VIDEO Cronica de film: "Turistul" - Angelina Jolie nu mai e om, ci idee

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Vineri, 7 ianuarie 2011, 17:40


Imagine din "Turistul"
Foto: InterComFilm Romania
In "Turistul" toate itele duc la ea si toti figurantii se uita transportati in urma ei. Nu e doar tot mai putin actrita, dar si tot mai putin umana. Primul film american al neamtului Florian Henckel von Donnersmarck e atat de penibil incat n-ai altceva mai bun decat sa remarci la fiecare pas ca actrita s-a topit in osanza produsului comercial pe care il vinde.  

Totul la Angelina Jolie e studiat. Nu mai interpreteaza un rol pe ecran, ci joaca o imagine pe care o are despre sine. Problema e ca imaginea e atat de studiata incat numai glamorous nu e. "Turistul" e ca un film confectionat pentru amorul ei propriu. Interpreteaza o femeie frumoasa, bogata, inteligenta, care iubeste cu patima un singur barbat si care se plimba cu poseta pe brat de la Paris la Venetia, invartind oamenii pe degete dupa bunul plac.

Trailer "Turistul":



Portarii, receptionerii, chelnerii, barcagiii sucomba ca mustele bete in spatele ei, nu inainte de a-i indeplini si cel din urma capriciu. Politistii care o urmaresc sunt atinsi de la distanta de farmecul ei letal pentru ca sunt mereu cu un pas in urma ei (si de o discretie demna de elefantul din magazinul de portelanuri).  

Trezindu-se pe umerii ei fragili cu un scenariu mai debil decat se poate imagina, diva isi umfla buzele cu aer cald, vorbeste soptit cu accent "british" si priveste languros printre genele triplu false, sperand ca ne va determina sa uitam ridicolul situatiilor. "Alchimia" dintre ea si Johnny Depp te face sa te gandesti la agentul Salt indragostindu-se pana peste cap de Edward Scissorhands. Nu tine, nu?

Spectatorul, care a avut semnal tot drumul, se va prinde foarte devreme ca "Turistul" nu e ce parea a fi. E cu trei clase sub "Salt" si e chiar mai slab decat "Domnul si doamna Smith"(!). Nu are actiune (adica nici intriga bine innodata sau macar logica, nici adrenalina), nu are umor, farmec, nu are replici si nici personaje (cu un simpatic politist italian care apare un minut nu se face primavara.).

Ii are pe Jolie si Depp, mai falsi ca niciodata, exterioare de carte postala venetiana plus interioare pe care majoritatea dintre noi n-o sa le vedem decat la cinema. Reteta ideala pentru un film de urmarit in avion.

"Turistul" a primit totusi (e de nivelul absurdului) trei nominalizari la Globurile de Aur - la categoriile Cea mai buna comedie/film muzical, Actor in rol principal si Actrita in rol principal -, desi singurele premii care i se potrivesc sunt Golden Raspberries pe toata linia.

Cum nu e nici comedie si nici film muzical - dar nici drama, nu putem decat presupune ca insistentele producatorilor de a-si vedea filmul mai in fata si-au atins scopul. Singura circumstanta in care poti rade la "Turistul" e sa-l vezi cu prietenii si sa faci comentarii malitioase.

Cunoscutul compozitor francez Gabriel Yared a povestit in timpul pregatirii interviului pe care l-a acordat HotNews.ro in decembrie 2010 ca, initial, el a fost cel care a compus coloana sonora a filmului, dar ca producatorii l-au schimbat pe ultima suta de metri (asta a infuriat-o pe Jolie, care l-a luat pe Yared sa-i compuna muzica filmului pe care il regizeaza despre Bosnia.).  

Producatorii au avut dreptate sa nu vrea muzica lui Gabriel Yared. Coloana sonora a lui James Newton Howard e atat de oarecare si atat de fals empatica incat e perfecta pentru lipsa de empatie pe care ti-o da filmul. Daca Florian Henckel von Donnersmarck, autorul multipremiatului (inclusiv cu Oscar pentru film strain) "Das Leben der anderen" (ce salt de la un film destul de stilizat despre STASI la ce are Hollywoodul mai lemnos!) intentiona o parodie, esecul ar fi fost mai dulce.

Rontait de un sistem bine uns, cineastul european si-a sters amprentele si a impachetat o sub-productie hollywoodiana care are parte de cronici mult mai proaste decat avea filmul dupa care s-a inspirat, "Anthony Zimmer" (din 2005),  de Jerome Salle, cu Sophie Marceau si Yvan Attal in rolurile principale.  
 
"Turistul"/"The Tourist" - de Florian Henckel von Donnersmarck, cu Angelina Jolie, Johnny Depp, Paul Bettany, Timothy Dalton, Steven Berkoff, Rufus Sewell, Christian De Sica. Premiera romaneasca - 7 ianuarie 2011.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10993 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    subscriu cronicii (Vineri, 7 ianuarie 2011, 17:55)

    van_eus [utilizator]

    din trailer iti dai seama ca filmul este slab.. :( pacat de mr. depp a avut niste roluri remarcabile in trecut.
  • -3 (11 voturi)    
    parere diferita (Vineri, 7 ianuarie 2011, 18:05)

    radu [anonim]

    Nu sunt de acord cu remarca articolului. Dimpotriva, pentru mine "Turistul" a insemnat un thriller captivant, cu accente comice, care m-a tinut atras de la inceput si pana la sfarsit. "Salt" a fost mult, mult, sub "Turistul". In concluzie: EXCELENT!Recomand filmul, cu caldura, tuturor cinefililor!
  • -1 (3 voturi)    
    cronica filmului piratat (Vineri, 7 ianuarie 2011, 18:05)

    greta [anonim]

    // daca are premiera azi, tu unde si cand ai vazut filmul daca ai deja cronica ? pe pirate bay cumva ?(editat de HotNews.ro)
    • +2 (2 voturi)    
      Ce este pirate bay? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 19:53)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui greta

      Ioooo ... nu stiu ce-i ala! Pot doar sa banuiesc ca este un site de ... pirati & hackeri. DTu de unde stii de el? Ai putea sa dai si adresa daca tot esti asa de in domeniu. Nu de alta dar sa nu intram din greseala pe-acolo.

      Si mai am o nedumerire. Daca filmul ar fi fost vazut pe pirate bay era cumva altul? Hackerii aia modifica cumva filmul? Doar asa ...
    • 0 (4 voturi)    
      trist (Vineri, 7 ianuarie 2011, 23:08)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui greta

      @greta: Filmele apar in cinematografe cu o saptamana inainte de premiera. Se cheama avanpremiera.

      Revenind la subiect, dupa cronica la Tron am crezut ca Iuliei nu-i plac filmele S.F.

      Dar dupa cronica de azi, constat ca pur si simplu nu-i plac filmele, indiferent de gen.

      Mie mi-a placut filmul desi nu sunt un fan al genului, si dupa ce l-am vazut mi-am zis: in sfarsit un film care o sa-i placa si Iuliei. Dar n-a fost sa fie.

      In plus exprimari de genul "osanza produsului comercial" ma fac sa cred ca e mai mult decat atat, nu ca nu-i plac filmele, ci ca le uraste.

      E trist sa ai o ocupatie care presupune sa faci ceva ce nu iti place: sa te uiti la filme.
      • +3 (3 voturi)    
        sunt filme si filme (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 0:27)

        cristina [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        pt ca sunt multi care comenteaza negativ cronicile Iuliei, tin sa mentionez ca eu le ador :D
  • +5 (11 voturi)    
    Iulia Blaga=critic de film (Vineri, 7 ianuarie 2011, 18:17)

    Gigel [anonim]

    Nu cred ca trebuie sa luam prea in serios parerile doamnei Blaga. Dansa este critic de film, este jobul ei sa nu-i placa nicio pelicula. Altfel, se facea "laudator de film". ;)
  • -3 (5 voturi)    
    film (Vineri, 7 ianuarie 2011, 18:17)

    popescu ion [anonim]

    bai cronicarilor de nisa...filmul nu e asa cum il descrieti voi.. e un film mai mult decit acceptabil comparindul cu mult premiatele filme care se fabrica in Romanica noasta democrata si capitalista..are actori,are subiect si suscita interesul oricari cinefil care gusta genul de actiune si suspans...si ca sa ii raspund unui sau unei anonime filmul se poate descarca gratis daca te tine fundul...ca de doar suntem pirati
  • +2 (4 voturi)    
    e cam nul (Vineri, 7 ianuarie 2011, 18:23)

    n99ers [anonim]

    sincer, nici mie nu mi s`a parut interesant. l`am vizionat azi`noapte. are cateva care`ti starnesc rasul, dar doar atat. e lipsit de incarcatura (fie ea de orice natura).
  • +2 (6 voturi)    
    parere (Vineri, 7 ianuarie 2011, 18:38)

    anonim [anonim]

    doamna/ domnisoara iulia blaga, vreau sa mentionez ca pe langa critici nefondate se citeste si putina frustrare in exprimarea parerilor matale. filmul e peste salt si mr si mrs smith chiar daca tu nu vezi lucrul asta. Pe mine unu ma bucura ca nu are foarte multa actiune din aia expirata ca in majoritarea filmelor. E adevarat ca e destul de deplasat scenariul, dar nu imposibil. Se presupune ca un film trebuie sa-ti alimenteze niste nevoi ale unor trairi nu? Daca vroiam sa vad un scenariu obisnuit ma uitam pe geam la oamenii de pe strada. Angelina joaca asa si asa dar Depp e genial ca de obicei. Fals? Fals e articolul tau de la o posta.
  • +3 (7 voturi)    
    continuare (Vineri, 7 ianuarie 2011, 18:40)

    anonim [anonim]

    fals e articolul tau, iar filmul chiar are umor, bunicel ca si calitate dar probabil prea subtil pt tine. PS: pune mana pe dictionar si vezi ce inseamna empatie.
  • +1 (5 voturi)    
    continuare (Vineri, 7 ianuarie 2011, 18:42)

    anonim [anonim]

    Scenariul nu e chiar slab. Tu nu te-ai fi gandit la el nici intr-o mie de ani. E chiar interesant pe langa majoritatea stuposeniilor de prin alte imagini miscatoare. PS: stiu ca nu primesc bani pentru posturile astea, dar ma intriga rea-vointa unora.
  • +3 (5 voturi)    
    fara Salt (Vineri, 7 ianuarie 2011, 19:18)

    danmarti [anonim]

    Nu imi place personajul. Este falsa ca o papusa de cauciuc. Frumusetea ei are ceva prea lubric si mult prea putin interiorizat.
    Barbatii se uita la ea si in portofel,pentru continuare..Ma intereseaza genul acesta de personaje feminine la fel cum ma intereseaza genul cu muschi mari si cap mic.
    Sa ne intelegem: Ma refer la actorul AJ. Persoana A.J nu imi este cunoscuta. :))
    In concluzie,la fel ca si filmul cu Salt, Hollywood + AJ = fum.
  • 0 (4 voturi)    
    @ Iulia Blaga (Vineri, 7 ianuarie 2011, 20:16)

    diddlyjo [utilizator]

    va multumesc pentru cronici: opinii pertinente, bine argumentate, bun gust si scriitura frumoasa.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu exagerati putin? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 21:45)

    Alexandra [anonim]

    Eu am vazut filmul saptamana trecuta la cinematograf si mi-a placut foarte mult. Nu m-am asteptat sa vad un film de Oscar, nici vreo capodopera a cinematografiei insa nici nu cred ca acesta a fost scopul producatorilor sau al regizorului.
    A fost insa plin de farmec - dat atat de actori cat si de orasul si de locurile alese - si pentru mine a fost o placere sa-l urmaresc fara a ma gandi 'cat mai e pana se termina'.
    Cat despre femeia 'perfecta', barbatul cu care pare sa nu se potriveasca, sau 'exterioare de carte postala venetiana plus interioare pe care majoritatea dintre noi n-o sa le vedem decat la cinema' cati dintre noi nu ne-am lasat atat de des fascinati de lucruri sau personaje pe care nu le intalnim in fiecare zi?
    Pe scurt ... iubitorilor de filme ce imbina aventura, scenele romantice si chiar suspansul - in limitele pe care cred ca toti le-am prevazut vazand chiar si numai afisul acestui film - le recomand cu placere 'Turistul' :)
  • +2 (4 voturi)    
    Catastrofal (Vineri, 7 ianuarie 2011, 23:34)

    Nelson [anonim]

    Perfect de acord cu doamna Iulia Blaga. Filmul e foarte-foarte slab. Nu intelegi de ce se indragosteste Jolie de Depp, scena salvarii lui de catre ea cu o barca e complet neverosimila ( sint urmariti de niste asasini profesionisti care trag ca niste orbi ), la fel si scena cu politistul italian corupt care numara banii in fata criminalilor. Parisul si Venetia sint frumoase, dar filmul e catastrofal. Nu e nici drama, nici parodie, chiar nu inteleg ce a vrut regizorul. "Viata celorlati" e foarte bun, regizorul german nu ar fi trebuit sa mearga la Hollywood, isi strica stilul facind productii din astea... :)
    • -1 (1 vot)    
      de acord si eu (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 9:12)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Nelson

      sa vezi un asemenea film e pierdere de vreme. mie chiar mi-a parut rau de timpul pierdut. daca am ajuns sa ne uitam la un film ca sa vedem peisaje frumoase din Venetia, cum se spune mai sus, atunci e trist. "scene romantice"? "actiune"? "umor"? hai s-o lasam balta...
  • +1 (1 vot)    
    Depp si Jolie (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 4:32)

    snowman [utilizator]

    poate o sa inteleaga unii
    oameni ca unii (mari)actori accepta unele roluri din diferite motive, poate greu de inteles pentru noi,oamenii de rand. de exemplu fac filme doar de distractie ( de exemplu Ocean 13, un motiv sa a se intalni), sau sa faca un alt gen de film pe care nu l-au incercat, samd. sunt oameni si ei, de ce trebuie sa faca doar filme geniale? eu nu am avut
    mari asteptari de la acest film, si m-am simtit bine urmarindu-l. a fost un film relaxant, amuzant, nu am regretat ca am mers la cinematograf sa il vad. ultima replica de la
    sfarsitul filmului m-a facut sa cred ca cei doi actori au acceptat filmul pentru fun si probabil niste bani in plus. a se vedea replica finala a Angelinei adresandu-se lui Depp:
    "ai dat 20.000 de dolari pentru operatie estetica si te-ai
    ales cu moaca asta?":))
  • +1 (3 voturi)    
    Nu va pierdeti timpul (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 10:29)

    Ionut [anonim]

    Un film foarte foarte slab dupa parerea mea. Actori plictisiti, scenariu prost, final previzibil.

    2 ore pierdute din viata
  • -1 (1 vot)    
    Modest (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 11:34)

    Rares [anonim]

    filmul este MODEST..destula actiune sa nu dormi in sala de cinema, dar destul de plicticos ca sa vrei sa mai vezi altceva (si mai vechi) dupa...SALT....mmuuuullllltttttt mai SLAB !!!
  • -1 (1 vot)    
    Critic ... film ... (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 11:45)

    Daniel [anonim]

    Mi se pare ca Iulia Blaga nu se manifesta deloc ca o doamna. Isi manifesta in public frustrarile (ura?). Si pentru cine? Pentru Angelina Jolie! Angelina este "osnaza" ... este culpabila pentru orice este negativ in filmul asta, inclusiv scenariu, regie, decoruri, jocul celorlalti ... Drept, filmul nu-i o grozavie dar cand s-a terminat m-am ridicat cu un sentiment placut, adica m-am amuzat si am vazut defiland o femeie frumoasa pe-acolo. Nici ea, nici Depp nu au jucat grozav ca ... nu prea aveau ce, dar au jucat mai bine decat multe alte "vedete" de pe la Hollywood. Ce, RED a fost mai bun? Nu, dimpotriva, dar m-am simtit bine. Previzibil? Pai ... toate filmele holywoodiene sunt la fel: folling in live + happy end = reteta succesului. Daca vreti filme de arta nu le cautati printre astea, asta stie oricine.

    Iulia Blaga, nu are rost sa fiti frustrata, nu are rost sa o urati pe Angelina, ea este o femeie deosebit de frumoasa, sustinuta de un marketing pe masura. Se prea poate sa fiti,ca om, multe deasupra ei dar nu ati fi avut niciodata sansa ei; cat despre frumusete ... Dvs. sunteti o femeie frumoasa normal, careia ii sunt permise si mici defecte, nu doriti frumusetea perfecta a Angelinei, sigur nu are sa va placa.
  • +1 (1 vot)    
    păreri diferite (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 13:41)

    visio [anonim]

    gusturile sunt diferite...vedem diferite şi scurte ipostaze dintr-un joc oarecare; ca bărbat nu ai cum să nu întorci privirea, pe stradă, după o femeie frumoasă...este natural să se întâmple aşa; numai în blocul comunist pudoarea a fost urcată la rang de virtute, exact ca pe vremea regilor franţei; oricum, se ştie ca sovieticii alegeau spioni de orientare sexuală asemănătoare pt că aveau prea multe eşecuri datorate ''farmcelor'' feminine; articolul mi se pare la fel de slăbuţ pe cât este filmul, oricum, realitatea este un pic mai înfiorătoare şi clar nu poate fi înţeleasă de majoritatea consumatorilor; din cauza aceasta există prăjituri cu frişcă, ciocolată, etc...şi totul este comercial în yiua de azi, inclusiv teatrul; chestie de gust aş zice...
  • +1 (1 vot)    
    am uitat să spun (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 13:46)

    visio [anonim]

    că mi-aş dori ca un film românesc să adune spectatori la fel de mulţi aşa cum a facut-o acest film cu ''n'' nominalizări; măcar pt bunul trai al actorilor, dacă nu pt orgasmul intelectual al celor din sală; şi acolo, niminalizările se acordă pe un relativ compromis interes comercial-cotă actori-calitate film...
  • 0 (0 voturi)    
    Turistul film (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:52)

    Suzeta Dinica [anonim]

    Mesajul acestui film e destul de clar :,,BANII VORBESC!" Iar comentariile atat de diverse si contradictorii confirma zicala : ,,De gustibus - gusturile nu se discuta " ,,Gusturile nu se discuta, enunta sec o vorba latineasca, incercand sa justifice astfel inutilitatea de a argumenta preferintele PERSONALE,VARIABILE de la individ la ... " In final fiecare ramane la propria-i parere !
    Leo spune:
    decembrie 5, 2009 la 5:29 pm

    „Gusturile nu se discuta”, tocmai din motivul de a nu intra in polemici genului mai sus, sau altele. Sau ca sa-i spun altfel, tot un proverb intelept zice: „sa nu pui paie pe foc (cu prostii, sau altii)”. Fara suparare.
    Si in mod cateogric nu se refera la faptul de a nu putea sustine o polemica – proverbul despre care vorbim -, ci mai mult, se refera la a alege sa nu vorbesti despre ceva care oricum, de cele mai multe ori, duce la pierderea timpului. De ce? Pentru ca mie imi place albastru, deci „numarul 1″ pe lista mea de lucruri „tari”, iar tu, sau altii, pot veni cu replica „nu, domnule, verdele e cel mai tare!”, intelegi?

    Intelepciune si virtute!