Libia: Muammar Gaddafi oferea bani si aur celor care l-au prins, pentru a fi lasat sa traiasca

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 23 octombrie 2011, 14:46 Actualitate | Internaţional


Muammar Gaddafi le oferea bani si aur celor care il prinsesera pentru a fi lasat sa traiasca, povesteste un martor aflat in grupul libienilor care l-au scos pe fostul lider din conducta in care se ascundea, potrivit Sky News. Hammad Mufti Ali, 28 ani, a relatat ca Gaddafi promitea bani si bogatii pentru a fi lasat in viata.

"A fost scos din conducta si era impins. Spunea ca e dispus sa ofere orice in schimbul vietii - spunea ca are bani si aur pentru noi, daca ii crutam viata. Pierdea mult sange, avea 69 de ani, trupul lui nu ar fi suportat ranile. Avea rani peste tot, fusese batut", a povestit el pentru Corriere della Sera.

"La un moment dat, cineva a strigat ca mai bine s-ar ruga decat sa vorbeasca despre bani, asa cum ar face un musulman bun. Dar el tot spunea ca este gata sa ne dea multi bani si aur".

Gaddafi ar avea peste 200 miliarde de dolari in bani si aur ascunsi sau aflati in conturi din intreaga lume.

Fondul Monetar International a afirmat ca Libia ar avea cel putin 140 de tone de aur ascunse, iar mare parte sunt in seifuri din banca centrala din Tripoli.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4066 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Libia pe scenariul Romaniei (Duminică, 23 octombrie 2011, 14:57)

    bogdan [anonim]

    Revolutia lor seamana mult cu a noastra. Bine, din fericire, la noi a fost mai putina varsare de sange iar interventia straina a fost foarte bine musamalizata.
    In fine.
    Si ei au bani, si noi am avut.
    Peste 2 ani de acum inainte, cand Libia va fi in iancapacitate de plata, cu industria si transportuiel la pamant, vor fi doar discutii: unde sunt banii lui Gaddafi, unde este aurul ? Raspunsul, ca la noi: banii nu au existat, au fost doar povesti :)
    Si in mod surprinzator, tot ca la noi, voar apare o gramada de capitalisti. Dar, vorba aia, sa nu intrebi niciodata (din ce cont) au luat primul milion :)
    • -1 (5 voturi)    
      Trezeste-te. (Duminică, 23 octombrie 2011, 17:15)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Daca vorbesti de Libia.Care industrie?Care transporturi?In Libia este numai petrol si acela,daca nu ar fi companiile straine si muncitorii straini care sa-l exploateze,nu ar fi.Nu te mai baga unde nu-ti fierbe oala.Lozincile comuniste nu tin.De unde stii ca la noi banii nu stim unde sunt?Sau asta vrei sa se intample?Afla ca stim unde sunt banii.La Voiculescu,Petre Roman,Iliescu,Nastase,Mitrea ,Ciorbea,Tariceanu si majoritatea imbogatitilor peste noapte ,dupa dec.1989.Sau crezi ca sau imbogatit din munca cinstita.
      • 0 (0 voturi)    
        da mircea (Luni, 24 octombrie 2011, 9:53)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui mircea

        au transporturi si industrie, nu este numai petrol. au drumuri mai bune ca ale noastre. si chiar daca ar fi numai petrol....acel petrol va fi AMANETAT peste cativa ani si populatia o sa vada tot atat cat o sa vedem si noi din aurul de rosia montana sau din petriolul vandut pe nimic din marea neagra.
  • +2 (8 voturi)    
    Ironia sortii (Duminică, 23 octombrie 2011, 15:10)

    @dummy [utilizator]

    Pentru unul care visa sa moara adulat ca un martir, ironia sortii a fost crunta ...
  • +5 (11 voturi)    
    nu e oare destul? (Duminică, 23 octombrie 2011, 16:00)

    dum_i [utilizator]

    Sincer, m-am plictisit de minciunile sfruntate alte animalelor astora.

    In ultimele 3 zile am fost intoxicati cu atatea "marturii" si "declaratii" ale bestiilor alora islamiste, de fiecare data contrazise fara drept de echivoc de imagini reale.

    Sincer, HN, cand publicati chestii de astea, inventate in laboratoarele cnn samd, scrieti si un mic istoric al minciunilor astora.

    Si inca ceva, m-ar interesa si un articol despre cetatenii din sirte de exemplu, de dupa "eliberare"
    • +4 (6 voturi)    
      In sfarsit.... (Duminică, 23 octombrie 2011, 18:05)

      Alphonse [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      COOOORECT!
  • +2 (8 voturi)    
    De ce o asftel de cruzime? (Duminică, 23 octombrie 2011, 16:26)

    este dezinformare [anonim]

    daca nato sant pentru apararea pacii, de ce nu l-au protejat , aveau interes ca el sa fie lasat asa?
    iar cei care se bucura acum cred ca vine ceva bun pt ei?
  • +1 (1 vot)    
    Cerere si oferta (Duminică, 23 octombrie 2011, 17:33)

    Doc [anonim]

    Cred ca "ceilalti" au oferit mai mult!
  • +5 (9 voturi)    
    minciuni (Duminică, 23 octombrie 2011, 17:53)

    The Saker [utilizator]

    in primul rand, Gaddafi a fost prins de trupele NATO; apoi a fost "livrat" rebelilor pt a fi asasinat; in al doilea rand, surse de la fata locului, afirma, fara a fi "re-aranjate" de agentiile straine, ca ultimele cuvinte ale lui Gaddafi au fost:

    Gaddafi's last words:
    "What you're doing is wrong, guys. What you're doing is wrong...Do you know right from wrong?"
    As they continued to drag the 69-year-old through the street he whispered:
    "What are you doing? It's haraam [forbidden].
    "It's not allowed in Islamic law. Haraam.
    "What you are doing is forbidden in Islam!"
    A rebel drowns him out by screaming: "God is great! God is great!"
  • +3 (3 voturi)    
    reactie (Duminică, 23 octombrie 2011, 21:41)

    vikkktor [anonim]

    Surprinzator si dezgustator este reactia lui Hillary Clinton ...,,Am venit, am vazut, a murit,, cu o gestica, experesie faciala si tonalitate de bucurie, total nepotrivita pt un om politic ca ea si mai ales pentru o femeie...Barbarismul uman, omniprezent de mii de ani, chiar daca sunt ascunse, camuflate de o ,,doamna,, ca sus numita....pacat, trist si crud de real.
  • +3 (3 voturi)    
    iata (Duminică, 23 octombrie 2011, 22:25)

    The Saker [utilizator]

    atmosfera in Sirte, dupa "eliberare", azi:
    We will copy the words of a journalist from BBC that visited Sirte today:
    "Just back from return visit to devastated Sirte.I didn't see a SINGLE local out on the streets celebrating the "new" Libya"