VIDEO Mii de protestatari au demonstrat in fata cartierului general al NYPD. Un grup de activisti pregateste manifestatii anti-bancare in Washington

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 14:02 Actualitate | Internaţional


Occupy Wall Street
Foto: Reuters
Mii de manifestanti au marsaluit, vineri seara, pana in fata cartierului general al Politiei din New York (NYPD), unde au strigat "Puneti capat razboiului!" si "Taxati-i pe bogati!", transmite NBC NewYork, care precizeaza ca marsul a avut loc la doua saptamani dupa inceputul actiunii "Ocupati Wall Street", ce critica influenta banilor in politica americana si denunta nedreptatile sistemului financiar. In acelasi timp, un grup de actiune, OccupyDC, incearca sa caute sustinere pentru ocuparea pietei McPherson, in centrul capitalei Washington, sambata dimineata, potrivit HuffingtonPost.

NBC a relatat ca marsul din New York a inceput la ora 17:30, din parcul Zuccotti, si s-a desfasurat pana in fata cartierului general al NYPD. Ajunsi in fata sediului politiei, manifestantii au strigat sloganuri impotriva razboaielor si au solicitat taxarea bogatilor. Ei au cerut, de asemenea, punerea sub acuzare a unui ofiter de politie, acuzat ca sambata trecuta a folosit gaze lacrimogene impotriva demonstrantiilor ce critica sistemul bancar american.

Sute de manifestanti s-au asezat in fata sediului NYPD. NBC precizeaza ca nu exista informatii privind posibile arestari.

In acest context, primarul Michael Bloomberg, care recent a avertizat in legatura cu aparitia unor miscari sociale determinate de rata ridicata a somajului, a spus vineri ca manifestantii au dreptul sa protesteze, insa municipalitatea are resposabilitatea sa mentina orasul curat si sa se asigure ca oamenii pot circula in Districtul Financiar.

Bloomberg a sugerat ca cei mai multi dintre angajati de pe Wall Street ce sunt vizati de proteste "castiga 40.000-50.000 de dolari pe an si se lupta pentru a o scoate la capat".

Protest in fata NYPD
Foto: Reuters
In acelasi timp, HuffingtonPost a anuntat ca un grup de actiune, OccupyDC, incearca sa caute sustinere pentru ocuparea pietei McPherson, in centrul capitalei Washington, sambata dimineata.

Membrii grupului au recurs la retele de socializare media pentru a castiga aderenti. "Tinand cont de ceea ce s-a intamplat pe Wall Street, cred ca o multime de oameni vor sa actioneze - chiar mai mult decat inainte", a spus unul dintre organizatorii actiunii OccupyDC.

Prima adunare a gruparii OccupyDC va avera loc sambata, fiind insiprata de actiunile similare desfasurate pana in prezent in New York, Los Angeles, Boston sau San Francisco.

O actiune similara, intitulata October 2011/Stop the Machine, va avea loc la 6 octombrie in capitala federala americana, cand se asteapta sa participe mii de persoane.

Cateva zeci de manifestanti s-au instalat in Zuccotti Park incepand din 17 septembrie. Actiunea "Ocupati Wall Street" a debutat in urma cu 14 zile la New York, in Districtul Financiar, organizatorii afirmand ca protestele lor impotriva influentei banilor in politica americana si a nedreptatilor sistemului financiar sunt modelate dupa valul de revolte din lumea araba. Sambata trecuta, peste 80 de manifestanti au fost arestati de politistii din New York.





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2120 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    e prea tarziu (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 14:36)

    amdd [anonim]

    americanii sunt prea spalati pe creier ca sa mai opreasca ce-o sa vina.
    • +5 (11 voturi)    
      mai... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 14:52)

      me [anonim] i-a raspuns lui amdd

      bine si acum ca si-au ma revenit...

      dar oricum nu se va schimba nimic... decatr eventual la suprafata...

      din epoca de piatra si pana va disparea omenirea... tot timpul cei bogati si puternici isi vor face "dreptate"... ei conduc lumea si ei vor da legile in asa fel incat sa-i avantajeze...

      uitete de exemplu la criza... in mare parte legile date de gubverne si politicile bancare si economice au fost de vina pentru criza... si totusi cei ce au facut aceste greseli sunt ultimii care platesc...
      • +7 (13 voturi)    
        criza... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 15:06)

        amdd [anonim] i-a raspuns lui me

        ...a fost planificata ca sa mai stoarca de pe noi. nu se va schimba nimic, poate noi romanii o sa apucam sa mai deschidem un ochi dar pentru ei e chiar prea tarziu.
        Ar trebui sa iasa cu milioanele in strada ca sa schimbe ceva si asta n-o sa se intample
        • +2 (8 voturi)    
          corect (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 16:34)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui amdd

          in primul rand ar trebui sa limiteze puterea bancilor, ceea ce e imposibil, pentru ca bancile ii conduc.
        • +4 (10 voturi)    
          din pacate... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 16:50)

          me [anonim] i-a raspuns lui amdd

          sunt 100% de acord cu tine...
          criza a fost planificata... si de schimbat sigur nu o sa se schimbe nimic:( nu o sa iasa atat de multi oameni in strada odata... suntem pur si simplu prea prosti(sau prea spalati pe creier) pentru a intelege unele lucruri
          • -2 (10 voturi)    
            Lenea prosteste. (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 17:11)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui me

            Nu crezi ca inainte de a iesi in strada ,ar trebui sa treci pe la munca.Ai intrebat pe bunicii tai cum se traia si muncea pe vremea tineretii lor?Greu.Pentru a va face o viata mai buna.Si voi ii dati cu piciorul.Hai in strada,de parca anarhia a facut ceva bun vreodata.Anarhia a ajutat hotii ,drogatii ssi trantorii.De castigat au castigat cei care si-au vazut de treaba lor.Invata sa castigi banii de care ai nevoie si pe urma sa faci propuneri belicoase.Si comunistii i-au impuscat pe capitalisti,pe cei bogati,pe cei invatati,pe cei cu stare.Si ce-a rezultat?Un dezastru.Sa-si faca justitia treaba.Sa condamne si sa confiste averile din furat si lumea va fi un pic mai bine.Niciodata lumea nu va fi cum vrem noi.Asta-i motorul dezvoltarii.Nu arunctul cu pietre.
            • 0 (8 voturi)    
              inteleg (Duminică, 2 octombrie 2011, 3:00)

              amdd [anonim] i-a raspuns lui mircea

              ca habar n-ai ce timpuri traiesti. o sa vina niste vremuri mai grele ca oricand...
              tu mai dormi vreo 4-5 ani si sa vad cand o sa te trezesti daca o sa mai poti face ceva.

              aici nu e vorba de cat de greu traieste omul sau cum traieste. e vorba de perspectiva viitorului si de cum e condusa populatia. omul nu mai e liber daca n-ai observat.
              si daca n-ai observat, deschide-ti mintea vizuala si observa.
        • -2 (6 voturi)    
          Corectie (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 22:41)

          Ghimpu [anonim] i-a raspuns lui amdd

          Romanii au ambii ochi inchisi, forever deja.
          Americanii protesteaza ca nu isi pot lua ultimul 3D TV, in rest e bine aici, viatza e ieftina, piatza abunda cu de toate la juma de pret fata de Romania.
          Dar carcotasii las sa comenteze, ca doar habar nu au.
  • +10 (14 voturi)    
    Wall St. vs the People (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 17:44)

    Andi [anonim]

    Rămâne de văzut ce rezultat vor avea protestele, mai ales că Wall St., lobby-urile şi presa finanţată de acestea par mereu ca sunt cu un pas înaintea şi împotriva cetăţenilor.

    Şi în Europa se vorbeşte acum de deficite şi nevoia de a strânge cureaua iar, dar iată că guvernele UE - în frunte cu "conservatoarea" Angela Merkel sunt dispuse să pompeze iar, ca şi în 2008/9, câteva TRILIOANE de euro pentru "capitalizarea" băncilor private, bănci secătuite de speculaţiile, pariurile şi investiţiile în instrumente care de care mai fantasmagorice.

    Cetăţenilor, fie că-s români, germani, americani sau greci li se cere să pună umărul la salvarea băncilor.
    Asta când primii care trebuie să plătească - inclusiv cu ani grei de închisoare - sunt mulţi guvernatori, miniştri de finanţe, speculanţi, bancheri ... adică beneficiarii crizei.
  • -2 (8 voturi)    
    impresionant (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 21:43)

    gaga [anonim]

    ce de cunoscatori ai finetutilor lumii bancare p'aici !
    un grup de anarhisti chegevaristi , maiakovskisti , revolutionari caricaturali, fara cauza, pun de o petrecere pe strazile manhattanului: stire de cartoon network.
    • +1 (5 voturi)    
      bine (Duminică, 2 octombrie 2011, 3:03)

      ajjis [anonim] i-a raspuns lui gaga

      acum du-te uita-te la televizor.
    • +1 (1 vot)    
      dap. (Duminică, 2 octombrie 2011, 7:05)

      andi [anonim] i-a raspuns lui gaga

      Aham, dacă e mişcare spontană, inevitabil dezorganizată şi în devenire, sunt chegevaristi , maiakovskisti , revolutionari caricaturali .... bănuiesc însă că ai fi fost extaziat dacă erau cei de la Tea Party, pro-corporaţii, bancheri şi ultraliberalism, finanţaţi de miliardari şi promovaţi - nu ignoraţi total ca aştia - de corporaţiile media gen Fox şi CNN.
    • 0 (0 voturi)    
      corecta observatia (Duminică, 2 octombrie 2011, 10:37)

      jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui gaga

      si mai fac tambalaul in police plazza, din manhattan.
      pai cea are politia municipala cu criza, wall street, mike moore.. ?!
      pasamite, derbedeii nu's de acord cu tratamentul.
      apropo, reverenzii jackson si sharpton or fi participat ?!:-)
  • +4 (4 voturi)    
    care criza ? (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 23:24)

    danarad [anonim]

    a dat vreo banca faliment in Romania ?
  • -2 (2 voturi)    
    ssst... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 23:31)

    neintelesu [anonim]

    ... we, all the rest... agree...
    p.s. "surprise!"
    p.p.s. no more comments?