Slovacia a fost condamnata de CEDO pentru sterilizarea fortata a unei femei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 noiembrie 2011, 14:59 Actualitate | Internaţional


Curtea Europeana pentru Drepturile Omului a condamnat marti Slovacia pentru sterilizarea unei tiganci, apreciind ca femeia nu era in masura sa realizeze implicatiile acestei operatiuni, relateaza AFP.

In motivare, prima care vizeaza un dosar de sterilizare fortata, CEDO apreciaza ca Slovacia a aplicat un tratament inuman si degradant si a violat dreptul acesteia la respectarea vietii private si familiale.

Femeia a fost sterilizata in 23 august 2000 la spitalul din Presov (est) unde urma sa dea nastere celui de-al doilea sau copil, prin cezariana.

Pentru a o convinge, personalul medical i-a spus ca o noua sarcina i-ar pune in pericol atat viata, cat si pe cea a unui viitor copil.

Femeia a semnat atunci formularul de consimtamant fara sa inteleaga "semnificatia sterilizarii, natura si consecintele procesului si in special caracterul sau ireversibil".

Reclamanta a sustinut ca originea sa etnica, specificata clar in dosarul medical, a jucat un rol decisiv in sterilizare.

Pentru judecatorii din Strasbourg, medicii "au dat dovada de o lipsa de respect flagranta fata de dreptul la autonomie si alegere in calitate de pacient".

Curtea noteaza ca pacineta a semnat consimtamantul in timp ce se afla "in travaliu, intinsa pe pat, timp de mai multe ore" si ca "aparent nu a primit informatii complete despre starea sa de sanatate, sterlizarea avuta in vedere si/sau alte metode de inlocuire".

Curtea a respins insa acuzatia de discriminare, apreciind ca nu dispune de informatii suficiente pentru a demonstra ca actiunea medicilor "a fost motivata deliberat din considerente rasiale".

CEDO a dispus plata a 31.000 euro cu titlul de daune morale.

Slovacia a adoptat in mai 2004 o lege care prevede in cazul sterilizarii o cerere si un consimtamant scris, urmata de un interval de 30 de zile inainte de interventia chirurgicala.


Citeste mai multe despre   
















2058 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 8 noiembrie 2011, 15:21)

    dragos234 [utilizator]

    Aiurea inselata. De la a treia cezariana in sus sunt riscuri f mari, in special de ruptura uterina. Dupa prima operatie, tesuturile nu se mai vindeca la fel, apar zone de fibroza si e mai greu sa redeschizi abdomenul la cezarienele ulterioare.
    • 0 (0 voturi)    
      spune UN "dragos" (Marţi, 8 noiembrie 2011, 19:38)

      ? [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      sunt cazuri in care si 4 cezariene pot fi efectuate cu succes, fara a pune in pericol nici viata mamei, nici a fatului. sunt copil nascut prin cezariana, am o sora nascuta prin aceeasi procedura, iar o a treia sarcina nu a fost contra-indicata de medici...

      tinand cont de istoria problemei natalitatii in Romania dinainte de '90, stim cu totii ca orice discutie despre cezariana este oricum numai obiectiva nu. au fost, si mai sunt, medici care au pus in pericol viata copilului si a mamei sau chiar au cauzat moartea acestora pentru ca au refuzat sa faca o operatie cezariana.
      riscurile sunt estimate in functie de fiecare organism in parte. in teorie, pana la patru cezariene sunt sigure.

      privitor la subiectul articolului, este abuziv sa ceri "consimtamantul" pentru sterilizare unei persoane aflate in asemenea circumstante.

      asta in conditiile in care sunt si eu de acord ca natalitatea la tigani este o problema serioasa, si ca existenta a zeci de mii de sarcini la varsta adolescentei la aceasta categorie SOCIALA (iar nu etnica) este o problema cat se poate de grava.

      dar nu asa se rezolva aceste probleme. nici cum le "rezolvam" noi, evident :D
      • 0 (0 voturi)    
        Aiurea (Marţi, 8 noiembrie 2011, 22:30)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui ?

        1) Am cateva prietene care au nascut prin cezariana de la prima nastere (varsta ~30 ani), doctorii le-au zis ca pot face maxim 2 copii prin cezariana.
        2) Acum m-am mutat mai la Vest, aici limita mentionata de doctori este de 3 copii.
        3) In Romania se face foarte usor o cezariana, in alte tari se face foarte foarte greu. O colega a nascut primul copil in Anglia, si desi avea scrisoare de la doctor ca trebuie sa nasca prin cezariana, doctorul a lasat-o sa nasca "natural", s-a chinuit vreo 10 ore asa...

        PS: cred ca i-au sugerat pacientei sterilizarea pt ca probabil sansele de a folosi vreo metoda de contraceptie (prezervativ, pilule, etc) dupa a doua nastere erau 0,01%.
  • +6 (10 voturi)    
    Curios.... (Marţi, 8 noiembrie 2011, 15:31)

    radu [anonim]

    Sunt curios cine a sesizat curtea CEDO, că doar nu femeia de origine rromă (aşa se numesc şi în Slovacia ţiganii, oare?). Precis nu ştia să scrie...exemple sunt destule...Dar pentru a preveni astfel de întâmplări, ar trebui dată o lege, în Slovacia, ca femeile de origine romă (sau cum s-or mai numi ei) să fie sterilizate obligatoriu la al treilea copil... Apoi să adopte şi România acea lege... Degeaba faci planning familial cu cineva care nu ştie nici să citească, dar să mai şi înţeleagă ceva...
    • 0 (4 voturi)    
      La al treilea copil tot e prea mult (Marţi, 8 noiembrie 2011, 18:54)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Stiu ca suna a nazism, dar cred ca ar fi bine ca poporul roman cu o natalitate de 1,4 copii/femeie sa ramana si majoritar in propria tara, si sa se bucure si pe viitor de o rata de criminalitate relativ scazuta (lucru imposibil cu o proportie insemnata de tigani).
      • -1 (7 voturi)    
        Nazism e putin spus (Marţi, 8 noiembrie 2011, 19:14)

        George [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Asa ai face si cu mama/sora/sotia/prietena ta?

        Daca propune cineva sa ti se sterilizeze mama, ca nu face copii destepti?

        Daca vrei sa beneficiezi de niste drepturi, ai grija ca si dusmanii tai sa beneficieze de ele, altfel le vei pierde.

        Si nu, nu ii simpatizez pe tigani. Chiar deloc. Dar nu asta e solutia. "Solutii" din astea o sa duca lumea in totalitarism si haos.
  • +5 (5 voturi)    
    Presupunere (Marţi, 8 noiembrie 2011, 16:42)

    Alexandru Michael [anonim]

    Daca s-ar face o ancheta detaliata presupun ca s-ar descoperi ca tiganca indrumata de satra din care face parte a ales acesta cale.Ca apoi sa deschida un proces pentru a mai scoate bani de la stat.Seamana izbitor cu accidentele regizate din Romania in care o cioara sarea in fata masinii si declara ca a fost lovita pentru a primi bani.Cat mai trebuie sa suportam acesti paraziti?
  • +2 (2 voturi)    
    ha! (Marţi, 8 noiembrie 2011, 18:31)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Dar sa realizeze implicatiile deciziei de a avea un copil era in stare sa le inteleaga? De fapt, ce spun eu aici ... care decizie ...?
  • +2 (2 voturi)    
    rusine CEDO (Marţi, 8 noiembrie 2011, 22:15)

    Paleopterix [utilizator]

    Eu le dadeam o medalie! E adevarat ca era de preferat eutanasierea, dar mai bine sterilizata decat nimic...