Ungaria: S-a lansat oficial o factiune a partidului extremist Jobbik, care se va concentra pe problema tiganilor

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2011, 19:04 Actualitate | Internaţional


Mai multi fosti membri marcanti ai partidului extremist ungar Jobbik au anuntat intr-o conferinta de presa lansarea oficiala a unei noi factiuni, relateaza politics.hu.

"Miscarea Ungara Phoenix" (MFM) a fost initial infiintata in aprilie, dar a fost inregistrata in instanta abia pe 15 septembrie.

Presedintele MFM, Tibor Jozsef Biber, care a fost vicepresedinte al Jobbik pana in 2008, a declarat presei ca noul partid va oferi o alternativa pentru electoratul dezamagit de Jobbik, despre care spune ca a fost "erodat" din interior.

Desi, in august, Biber critica Jobbik pentru ca s-a concentrat in mod excesiv pe chestiunile legate de minoritatea roma din Ungaria - spunand ca acest lucru ar putea duce la un "razboi civil" - noul partid pare sa faca de asemenea din problema tiganilor o importanta prioritate, acesta fiind unul dintre cele mai proeminente puncte din declaratia de infiintare a formatiunii.

In cadrul conferintei de presa, Biber a spus ca niciunul dintre guvernele Ungariei formate dupa schimbarea sistemului politic nu a reusit sa rezolve serioasa problema a "infractiunii etnice" - despre care spune ca ar putea fi numita "infractiunea tiganeasca", si care i-a afectat cel mai mult pe cei care traiesc in mediul rural.

Presedintele noii formatiuni a mai spus ca, inainte ca problemele populatiei rome sa poata fi rezolvate, numarul exact al acesteia trebuie sa fie cunoscut. Vicepresedintele partidului, Anna Szoor, a adaugat ca este in interesul populatiei rome sa-si "recunoasca" etnia in recensamantul national lansat in aceste zile, in caz contrar cercetatorii vor fi nevoiti din nou sa lucreze cu date statistice eronate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2146 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    cat de curand si in Romania (Luni, 3 octombrie 2011, 19:18)

    wasabi [utilizator]

    cat de curand o sa fie si in Romania. Eu unul sunt satul sa vad cum suntem discriminati in propria tara si in afara din cauza acesti etnii. Singurele "realizari" ale acesti entnii sunt furturile, tupeul la adresa tuturor, lipsa taxelor platite la stat, beneficiile sociale si medical in detrimentul celor care platesc.
    • +8 (10 voturi)    
      Recensamantul va fi ceva fundamental (Luni, 3 octombrie 2011, 19:45)

      Ungaria, cu o demografie in declin [anonim] i-a raspuns lui wasabi

      Datele obtinute anul asta vor fi esentiale pt politicile urmatorilor 10 ani, inclusiv cele care ii privesc pe tigani.

      E in interesul tiganilor si a intregii Romanii ca ei sa isi declare cu sinceritate apartenenta etnica, fara sa mai minta declarandu-se 'romani', 'maghiari' sau 'turci' !

      Altfel asistam iarasi la nesfarsitele discutii despre 'numarul real' al tiganilor din Romania, Ungaria sau Bulgaria.

      Nu e intamplator ca acesti politicieni unguri cer tiganilor sa isi recunoasca deschis etnia, pentru ca desi oficial in Ungaria ar exista 7% tigani, neoficial procentajul ar fi dublu.

      George Soros, intr-un interviu acordat presei ungare in primavara lui 2011, a declarat ca la orizontul anilor 2015-2020, circa 30% dintre tinerii care vor intra pe piata muncii in Ungaria vor fi de alta origine etnica decat maghiara!
      Ceea ce ii sperie nu numai pe cei de la Jobbik..

      Pentru ca Ungaria, precum alte state estice si vestice, e in declin demografic (a trecut anul asta la 9,8 milioane locuitori, sub pragul de 10 milioane, prima oara in istorie).
      • 0 (0 voturi)    
        imposibil!!! (Luni, 3 octombrie 2011, 22:23)

        bebe [anonim] i-a raspuns lui Ungaria, cu o demografie in declin

        cum credeti dv ca la un recesamant tiganii si-ar declara corect etnia?am un" prieten " tigan care atunci cand il mustruluiesc ca de ce nu se abtine sa nu mai minta asa mult,imi raspunde:eu am dreptul sa fur,sa mint,sa vorbesc murdar,pentru ca asa santem noi tiganii dar tu nu ai acest drept ca esti roman!Credca o lege ar fi mai buna.
  • +11 (13 voturi)    
    Tiganii trebuie sa-si schimbe atitudinea. (Luni, 3 octombrie 2011, 20:09)

    mircea [anonim]

    ONG-urile tiganesti daca nu-si modifica modul de a sustine interesele tiganilor,le vor face mai mult rau acestora.trebuie ca aceste ong-uri sa incerce o reeducare a tiganilor privind comportamentul in societate ,mersul la scoala,etc.Nu ne incanta cu nimic ca ong-urile prezinta cateva zeci de tigani cu realizari intelectuale sau in afaceri si in rest este groaza.In plus politia trebuie sa se implice in aplicarea mai stricta si promta a legii,iar cei care s-ar in apararea unuia care incalca legea sa fie sanctionati.Cred ca este necesara o lege in acest sens.Si tiganii sa renunte in a se mai numi romi.Tiganii au facut atata rele prin Europa incat si-au pierdut mare parte dintre sustinatori si in conditii de criza va fi vai de ei daca vor fi identificati ca promotori ai crizei.Si cum sunt abonati la ajutoare sociale,nu muncesc,nu se spala,fura,mint,fac galagie deranjand pe ceilalti ,sunt destule argumente sa fie acuzati de mai multe rele decat fac.Si atunci va fi vai de ei.
  • +8 (10 voturi)    
    vize de munca // fiecare'n patria sa (Luni, 3 octombrie 2011, 20:24)

    CRO [anonim]

    Marele privilegiu pe care il au tiganii este cetatenia in diversele state UE. Ce privilegiu!!! Miliarde de asiatici, sud-americani sau africani si-ar dori acest lucru. Europa plateste pentru inmultirea lor, pentru educatia lor si pentru a le asigura traiul... Ce primeste Europa inapoi? Care este beneficiu? Diverse studii sunt necesare pentru a ne raspunde exact acestor intrabari. Cu siguranta ca nu toti paraziteaza societatea europeana, ca nu toti comit acte antisociale, dar majoritatea ne sfideaza legile iar dupa legea tiganeasca casatoria e permisa la o varsta interzisa in toata Europa. Cum POATE Europa tolera asa ceva?. Inevitabil exista doi poli ai atitudinii noastre: 1. nu facem nimic, chiar daca suferim in tara sau in afara de pe urma lor, poate un presedinte strain va face ceva pentru noi (vezi sa nu il intereseze prea tare) versus 2. crearea unui stat tiganesc non-european in patria de origine, expulzarea, intrarea cu viza in UE. Haidem sa facem ceva pentru binele tuturor. Convieturea esec sau reusita?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Luni, 3 octombrie 2011, 21:19)

    lili [anonim]

    bravo lor. in timp ce ei se mobilizeaza la noi tiganii isi fac partid si evreii americani ii sustin. unde dragilor in alta parte in europa mai exista partide create pe criterii etnice decat la noi, in tara tuturor posibilitatilor? noi avem partide de maghiari, de tigani..de toate. daca doamne fereste ne facem un partid de romani albi iese cu scandal mare ca suntem rasisti. doamne c e lasi fara coloana vertebrala si patriotism suntem...
  • +1 (1 vot)