judeca intre ei...

      cat timp 50% din romani stau pe ajutor social si din 20 de milioane doar 3-4 milioane merg la servici...

      raman aici :)
      • +1 (1 vot)    
        Eu (Duminică, 13 noiembrie 2011, 7:59)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        n-am plecat de aici,dar sunt de acord cu tine.
  • +4 (4 voturi)    
    imagine (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 23:44)

    ampersand [utilizator]

    The Independent a avut pe copertă, cu vreo două zile în urmă, un poster:

    http://static8.businessinsider.com/image/4ebc0cbb69bedd283f000009/silvio-berlusconi-economist-cover.png
  • -3 (5 voturi)    
    Si boc? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 0:27)

    monica L [anonim]

    Bugetul Romaniei cind va fi votat de Parlament?
    • +1 (1 vot)    
      boc ramane (Duminică, 13 noiembrie 2011, 8:00)

      eu [anonim] i-a raspuns lui monica L

      Boc a luat decizii bune. Nu ne scufundam.
      Berlusconi cand a dat de greu a fugit... s-a retras.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce treaba ai tu ? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 10:39)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui monica L

      Invata sa stii cand si pentru-ce sa te bucuri.Altfel risti sa te bucuri degeaba.
      • -1 (1 vot)    
        dar tu? (Luni, 14 noiembrie 2011, 1:40)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Esti pe post de profesor 75%?
  • +1 (1 vot)    
    om de stat (Duminică, 13 noiembrie 2011, 4:18)

    waszyle [anonim]

    dupa mine berlusconi a fost un om de stat:

    - cand a simtit ca are o problema reala, a demisionat;
    (sunt curios ce ar fi facut altcineva...)
    - chiar daca i-a placut viata, cred ca a tinut f mult la italia lui;
    -
  • -1 (1 vot)    
    Oare ce reactie ar avea romanii ?!.... (Duminică, 13 noiembrie 2011, 9:32)

    costica [anonim]

    Daca ar pleca Dl Boc ?!
    Sau daca ar demisiona Dl Basescu ?!
    Citeam zilele trecute ca peste 3 milioane de romani(18% din populatie) traiesc, conform datelor INS, sub pragul saraciei severe, adica au venit lunar sub 260 Roni(sub 6o Euro)....8(OPT) Roni/zi.....
    Sa traiti bine, le spunea Dl Basescu inainte sa castige alegerile in 2004.... si ce l-au mai crezut romanii... si l-au si votat....si l-au votat si in 2009..... si mai traiesc romanii.... rau de tot, cei mai saraci din Europa.....
    "Romanii sunt printre cei mai saraci europeni, iar aceasta situatie nu are cum sa se imbunatateasca in anii ce urmeaza. Peste 18% dintre conationali se afla sub pragul saraciei. Salariul minim al tarii noastre este al doilea cel mai mic din UE, dupa cel al Bulgariei.
    Aproape intreg teritoriul Romaniei, mai putin regiunea Bucuresti-Ilfov, a fost inclus de UE in top 20 cele mai sarace zone ale Europei, conform unui studiu realizat de Institutul de Cercetare a Calitatii Vietii si citat de Antena3.
    Acest lucru se poate observa si dupa Produsul Intern Brut pe cap de locuitor, care anul trecut a fost cu 55% mai mic fata de media europeana.
    In privinta salariilor, un roman castiga minim 157 de euro, fiind pe locul doi in clasamentul celor mai mici castiguri din UE. La polul opus, cel mai mare venit minim il au locuitorii Luxemburgului (1.758 euro), urmati de irlandezi (1.462 euro)."
    http://www.ziare.com/social/romani/romanii-sunt-printre-cei-mai-saraci-europeni-1126811
  • -1 (3 voturi)    
    si? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 10:56)

    vasile [anonim]

    ce s-a schimbat? A plecat un mason... a venit altul...