Serghei Lavrov roaga SUA sa nu mai discute cu Rusia prin Twitter

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2011, 11:13 Actualitate | Internaţional


Moscova este foarte surprinsa de propunerea speakerului Camerei reprezentantilor din Congresul SUA privind includerea Rusiei pe lista tarilor care genereaza neliniste printre politicienii americani. Comentand initiativa congresmanului John Boehner, seful diplomatiei ruse, Serghei Lavrov, a recomandat colegilor sai de la Washington sa iasa mai des din Twitter si sa puna capat acestor jocuri de-a „listele negre”, scrie publicatia electronica Vzgliad.

„Lista tarilor care trezesc ingrijorare devine tot mai lunga si pe aceasta lista ar trebui inclusa si Rusia. Industria rusa trece sub controlul statului, mijloacele independente de informare in masa sunt supuse represiunii, opozitia este batuta si bagata la inchisoare”, a scris Boehner pe pagina lui de Twitter.

In opinia lui, este timpul ca „administratia SUA sa-si revizuiasca relatiile cu Rusia. Trebuie sa intelegem foarte clar ca unele sfere nu sunt negociabile. Niciodata nu trebuie sa ne cerem scuze pentru abaterile de la normele libertatii si ale democratiei in intreaga lume”.

„Eu inteleg atractivitatea comunicarii prin Twitter, dar pentru a exprima unele propuneri oficiale, serioase, se folosesc, de obicei, alte formate. Daca pe partenerii nostri ii nelinisteste ceva, suntem intotdeauna dispusi sa discutam. Dar pentru asta exista canale de comunicare intre Moscova si Washington pe linia puterii executive, pe linia colaborarii interparlamentare”, a raspuns Lavrov.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















947 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Chiar asa! (Vineri, 28 octombrie 2011, 11:29)

    lol [anonim]

    Sa iasa din Twitter si sa discute pe un Battlefield 3 online!
  • -3 (5 voturi)    
    Jumi-juma (Vineri, 28 octombrie 2011, 11:50)

    calator [anonim]

    Are dreptate in ceea ce priveste opozitia si mijloacele de informare in masa. Acolo nu ar trebui sa se negocieze cu rusii. Cat despre controlul statului asupra industriei, serviciilor, etc, sa ne amintim cum au procedat companiile "independente" care furnizeaza serviciile de Visa, Mastercard, Paypal cu cei de la Wikileaks!
  • +3 (5 voturi)    
    Bulat Okudjava Călătoria diletanţilor, (Vineri, 28 octombrie 2011, 12:17)

    pointless man [utilizator]

    Editura Univers 1985:

    "...barbarie mongolă şi mîrşăvie bizantină mascate sub veşmînt europenesc... ...puternicul stat... este un colos cu picioare de lut, unde totul se prăbuşeşte, unde uriaşa armată nu este decît o gloată pestriţă, neputincioasă, prost înarmată, condusă de nulităţi, unde domnesc moravuri de pe vremea lui Genghis-han, iar mita, servilismul şi hoţia întrec toate exemplele cunoscute, că AUTOAMAGIREA CIRMUITORILOR RUSI SE INVECINEAZA CU NEBUNIA..."

    Eu n-am spus nimic, doar am citat. Nu trageti fratilor, nu... Aaaa ! Hic !

    Liniste.
    • 0 (4 voturi)    
      Sa nu uitam ca (Vineri, 28 octombrie 2011, 13:44)

      Altii [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Au dat si nume ca Bulgakov, Dostoievski, Repin, Tolstoi si lista poate continua. Asa ca sa nu generalizam. Sa nu uitam ca inainte sa vina bolsevicii la putere la inceputul secolului trecut, Romania si Rusia erau tari prietene, le-am trimis chiar un tezaur sa il pazeasca. Apoi au venit la putere stim noi cine, moment in care toate relatiile s-au stricat.
      • 0 (4 voturi)    
        si mai mult decat atat ... (Vineri, 28 octombrie 2011, 14:31)

        Misa [anonim] i-a raspuns lui Altii

        Au dat nume mari si dupa perioada tarista ... Esenin, Maiakovski, Soljenitin, Gazmanov, Tupolev, Tarkovsky, Mihalkov, Emilianenko, Karpov....si exemplele ar putea continua in mult mai multe domenii de activitate. Iar relatiile nu s-au stricat doar din cauza lor. Atata timp cat vreme de douazeci de ani s-a indus in constiinta publica spaima "marelui dusman de la rasarit", cat ni s-a spus ca tot ce este rusesc este rau si trebuie aruncat la gunoi, atata timp cat nu vom fi in stare sa trecem peste disensiunile din trecut, relatiile dintre noi si Rusia nu pot fi decat reci. Pacat. Rusia reprezinta o tara cu un potential urias iar imbuntatatirea relatiilor romano-ruse ar fi mai mult decat profitabila. Dar e mai simplu sa arunci cu noroi si sa te cramponezi in niste conflicte peste care statele Europei Occidentale au reusit sa treaca demult.
        • +1 (1 vot)    
          Ei hai, nu fi naiv (Vineri, 28 octombrie 2011, 20:11)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Misa

          Statele occidentale de care vorbesti nu au fost calcate in picioare de imperiul tarist/bolsevic/rus. Rusii nu vad parteneri in tarile vecine, ci doar vasali, vaci de muls.
          Conducerea rusiei nu si-a respectat vreodata nici macar proprii cetateni, asa ca e hilar sa ne imaginam ca toate tarile, pe care ei le vad ca facand parte din sfera lor de influenta, sunt vazute drept parteneri.
          Daca ar fi dupa rusi schimburile comerciale ale Romaniei cu Rusia ar fi ceva de genul 'Romanii ne dau cartofii, iar noi le luam carnea'
          • -1 (1 vot)    
            serios ? (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 16:50)

            Misa [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

            Serios? N-au fost calcate in picioare? Nici macar Germania ??? Nu au parasit rusii fostul RDG abia dupa unificare ??? O impiedica asta pe FRAU MERKEL sa inaugureze gazoducte alaturi de GOSPODIN MEDVEDEV ??? Si inca ceva. Atunci cand vorbeam de anumite stari conflictuale care pot fi depasite, nu ma refeream doar la relatiile tarilor din UE cu Rusia. UE insasi este rodul depasirii unor asemenea conflicte pentru ca pilonii ei, Franta si Germania, au reusit sa treaca peste trei razboaie dintre care doua mondiale si sa coopereze! Realitatea este ca politicenii din alte state urmaresc cu prioritate interesul national si valorifica la maxim arta diplomatiei in timp ce pe noi ne guverneaza fie slugoi, fie razboinici tembeli care raman nesanctionati datorita ignorantei unor ...muciflenduri.
      • +1 (1 vot)    
        COMPLET GRESIT (Vineri, 28 octombrie 2011, 14:49)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Altii

        Daca ati fi stiut cine este Bulat Okudjava si la ce se refera cartea NU ati fi scris ce ati scris. Pentru a nu va lasa in ceata este vorba de domnia lui Nicolae I, numai astfel a putut sa apara sub comunisti. DAR ea se potriveste tuturor epocilor, cel putin de la Petru I incoace, fiindca bolsevismul a inghesuit sub umbrela lui Marx-Engels-Lenin toata mizeria imperiului tarist perfectionind-o, nu inventind-o. Despre "prietenia" ruso-romana (mi se face pielea de gaina cind scriu aceste cuvinte) ante 1917 mai cititi, inclusiv pe "Marx despre romani" (se gaseste foarte usor de ocazie pe internet).

        Insa cea mai mare greseala pe care o faceti, si nu numai Dvs., este sa acordati vreun credit rusilor, in general, prin personajele lor remarcabile din arte si stiinte. Si din balegar cresc flori, iar TOATE regimurile politice ale imperiului au profitat de pe urma virfurilor aparute, in ciuda si nu datorita lor. Mecanismul a inselat masiv elitele occidentale, de aceea va exonerez de orice vina si va rog sa luati completarea mea drept o informare prietenoasa.
  • 0 (2 voturi)    
    Explicatie posibila (Vineri, 28 octombrie 2011, 12:52)

    lulu [anonim]

    Americanii nu pot iesi de pe Twitter, pentru ca acolo pun ei la cale revolutiile.
  • 0 (0 voturi)    
    Am altă propunere (Vineri, 28 octombrie 2011, 18:15)

    twi [utilizator]

    În loc să stea pe Twitter, pot s-o roage pe Hillary Clinton să intre pe webcam și să-se mângâie provocator pentru Vladimir Putin. Deși nu știu dacă lui Volodea îi plac babele...