De ce a permis Steve Jobs scrierea biografiei sale, dupa ce a dus o viata ascetica? Volumul va aparea mai devreme decat era asteptat

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 7 octombrie 2011, 7:35 Actualitate | Internaţional


Omagiu pentru Steve Jobs
Foto: Reuters
Steve Jobs, avand dureri si prea slabit pentru a urca scarile cu cateva saptamani inainte sa moara, si-a dorit sa inteleaga copiii sai de ce el nu a fost mereu acolo pentru ei, potrivit autorului biografiei sale extrem de asteptate care va fi lansata in 24 octombrie, mai devreme decat fusese anuntat.

"Am vrut ca copiii mei sa ma cunoasca", i-a raspuns Jobs lui Walter Isaacson, autorul biografiei sale, nominalizat la premiul Pulitzer, atunci cand acesta l-a intrebat de ce a fost de acord cu scrierea unei biografii amanuntite despre el dupa ce co-fondatorul Apple a dus o viata asemanatoare unui ascet, scrie Reuters.

"Nu am fost mereu acolo pentru ei, si am vrut ca ei sa stie de ce si sa inteleaga ceea ce am facut", a spus Jobs in ultimul interviu acordat lui Isaacson, in casa sa din Palo Alto, California.

Isaacson a declarat ca l-a vizitat pe Steve Jobs pentru ultima data acum cateva saptamani si l-a gasit ghemuit din cauza durerilor intr-un dormitor la parter. Se mutase acolo pentru ca era prea slabit pentru a mai urca pe scari, dar "mintea lui era inca ascutita si umorul sau viu" a scris Isaacson intr-un eseu pentru Time.com, care va fi publicat in revista in data de 17 octombrie.

Steve Jobs a murit, miercuri, la varsta de 56, dupa o lupta lunga cu o forma rara de cancer pancreatic.

Nu au fost dezvaluite informatii despre ceremonia funerara
şi nu se stie cand va organiza compania Apple o "comemorare" a lui. Oficialii din Sacramento au declarat că nu vor fi organizate funeralii de stat sau publice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9977 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    I-Sad (Vineri, 7 octombrie 2011, 8:53)

    tsunami [anonim]

    :-(
    • +1 (5 voturi)    
      Re: I-Sad (Vineri, 7 octombrie 2011, 9:40)

      dion [utilizator] i-a raspuns lui tsunami

      I-Steve
      • -1 (13 voturi)    
        Re: I-Steve (Vineri, 7 octombrie 2011, 9:58)

        marius [anonim] i-a raspuns lui dion

        I-Dioti

        PS: Daca va cautati un nou idol, incercati-l pe Zuckenberg. Are mai multi utilizatori decat au fost vandute i-Products. That is your new God!!
        • +4 (6 voturi)    
          ar fi dificil pentru mine sa-ti explic (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:14)

          tsunami [utilizator] i-a raspuns lui marius

          recunosc nu sunt suficient de inteligent sa te conving ca parerea ta n-are sens, imi pare rau. nu caut nici un idol, sunt doar trist ca a murit. intelegi? da-mi un semn ca macar asta am reusit
          • +1 (9 voturi)    
            e clar (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:31)

            George [anonim] i-a raspuns lui tsunami

            Explicatia e clara, omul a fost fara resurse mic si a ramas marcat, iar apoi nu s-a mai putut opri din facut bani. A anulat si toate actiunile caritabile cand a ajuns iar la Apple.
            E trist, pentru ca nu stiu daca pentru el a facut ceva ... cat pentru lume, il interesau doar banii. Si la prezentari, vorbea numai despre cum a ajuns el sa aiba succes si o situatie materiala buna. Despre "interior" nu spunea nimic, de parca venim in viata asta sa strangem cati mai multi bani si sa fim venerati ca vizionari tehnici. Trist.
            • +1 (3 voturi)    
              Comment sters de user (Vineri, 7 octombrie 2011, 11:38)

              Mowgli [anonim] i-a raspuns lui George

            • +2 (4 voturi)    
              nope (Vineri, 7 octombrie 2011, 15:39)

              tsunami [utilizator] i-a raspuns lui George

              fa doi pasi in spate.
              uite-te la intregul peisaj.
              faptul ca era pe locul 17 in forbes nu spune nimic. el vorbeste cu altceva. el iti demonstreaza altceva. banu e pe locul secundar. scopul lui n-a fost sa ajunga #1 in forbes. scopul lui n-a fost nici macar sa faca pe altii fericiti. dar el iti demonstreaza ca daca vrei, poti. trebuie numai sa vrei
              • +2 (2 voturi)    
                daca vrei... (Vineri, 7 octombrie 2011, 17:29)

                steve(fara)job [anonim] i-a raspuns lui tsunami

                "Daca vrei, poti!" este unul dintre cele mai nocive mituri ale capitalismului...mai bine zis bullshit american. 80-90% din oamenii de pe pamant se zbat sa razbeasca/supravietuiasca in slujbe/cariere pe care nu si le-au dorit niciodata cu adevarat. Ce a vrut sa zica Jobs este mult mai aproape de realitate: trebuie sa-ti cauti propriul drum si nu sa te duci unde ti se spune ca poti; mergi pe drumul pe care "simti ca vrei" si sigur vei putea sa-l parcurgi... E cu totul altceva. Incercati sa nu mai consumati "gandire de-a gata" cum e si jalnicul slogan despre care vorbim. Exact asta va spune Jobs...
  • +1 (3 voturi)    
    newdadas.wordpress.com (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:06)

    newdada [anonim]

    trist - dar educativ ...
  • 0 (2 voturi)    
    Gata! (Vineri, 7 octombrie 2011, 11:51)

    eek [utilizator]

    Steve Jobs a devenit subit un produs de marketing.
  • 0 (2 voturi)    
    Jobs a murit de prost şi fanatic (Vineri, 7 octombrie 2011, 15:42)

    iStupidDeath [anonim]

    Jobs a avut o formă de cancer rară care era operabilă, dar a amânat operaţia pentru că era cuprins de fervoarea mişcării anti-ştiinţifice, anti-medicină-bazată-pe-dovezi şi pro-medicină-bazată-pe-păreri-personale-şi-aiureli. A refuzat iniţial operaţia şi a căutat să se trateze de cancer cu plante şi tot felul de aiureli care nu au nici un efect. Abia mai târziu şi-a dat seama că nu are de ales, dar probabil că a pierdut vreo 2-3 ani de viaţă din cauza amânării.

    Pe Steve Jobs nu l-a iubit nimeni, pentru că dacă îl iubea careva, i-ar fi tras vreo două perechi de palme şi i-ar fi zis să se trezească la realitate şi să joace pe şansele a ceea ce e dovedit că funcţionează dpdv medical.

    http://scienceblogs.com/insolence/2008/03/woo_for_cancer_say_it_aint_so_steve.php