Campioana Romaniei, Astra Giurgiu, a remizat la debutul in Liga Campionilor, scor 1-1, cu danezii de la FC Copenhaga, in prima mansa a turului trei preliminar al competitiei. Astra a inceput promitator si a deschis scorul in minutul 7, prin Teixeira. Copenhaga a egalat prin Delaney, in minutul 64, si a pus stapanire pe joc pana la final. Meciul retur va avea loc pe 3 august, la Copenhaga.

Astra a inceput neasteptat de bine partida contra danezilor si a deschis rapid scorul. In minutul 7, Boudjemaa a pasat decisiv pentru Teixeira, care a reluat din prima, fara nicio sansa pentru portarul Olsen. FC Copenhaga a incercat sa revina in joc prin capitanul Delaney (26'), dar sutul sau, din unghi, nu prins spatiul portii. Danezii au ratat o ocazie in finalul primei reprize, cand Lung a iesit riscant la o aruncare de la margine a lui Kvist, iar mingea a fost respinsa in corner de Geraldo.

Astra a inceput in atac repriza secunda, avand o actiune importanta in minutul 50, cand centrarea lui Teixeira pentru Boudjemaa a fost respinsa in corner de jucatorii lui Solbaken. FC Copenhaga a revenit in joc si a marcat golul egalizator in minutul 64, prin Delaney, care a inscris cu un sut din interiorul careului, dupa o pasa a lui Falk. FC Copenhaga a dominat jocul pana la sfarsit, Astra fiind la pamant din punct de vedere fizic.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Astra - FC Copenhaga 1-1

90+2' Sutul lui Ankersen este respins de Fabricio

79' Ocazie irosita de danezi, Astra scapa fara gol. Falk centreaza perfect in careu pana la Verbic, aflat singur in fata portii, dar trimite slab cu capul

75' Danezii preseaza in careul Astrei. Delaney patrunde in careu, de pe partea stanga, iar centrarea sa este blocata de giurgiuveni si mingea este trimisa in corner

65' Cornelius il serveste pe Delaney la marginea careului, dar sutul sau trece mult pe langa poarta

64' Gool FC Copenhaga! Delaney marcheaza golul egalizator, cu un sut din apropierea careului de 6 metri, dupa o pasa a lui Falk. Astra - FC Copenhaga 1-1

53' Teixeira centreaza foarte bine in careu, apararea daneza reuseste sa respinga. Mingea ajunge la Seto, dar sutul sau, din afara careului, nu prinde spatiul portii

50' Astra bifeaza prima ocazie importanta a reprizei secunde. Boldrin primeste de la Niculae, lasa in stanga pentru Teixeira, dar centrarea sa pentru Boudjemaa este respinsa in corner de apararea celor de la FC Copenhaga

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Astra - FC Copenhaga 1-0

43' Ocazie importanta pentru FC Copenhaga! Kvist arunca lung de la margine, pana in careu, Silviu Lung nu iese bine, dar Fabricio reuseste sa respinga in corner

41' Cornelius se inalta la o centrare, incearca sa trimita cu capul in fata portii, pana la Santander, dar lovitura sa e prea puternica si mingea trece pe langa poarta Astrei

30' Daniel Niculae trimite din afara careului, dar sutul sau trece departe de poarta danezilor

26' Delaney patrunde in careu si suteaza periculos la coltul lung, insa mingea se duce peste poarta lui Lung

20' FC Copenhaga nu pare deloc o echipa de temut. Danezii controleaza jocul, dar Astra se apara foarte bine. Nicio ocazie importanta de a inscrie in ultimele 13 minute

7' Gool Astra! Inceput perfect pentru giurgiuveni. Boudjemaa insista in flancul drept si ii paseaza in careu lui Teixeira, care deschide scorul cu un sut din prima. Astra - FC Copenhaga 1-0

2' Augustinsson executa pe poarta o lovitura libera, insa Lung retine fara nicio problema

1' A inceput partida de la Giurgiu. Lovitura de start le-a apartinut danezilor

Echipele de start:

Astra: S. Lung - Vangjeli, Geraldo, Fabricio, J. Morais (cpt) - Takayuki, Lovin, Boldrin - Boudjemaa, Daniel Niculae, Teixeira

Copenhaga: Olsen - Ankersen, Jorgensen, Johansson, Augustinsson - Verbici, Delaney (cpt), Kvist, Toutouh, Santander, Cornelius

Meciul va fi condus la centru de arbitrul maghiar Istvan Vad. Arbitri asistenti vor fi Istvan Albert si Peter Berettyan, iar Sandor Szabo va fi arbitru de rezerva.

Astra Giurgiu a jucat pe 3 iulie un amical cu FC Copenhaga in stagiul de pregatire din Slovenia. Campionii Romaniei s-au impus cu scorul de 1-0, golul fiind marcat de Filipe Teixeira.