VIDEO UPDATE Explozie la o baza militara a Garzii Revolutionare din Iran: cel putin 17 de morti

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 13:18 Actualitate | Internaţional


Explozia din 12 noiembrie 2011
Foto: Agerpres
O explozie puternica ce s-a produs sambata la o baza militara din Iran, aflata la vest de capitala Teheran, a provocat cel putin 17 morti, transmite agentia oficiala FARS, preluata de Reuters. Baza din Bidganeh apartine Garzii Revolutionare din Iran, iar un oficial militar a spus ca deflagratia a avut loc atunci cand militarii mutau lazile cu munitie. Nu se stie deocamdata care a fost cauza exploziei, iar Reuters scrie ca nu exista nicio informatie care sa lege deflagratia de un posibil bombardament aerian sau alt tip de atac.

Potrivit presei locale, deflagratia care s-a produs in interiorul depozitului de munitie al bazei militare Amir Al-Momenin din Bidganeh, in apropiere de Karaj, s-a soldat cu mai multi morti. Baza apartine Garzii Revolutionare din Iran, potrivit paginii sale oficiale. De altfel, forta de elita a precizat intr-un comunicat ca "astazi, in jurul pranzului, s-a produs o explozie intr-unul dintre depozitele ce apartin Garzii Revolutionare de langa Teheran".

Ulterior, un oficial militar a spus ca deflagratia a avut loc atunci cand militarii mutau lazile cu munitie. Bilantul incidentului este de cel putin 17 morti si 15 raniti, din care unii sunt in stare grava.

Un parlamentar local, Hossein Garousi, a declarat ca "o mare parte a depozitului de munitie a explodat", relateaza BBC.

Deflagratia a spart geamurile cladirilor aflate in jurul bazei.

Martorii au afirmat ca explozia a fost resimtita la cel putin 45 de km departare, inclusiv in suburbiile capitalei Teheran. Mai multi martori au crezut ca a fost vorba de un cutremur de mica intensitate.

Potrivit unor informatii difuzate de presa locala, explozia initiala a fost urmata de o a doua deflagratie.

Incendiul izbucnit era vizibil la patru ore dupa producerea exploziei.

Autoritatile nu au lasat ziaristii in apropierea locului incidentului.

Nu se stie deocamdata care a fost cauza exploziei, iar Reuters scrie ca nu exista nicio informatie care sa lege deflagratia de un posibil bombardament aerian sau alt tip de atac.

Ultimele saptamani au fost martorele cresterii tensiunilor dintre Iran si dusmanii sai, Israelul si Statele Unite, care acuza guvernul de la Teheran ca urmareste sa creeze bomba nucleara. Iranul sustine insa ca programul sau atomic are doar o componenta civila.

SUA si Israelul nu au exclus utilizarea atacurilor aeriene impotriva centrelor de productie nucleara din Iran.

Anul trecut, la 12 octombrie, o explozie similara s-a produs la un depozit de munitie al Garzii Revolutionare din Khoramabad, in vestul tarii. Autoritatile au declarat atunci ca deflagratia, care s-a soldat cu mai multi morti si raniti, a fost un accident.

Garda Revolutionara a fost creata imediat dupa Revolutia din 1979, cu scopul de a apara sistemul islamic din Iran. Ea a devenit intre timp o forta militara, politica si economica majora in Iran, scrie BBC.




Citeste mai multe despre   
















2313 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 13:59)

    Gabimarquez [utilizator]

    Ba se stie care a fost cauza exploziei...
    • +3 (7 voturi)    
      Se pare ca au fost explozii in 2 locatii diferite (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 14:51)

      Rezistenta armata iraniana ? [anonim] i-a raspuns lui Gabimarquez

      The ammo base blown up Saturday in the town of Melard in Shahryar district contained large quantities of rubber bullets, tear gas and other ordnance.

      A short time later, the second explosion hit a light arms depot at a military camp at Bidganeh, several kilometers away.

      That both were accidents is hardly credible.

      Da, e greu de crezut ca 'accidental' se produc doua explozii la cativa km distanta, in doua baze Pasdaran, la aceeasi ora si in aceeasi regiune !

      Regimul islamic shiit de la Teheran se confrunta cu mai multe 'fronturi ' ale rezistentei, unele cu caracter etnic (kurda, baluca si araba), altele cu caracter ideologic (grupuri persane de stanga sau chiar pro-occidentale).

      Pasdaranii, autoproclamati gardieni ai revolutiei islamice, au ajuns 'stat in stat' si sunt detestati de catre populatie pentru ca sunt brutali si fanatici, ei sunt politia politica a dictaturii ayatolahilor.

      Pentru a va da seama de situatia, e util sa stiti ca bugetul pasdaranilor e superior bugetului armatei, pentru ca 'Ghidul Suprem' Khamenei n-are incredere in ofiterii superiori iranieni.
  • +3 (5 voturi)    
    Doua explozii... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 14:25)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...si zeci de victime.
    In mod logic, nu sunt accidentale.
    Pentru edificare cititi aici:
    http://www.debka.com/article/21474/
    • -8 (12 voturi)    
      dar nimic nuclear! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 14:37)

      jawohl [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      nu s-a gasit!
      Asa ca sperietoarea cu Iranul atomic nu prea mai functioneaza.
      • +5 (11 voturi)    
        Aiuriti (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 16:07)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui jawohl

        Aiuritii ca tine nu vad realitatea. Ce propui? Sa-i asteptam intai sa distruga o tara doua ca sa te prinzi si tu cat de periculos e Iranul fundamentalist?
        • -3 (15 voturi)    
          imaginatia?? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 16:38)

          jawohl [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

          Iranul nu a distrus nicio tara! In schimb, Isrealul da. Si are si arme nucleare.

          PS.

          Dupa logica ta ar trebui bombaradate 50% di tarile lumii, ca sa nu aiba posibilitatea de a distruge o tara.
      • +3 (9 voturi)    
        flotare logica (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 19:05)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui jawohl

        Daca explodeaza butelia de gaz a unuia din Teheran si nu sunt detectate emisii radioactive inseamna ca Iranul nu are program nuclear.

        Asta vrei sa spui nu-i asa?

        Cu asemnea logica de plumb nici nu ai motive sa te pazesti de radiatii...
      • +1 (1 vot)    
        O aluzie fina (Duminică, 13 noiembrie 2011, 11:39)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui jawohl

        Daca le sar asa de usor in aer depozitele de armament imi imaginez ce se va intampla cu cele nucleare. Cred ca Doamne-Doamne le-a facut o aluzie fina ...
    • -4 (12 voturi)    
      esti fericit? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 14:41)

      king David hotel? [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Daca da, citeste asta:
      http://www.debka.com/article/21455/

      Poate realizezi ca singura solutie este diplomatia, nu bombardarea sau sabotajele. Desi Isrealul le prefera pe ultimele inca de la fondare.
      • +1 (9 voturi)    
        Vise. (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 18:08)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui king David hotel?

        Sa faca mai bine capeteniile iraniene si sa inceteze cu amenintarile zilnice ca vor distruge Israelul, pe care le profereaza de ani de zile.
        Deasemenea ar face bine sa renunte si la pregatirile pe care le fac (inclusiv arma nucleara) ca sa se tina de cuvant.
        Si sa nu vina cu pretentii cand li se raspunde pe masura.
        Israelul nu are nicio problema litigioasa cu Iranul (nu au nici granita comuna), inafara isteriei iraniene.
        • +1 (7 voturi)    
          "sa faca bine Iranul sa..."!! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 19:39)

          yahwe [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

          Dar ce zici de asta:

          Sa faca bine Israelul sa paraseasca teritoriile ocupate!
          Sa faca bine sa renunte la colonizare!
          Sa faca bine Isrealul sa permita control international al armelor sale nucleare!

          Sa faca bine Isrelul sa nu mai ameninte zilnic Iranul cu razboi.

          Ce zici? Suna bine?
          • +2 (8 voturi)    
            Poate ca tie iti suna bine... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 19:56)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui yahwe

            ...dar nu corespunde cu realitatea. Caci:
            1. Israelul isi ocupa propria tara.
            2. Israelul isi colonizeaza propria sa tara.
            3. Chiar daca Israelul ar detine arme nucleare, ele ar fi in mod strict pentru aparare si descurajarea unei incercari de a fi distrus, tinand cont de dorinta fatis exprimata de Iran si alti "prieteni" in diverse perioade in acest sens.
            4. Afirmatia e ridicola. De ani de zile Iranul ameninta zilnic Israelul cu distrugerea.

            Prezinti faptele cu josul in sus.
            • 0 (8 voturi)    
              fapte? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 21:28)

              yahwe [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

              1. De ce se numesc "teritorii ocupate"?
              2. Onu e de alta parere, colonizariile sunt ilegale!
              3. Detine sau nu, cineva tot trebuie sa-i controleze. Daca ei nu accepta, de ce ar accepta Iranul?
              4. Ridicola? Eu citesc de cateva sapatamani amenintari ale Isrealului la adresa iRanului si dorinta de a bombarda Iranul! Si hotnews scrie zilnic de intentia Isrealului de a bombarda Iranul. Vrei linkuri?
              • +1 (3 voturi)    
                Niste intrebari ca raspuns.. (Duminică, 13 noiembrie 2011, 14:37)

                A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui yahwe

                Si ce ai vrea sa faca israelienii, sa-si ia catrafusele si sa se intoarca in Romania?
                Ca sa le strigi apoi "jidanii la Palestina", asa cum strigau ai tai cu 60-70 de ani in urma?
                Nu vezi ca nu stii despre ce e vorba?
          • +2 (6 voturi)    
            parerea mea (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 20:45)

            Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui yahwe

            @yahwe , nu inteleg de ce te isterizezi atata, cand palestina este o regiune pierduta de Iordanieni, este la fel ca bucovina noastra, cadrilaterul, tinutul Hertei si alte sute de teritorii pierdute sau ocupate de diverse tari. Si unde vrei sa se duca evreii ? fac pariu ca tu esti primul care protesteaza daca 400 de mii de evrei s-ar inoarce in ro. , in plus ar avea bani si buna calificare, cea ce ar incalzii creiere si invidii nationaliste, conspirationiste.
            • -1 (7 voturi)    
              si parerea mea (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 21:30)

              yahwe [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

              Unde ma isterizez?

              Cand am spus ca evreii trebuie sa se duca "undeva"?

              Vei pierde pariul.
            • 0 (2 voturi)    
              ce? cum? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 22:09)

              razvan_cluj [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

              cum adica Palestina e o regiune pierdura o regiune pierduta de iordanieni, tu sti istoria Palestinei? mai important sti istoria Israelului?
    • +1 (3 voturi)    
      Explozii si pe la altii, prin centrul Bulgariei !! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 14:56)

      Ceasu' rau dom'le, ceasu' rau [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Mai multe explozii s-au auzit, sambata dimineata, in zona unei foste unitati militare din apropierea orasului bulgar Sevlievo.

      Depozitele unde s-au produs exploziile sunt situate la 8 km de orasul Sevlievo, in localitatea Lovnidol, informeaza Novinite.

      Potrivit primelor informatii, in urma exploziilor nu s-au inregistrat victime si nici nu exista pericol de poluare deoarece in depozit nu se aflau substante chimice sau periculoase pentru mediu.

      Autoritatile au precizat ca depozitul nu mai apartine armatei bulgare, acesta aflandu-se in prezent in proprietate privata.
  • 0 (2 voturi)    
    aha (Duminică, 13 noiembrie 2011, 1:59)

    MirceaA [utilizator]

    cred ca au ajuns si aici "rebelii".
  • +1 (3 voturi)    
    haha (Duminică, 13 noiembrie 2011, 14:04)

    Paleopterix [utilizator]

    Le doresc sa produca cat mai repede si bomba nucleara. In felul asta, cand or sa o mute dintr-un loc in altul, se trezeste ahmadinejad si barbosii lui de preoti musulmani direct in poiana cu virgine. La astia cred ca nu le da allah, in orice caz, virgine mai tinere de 90 de ani.