Muammar Gaddafi a fost ucis in apropiere de Sirte * Mii de libieni au iesit pe strazi pentru a saluta moartea fostului lider de la Tripoli

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 20 octombrie 2011, 14:20 Actualitate | Internaţional


Muammar Gaddafi
Foto: AGERPRES
Fostul lider libian Muammar Gaddafi a murit, joi, la putin timp dupa capturarea sa de catre fortele Consiliului National de Tranzitie de la Tripoli, transmite Reuters, citand un oficial al CNT. Gaddafi ar fi fost ranit grav la ambele picioare si la cap intr-un atac realizat de avioane NATO asupra unui convoi in care se afla fostul lider libian, a spus Abdel Majid. Fostul lider a fost arestat in apropiere de Sirte, dupa ce a incercat sa paraseasca orasul, cazut joi in mainile soldatilor noului regim. El a fost dus de urgenta la spital, insa a murit din cauza ranilor. Potrivit unei alte variante, Gaddafi a murit intr-un schimb de focuri cu soldatii CNT. Mii de libieni au iesit pe strazi pentru a saluta moartea fostului lider de la Tripoli.

"A fost capturat. Este ranit la ambele picioare... A fost luat de ambulanta", a declarat Majid, intr-un interviu telefonic pentru Reuters.

Fostul lider libian a fost capturat joi dimineata in apropiere de Sirte, dupa ce a incercat sa paraseasca orasul, cazut in mainile soldatilor noului regim. Convoiul in care se afla Gaddafi a fost atacat de avioanele NATO. Majid a spus ca, in timpul operatiunii de capturare a lui Gaddafi, seful fortelor armate ale acestuia, Abu Bakr Younus, a fost ucis.

Potrivit martorilor, Gaddafi se ascundea intr-o groapa in apropiere de Sirte si a strigat "Nu trageti, nu trageti!" in momentul in care a fost descoperit.

Un oficial al CNT a declarat ca trupul lui Gaddafi va fi transportat intr-o locatie secreta din Misrata, "din motive de securitate".

Departamentul american de Stat a anuntat ca nu poate confirma arestarea lui Gaddafi, in timp ce liderul de la Kremlin, Dmitri Medvedev, a spus ca poporul libian este cel care va trebui sa decida soarta lui Gaddafi.

Fortele CNT l-au capturat pe purtatorul de cuvant al lui Gaddafi, Moussa Ibrahim.

Capturarea fostului lider libian a venit in aceeasi zi in care fortele pro-guvernamentale au anuntat ca au cucerit complet orasul Sirte, localitatea de nastere a lui Gaddafi. Sirte era ultimul bastion al rezistentei loialistilor lui Gaddafi.

Muammar Gaddafi a ajuns la conducerea Libiei in 1969. El a fost rasturnat din fruntea tarii in urma unei revolte care a inceput in luna februarie a acestui an.

Curtea Internationala de Justitie a emis in urma cu cateva luni un mandat de arestare pe numele sau.

Dupa rasturnarea sa de la putere, Muammar Gaddafi a spus in repetate randuri ca nu va parasi Libia si ca va lupta pana la moarte.

Citeste si



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















25509 vizualizari

  • +4 (58 voturi)    
    Bravoo (Joi, 20 octombrie 2011, 14:32)

    pamfletaru [utilizator]

    Inca un stat a fost eliberat... exact cum a fost eliberata Serbia... si Egiptul... si Afganistanul... si Irakul... si multe altele...
    • +4 (66 voturi)    
      he he... (Joi, 20 octombrie 2011, 14:45)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Uiti esentialul... si Romania.

      Exista 2 metode de eliberare si democratizare cum a fost la noi sau cum a fost la sarbi.

      Eliberarea continua cu devalorizarea si privatizarea resurselor autohtone. Indatorarea excesiva a populatiei si a tarii. Apoi programe de restructurare si vinderea altor active la preturi si mai scazute.

      Incurajarea migratiei populatiei, regionalizare.
    • +1 (53 voturi)    
      da da da (Joi, 20 octombrie 2011, 14:57)

      alin [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      au fost elibarati de gaddafi si pot sa intre 'fericiti' sub ocupatia occidentului/USA
      • +8 (42 voturi)    
        O veste proasta pt toti dictatorii lumii (Joi, 20 octombrie 2011, 16:01)

        La gunoiul Istoriei [anonim] i-a raspuns lui alin

        Avem deja eliminat un intreg sir de dictatori si lideri care se credeau de neatins: seful sarbilor Milosevici, seful teroristilor islamici Bin Laden, seful sunitilor irakieni Saddam, seful nationalistilor libieni Gaddafi. Ben Ali si Mubarak urmeaza sa fie judecati si ei. Seful musulmanilor sudanezi, presedinte, are mandat de arestare si e doar o chestiune de timp si oportunitate pana sa ajunga dupa gratii sau la spanzuratoare.

        Oameni despre care pana acum cativa ani nici nu se putea imagina ca vor muri ca sobolanii vanati de avioane sau legati de maini in puscarii.

        Din asta pot invata alti dictatori si lideri islamici care urla impotriva civilizatiei occidentale, otraviti de ura lor impotriva tuturor celor care cred ca mahomet era doar un baiat de grajd analfabet si nu un 'profet' caruia ii vorbea allah intr-o pestera..

        Lumea islamica trebuie sa renunte la intoleranta si salbaticie, la decapitari si mutilari genitale ale femeilor, la prigonirea altor religii si la condamnari contra ateilor.
        Umanitatea nu poate accepta sa fie handicapata de o religie care crede ca jumatate din omenire (femeile) este inferioara si destinata doar reproducerii.

        Iar cetatenii din tarile islamizate nu mai accepta nici ei sa fie bataia de joc a unor maimutoi care se cred vocea lui allah pe pamant.

        Occidentul are multe probleme pe care va fi nevoit sa le rezolve daca vrea sa supravietuiasca decent, insa nu-si poate permite sa lase islamul sa-l sugrume lent, prin propagarea fanatismului, traditiilor violente sau demografie necontrolata.

        Putem critica America si Occidentul, avem datoria sa atragem atentia asupra a ceea ce nu e bun, dar fara a sustine terorismul si dictaturile !

        Lupta impotriva ideologiei extremiste musulmane e pur si simplu o lupta a fiecarui european de oriunde ar fi el (Europa, America de Nord sau de Sud, Rusia, Australia-NZ, etc.) pentru a supravietui si pentru a salva cultura si civilizatia europeana, cea care a facut umanitatea sa progreseze in toate domeniile.
        • -2 (32 voturi)    
          ... (Joi, 20 octombrie 2011, 16:25)

          Lucian [anonim] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          Mai studiaza putina economie politica, nu te-ai prins care e faza. Hint: vezi comentariile de dinaintea ta.
          • -2 (2 voturi)    
            nee (Vineri, 21 octombrie 2011, 12:10)

            MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

            isi face si el datoria
        • +4 (26 voturi)    
          poate ne explici... (Joi, 20 octombrie 2011, 17:29)

          danarad [anonim] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          cum de intr-un razboi civil nu e atacata/distrusa nici o rafinarie diin Libia?
          • 0 (2 voturi)    
            Pai au fost atacate. (Vineri, 21 octombrie 2011, 10:25)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui danarad

            Daca vrem sa ne amintim, unul din motivele pentru "no fly zone" a fost bombardarea orasului Brega unde se afla cea mai mare rafinarie din Libia si alte instalatii petroliere.
            • -2 (2 voturi)    
              da (Vineri, 21 octombrie 2011, 12:11)

              MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

              orasul, nu rafinaria
        • +7 (25 voturi)    
          he he.... (Joi, 20 octombrie 2011, 17:43)

          hoha [anonim] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          Lumea e departe de a fi mai buna. Daca ai impresia ca moartea unor indivizi face specia mai buna te inseli. E aceeasi goana pentru putere control resurse. Singura diferenta e ca viteza e din ce in ce mai mare iar consecintele din ce in ce mai putin luate in calcul.

          Viziunea asta cu mici lideri locali nasoi si o elita occidentala buna cu supusii sai e una absolut naiva.

          Povestile cu dictatori rai din cauza carora era lumea asa cum e au mai fost si vor mai fi, si chiar daca au disparut acesti indivizi lumea nu s-a schimbat in esenta ei.

          Adevarata schimbare vine cand nu vom mai fi sclavii unor iluzii inutile legate de consum, de ceeea ce ne face cu adevarat fericiti, de ceea ce inseamna ceilalti pentru noi.

          Cand vom abandona competitia si vom incerca sa ne intalnim unii cu altii, cand nu vom mai face comparatii cu ceilalti si vom incerca sa ne acceptam cu totii asa cum suntem in spiritul unei lumi mai generoase.
          • 0 (14 voturi)    
            Mary si Juana: sa fie pace, nu razboi, yeeah.. (Joi, 20 octombrie 2011, 18:23)

            Miss Plaja Mamaia [anonim] i-a raspuns lui hoha

            Daca umanitatea abandoneaza spiritul de competitie va deveni o turma imbecilizata, cu mentalitate de vaci pe pasunea consumerismului.
            Ne intalnim unii cu altii exact prin ceea ce avem diferit, de aia ne si privim si ne si respectam, pentru ca nu suntem la fel, insectoizi, ci diferiti.
            Doar comparatia cu ceilalti iti spune cine esti, o autodefinire nu exista in sine, de aia exista Eu si Altul.
            Ne acceptam doar in ceea ce ne serveste tuturor, in nici un caz nu ne acceptam indiferent cum suntem, pt ca umanitatea nu accepta ucigasi, violatori, corupatori, sadici, in consecinta nu este de dorit sa ne acceptam exact asa cum suntem, ci e nevoie sa ne amelioram pentru a deveni mai buni, mai performanti fizic/intelectual si mai echilibrati psiho-emotional.

            Fericirea e o notiune a romantismului european, ea e strict legata de individ si aspiratiile/implinirile sale, expresia 'cu adevarat' nu-si are locul pentru ca e ideologica, adica impusa.

            Viziunea asta ca niste sadici ajunsi dictatori care taie gatul unor oameni nevinovati sunt de fapt niste victime ale railor din occident care 'nu-i inteleg' e una sterila si dovedita neputincioasa pur si simplu pt ca nu corespunde naturii umane (si nici macar aleia divine, pana si zeii pedepsesc dur).

            Nu, lumea nu se schimba in esenta ei, specia umana ramane oportunista si agresiva (asa a razbit pana in varful lantului trofic, altfel eram noi hraba pt alte specii), dar schimbarea conditiilor de existenta a lumii ii schimba si comportamentul si deocamdata in spatiul comun numit planeta asta conteaza.

            Asa ca e util sa elimini pe cei care in spatiul public al umanitatii, planeta, sunt calai si sadici. Asta amelioreaza viata in comun si ii descurajeaza pe altii care ar vrea si ei sa fie dictatori peste milioane de nevinovati.
            • +7 (17 voturi)    
              he he.... (Joi, 20 octombrie 2011, 19:26)

              hoha [anonim] i-a raspuns lui Miss Plaja Mamaia

              Suntem deja o turma de vaci pe pasunea consumerismului. Asta e si cauza crizei financiare actuale.

              Cat despre cat de buna este competitia in cadrul evolutiei poti compara bugetele apararii vs cele alocate educatiei si stiintei.

              Consumul e la cote ametitoare dar progamul spatial e in declin.

              Daca mai ramanem mult timp asa competitivi si agresivi o sa distrugem cu totul habitatul in care traim.

              La partea cu dictatorii, retine ca cei agreati de US nu sunt chiar asa de "rai" doar cei care nu misca la ordin sunt sadici sangerosi si isi chinuie popoarele.
            • +9 (11 voturi)    
              Imi permit sa va contrazic (Joi, 20 octombrie 2011, 19:38)

              MihneaCojocaru1318766908955 [anonim] i-a raspuns lui Miss Plaja Mamaia

              Va recomand o carte, scrisa de un reputat etolog german, Irenaus Eibl Eibesfeld - Agresivitatea umana. Cred ca va fi o lectura plina de invatamainte pentru dvs. Pana atunci, insa, nu va pot spune decat ca nu exista un consens in ceea ce priveste agresivitatea intragrupala umana, iar ceea ce sustineti dvs se incadreaza la judecati generalizatoare. Specia umana a ajuns in fruntea lantului trofic si prin colaborare, actiune comuna, lucruri la care a contribuit aparitia limbajului si a constiintei de sine. Nu cred ca suntem mai oportunisti si mai agresivi decat cimpanzeii (vedeti cartea recomandata), dar cert este ca suntem dotati cu mai multe conexiuni neuronale care permit respectarea alteritatii si colaborarea. Iata de ce, ceea ce spune utilizatorul hoha nu este o utopie completa, in opinia mea, ci doar o viziune.
          • +3 (7 voturi)    
            Bravo! (Joi, 20 octombrie 2011, 19:54)

            daniam75 [utilizator] i-a raspuns lui hoha

            Un comentariu foarte bun. Felicitari!
        • +5 (17 voturi)    
          Si non e vero... (Joi, 20 octombrie 2011, 18:15)

          Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          Aluneci cu foarte mare lejeritate - neintentionat, presupun - de la adevarul exprimat in primul (si hai, treaca de la mine) in al doilea paragraf, la gargara (anti)religioasa.
          De dragul adevarului, cei noua care ti-au dat voturi pozitive pana acum (si eventual si tu, in caz ca te numeri printre ei) ar trebui sa stie ca lista ta este compusa in mare parte din indivizi care au condus regimuri laice. Toti aia, de la Saddam la Mubarak, au condus regimuri laice, sau, ma rog, cel putin la fel de laice ca si-n Romania.
          Mai vedem noi cat de bine o sa le mearga tarilor astora si daca nu cumva de-abia de-acum incolo o sa aiba probleme cu islamistii. Ca despre Iraki (baietii aia care pe vremuri erau porecliti Germania Orientului), cred ca sunt fericiti tare dupa 10 ani de efort civilizator occidental.
          Iar sa-l incluzi taman pe Milosevici in lista abominabililor islamisti, te face demn de-a intra in randurilor postacilor de partid, care habar n-au de nimic, dar combat bine, cu aplomb si seninatate. Ca, deh, daca asa le-a zis partidul, inseamna ca asa e si nicicum altcumva.
          Pana una alta, scumpa si desteapta ta civilizatie occidentala le da nas musulmanilor mai peste tot in Europa, ba le mai si face niste state in mijlocul Balcanilor, eventual rupand teritorii crestine.
          A, si sa nu uit; cand te mai apuca fervoarea anti-islamista, nu uita sa incepi cu al mai islamist stat din lume, mai ceva ca Iranul - Arabia Saudita.
          Asa ca, daca tot n-o poti face intr-un mod istet, a se slabi cu propaganda...
        • +2 (14 voturi)    
          Mubarak (Joi, 20 octombrie 2011, 19:28)

          MihneaCojocaru1318766908955 [anonim] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          Din ce stiu eu, Mubarak are parte de un proces, si este tratat ca o fiinta umana, pana acum. Sa fie oare datorita atitudinii sale pro-occidentale? Hai sa fim seriosi, domnule "La gunoiul istoriei", lupta occidentului pentru propovaduirea democratiei este deja o gluma la care rad chiar si cei care o sustin (nemaipunand la socoteala ca seamana izbitor cu cruciadele secolelor 11-12). Nu emit judecati de valoare cu privire la politica occidentala din orientul mijlociu/ nordul africii, dar am depasit varsta la care sa polarizez lumea in good guys / bad guys. Dictatorii astia de care vorbiti dvs, guvernau niste state suverane. In plus, coincidenta, tarile lor se aflau pe pozitii geo strategice de interes sau detineau resurse importante. Africa sud-sahariana moare de foame si este lasata asa, cu dictatori cu tot, pentru ca acolo deocamdata nu s-a descoperit decat pamant uscat.
        • 0 (8 voturi)    
          viziune schioampata (Joi, 20 octombrie 2011, 21:01)

          El Condor [anonim] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          Dupa cum vorbesti, fara intentia de a te jigni, pot sa-ti spun deschis ca ai mintea ingusta si ochii-ncrucisati. Adevarul este departe de ceea ce spui.
        • +3 (13 voturi)    
          Auzi mosule, (Joi, 20 octombrie 2011, 21:17)

          io [anonim] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          o intrebare intre noi ,femeile de serviciu ale democratiei vizate de tine:Poti sa-mi spui si tu mie ce tribunal la condamnat pe Gadaffi la moarte? Sau vrei sa-mi spui ca NATO e in Libia doar datorita ideii crestine de a ajuta omenirea??
          De ce nu intra tarile numite de tine si in Siria pentru a ajuta poporul??Poate doar datorita faptului ca Siria nu are decat nisip...
        • +3 (5 voturi)    
          @gunoiul istoriei (Joi, 20 octombrie 2011, 22:10)

          Markus [anonim] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          Am citit cate ceva din ce - eminenta ta - ai scris aci pe forum dar n-am ajuns la sfarsit ca m-a lasat rabdarea.

          Balivernele pe care le insiri nu-s demne macar de un raspuns...

          Totusi sa-ti dau o tema de reflectie - asta daca mai apari pe aici:

          --- daca tot ceea ce sti si crezi tu e de fapt o minciuna si lucrurile stau taman pe dos?
        • +3 (7 voturi)    
          Doua state islamice in Europa (Joi, 20 octombrie 2011, 22:35)

          T+C [anonim] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          USA (si NATO) au construit doua state islamice in Europa (Bosnia si Kosovo) in peninsula balcanica.

          In 20-30 de ani, europenii se vor omori intre ei intr-un razboi crestino-islamic, protagonistii fiind toate statele din zona.
        • -1 (1 vot)    
          aloo (Vineri, 21 octombrie 2011, 12:12)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui La gunoiul Istoriei

          te crezi intr-o gradinita? Ia povesteste-ne despre Somalia si foametea din Africa si cum lupta lumea civilizatia sa-i salveze pe amaratii aia.
    • +5 (21 voturi)    
      Bravo Hotnews! Informare ca la carte! (Joi, 20 octombrie 2011, 17:03)

      Mutassim [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      "Muammar Gaddafi a ajuns la conducerea Libiei in 1969. El a fost rasturnat din fruntea tarii in urma unei revolte care a inceput in luna februarie a acestui an.
      "

      Bineinteles, daca sriati asa nu dadea bine:

      "Muammar Gaddafi a ajuns la conducerea Libiei in 1969. El a fost rasturnat din fruntea tarii in urma unei revolte care a inceput in luna februarie a acestui an si in urma a 5 luni de bombardamente NATO cat si a invaziei mercenarilor Blackwater si CIA platiti de SUA."
      • +3 (11 voturi)    
        METEMPSIHOZA NAIBII !!! (Joi, 20 octombrie 2011, 18:07)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Mutassim

        Ce perfid acest dictator !
        Franta a fost campioana actiunii
        de eliberare a Libiei.
        E greu de stabilit pe unde bantuie acum sufletul lui Gaddafi
        Eu insa cred ca doar din spirit de razbunare a ales sa moara exact la ora la care năstea Carla...
        *
        Sper ca OTV ne va oferi asta seara ceva detalii
        in materie de reintrupare.
        • 0 (6 voturi)    
          :) (Joi, 20 octombrie 2011, 19:03)

          Ioana [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Sunt premonitii mai vechi cum ca, anticristul se naste in Franta. Sa-i fi venit sorocul ? Mala suerte ca nu am televizor. Asi fi stat cu ochii pe OTV. :D
    • +1 (17 voturi)    
      Teroristii (Joi, 20 octombrie 2011, 18:16)

      jj [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      cine sunt teroristii zilei de azi? cine distruge productia satelor si industria? cine indobitoceste populatia? ar trebui ca NATO sa intervina MILITAR IN SUA, MAREA BRITANIE, FRANTA alaturi de populatia revoltata si sa ucida liderii fata de care se protesteaza. vrem egalitate de tratament.. SF. au mai UCIS un lider ca sa nu fie judecat corect iar evreii jubileaza. legea o fac producatorii de arme si finantistii ptr distrugerea populatiei si aducerea americanilor la o medie de 120 kg pe cap si indobitocire accelerata.
  • -14 (20 voturi)    
    minciuni (Joi, 20 octombrie 2011, 14:35)

    bizares [anonim]

    la fel au declarat si despre fiii lui gaddafi si aia se plimbau liberi, bine-merci, prin oras. stiri de tot rahatul.
    • +7 (11 voturi)    
      ce gargara au si astia (Joi, 20 octombrie 2011, 14:47)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui bizares

      eu cred ca a strigat "Rusine Dinu Patriciu !!!"
    • -1 (13 voturi)    
      Neintelegere (Joi, 20 octombrie 2011, 15:00)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui bizares

      E vorba de fapt de o neintelegere. Nu l-au prins pe Gaddafi, ci pe motanul lui. Si nu striga "nu trageti", ci mieuna.
  • -18 (40 voturi)    
    un patriot (Joi, 20 octombrie 2011, 14:39)

    o parere [anonim]

    A luptat pana la capat desi avea bani sa traiasca linistit si el si ai lui.
    • +9 (15 voturi)    
      avea bani... (Joi, 20 octombrie 2011, 14:47)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui o parere

      dar cum i-a castigat? Nu ar fi apucat sa se bucure de ei in libertate, te asigur de asta
    • -3 (29 voturi)    
      lol (Joi, 20 octombrie 2011, 14:49)

      a [anonim] i-a raspuns lui o parere

      daca era patriot de ce ii era asa de draga viata si a tipat "nu trageti!"? De ce nu a murit ca un erou, daca tot era asa de mare patriot?

      Presupun insa ca era la fel de mare patriot si cand ii omora si ii lasa sa moara de foame pe concetateni. Tot din patriotism o facea si pe asta?

      Presupun ca nu ai trait nici macar 1 zi pe vremea lui Ceausescu! Pe astia ca tine chiar v-as trimit fortat cativa ani intr-un regim din asta, sa vedeti cum e, si o sa pricepeti si treaba cu patriotismul.

      Aia de l-au suportat si de-abia isi duc zilele pe acolo, care poate acum au ramas fara casa din cauza razboiului, sunt de 1000 de ori mai patrioti ca el, sa tii minte. Aia sunt patriotii, nu un prost care a furat banii tarii si care se ascundea ca un las.
      • +2 (14 voturi)    
        Vb prostii (Joi, 20 octombrie 2011, 15:49)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui a

        Nu se murea de foame. Era dictatura, poate, discutabil si asta.

        Ia studiaza aici

        http://www.google.ch/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=sh_dyn_mort&idim=country:ROM&dl=en&hl=en&q=romanian+child+mortality#ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_pcap_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country&idim=country:ROM:LBY&ifdim=country&hl=en&dl=en

        si aici
        http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=26686

        Tara s-a distrus ca sa nu mai fie sclavii lui Gadafi o sa fie la niste capitalisti care o sa ii imprumute cu petrol contra hrana.
        • +3 (11 voturi)    
          Nu va bucurati , e mult prea devreme.. (Joi, 20 octombrie 2011, 16:24)

          Andrzej [anonim] i-a raspuns lui The Special One

          Pana la urma Gaddafi si-a atins scopul, a murit in lupta si va ajunge in constiinta musulmanilor ca martir.
          Acum unii se bucura, dar in curand ne va fi clar care va fi pretul acestei "victorii a democratiei" asupra tiraniei (vezi cazul Egiptului!).....
      • +7 (15 voturi)    
        esti prost informat .. (Joi, 20 octombrie 2011, 17:08)

        Misa [anonim] i-a raspuns lui a

        Ai sa razi dar in Libia chiar nu se facea foamea. Si nivelul de protectie sociala era mai mult decat acceptabil. O fi fost dictator dar ca si-a infometat poporul nu poate fi acuzat.

        Una peste alta ne confruntam cu o alta tara aruncata in haos de dragul "democratiei!"
    • +3 (9 voturi)    
      degeaba avea bani (Joi, 20 octombrie 2011, 14:58)

      ovi [anonim] i-a raspuns lui o parere

      Indiferent cati bani avea gaddafi mai trebuia sa aibe si unde sa ii cheltuiasca, iar cu mandat de arestare international pe numele lui nu avea de ales decat sa lupte si sa ramana in Libia.
    • +3 (19 voturi)    
      Zau? (Joi, 20 octombrie 2011, 14:59)

      Libianul [anonim] i-a raspuns lui o parere

      A nu te preda si a te ascunde nu e tot una cu a lupta. Eu stiam ca patriot vine de la Patrie. Adica iti aperi poporul, nu tragi in el.
      • +2 (8 voturi)    
        Nu inteleg... (Joi, 20 octombrie 2011, 15:19)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Libianul

        Din punctul tau de vedere Stalin a fost patriot?!
    • +10 (22 voturi)    
      Aha (Joi, 20 octombrie 2011, 15:09)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui o parere

      Unde, in Niger? Lux, tata...
      Inainte sa vorbesti tampenii si sa repeti aceleasi clisee anti-vestice, poate te opresti si te gandesti macar 30 de secunde ce inseamna asta pentru libieni. Am cunoscut cativa care au fugit de acolo, si n-au facut-o de bine ce le era, crede-ma...
  • +11 (17 voturi)    
    NATO (Joi, 20 octombrie 2011, 14:47)

    narcis [anonim]

    Ce treaba avea NATO cu razboiul civil din Libia?
  • +4 (4 voturi)    
    Mort (Joi, 20 octombrie 2011, 14:52)

    Anonim [anonim]

    Al Jazeera sustine ca ar fi murit din cauza ranilor.
  • +2 (26 voturi)    
    Freeeeee (Joi, 20 octombrie 2011, 14:56)

    eliberatorul [anonim]

    urmeaza Bashar al-Assad (Siria) si Ahmadinejad (Iran), viva la eliberation :))) viva el petrol, viva el zion !
  • +3 (25 voturi)    
    eroismu' lui peste! (Joi, 20 octombrie 2011, 15:03)

    Denoro [utilizator]

    Acum cateva saptami, in mai multe randuri, odata cu inceperea campaniei NATO impotriva lui, a declarat ca se va sacrifica pentru tara si patria lui si ca isi va jertfi viata, daca va fi nevoie, cu demnitate si hotarare!
    Acum, dupa ce s-a ascuns ca ultimul talhar si a fost in sfarsit gasit, cand s-a vazut fata in fata cu cu soldatii, a implorat mila! "Nu trageti, nu trageti!" Cu alte cuvinte, prindeti-ma (oricum nu mai avea ce face), judecati-ma, condamnati-ma, faceti ce vreti, dar nu ma omorati!
    Eram sigur ca asa se va comporta. Un las, nimic mai mult, precum cam toti dictatorii. Un om ce a comandat atentate teroriste in care au murit sute de civili complet nevinovati (Lockerbie fiind cea mai mediatizata isprava a sa), un om ce are mainile manjite cu sange! Un om ce a trait o viata intreaga in lux, dar a mimat traditiile arabe doar pentru spectacolul mediatic! De fapt, el n-a dormit niciodata in celebrele lui corturi pe care le instala prin resedintele occidentale in vizitele sale, era doar pt. impresia artistica!
    Un om pe care occidentul, ca si occidentul are ipocrizia lui, l-a tolerat si l-a acceptat prea multa vreme. Imi amintesc una dintre ultimile lui declaratii, facuta lui Silvio Berlusconi, de fapt un santaj ordinar, cum ca daca nu primeste nu stiu ce ajutor financar, lasa libera calea emigratiei africane spre Europa si impanzeste Europa cu cateva de milioane de emigranti ilegali africani! Hai no, pe bune?
    Fara acest individ la conducere, lumea este un loc un picut mai bun!
    • -1 (15 voturi)    
      atotstiutorule (Joi, 20 octombrie 2011, 17:13)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      de undue ai aflat ca a spus "nu trageti" ai fost acolo? ceea ce se intampla este hotie la drumul mare: sarko , cameron si obama fura petrolul libilei. este ca si cum trei hoti te jefuiesc in miezul zilei si nimeni nu zice nimic. gaddafi este un erou. arezistat 8 luni agresiunii nato. este remarcbil
    • 0 (8 voturi)    
      Pe bune? (Joi, 20 octombrie 2011, 18:37)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      Deci mosneagul ala de 69 de ani, ranit la ambele picioare si se pare ca si la cap, ajuns intr-un sant, a fost un las ca a strigat "Nu trageti!"???
      Asa o fi, ca prea le zici cu foc.
      Oricum, noroc cu bravii luptatori din fata lui, cu siguranta inarmati pana-n dinti, care, ca un ultim gest de eroism, au killerit un mos neinarmat.
      Ca, altfel, Doamne fereste, poate traia si cine stie ce mai avea de povestit...
  • +11 (11 voturi)    
    Victorie ? (Joi, 20 octombrie 2011, 15:03)

    Edy [anonim]

    Si "Primavara araba" a invins! Urmeaza Siria? RIP
  • 0 (12 voturi)    
    da ? (Joi, 20 octombrie 2011, 15:04)

    dares [anonim]

    nu asa lupti ..

    dictatoru a luptat sa-si mentina pozitia pana la sfarsit. .
    .....
    rau cu rau da e mai rau fara rau ..
    mult mai rau fara ala ..
    • +8 (24 voturi)    
      pe bune? (Joi, 20 octombrie 2011, 15:12)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui dares

      Asa zici tu, ca o sa fie mai rau fara ala? Probabil esti unul dintre cei care il plange cu lacrimi de sange pe Ceausescu iar de ziua lui iei pozitia de drepti in casa si canti internationala socialista!
      Oameni care nu sunt demni de libertate, oameni care au nevoie de un stapan, oameni nascuti sa fie slugi,,,,
      • -8 (18 voturi)    
        DENORO DENORO DENORO... (Joi, 20 octombrie 2011, 15:31)

        un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        Draga Denoro eu cred ca tu esti unul din baietii destepti care cu sange rece praduiesc Romanica construita din greu de parintii nostri pe vremea lui nea CEASCA dar nu uita niciodata - ROMANIA NU VA AVEA UN ALT CONDUCATOR MAI BUN CA SI CEAUSESCU indiferent ca ii democratie sau comunism sau cum mai vrei tu sa le numesti "libertatile astea" !
        Ar fi cazul sa plecati ca mai repede fratilor de aici-nu e bine sa te pui cu prostul
        • +8 (18 voturi)    
          bleah... (Joi, 20 octombrie 2011, 15:51)

          bubu [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

          iar d-ta, "un cetatene" draga, cred ca faceai parte din cumplitul sistem opresiv al lui ceausescu.
          n-aveam decit 14 ani la revolutie, dar n-am sa uit in veci cit de rau ne-a fost - la multi - in anii aia negri. cite destine schingiuite...
          duca-s-ar pe pustii toti temnicerii astia si sprijinitorii lor!
          bravo Libia!
          • -5 (13 voturi)    
            copil naiv ... (Joi, 20 octombrie 2011, 16:03)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui bubu

            !
        • +8 (12 voturi)    
          Cata prostie este in tine! (Joi, 20 octombrie 2011, 16:09)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

          Sa nu stii cum se numeste tara in care traiesti.Sa nu stii ca tara respectiva nu-i opera unui criminal ca Ceausescu.Singura deosebire pentru Ceausescu,fata de ceilalti comunisti,este ca a fost nationalist comunist,dar si Hitler a fost nationalist socialist.Deci au fost la fel,numai ca au trait in alte timpuri si au avut alte mijloace la dispozitie.Pacat de tine.Daca esti tanar ,e de inteles.Nu stii adevarul si poate cineva din familie asa te a invatat.Daca esti batran,atunci chiar esti tampit.Oricum ,pentru felul cum denumesti Romania,nu te iert.
      • -4 (12 voturi)    
        perspectiva conteaza ... (Joi, 20 octombrie 2011, 16:02)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        innainte slugi ale regimului ceausist si ai pcr-ului.

        acum slugi la patron si ai statului roman ,care ne exploateaza cu toate taxele .

        diferenta ?

        una vizibila : pe stapanii de dinnainte ii mai interesa cat de cat sa nu mori de foame .

        multabafta emancipatule !
        • +1 (3 voturi)    
          diferenta (Joi, 20 octombrie 2011, 23:21)

          Denoro [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Dupa cum vorbesti si afirmi ca dictatura comunista a lui Ceusescu a fost mai buna decat democratia. foarte probabil ca esti un om care ai esuat in viata si dai vina pe sistem pentru asta. Patetica atitudine.
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Joi, 20 octombrie 2011, 15:07)

    alex [anonim]

    pai si ce voiati sa strige? "viva la revolucion"?
  • +9 (11 voturi)    
    nu aveau voie sa-l ucida (Joi, 20 octombrie 2011, 15:07)

    alex [anonim]

    rezolutia ONU nu era pt inlaturarea lui.
  • -1 (5 voturi)    
    MG (Joi, 20 octombrie 2011, 15:15)

    kronk [anonim]

    Nu e clar.A fost ucis,A fost capturat sau...Se pare ca a fost vazut intr-o oaza nu departe de Sirte.Ca de obicei.
  • +5 (17 voturi)    
    Petrol (Joi, 20 octombrie 2011, 15:17)

    nano2k [utilizator]

    Sa curga petrolul! Sa ramanem la motoare de 4-5L. Cand nu o sa mai fie petrol, vom mai "elibera" cateva popoare.

    Traiasca noile cruciade!
  • +16 (18 voturi)    
    "Nu trageti, nu trageti" (Joi, 20 octombrie 2011, 15:21)

    OzzyO [utilizator]

    Au aruncat niste "martori" o soparla in presa internationala si romanii au si dat fuga sa-l arate cu degetul pe lasul de Gaddafi.
    Probabil daca era Obama in locul lui ar fi strigat "God bless America", iar Chuck Norris ar fi strigat "Chemati-va ajutoare!"
    • +3 (9 voturi)    
      E SUPARARE MARE (Joi, 20 octombrie 2011, 17:46)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      Corect !
      Orice s-ar spune tipul a murit in lupta.
      Din acest moment incepe legenda...
      *
      Oricati martori vor mai fi inventati pentru a povesti ”sincer” cum plangea el si se vaicarea
      plin de muci ...de data asta procedura standard de umilire , aplicata aluia din Irak , tinut la zdup si apoi ”descoperit” intr-un canal , nespalat si paduchios nu a putut fi implementata.
      *
      Nici smekeria cu ”baietii buni” care se aduna la Casa Alba cu senvisuri aduse de-acasa (asta a fost cea mai gogonata) pentru a vedea in direct la tv filmul Delta Force 16 (Casapirea lui Osama).
      *
      La ananghie arabii....si poate si alte natii ....isi vor aduce aminte ca Muamar s-a tinut de cuvant si a murit ca un martir.
  • 0 (14 voturi)    
    sa vedem (Joi, 20 octombrie 2011, 15:25)

    futurolog [anonim]

    eu cred ca in mai putin de 50 de ani Gadaffi o sa aiba statui in unele orase din Libia
    • +4 (10 voturi)    
      ca mai toti dictatorii (Joi, 20 octombrie 2011, 16:05)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui futurolog

      astia opresivi ... :)

      cand vine dictatura occidentala ... atunci intelege lumea ce si cum a fost ..
    • 0 (0 voturi)    
      Asta nu-i replica lui Goering? (Vineri, 21 octombrie 2011, 10:33)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui futurolog

      Asa credea el despre liderii nazisti si o declara la procesul de la Nuremberg!
  • +16 (16 voturi)    
    Pretin (Joi, 20 octombrie 2011, 15:27)

    Rali [utilizator]

    S-uite asa a mai ajuns si la Ceasca un pretin in vizita.
    • +3 (7 voturi)    
      Bufonii sortii.. (Joi, 20 octombrie 2011, 17:48)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Nici nu stiam cati prieteni mai au despotii arabi pe la noi si cati nostalgici plang dupa Ceasca.. Noroc cu primavara araba ca mai intelegem si noi pe unde ne-au ajuns unii "teroristi" si care sunt prietenarii care i-au ajutat la facut dolarii. Acum e greu, Bashir ala din Siria inteleg ca n-are atatia bani de cheltuit si oricum are deja posturile din schema ocupate.
      Cat despre Gadafi, mort sau nu e un alt bufon al sortii; Zeii l-au lasat sa ajunga sus apoi au dat cu el de pamant. Morala ar fi: daca tot te certi cu toti macar nu-ti impusca poporul ca se supara Doamne Doamne...si vede el ce-ti trimite pe cap.
  • +2 (4 voturi)    
    ...cum adica a fost ucis dupa ce a fost ranit...?! (Joi, 20 octombrie 2011, 15:28)

    bm [anonim]

    ...n-a murit din cauza ranilor ?
    • +14 (14 voturi)    
      Asta... (Joi, 20 octombrie 2011, 15:51)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui bm

      ... imi aduce aminte de un banc din seria "Radio Erevan" pe care o sa-l adaptez la situatia de fata:

      I: Cum a murit Muammar Gaddafi ?
      R: Nu se stie cum a murit. Ceea ce se stie insa este ca a suferit groaznic la autopsie.

      :))))))
      • +3 (5 voturi)    
        foarte tare ! (Joi, 20 octombrie 2011, 16:05)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Gica

        !
      • 0 (2 voturi)    
        Nici... (Joi, 20 octombrie 2011, 19:08)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui Gica

        despre Bin Laden nu s-au dat probe concrete. Cica a murit in drum spre spital. Asa,o fi!
  • +4 (6 voturi)    
    Gadafi (Joi, 20 octombrie 2011, 15:44)

    Un cititor [anonim]

    Pe Al Jazeera de limba araba l-au aratat mort.
    40 de ani a fost mai mult decat rege, era un fel de Dumnezeu!
    Pacat ca nu l-au arestat, sa moara in puscarie de batranete !
    • +8 (10 voturi)    
      nu se face ... (Joi, 20 octombrie 2011, 16:06)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

      ca daca il arestau , dupa max 10 ani venea lumea sa il scoata de acolo (daca mai traia..)
  • +12 (12 voturi)    
    .. (Joi, 20 octombrie 2011, 15:45)

    hesperus [anonim]

    Observ ca se discuta foarte mult despre cuvintele sale din momentul in care a fost capturat:"Nu trageti!" Care este siguranta voastra ca asa a si fost? Situatia imi aminteste de gluma cu ultimele cuvinte ale poetului Maiacovski:"Nu trageti, tovarasi!"..istoriografia sovietica nu mentiona, parca, asa ceva pe vremea aia. Asa si acum: stirile ca si istoria sunt scrise de invingatori..ma uimeste cum sunt luate de bune chiar toate detaliile..
    Sunt constient ca exista un sambure de adevar: ca ar fi murit!! Dar indraznesc sa cred ca relatarea moduluisau de-a muri a fost menit a starni exact comentarii si opinii vis-a-vis de patriotismul sau.
    Sunt constient ca era un dictator, un ne-om. Nu ma deranjeaza prin nimic ca s-a terminat...sa ne amintim insa cat a durat "razboiul"..si ce promisiuni existau la debutul lui.
    • +3 (3 voturi)    
      completare (Joi, 20 octombrie 2011, 21:46)

      pt hesperus [anonim] i-a raspuns lui hesperus

      nu uita, oficial Maiakovski, poetul revolutiei ruse, s-a sinucis! iar ultimele sale cuvinte au fost: "nu trageti tovarasi!"
    • 0 (0 voturi)    
      They love me.. (Vineri, 21 octombrie 2011, 10:36)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui hesperus

      they love me all... Cam asa cred ca a zis! Eventual in araba de data asta.
  • +2 (4 voturi)    
    hmm (Joi, 20 octombrie 2011, 15:47)

    ionel [anonim]

    Si daca era doar o sosie ?
  • +1 (11 voturi)    
    . (Joi, 20 octombrie 2011, 15:48)

    cmariusalin [utilizator]

    Era nebun,dar isi iubea poporul...
    Asa zisii revolutionari cam aduceau a egipteni...
    Libienii erau multumiti...
    Le diable s'apelle S¤rI{0ZЏ
    • +2 (8 voturi)    
      sigur! (Joi, 20 octombrie 2011, 16:18)

      ada [anonim] i-a raspuns lui cmariusalin

      asa se spune despre TOTI dictatorii, ca si-au iubit poporul!
      • +1 (7 voturi)    
        iubire (Joi, 20 octombrie 2011, 18:15)

        am [anonim] i-a raspuns lui ada

        dictatorii isi iubesc asa de tare popoarele ca sunt gata chiar sa le si violeze......................
        si sunt popoare carora se pare ca le si place
    • +2 (10 voturi)    
      Isi iubea poporul pana la moarte (Joi, 20 octombrie 2011, 16:21)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui cmariusalin

      Evident a poporului. Pentru el si fii lui numai trai de lux si bani in conturile dein Elvetia si Italia. De ce nu a fugit ? Nu avea unde si sa-ti petreci restul vietii in mali nu cred ca e mare fericire. Inutil sa ai miliarde si sa nu te poti bucura de ele.
  • +4 (14 voturi)    
    mda (Joi, 20 octombrie 2011, 15:48)

    eu [anonim]

    nicio problema, il vor arunca in mare si pe asta ca pe osama.. :))))))))

    ce vrajeala ordinara... ba l-au prins, ba l-au ranit, ba l-au omorat

    dar na, poporul trebuie sa stie una si buna:

    "occidentalii sunt aici, vom prospera, vom inflori, vom avea salarii si pensii" :))
  • +8 (8 voturi)    
    df (Joi, 20 octombrie 2011, 15:55)

    ion [anonim]

    s-au cam grabit sa-l ucida..
  • +5 (7 voturi)    
    suspect? (Joi, 20 octombrie 2011, 15:57)

    gigi [anonim]

    e posibil ca cineva care putea sa strige si sa se ascunda intr-o groapa sa moara din cauza ranilor, la spital?
  • +10 (12 voturi)    
    avioanele NATO (Joi, 20 octombrie 2011, 16:02)

    gigi [anonim]

    I-au bombardat avioanele NATO de l-au julit la picior. O fi murit infectat in drum spre spital (rachetele probabil erau ruginite).
  • -1 (1 vot)    
    poza (Joi, 20 octombrie 2011, 16:04)

    Miki [anonim]

    Am gasit pe twitter poza asta
    http://twitpic.com/73245P
    nu stiu daca e reala sau fake
  • +5 (11 voturi)    
    Bravo, baieti !... (Joi, 20 octombrie 2011, 16:05)

    John M. [anonim]

    Tot ce trebuie sa faceti acum e sa nu lasati un Iliescu sa se urce in balcon cu voi...Sau, daca se urca, nu uitati sa-l aruncati de acolo...
    • -1 (7 voturi)    
      ....da , aduceti direct un Băsesc... (Joi, 20 octombrie 2011, 17:56)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui John M.

      Veti economisi o multime de bani daca
      nu mai faceti alegeri libere si nu mai infiintati
      vreun Parlament.
      Va trenuie un Lider , cativa ascultatori, un DNA si vreo 10 milioane de microfoane.

      Gasiti apoi cativa reformisti decisi
      care sa conduca Libia spre civilizatie .
      Nu aveti nevoie de de FSN cu puisorii PD si PSD....treceti direct la etapa Noua Repub....vreau sa zic Noua Jamahirie !
  • +4 (10 voturi)    
    Bravo, baieti !... (Joi, 20 octombrie 2011, 16:05)

    John M. [anonim]

    Tot ce trebuie sa faceti acum e sa nu lasati un Iliescu sa se urce in balcon cu voi...Sau, daca se urca, nu uitati sa-l aruncati de acolo...
  • +7 (17 voturi)    
    ... (Joi, 20 octombrie 2011, 16:11)

    dan [anonim]

    si asa se termina cu ultimul stat african care nu a avut o banca centrala si care avea cel mai ridicat nivel de trai
  • +2 (6 voturi)    
    cred ca stiam noi,cat si altii ceva (Joi, 20 octombrie 2011, 16:13)

    asd [anonim]

    de ne-am cam codit sa ne ducem acolo,stiam ca era planificat sa-l omoare si pe asta,si n-am vrut sa ne manjim,sa participam a ctiuni fara girul ONU.Bine am facut.
  • +1 (7 voturi)    
    Tocmai acum? (Joi, 20 octombrie 2011, 16:31)

    Ghita [anonim]

    Iata cand auzusem ca dupa Zapatero, Ponta urma sa se intalneasca cu Gaddafi cu care sa schimbe niste "idei" depre viitorul program de guvernare al USL???!!!
  • 0 (10 voturi)    
    democratia tomahawk-ului a invins (Joi, 20 octombrie 2011, 16:38)

    tzutzu [anonim]

    lumea cladita pe democratia liteboy-ului a invins poporul libian cu ajutorul democratiei tomahawk-ului.

    halal democratie
  • +4 (14 voturi)    
    noua ordine mondiala (Joi, 20 octombrie 2011, 16:40)

    TAIFUN [utilizator]

    lumea e plina de gunoaie . vreu sa fiu clar inteles: lumea vestica e plina de gunoaie umane. astia n au nici religie nici morala nici macar nationalism curat ci numai IMPERIALISM . TOTUL e interes, totul e ban . dupa cum se vede .
  • -1 (17 voturi)    
    MANIPULARE! (Joi, 20 octombrie 2011, 16:40)

    sergiu [anonim]

    Si noi trebuie sa credem asta?! Este cat se poate de clar ca americanii cu cei care conduc in realitate S.U.A., ca vor sa lichideze orice rezistenta cat de mica, in planul lor de a cuceri orice stat independent care le poate aduce bani. Multi bani! Doar asa mai pot reduce din miile de miliarde de dolari pe care le au datorie. La cine? La cine au si toate celelate state ale lumii care au permis infiltrarea si apoi dezvoltarea acelei plagi infectioase, acelei mafii mai presus de orice Yakuza sau Camorra sau Cosa Nostra. Madoff, Mama F.N.I., artizanul afacerii Cico, presedintele Lehman Brothers, cea acare a declansat (nu planuit!) actuala "criza" mondiala, au aceeasi gena. A lacomiei si a lipsei de scrupule pe care a condamnat-o si Isus Hristos cand le-a daramat tarabele in Templul din Ierusalim. Cei care au provocat razboaie si oranduiri falimentare doar pentru a putea castiga din lupta dintre taberele adverse. Si care posteaza pe Internet aberatii despre cat de inapoiati sunt arabii si cat de desteptii sunt ei, cu peste 60% din premiile Nobel castigate, la doar un pas distanta de a deveni la fel de lipsite de credibilitate ca Oscarurile. Care manau turmele de oi si se inchinau la tauri cand stramosii arabilor sau urmasii lor dadeau omenirii matematica si astronomia, poezia si igiena de care ei nu aveau habar. Asta este semnalul! Ne lasati sa "investim" in tara voastra (Egipt) 500 de miliarde de dolari ca sa nu mai aveti parte de embargou international sau in Libia si in alte state arabe, unde investitorii botezati cu briciul din S.U.A. au fost ejectati cu un sut in fund, in detrimentul investitorilor locali sau va dam jos de la putere? Si, ca sa vedeti ca nu glumim, va mai si omoram pe majoritatea liderilor nealiniati, daca se poate chiar in preajma sau in timpul unor mari sarbatori religioase locale.
  • +2 (10 voturi)    
    You are Nothing Obama ! (Joi, 20 octombrie 2011, 16:51)

    . [anonim]

    In 1951 Libia era cea mai saraca tara din lume; ... inainte de invazia NATO libienii se bucurau de cel mai inalt nivel de viata din Africa
    [ In 1951 Libya was the poorest country in the world; ... before the NATO invasion Libyans enjoyed the highest standard of living in Africa ]

    Libya Truth ...
    http://www.youtube.com/watch?v=aJURNC0e6Ek
    You are Nothing Obama !
    http://www.youtube.com/watch?v=_5EpvO47CUE

    Hilarious Clinton in Tripoli Libya
    http://www.youtube.com/watch?v=ctm-P1Ie2mg
  • +1 (1 vot)    
    gaddafi (Joi, 20 octombrie 2011, 17:03)

    giovanny [anonim]

    Pe Al Jazeera si pe Euronews sunt acum imagini cu Gaddafi mort...
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 20 octombrie 2011, 17:29)

    . [anonim]

    Qaddafi Is Dead ...

    http://www.nytimes.com/2011/10/21/world/africa/libyan-fighters-say-qaddafi-stronghold-has-fallen.html?_r=1&hp

    Noam Chomsky on the Legality of NATO’s Bombing ...

    http://www.democracynow.org/2011/9/19/noam_chomsky_on_the_legality_of
  • -1 (11 voturi)    
    Gaddafi (Joi, 20 octombrie 2011, 18:23)

    Monica [anonim]

    Inca o tara cotropita de gre'osul imperialism yankeu.
    • 0 (10 voturi)    
      Obama, Cameron si Sarkozy ... (Joi, 20 octombrie 2011, 19:11)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Monica

      Asa zisa revolutie din Libia a fost pusa in scena de catre Pentagon si NATO, de catre Obama, Cameron si Sarkozy. ASTAZI, JOI 20 OCTOMBRIE, avioane NATO au bombardat "umanitar" orasul Sirte iar "Qaddafi a fost capturat si ranit la ambele picioare in zorii zilei in timp ce incerca sa fuga intr-un convoi atacat de avioane NATO" [ "Qaddafi ... was captured and wounded in both legs at dawn on Thursday as he tried to flee in a convoy which NATO warplanes attacked"] . Razboiul a fost intre PENTAGON + NATO si o tara mica de 6 milioane locuitori, invinsa dupa 8 luni de bombardamente barbare, ilegale si imorale.

      In
      Qaddafi killed as Libya’s revolt claims hometown
      http://arabnews.com/middleeast/article521033.ece
  • +5 (5 voturi)    
    Succesor (Joi, 20 octombrie 2011, 19:49)

    Vlad [anonim]

    Acum vine la putere Lionnel Illescovici, care e mai tare si a mancat salam cu soia pe vremea vechiului regim, am mai vazut filmul asta!
  • +1 (1 vot)    
    psihoza coanei 'leana, sa adeverit... (Joi, 20 octombrie 2011, 20:11)

    danarad [anonim]

    capitalistii au pus mina pe titoi !
  • -1 (5 voturi)    
    EL Pais (Joi, 20 octombrie 2011, 20:53)

    Ioana [anonim]

    In periodicul spaniol sunt destule detalii si reportaje despre moartea lui Gadafi, toate ascunzand insa, esentialul. Cei dornici de senzatii pot face sapaturi. Detaliile mortii lui Gadafi sunt fara semnificatie majora, cunoscandu-se azi, scopul imperialistilor americani.
  • 0 (2 voturi)    
    Si ce daca... (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:56)

    DerYogen [anonim]

    americanii au pus totul la cale? Toti va plangeti de imperialismul nu stiu cui, ca a venit cutare si cutare si i-a bombardat... Si ce daca? Ar fi si jenant sa fii cea mai mare putere militara a lumii (si deocamdata si economica), sa ai nevoie de petrol si sa nu poti sa iei din cauza unor chestii... morale. Romanii au facut la fel...Avea dreptate Trump: Noi am invins, ar trebui sa luam tot, nu sa ne impiedicam de niste flower-power.
    Macar Gaddafi a murit cu arma in mana (cica avea trei arme cu el). Noi am dat petrolul gratis si acum ne da Petromul (=austrieci=rusi sau cine stie) benzina cu 6 lei! Nu stim decat sa ne lamentam. O sa dam si aurul de la Rosia montana gratis (aia or sa plateasca un rahat de redeventa de 4-5%) si BNR o sa ia aur de pe piata internationala cu 'jdemii de dolari uncia.
    Treziti-va, oameni buni. Lasati gratarele si manelele si faceti ceva care sa conteze, faceti-va auziti