Doua cutremure au zguduit statul Oklahoma intr-o singura zi

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 noiembrie 2011, 10:31 Actualitate | Internaţional


Un seism de 5,6 magnitudine a zguduit sambata seara statul Oklahoma din centrul Statelor Unite, pentru a doua oara in aceeasi zi, dupa un prim cutremur de 4,7, a anuntat centrul american de geofizica (USGS), citat de AFP.

Institutul, care anuntase initial un cutremur de 5,2 magnitudine, a precizat ca este vorba de un eveniment rar in acest stat, dar nu a raportat deocamdata victime sau pagube materiale.

In schimb, o televiziune locala, KJRH, care citeaza serviciile de urgenta din comitatul Lincoln, a anuntat pagube semnificative.

Cotidianul Oklahoma City - principalul oras din acest stat, situat la circa 70 km de epicentrul seismului, a precizat ca al doilea cutremur a fost resimtit pana in nordul Texasului.

Epicentrul cutremurului, care a avut loc la ora locala 22,53 (03,53 GMT, duminica), a fost localizat la sase km este de oraselul Sparks, la o adancime de cinci km.

Pentru a evita limitarile scalei Richter, seismologii, in special cei americani, au recursa la scala denumita "magnitudinea momentului". Conceputa in 1977, ea masoara energia degajata de un cutremur de pamant.


Citeste mai multe despre   














Citeste pe MedLife.ro
Ce se intampla cand clipim







2251 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    O fi bine? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 10:43)

    Ionica [anonim]

    Alte baze subterane distruse.
    • +3 (5 voturi)    
      poate si explici (Duminică, 6 noiembrie 2011, 16:45)

      toto [anonim] i-a raspuns lui Ionica

      banuiesc ca e vorba de aberatiile care circula pe internet, cum ca niste baze subterane al americanilor in colaborare cu niste extraterestrii ce vor raul omenirii au fost distruse de un fel de Bruce Willis-i ajutati de extraterestrii buni. Astfel omenirea a fost salvata din nou, iar noi habar nu avem. :))))
    • 0 (2 voturi)    
      chiar nu e zona seismica!poate foraje aiurea , (Duminică, 6 noiembrie 2011, 18:18)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Ionica

      poate chiar depozite subterane explodate,orice, dar nu e zona seismica,repet..
      • +1 (1 vot)    
        chiar nu e zona seismica? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:42)

        gabi [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        verifica si tu cate cutremure au fost in ultimele 30 zile: http://www.okgeosurvey1.gov/pages/earthquakes/recent-earthquakes.php

        Mai fratilor, chiar sunteti atat de naivi va lasati manipulati de toate aberatiile de pe internet?
        • -1 (1 vot)    
          0,07 fata de 0,40 California !am verificat ,nimic (Duminică, 6 noiembrie 2011, 21:32)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui gabi

          interesant!cutremure la 200-300 de ani ,in orice caz nu de 5,6 ! ivi-intl.com -daca te intereseaza ... acolo e cu totul altceva ,dar mucles fratele lui haissam ))))
  • 0 (4 voturi)    
    181.000 kmp (Duminică, 6 noiembrie 2011, 12:21)

    pointless man [utilizator]

    asta este suprafata statului Oklahoma. Adica aproape cit Romania. Deci este imposibil ca intreg statul sa fi fost "zguduit". Gen de stire pospaita.
  • +4 (4 voturi)    
    Sigur ca da Ionica (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:12)

    Eclectiq [anonim]

    Ai dreptate Ionica. Asteptam un deznodamant.
  • -1 (5 voturi)    
    Nicio legatura, nuuuu... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:44)

    Prostu' satului [anonim]

    ... intre acest cutremur cu epicentrul la o adancime foarte mica si fracking, nu, nici vorba de-asa ceva...