GRECIA Giorgios Papandreou a deschis discutiile pentru un guvern de uniune nationala, la intrevederea cu presedintele elen

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 12:29 Actualitate | Internaţional


Giorgios Papandreou la intalnirea cu presedintele Karolos Papoulias
Foto: Reuters
Premierul Greciei, Giorgios Papandreou, a discutat cu presedintele elen Carolos Papoulias la palatul prezidential, pe tema formarii unui guvern de uniune nationala, deschizand astfel negocierile in acest sens, informeaza Reuters.

UPDATE 2 Seful statului elen va convoca "imediat" liderii partidelor politice pentru discutii in vedere "posibilitatii unei colaborari", ca urmare a cererii lui Papandreou. Nu s-a stabilit deocamdata o data exacta pentru reuniune, insa liderul opozitiei de dreapta, Antonis Samaras, a respins din nou invitatia lui Papandreou pentru formarea unui guvern de uniune nationala si a cerut alegeri anticipate imediate.

UPDATE Papandreou a declarat, la finalul discutiilor cu seful statului, ca negocierile cu partidele vor incepe "curand".

"Scopul meu este sa cream imediat un guvern de cooperare. Lipsa unui consens ar ingrijora partenerii nostri europeni in legatura cu statului tarii noastre de membru al zonei euro", i-a spus Papandreou presedintelui, in prezente reporterilor, inainte ca acestia sa intre la discutii.

Papandreou l-a rugat pe Papoulias, care are competenta de a le cere partidelor politice sa se pronunte asupra participarii la un guvern de coalitie, sa il ajute in acest "efort national".

Premierul i-a spus presedintelui ca este pregatit sa cedeze conducerea noii echipe guvernamentale, asa cum s-a angajat si in timpul discursului din Parlament.

Vot de incredere

Premierul a obtinut increderea Parlamentului, in urma votului desfasurat in noaptea de vineri spre sambata dupa o saptamana plina de drama in zona euro, deschizand calea pentru formarea unui guvern de coalitie, in fruntea caruia, cel mai probabil, nu se va afla.

Votul de incredere, crucial pentru ratificarea acordului european de salvare a Greciei si reducere a datoriilor tarii, a fost cerut luni de premier, dupa ce a anuntat un referendum asupra planului european de salvare a tarii. Giorgios Papandreou a renuntat la acest proiect, joi, in urma panicii pe care a generat-o in interiorul tarii si in Europa.

In joc este ratificarea de catre parlamentul elen a ajutorului decis de catre europeni, saptamana trecuta, la Bruxelles, care ofera Greciei o reducere de 100 de miliarde a datoriei publice, in schimbul aplicarii masurilor de austeritate fiscale cerute de creditori.

Surse Reuters sustin ca Evangelos Venizelos, ministrul Finantelor, a castigat sprijinul liderilor partidelor, care vor sprijini un guvern de coalitie, pe care Venizelos sa-l conduca.

Potrivit unor surse guvernamentale, mai multi ministri, alaturi de cel de Finante, au discutat cu premierul pentru a incerca sa gaseasca o iesire onorabila din socul pe care l-a provocat pietelor financiare si tarilor europene, prin propunerea proiectului de referendum.

Noul guvern ar organiza alegeri anticipate, in cateva luni, dupa ce pachetul de asistenta financiara va fi asigurat, potrivit surselor citate.

Prim-ministrul Greciei le-a transmis parlamentarilor cat de important este pentru Grecia acordul de salvare, hotarat saptamana trecuta, la Bruxelles.

"Un acord care ne da siguranta, care ne garanteaza traseul in Europa; un acord care ne permite sa stergem o mare parte din datoriile noastre si sa platim dobanzi foarte mici pentru acestea. (Planul de salvare european-n.r.) Face ca redresarea noastra sa fie mult mai usoara in urmatorii ani", spune el. Acest acord nu trebuie pierdut, "este o prioritate nationala", a mai spus premierul grec.

Alegerile anticipate cerute de opozitie "ar fi o catastrofa", a reiterat premierul, punand accentul pe "problemele practice" care se vor ivi in acest caz, cum ar fi inchiderea parlamentului pentru cateva saptamani din cauza campaniei electorale, intr-un moment in care trebuie votate o serie de legi, pentru a valida acordul european sau bugetul pe 2012.

Vom reveni cu amanunte


Citeste mai multe despre   


















1017 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    circula zvonul ca le-ar fi anulat toate datoriile (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 14:24)

    sache [anonim]

    asa o fi????
    • -1 (1 vot)    
      G.Papandreu e un mare patriot pt Grecia (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 16:05)

      matei [anonim] i-a raspuns lui sache

      si istoria il va inalta la rangul de erou national. El nu a lasat tara prada intereselor straine si a dorit ca poporul sa-si exprime LIBER dorintele. Masurile impuse de marile puteri sunt IMPOSIBILE, asa ca Grecia se va duce in DEFAULT fie in 3 luni sau 30 de luni, caci NU ARE CUM nici sa plateasca datoria enorma si nici sa-si supuna poporul la o astfel de viata. Ar trebui grecii lasati sa se intoarca la DRAHMA , sa iasa din UE si asta sa fie invatatura de minte pentru toate tarile care sunt subrede. Ori vrei sa fi in ELITE CLUB care se numeste UE si sa ai moneda de ELITA adica Euro, atunci ti economia si bugetul in limitele asa zisului normal, ori daca nu esti o tara demna de asa cava, te maninca cainii, adica NU FACI PARTE din UE si nici din Euro si te dezvolti ca in evul mediu.
      Grecia are un popor educat si smecher. Fenteaza taxele si cred ca le merge la infinit. Doar cand vor merge la spital si acolo e inchis, nu sunt echipamente si nici doctori, atunci vor invata sa-si plateasca taxele cinstit si sa nu consume mai mult decit produc. e singurul mod de a invata si a intelege BINELE si RAUL. Restul sunt doar vorba impuscatului "aginturili staine" adica interesele altora sa faca bani grei pe nenorocirea si subjugarea unui popor.
      • 0 (0 voturi)    
        Marionete americane!!! (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 22:26)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui matei

        Nu este deloc ceea ce pare sa fie acest Papandreou!
        Papandreu este un agent american pus sa distruga Grecia, sa o faca sa iasa din Uniunea Europeana in care o sa ramana doar 12 state dezvoltate.
        Au inceput cu dizolvarea Yugoslaviei, prin razboi.
        Pe greci i-au facut sa se bata intre ei iar acum le dau lovitura finala prin jocul acestei marionete numite Papandreu (si liderul opozitiei din Grecia, samaras, este tot agent american!!!)
        In toate statele balcanice si-au infiltrat oameni americanii...
        Grecii vor fi impreuna cu noi romanii si ceilalti balcanici in Uniunea europeana balcanica - organizatie pe care vor sa o faca. Pasnic daca se poate, daca nu, prin razboi!
        Asa ca,nu mai credeti povesti cu "grecii lenesi si datornici", cu "patriotul Papandreou" si alte lucruri care ni s-ar fi putut intampla noua, daca noi am fi fost "alesii"!!!
      • 0 (0 voturi)    
        sint de acord cu dvs cind spuneti ca grecii sint e (Duminică, 6 noiembrie 2011, 8:07)

        sache [anonim] i-a raspuns lui matei

        ....dar pina la a-l face pe papandreou erou national cred ca e cale lunga. a dovedit ca e un slab si ca n-are taria de asi duce poporul pe calea cea buna chiar impotriva dorintei lui (a poporului)
  • 0 (2 voturi)    
    Democratie (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 14:44)

    BMS [anonim]

    Cica originile democratiei sunt in Grecia,
    Cica Grecia membra a UE este o tara democratica asa cum cere si UE, care deasemenea promoveaza democratia.
    Daca afirmatiile de mai sus sunt adevarate de ce au sarit ca arsi liderii UE la solicitarea unui referendum, care este forma cea mai democratica de a lua decizii in ceea ce priveste conducerea tarii? Stim cu totii ca grecii ar fi votat "mai bine teapa la bancile europene decat austeritate pentru noi". Dar asta o stiau si liderii EU si Papandreou. Rezultatul - Guvernul si Parlamentul grec a fost constrans sa renunte la un raspuns democratic in favoarea intereselor unui grup restrans. Sincer mi-e frica, daca acesta este un precedent? S-a zis cu democratia in Europa. S-a zis cu suveranitatea, regresam spre o forma de feudalism mai degraba.Politica incepe sa devina santaj economic. Am avut si noi parte de contractul cu Bechtel pentru a intra in NATO, am acceptat sa vindem resurse (aur si petrol) sa "externalizam" parghiile financiare ( BRD, BCR, Raiffesen) pentru a intra in UE, raspalta a fost ca ni s-a oferit onoarea de a fi consumatori ai produselor UE. Precedentul Greciei ne poate oferii posibilitatea ca pe viitor UE sa hotareasca ce mai vindem, ce pret sa cerem pe resursele concesionate, ce dobanda sa platim la FMI, sau sa ne ceara sa emigram in Ciad poate...
    • 0 (0 voturi)    
      Si mai traiesti? (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 19:09)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui BMS

      Dupa comentariul tau ,ma asteptam ca la sfarsit sa fie sfarsitul.E bine ca ai renuntat.Nu-i dracul ,chiar asa de negru.Dupa situatia din Grecia,criza economico-financiara mondiala,lumea se va schimba.Poate nu vom mai trai asa de bine.Pe datorie.Vom redeveni mai cumpatati,dar cu un viitor mai sigur pentru copii nostri.Acum am cheltuit prosteste ,mult si fara folos,incurajati si de o economie de piata prost gandita.Criza asta a fost si o razbunare a unor structuri distruse de terminarea razboiului rece.Criza financiara va reusi lichidarea financiara a structurilor teroriste mondiale.Vor ramane fara bani.Sarcozy a spus ca vor actiona si asupra paradisurilor fiscale,paradisuri care nu ar deranja daca nu ar fi folosite si in scopuri subversive.Multi bani din datoria Greciei au ajuns si in paradisuri fiscale.Poate de aceia si incrancenarea pentru a impiedica alegeri anticipate.Si manifeastatiile inutile ale unora care nu au treaba cu plata datoriilor.Este frica celor care au furat si au ascuns banii in paradisuri incercand sa santajeze statul grec prin imprumuturi impovaratoare.
    • 0 (0 voturi)    
      Doar pentru un motiv foarte simplu. (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 19:23)

      GBS [anonim] i-a raspuns lui BMS

      A crea panica! Referendumul era doar pierdere de timp. Atat!
    • 0 (0 voturi)    
      tirania (Duminică, 6 noiembrie 2011, 2:45)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui BMS

      si tirania tot in grecia isi are originea!

      nici un referendum n-a exprimat "vointa poporului" ci simpatia sau antipatia pentru un partid sau om politic

      Singura vointa a poporului e in urne, la alegeri