Festivalul International de Film Independent ANONIMUL 2011 isi anunta lineup-ul competitional

de D.S.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2011, 13:10


Festivalul International de Film Independent ANONIMUL, ce se va desfasura in perioada 8-14 august 2011, la Sfantu Gheorghe, in Delta Dunarii, anunta titlurile din cadrul celor trei sectiuni competitionale: lungmetraj, scurtmetraj fictiune, scurtmetraj animatie.

Cele 7 titluri propuse de selectorul Ludmila Cvikova, de anul acesta Head of International Programming in cadrul Institutului de Film din Doha, pentru Competitia de Lungmetraj a celei de-a 8-a editii sunt:

GROMOZEKA, regia Vladimir Kott, Rusia, 2011
Competitia Oficiala, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011

THE HOUSE/ CASA, regia Zuzana Liova, Slovacia- Cehia, 2011
Forum, Berlinale 2011

THE JOURNALS OF MUSAN/ JURNALUL LUI MUSAN, regia Jung-bum Park, Coreea de Sud, 2010
Tiger Award, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011

MAJORITY/ MAJORITATE, regia Seren Yüce, Turcia, 2010
Trofeul Luigi de Laurentiis, Venetia 2010

OUTBOUND/ PERIFERIC, regia Bogdan George Apetri, Romania, 2010
Premiul Boccalino d'Oro pentru Cea mai buna interpretare- Ana Ularu, Festivalul International de Film de la Locarno, 2010

SHELTER/ ADAPOSTUL, regia Dragomir Sholev, Bulgaria, 2010
Marele Premiu, Festivalul International de Film de la Sofia, 2011

WASTED YOUTH/ TINERETE IROSITA, regia Argyris Papadimitropoulos, Jan Vogel, Grecia, 2011
Competitia Oficiala, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011

Cele sapte titluri concureaza pentru Marele Premiu al Festivalului de Film ANONIMUL in valoare de 3.000 USD, premiu acordat exclusiv pe baza voturilor exprimate de publicul prezent la Festival.

La sectiunea de scurtmetraj, s-au inscris un numar de 300 de scurtmetraje de fictiune si animatie din 37 de tari. Inscrierile s-au deschis in februarie 2011 si s-au incheiat in iunie 2011.
Selectia realizata de criticul de film Irina-Margareta Nistor cuprinde 32 de scurtmetraje de fictiune si respectiv 21 de scurtmetraje de animatie.

Sectiunea scurtmetraj fictiune:

THE PHILOSOPHER, regia Abdulla Alkaabi, Franţa, 2010
NARCISSUS, regia Pierre Bessette, Franţa, 2011
THE SCREAM, regia Mirel Bran, România, 2010
LA GRAN CARRERA, regia Kote Camacho, Spania, 2010
LA FAMILIA DE MI NOVIA, regia Guillermo Chapa, Spania, 2011
GRAND HOTEL ITALIA, regia Rodi Cotenescu, România, 2011
LOST SPRINGS 2, regia Andrei Dobrescu, România, 2010
STRUNG LOVE, regia Victor Dragomir, România, 2010
WASTE, regia Cadu Favero, Brazilia, 2010
THE BLACK LINE, regia Anna Gigante, Italia, 2010
SUPERMAN, SPIDERMAN SAU BATMAN, regia Tudor Giurgiu, România, 2011
THEY MEET, regia Stella Iannitto, SUA- Italia, 2010
HALF MOON, regia Adina Istrate, Marea Britanie, 2010
MASALA MAMA, regia Michael Kam, Singapore, 2010
SHORT MEMORY, regia Marwan Khneisser, Libia, 2011
SUSANNA, regia Daria Kopiec, Polonia, 2010
JAFUL, regia Dan Radu Mihai, România, 2011
THE MEDIC, regia Raymond Mizzi, Malta, 2011
EL VAMPIRITO, regia Pablo Navarro-Rubio, Spania, 2011
INTERES VARIABLE, regia Felipe Pardo, Spania, 2011
PEOPLE WATCHING, regia Stuart Parkins, Marea Britanie, 2011
A TRIP TO THE MOON, regia Daniel Pech, Brazilia, 2011
MOMENTE, regia Dorin Pene, România, 2010
BRICK NOVAX- PART 1, regia Matt Piedmont, SUA, 2010
ENCOUNTER, regia Nayra Sanz Fuentes, Javier Sanz Fuentes, Spania, 2010
HERE I AM, regia Maialen Sarasua Oliden, Spania, 2010
IS IT WORKING?, regia Chris Schepard, Franţa, 2010
THE BUTTERFLY ORCHESTRA, regia Isabel Soria, Spania, 2010
WINTER FROG, regia Slony Sow, Franţa, 2011
STOPOVER, regia Ioana Uricaru, România, 2010
KILL YOUR BILL, regia Irina Vasilyeva, Rusia, 2011
EPPY MAURRY, regia Daniel Wetherell, Norvegia, 2011

Sectiunea scurtmetraj animatie:

BLIND LUCK, regia Diane Aarts, Canada, 2011
ONDAR AHOAK, regia Angel Aldarondo, Spania, 2010
BELA'S STRUGGLE, regia Orsolya Bajusz, Austria- Ungaria, 2011
GROWING, regia Roxana Bentu, România, 2010
TOMATL, CHRONICLE OF THE END OF A WORLD, regia Luis Briceno, Franţa, 2011
HOPE CERTIFICATE, regia Ching-Yu Yang, Taiwan, 2011
CANKERED AND CURSED, regia Todd DeJong, SUA, 2010
THE GUILTY ROGUE, regia Eoghan Dunne, Irlanda, 2011
SUPER M ADVENTURES, regia Arunas Eimulis, Lituania, 2011
LOSER LEG, regia Francesco Filippi, Italia, 2010
DAISY CUTTER, regia Enrique Garcia, Ruben Salazar, Spania, 2010
CAROL OF THE BELLS, regia Stefan Kavel, Ucraina, 2011
THE NAME-LESS, regia Violaine Lecuyer, Franţa, 2010
THE LOST TOWN OF SWITEZ, regia Kamil Polak, Polonia- Elveţia- Franţa- Canada- Danemarca, 2010
YAKU, regia Nacho Subirats, Nacho Pesquera, Spania, 2011
PRECISE PETER, regia Martin Schmidt, Germania, 2010
BALLET OF UNHATCHED CHICKS, regia Shaun Seong-young Kim, SUA, 2011
THE CASTLES OVER THE CLOUDS, regia Alessandro Testa, Italia, 2011
ABCX-Ray, regia Joana Toste, Portugalia, 2010
MR TRANCE. DAY AT MINISTERY DEPARTMENT, regia Valerio Veneras, Spania, 2010
AKERBELTZ, THE WITCHES AND THE INQUISITOR, regia Cesar Urbina Vitoria, Spania, 2010

Scurtmetrajele selectionate concureaza pentru Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj de fictiune, respectiv Cel mai bun scurtmetraj de animatie, fiecare in valoare de 1000 USD, premii acordate exclusiv pe baza voturilor exprimate de publicul prezent la Sfantu Gheorghe.
La sectiunea scurtmetraj fictiune, Fundatia Anonimul va acorda Premiul Ovidiu Bose Pastina, in valoare de 1000 USD.

Editia a VIII-a a Festivalului International de Film Independent ANONIMUL este organizata de Fundatia Anonimul, cu sprijinul Ministerului Culturii si Patrimoniului National, Centrului National al Cinematografiei, Institutului Cultural Roman, Consiliului Judetean Tulcea si Televiziunii Romane, coproducator.


Citeste mai multe despre   

















577 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

Buchete.ro de 12 Ani: Florarie Online cu Livrare Flori la Domiciliu in Bucuresti

ESRI

Top 10 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version