Mijlocasul Alexandru Chipciu, in varsta de 27 de ani, transferat de Anderlecht de la Steaua Bucuresti, a debutat, miercuri, la noua sa echipa in meciul amical castigat de formatia antrenata de Rene Weiler, scor 3-1, impotriva celor de la Heerenveen, potrivit Mediafax.

La doar doua zile de la sosirea la Bruxelles, dupa perfectarea transferului, Chipciu a debutat pentru noua sa formatie, incepand ca titular meciul cu Heerenven. Chipciu a primit numarul 11 si a evoluat timp de 70 de minute pentru Anderlecht.

Golurile partidei au fost marcate de catre Steven Defour, in minutul 45+2, Mahmoud in minutul 71, si Youri Tielemans, in minutul 81, din lovitura de pedeapsa. Pentru Heerenven a marcat suedezul Arber Zeneli, in minutul 11. In minutul 39, fotbalistul Lucas Bijker de la formatia olandeza a fost eliminat.

Fostul stelist nu a avut o evolutie entuziasmanta, lucru explicabil avand in vedere ca abia s-a alaturat lotului belgienilor. In plus, internationalul roman nu e inca 100% din punct de vedere fizic, el sosind in lotul Stelei cu intarziere, dupa vacanta prelungita generata de participarea la Euro 2016.

Primul "11" al lui Anderlecht: Roef - Appiah, De Maio, Nuytinck, N'Sakala - Defour, Dendoncker, Tielemans - Chipciu, Sylla, Hanni.