Germania a muncit serios pentru a castiga partida cu Ucraina (2-0), din Grupa C de la Euro 2016, campioana mondiala fiind tinuta in sah in multe momente ale disputei de pe "Stade Pierre Mauroy - Lille" de o frumoasa echipa a Ucrainei. Mustafi (19') si Schweinsteiger (90+2') au adus linistea «Manschaftului». In cealalta partida a grupei, Polonia s-a impus cu 1-0 in fata Irlandei de Nord.

• Toni Kroos (Germania) a fost ales "omul meciului", conform Uefa.
  • Este prima victorie la o diferenta mai mare de un gol de la aceasta editie a Euro 2016.

Ce meciuri ne asteapta luni, 13 iunie:

Spania - Cehia/ ora 16:00 (Dolcesport, Livescore HotNews.ro)

Irlanda - Suedia/ ora 19:00 (Dolcesport, Livescore HotNews.ro)

Belgia - Italia/ ora 22:00 (Dolcesport, Protv, Livescore HotNews.ro)

Cele mai importante momente ale partidei Germania vs Ucraina:

90+2' Contraatac scoala al Germaniei: Ozil ii trimite la intalnire lui Schweinsteiger, iar acesta inscrie cu un sut la coltul scurt. "Basti" intrase pe teren in minutul 90, in locul lui Gotze

86' Gasit perfect cu o pasa in adancime, Ozil suteaza, insa Pyatov isi salveaza inca o data echipa

82' Schurrle intoarce un adversar, dar isi da cu stangul in dreptul in momentul sutului, iar mingea se duce departe de poarta Ucrainei

74' Aflat intr-o pozitie centrala, Gotze nu si-a asumat responsabilitatea de a trimite la poarta, i-a pasat in cele din urma lui Muller, iar executia acestuia a fost respinsa in lateral de Pyatov

61' Pyatov se intinde si respinge sutul puternic al lui Khedira

52' Sutul lui Kroos, pe cultul scurt, sterge vinclul - Actiune importanta pentru nemti

48' Pyatov respinge sutul din unghi al lui Draxler

Final de prima repriza la Lille: au fost 45 de minute cu un fotbal frumos, cu multe ocazii si cu o echipa a Ucrainei care a impresionat (a pus o presiune importanta pe campioana lumii).

37' Konoplyanka trimite pe langa un Neuer transformat doar intr-un simplu spectator, insa Boateng respinge de pe linia portii (proba video arata ca nu a fost gol). A fost a treia ocazie importanta pentru Ucraina - ramane 1-1

29' Khedira fenteaza jocul la off-side al aparararii adverse, patrunde in careul Ucrainei, insa il ia la tinta pe Pyatov. Ocazie mare pentru nemti

27' Khacheridi trimite cu capul (dupa un corner executat de Konoplyanka), insa Neuer are inca o interventie de generic: respinge de sub transversala o minge pe care scria 1-1...

19' Kroos executa perfect o lovitura libera de pe partea dreapta, iar Mustafi (venit din linia a doua fara marcaj) deschide scorul cu capul - mingea s-a dus aproape de vinclu. A fost primul gol in nationala Germaniei pentru fundasul central Mustafi...

13' Actiune de atac prelungita a Germaniei: Draxler recentreaza pentru Hector, insa reluarea acestuia dintr-o pozitie ideala este una ratata (a trimis defectuos de la aproximativ opt metri).

5' Prima ocazie de gol: Konoplyanka este gasit cu o pasa din extrema dreapta, iar sutul acestuia, cu mult efect, este respins cu un reflex foarte bun de Neuer. Ucraina este periculoasa pe contraatac, are jucatori cu o buna viteza de reactie

Echipe:

Germania: Neuer (cpt) - Hector, Mustafi, Jerome Boateng, Howedes - Draxler, Kroos, Khedira, Muller - Ozil - Gotze (4-4-1-1)

Ucraina: Pyatov - Shevchuk (cpt), Rakitskiy, Khacheridi, Fedetskiy - Konoplyanka, Stepanenko, Sydorchuk, Yarmolenko - Kovalenko - Zozulya (4-4-1-1).

Germania si Ucraina fac parte din Grupa C, alaturi de Polonia si Irlanda de Nord. Polonezii au castigat disputa cu irlandezii, scor 1-0.

Sursa foto: Uefa/ Getty Images