VIDEO Un parlamentar japonez a baut apa de la centrala nucleara Fukushima

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2011, 13:28 Actualitate | Internaţional


Demonstratia parlamentarului japonez
Foto: Captura LiveLeak
Un parlamentar japonez a băut un pahar cu apă provenita din interiorul centralei nucleare de la Fukushima, in incercarea de a dovedi eficienţa sistemului de decontaminare radioactivă a apei, anunta AFP. Televiziunile nipone au difuzat imagini cu deputatul Yasuhiro Sonoda, care, vizibil nervos, inghitea apa de la Fukushima, filtrata in prealabil. Sonoda, politician care ocupa si functia de secretar in cadrul Guvernului, a facut demonstratia la presiunile jurnalistilor, care i-au cerut sa arate ca zona din jurul centralei nucleare grav avariate in luna martie este sigura.



"Simplul fapt de a bea acest pahar nu e neaparat o demonstratie de siguranta, imi dau seama de asta. Cel mai important este sa furnizati informatii publicului", le-a spus el jurnalistilor.

Apa, care a fost prelevata din interiorul clădirilor reactoarelor şi turbinelor centralei, inundate de mii de tone de apa deversata pentru răcirea combustibilului nuclear, este tratată într-o uzină de decontaminare aflata chiar in interiorul centralei, iar ulterior este reintrodusă în circuitele de răcire. Această apă nu este destinată consumului.

La aproape 8 luni de la accidentul nuclear de la Fukushima, mii de persoane evacuate in martie nu se pot intoarce la locuintele lor, pe o raza de 20 de kilometri in jurul centralei. Expertii spun ca decontaminarea zonei va dura cateva decenii.


Citeste mai multe despre   
















3194 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Foarte tare (Marţi, 1 noiembrie 2011, 13:34)

    gogu [anonim]

    De aia n-o sa fim noi niciodata ca Japonia - sentimentul de onoare lipseste cu desavirsire la romanache
    • +2 (8 voturi)    
      daca tot vorbesti de onoare... (Marţi, 1 noiembrie 2011, 14:16)

      flavius [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Oare nu e dezonorant sa nu folosesti corect numele tarii tale si al locuitorilor ei ?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu numai la români (Marţi, 1 noiembrie 2011, 14:28)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Onoarea lipseste mai ales la Occidentali!
      Noi suntem numai o parte a acestei molime din pacate...
    • 0 (2 voturi)    
      Naspa ... (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:31)

      Ichhabenichtversteien [anonim] i-a raspuns lui gogu

      O !!! Doamne !!! Dumnezeul meu !!!

      Ajuta-ne sa avem si noi parte de o clasa politikia " copy - paste " dupa cea din arhipelagul nipon si vom fi siguri(!!!) salvati !!! Sau, in caz contrar, vom fi siguri ca , isi vor face " Hara - kiri ' sau" sepu - kuru " in caz ca, acesti " demos-kratios ", vor manka( I mean " mangiare " !) ceva " kka - makka " !!!
  • -5 (5 voturi)    
    Asa functioneaza... (Marţi, 1 noiembrie 2011, 13:34)

    un roman [utilizator]

    selectia naturala!
  • -5 (7 voturi)    
    Hihi (Marţi, 1 noiembrie 2011, 13:43)

    Berbecu [anonim]

    Urmatoarea stire de la japonezi o sa fie ca lui Yasuhiro Sonoda i-a mai crescut un picior LLOOOLLL.
  • 0 (0 voturi)    
    Dilbert is right (Marţi, 1 noiembrie 2011, 15:34)

    eee [anonim]

    Dilbert are dreptate, din nou... http://dilbert.com/dyn_file/str_strip/140051/gif/strip.print/
  • 0 (0 voturi)    
    Harakiri (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 2:47)

    Sepuku [anonim]

    In loc de sepuku / harakiri :))

    Tare.
  • 0 (0 voturi)    
    Poate creem mutanți politici cu apa de la Cernavod (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 9:02)

    Cernavodă [anonim]

    Atunci și ai noștri parlamentari să bea apă de la Cernavodă,poate creem niște mutanți mai favorabili poporului român.