Liga Araba: Siria risca o interventie internationala in cazul esecului medierii arabe / Bashar al-Assad: O interventie occidentala impotriva Siriei va provoca un cutremur in regiune. Vreti un alt Afganistan?

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 30 octombrie 2011, 11:55 Actualitate | Internaţional


Liga Araba il avertizeaza pe presedintele sirian Bashar al-Assad ca o interventie internationala in Siria poate deveni inevitabila in cazul unui esec al medierii arabe in vederea incetarii violentelor, a relatat duminica Al-Qabas, un influent cotidian kuweitian, citat de Mediafax. O delegatie a Ligii Arabe se va intalni duminica, la Doha, cu reprezentanti ai regimului sirian, care vor transmite raspunsul autoritatilor de la Damasc la solicitarile formulate vineri de Liga. Tot duminica, intr-un interviu publicat de Sunday Telegraph, presedintele sirian Bashar al-Assad afirma ca o eventuala interventie occidentala  impotriva tarii sale va provoca un cutremur care va afecta intreaga regiune.

Citand surse arabe, cotidianul Al-Qabas afirma ca "delegatia araba a fost clara (...) in cursul intalnirii cu conducerea siriana si a avertizat ca, daca solutia araba esueaza, criza va deveni internationala". "Aceasta inseamna ca Siria trebuie sa se astepte la o interventie straina si un embargou economic", adauga sursele citate de ziarul kuwaitian.

Liderul sirian Bashar al-Assad spune, insa, intr-un interviu din Sunday Telegraph, ca "Siria este acum un nod in aceasta regiune. Este o linie tectonica si, daca te joci cu pamantul, poti provoca un cutremur. Orice problema in Siria va incendia intreaga regiune. Daca planul este de divizare a Siriei, acesta va diviza intreaga regiune. Vreti sa vedeti alt Afganistan sau zeci de Afganistanuri?".

O miscare de contestatare fara precedent a inceput in 15 martie in Siria, in urma unui apel lansat pe o pagina Facebook, intitulat "Revolutia siriana impotriva lui Bashar al-Assad 2011", care cerea manifestari pentru "o Sirie fara tiranie, fara lege de urgenta (in vigoare din 1963) si fara tribunale exceptionale".

Assad a ajuns la putere in iulie 2000, dupa moartea tatalui sau, Hafez al-Assad, care a guvernat tara timp de 30 de ani.

Inegalitatile s-au accentuat in tara, saracia afectand 14% din cei 22 de milioane de locuitori. Rata somajului, care afecteaza in principal tinerii, este evaluata de experti la 22%.

La 2 septembrie, Uniunea Europeana a hotarat sa impuna sanctiuni impotriva exporturilor petroliere siriene, afirmand ca presedintele Bashar al-Assad isi masacreaza proprii cetateni.

Potrivit ONU, reprimarea violenta a miscarii de contestare a regimului lui Assad s-a soldat, in ultimele luni, cu peste 3.000 de victime.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1822 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    iata (Duminică, 30 octombrie 2011, 12:43)

    saabo [anonim]

    cum dezecilibrul militar duce la amestecul ,peste to,alUSA.
    Nue bine! Lucrurile tind sa scapae spre un haos si un razboi deschis la scara extinsa!
  • -4 (8 voturi)    
    islam arabica (Duminică, 30 octombrie 2011, 13:12)

    panfilica [anonim]

    de cand tot incerc sa va fac sa intelegeti, p'aciea, sa primavara arapa este rodul muncii asidue a ligii arape. :0)
    intr'o concordie cu israielul si america, pe motive diferite, liga arapa a binecuvantat plecarea lui sadam, gadafi, si acum asad.
    toti, acesi zapauci, erau un exemplu negativ pentru ceea ce saudeii, sultanii si emirii ar vrea sa fie pax arabica/islam arabica.
    caci, dac' credeti ca evreii sau crestinii sunt infidelii, va inselati. pentru saudei & co., infidelii sunt cei care nu asculta de mecca/riad.

    pentru israel si americani, sharia in libia e mai ok decat o societate laica, sustinuta de persi.
    se da din nou. pa canalii, cei 300 ai lui leonida/lionaidas. ce monstrii acei persani !
    acum, spartanii au nevoie de salvare dela ioroclub.
    cei 300 n'ar mai putea salva grecia :0)

    se pregateste ceva, si liga isi intareste pozitia...

    s'auzim de bine..
  • -6 (12 voturi)    
    Saracia...bate-o vina ! (Duminică, 30 octombrie 2011, 13:32)

    Eugenius [anonim]

    Romania are cam aceiasi populatie ca si Siria ...Daca saracia la ei este de 14 la suta si a provocat tulburari , si poate provoca o interventie militara, atunci la noi care avem peste 30 la % saracie ce ar trebui sa se intample ? Ah...noi nu mai avem petrol. Dar...mai avem ...aur ! Sau e ...amanetat deja !?
    • -4 (8 voturi)    
      Domnule,esti cam nedumirit. (Duminică, 30 octombrie 2011, 15:09)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui Eugenius

      Dar incerc sa te dumiresc eu.In Romania se zice ca mamaliga explodeaza odata la 50 de ani .De la ultima explozie au trecut numai 21 de ani deci nici jumatate dinb perioada critica.Mai trebuie sa pui la socoteala ca dupa 1990 acei romani nemultumiti care au afcut sa explodeze mamaliga in 1989,si-au cam luat lumea in cap si au plecat pe meleaguri aiurea in Europa si in America.In plus aceasta posibilitate nelimitata de a parsi tara cand lucrurile se imput (saracia se extinde ca o pecingine) este o supapa de siguranta pentru guvernanti.Cei nemultumiti ,in loc sa se revolte pur si simplu pleaca unde vad cu ochii.Asa ca la noi se poate intampla orice fara riscul de revolte sau miscari sociale majore.Eventual se vor auzi niste scancete,care daca vor razbate in exterior ,guvernantii vor spune ca niste sobolani incoltiti au inceput sa chitcaie pentru ca a inceput deratizarea (reforma statului).In fapt lupta guvernantilor si a politicienilor de toate culorile impotriva propriilor cetateni.La mai mare! (Sau la mai tare ca s-a cam muiat!)
      • +1 (1 vot)    
        Dom'le (Duminică, 30 octombrie 2011, 23:41)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui sase sase

        am cateva observatii la ceea ce ne povestesti aici:

        - nu saracia se extinde, ci urmarile lenei
        - urmareste, te rog, parcarile supermagazinelor si spune-ne daca sunt goale
        - lupta partidelor politice nu-i contra propriilor cetateni ci pro-asistati social
        - da-ne niste exemple de cetateni romani care au murit de foame in ultima vreme.

        In rest: sa uzim de bine! (despre romani)!
  • -3 (7 voturi)    
    ? (Duminică, 30 octombrie 2011, 14:03)

    annonim [anonim]

    Kuwait-ul ocupat candva de Sadam Hussein ... va fi ocupat de Hussein Obama prin transferarea trupelor din Irak in Kuwait [2.390543 locuitori (2007) si 1/5 din petrolul lumii] ?

    U.S. Is Planning Buildup in Gulf After Iraq Exit
    http://www.nytimes.com/2011/10/30/world/middleeast/united-states-plans-post-iraq-troop-increase-in-persian-gulf.html?hp=&pagewanted=all


    ... The Obama administration plans to bolster the American military presence in the Persian Gulf after it withdraws the remaining troops from Iraq this year ... That repositioning could include new combat forces in Kuwait able to respond to a collapse of security in Iraq or a military confrontation with Iran.
    After unsuccessfully pressing both the Obama administration and the Iraqi government to permit as many as 20,000 American troops to remain in Iraq beyond 2011, the Pentagon is now drawing up an alternative.
    In addition to negotiations over maintaining a ground combat presence in Kuwait, the United States is considering sending more naval warships through international waters in the region.
    With an eye on the threat of a belligerent Iran, the administration is also seeking to expand military ties with the six nations in the Gulf Cooperation Council — Saudi Arabia, Kuwait, Bahrain, Qatar, the United Arab Emirates and Oman.
    The size of the standby American combat force to be based in Kuwait remains the subject of negotiations, with an answer expected in coming days.
    For example, in the time between the Persian Gulf war in 1991 and the invasion of Iraq in 2003, the United States Army kept at least a combat battalion — and sometimes a full combat brigade — in Kuwait year-round, along with an enormous arsenal ready to be unpacked should even more troops have been called to the region.
    Mr. Obama and his senior national security advisers have sought to reassure allies and answer critics, including many Republicans, that the United States will not abandon its commitments in the Persian Gulf ...
    • -2 (4 voturi)    
      kuwait ocupat de george bush intaiul (Duminică, 30 octombrie 2011, 16:48)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui annonim

      Kuwait-ul ocupat candva de Sadam Hussein ... va fi ocupat de Hussein Obama prin transferarea trupelor din Irak in Kuwait [2.390543 locuitori (2007) si 1/5 din petrolul lumii] ?

      ....................

      primul razboi in golf a dus la ocuparea/eliberarea kuwaitului de armata americana.
      de atunci, s'au stabilit baze permanente, cu acordul si la cererea guvernului din kuwait.
      de acolo a fost contralata mai bine de zece ani zona demilitarizata din iraq si tzinut sadam in observatie.
      la a doua invazie a iraqului, su ultima, kuwait a fost una din bazele importante. sunt satationate trupe de uscat, care blindate.
      iaca si baze aeriene in zona:

      Let's start in the Southern Gulf of Aiden and work our way up. Okay so there's one in Djibouti Called Camp Le Monier.Next up is Thumrait in Oman it's some sort of airbase.Next headed east then north is Masirah Airbase.Next north and still in Oman is Seeb International Airport(Obviously dual-use!)Then North And west al-Musnana Air Base.Then North in the United Arab Emirates is Fujairah International Airport(Dual use too!) Jebel Ali Seaport Next South of Abu Dhabi and a little to the west is al-Dhafra Air Base.Next North and a little to the west is al-Udeid Air Base,(just north again..) is Camp Snoopy.Next up is Camp al-Saliyah just west of doha in Qartar.then South and West in Saudi Arabia is Eskan village and to the South a little to the East is Prince Sultan Air Base.Heading North again is Prince Abdul Aziz Air Base in Dhaharan.The to the east and south is Bahrain which has two bases:Manama Naval Base and Shaikh Isa Air Base.And to the west and north Is Kuwait with yet more bases incl.Camp Arifjan, Ahmed Al-Jaber Air Base and Ali Al -Salem Air Base. And finally Tallil Air Base in Southern Iraq.
  • -3 (7 voturi)    
    Intai Siria si apoi Iranul ... (Duminică, 30 octombrie 2011, 15:01)

    Petronius. [anonim]

    De mult tot spun ca Iranul este prea mare pentru a fi atacat direct. Mai intai a fost asmutit Sadam impotriva lui, pentru a il slabi. Apoi este atacata Siria, fire pentru a provoca Iranul sa atace (vezi Sun Tzu) sau daca nu, pentru a il lipsi de un aliat. Desigur, dupa ocuparea Siriei teritoriul acesteia va deveni baza militara care va fi folosita impotriva Iranului.

    Zambiti ? nu este cazul ... acum ma apuc sa caut daca Sahul mai traieste sau daca are mostenitori ... acum puteti zambi; eu rad la urma ;-)
  • +1 (1 vot)    
    Daca ma intreba pe mine (Duminică, 30 octombrie 2011, 23:18)

    Luk [utilizator]

    raspundeam DA!