VIDEO Cronica de film: "Orasul" - Ben Affleck face un thriller cu mainile curate

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Miercuri, 22 decembrie 2010, 12:20


Imagine din "Orasul"
Foto: InterComFilm Distribution
Al doilea film pe care Ben Affleck il semneaza ca regizor (si care intra la noi in 31 decembrie) a fost comparat de unii critici americani cu filmul lui Michael Mann, "Obsesia"/"Heat". Affleck vrea ceva mai mult decat un thriller de actiune si, desi nu trece complet peste stacheta, reuseste unul bine intins, conducand foarte bine mai ales actorii.  

Pentru cel de-al doilea film regizat dupa "Gone Baby Gone", Ben Affleck a apelat la romanul "Prince of Thieves" de Chuck Hogan, povestea contemporana a unui grup de spargatori de banci din suburbia Bostonului, Charlestown. Desi cifrele care apar pe ecran in debutul filmului nu sunt reale - Charlestownul nu bate toate recordurile in materie de jafuri armate asupra bancilor -, retinem ideea ca filmul va avea in vedere si latura sociala.

"Orasul" - trailer:



Scenariul scris de Peter Craig, Aaron Stockard si Ben Affleck surprinde bine faptul ca aceasta ocupatie este pentru zona respectiva o meserie veche, transmitandu-se asa cum se transmiteau odinioara meseriile traditionale, din tata-n fiu.  

Ce e interesant e ca Affleck are ambitia de a transcende si acest aspect si de a arata cat de mult suntem conditionati de mediul in care ne-am nascut si format, in consecinta cat de tare trebuie sa urnim muntii din loc pentru a rupe legaturile cu mediul nostru natural.

Personajul principal, Doug MacRay, interpretat de Ben Affleck, e un tanar al carui tata se afla in puscarie si a carui mama a plecat de acasa cand era el mic. Atunci cand filmul incepe, il urmarim pe furiosul cu sange irlandez in plina actiune, alaturi de cei trei camarazi ai sai. Echipati cu arme si masti, ei ataca o banca.  

Lucrurile par a se desfasura conform planului (regia sigura a lui Affleck o confirma), pana in momentul cand unul dintre camarazii eroului, Jem (vom afla ulterior ca ii e si cel mai bun prieten) o ia ostateca pentru o scurta perioada pe directoarea bancii (interpretata de Rebecca Hall).

Aceasta deviere de la cursul obisnuit al actiunii deraiaza definitiv destinele eroilor si justifica existenta filmului. Pentru a-l tempera pe colericul Jem (un Jeremy Renner extrem de precis, nominalizat pentru acest rol la Globul de Aur) care propune chiar ca directoarea sa fie ucisa pentru a nu exista probleme, Doug se ofera sa o supravegheze indeaproape. Dupa ce fac cunostinta "intamplator", cei doi se vor indragosti unul de celalalt.

Acesta e, de fapt, adevaratul inceput al filmului care nu vrea sa se mentina la nivelul sportiv al thrillerului de actiune, ci sa aprofundeze drama psihologica a unui raufacator pentru care aparitia unei femei (imagine feminina similara mamei disparute) are forta de a-i scutura conditionarile si de a-l muta pe alta traiectorie.

O bucata de timp povestea functioneaza bine pe aceasta gama, desi nu poti sa nu te gandesti la filmele lui Jacques Audiard si la ce ar fi scos cineastul francez dintr-o poveste similara. A si facut-o, de fapt, in "De battre mon coeur c'est arrete", remake dupa un alt thriller american, regizat de James Toback.  

Acest drum printre oglinzi si rame nu ii ajuta filmului lui Ben Affleck, pentru ca scenariul acestuia nu are suficient suflu pentru a urmari mai multe planuri in acelasi timp. Exista, insa, momente puternice, cand se descarca sinapsele traumelor trecute. Unul dintre acestea e vizita lui Doug la inchisoarea unde tatal sau (Chris Cooper) ispaseste o pedeapsa pentru crima.

E secventa cea mai intens emotionala a filmului pentru ca in cinci minute sunt deversate si de o parte, si de cealalta toate tensiunile, durerile, frustrarile si conditionarile relatiei tata-fiu. E poate si momentul cel mai bun al filmului pentru actorul Ben Affleck. El gaseste echilibrul perfect intre iubire si ura pentru cel care, dandu-i viata, l-a condamnat la aceeasi existenta ca a lui.

Si Chris Cooper face un tur de forta, doar ca intr-o aparitie de numai cinci minute, creionand portretul perfect al unui om mutilat definitiv de mediul in care a trait si a carui furie latenta nu mai poate fi tinuta in frau. (Nu e greu sa presupui ca fiul a fost abuzat emotional toata viata.).

Uciderea de catre Doug a celui pentru care lucra (un Pete Postlethwaite si el de zile mari) poate fi vazuta ca o metafora a uciderii simbolice a tatalui, ea fiind ultima datorie de indeplinit inainte eliberarii definitive de trecut.

E pacat ca dintr-o materie atat de mustoasa, Ben Affleck nu a stors cat de mult ar fi putut. La un moment dat, acest plan psihologic se oculteaza si actiunea propriu-zisa devine cruciala. Urmaririle auto sunt mai vii decat confruntarile armate, dar Affleck are un foarte bun simt al ritmului si nu ajungi sa te plictisesti cu totul.

Cand doar planul fizic mai conteaza, incepi sa inventariezi scaparile scenariului si regiei:

- Cum se face ca directoarea bancii nu recunoaste vocile rapitorilor?

- De ce agentul FBI e atat de istet incat retine banala exprimare (folosita drept cod la telefon) "sa-mi inseninezi ziua"?

- De ce raufacatorii si politistii nu se nimeresc mereu cand trag de-aproape unii intr-altii?

- De ce Ben Affleck incepe doar de la un anumit moment al filmului sa vorbeasca cu accent vag irlandez?

Samd.

Chiar si asa, "Orasul" iti ramane in minte, pentru ca dincolo de profesionalismul cu care a fost facut, povestea e mult mai bogata decat cea a altor thrilleruri, mai bogata si ca cea din "Heat". Acest lucru ii permite ca, dupa ce l-ai vazut, el sa continue sa dospeasca in mintea ta.  

"Orasul"/"The Town" - regia Ben Affleck, cu: Ben Affleck, Jeremy Renner, Rebecca Hall, Chris Cooper, Pete Postlethwaite, Blake Lively, Jon Hamm. Premiera romaneasca - 31 decembrie 2010.


Citeste mai multe despre   
















3274 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    un film foarte bun.. (Miercuri, 22 decembrie 2010, 12:33)

    harap alb [anonim]

    cu actori buni si care merita vazut, nu veti regreta ;); inca doua chestii minore, 1. aia era manager la banca nu director, si 2. nu era "sa-mi inseninezi ziua" ci "sunny days" adica "zile insorite"
  • 0 (0 voturi)    
    film bun?... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:24)

    scufita [anonim]

    "care merita vazut"....din punctul meu de vedere este un film slab. Nu l-as compara cu Heat sub nicio forma. Nu-si are locul comparatia. Si sigur nu-mi "dospeste" in minte....un film usor de duminica pe care sa-l vezi si sa-l uiti imediat.
  • +1 (1 vot)    
    Scapari... si nu prea (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:44)

    Ion [anonim]

    1. Recunoscutul vocii unei persoane nu e un lucru simplu pentru toata lumea. Cel putin nu in lumea reala. Doar pt. ca ne-am obisnuit din filme ca personajul sa aiba "revelatia" ca a mai auzit o voce undeva, nu inseamna ca asa se si intampla. In plus, vocea latrata din timpul jafului difera suficient de vocea normala a personajelor.
    A fost un detaliu pe care l-am observat si mi s-a parut veridic si anti-cliseic.
    2. "Sunny day" e in contrast puternic cu vremea de afara si nu e nimic deosebit in a retine o conversatie la care esti atent...
    3. Nu toti oamenii care au pistol sunt si tintasi buni. Iar, e vorba de un element veridic.
    4. Nu am urmarit cu atentie accentul, dar cunosc destule persoane care folosesc accentul "de acasa" doar in unele situatii (la stres, cand discuta cu anumite persoane etc.). E posibil sa fi fost ceva intentionat, mai ales ca accentul irish e destul de usor de imitat chiar si pentru o persoana obisnuita.

    Sunt foarte de acord ca Affleck a incercat mai mult decat a reusit, insa filmul luat cu totul este unul care sta in picioare si nu te face sa regreti cele 2 ore.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsuri la cateva din intrebari (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:46)

    Cristi [anonim]

    Pentru oamenii care nu ies din casa:

    - Cum se face ca directoarea bancii nu recunoaste vocile rapitorilor? (Singura intrebare valabila)

    - De ce agentul FBI e atat de istet incat retine banala exprimare (folosita drept cod la telefon) "sa-mi inseninezi ziua"? (Pentru ca asta este meseria lui, trebuie sa tina minte tot ce s-a discutat, intamplat, astia mai fac si rapoarte care pot folosi dupa multi ani altor detectivi, si in raport nu merge cu "parca", "si mi s-a parut", sau "a zis ceva de genul". Apropo, nu stiu cu cine ai facut matale engleza, dar sunny days nu inseamna sa-mi inseninezi ziua.

    - De ce raufacatorii si politistii nu se nimeresc mereu cand trag de-aproape unii intr-altii? Pentru ca in viata reala, un politist cu un salariu penibil nu o sa faca pe eroul cand asupra lui se trage cu foc automat, iar raufacatorii nu trag sa omoare, trag pentru a-i convinge pe politisti ca sunt foarte seriosi si daca nu stau cuminti, o sa iasa nasol. E o intelegere care nu are nevoie de cuminte, eu trag ca nebunul, iar tu tii capul la cutie, nimeni nu o sa ceara politiei socoteala si nici un raufacator nu doreste sa omoare un politist cand ar putea sa nu.

    Iar de ce brusc se trezeste Affleck ca ar trebui sa foloseasca un accent irlandez. Asta e ca si cum te-ai plange ca nu toate boabele de mazare sunt rotunde, in loc sa apreciezi mancarea.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce "criticii de film" vorbesc in doi peri? (Miercuri, 22 decembrie 2010, 14:18)

    MihaiMese [utilizator]

    Exact la la "filmele lui Jacques Audiard" m-am gandit cand am vazut filmul acesta, nu se putea altfel ... (???). Si am o intrebare: de ce la o cronica de film, se povesteste tot ce se intampla in el?! Eu nu ma prea pricep, dar cred ca niste impresii legate de imagine, interpretare, regie,. subiect (interesant sau nu), senzatia creata privitorului in urma vizionarii, ar fi lucruri mult mai potrivite. Inca putin si se dezvaluia si faptul ca "majordomul e criminalul".
    Filmul este bun, nu se ridica la rangul lui "Heat", dar e mult peste filme de genul "Transporter" sau "Transformers", filme de actiune create dupa un anumit sablon. In opinia mea, e cam de 7.5 din 10
    • 0 (0 voturi)    
      Clar ca nu te pricepi la cronica de film (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:04)

      t [anonim] i-a raspuns lui MihaiMese

      N-ar fi rau sa vezi si filme de Jacques Audiard.
      • 0 (0 voturi)    
        Bine, (Joi, 23 decembrie 2010, 13:28)

        MihaiMese [utilizator] i-a raspuns lui t

        am sa fac si asta
  • 0 (0 voturi)    
    / (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:15)

    stefan [anonim]

    un film foarte bun, in comparatie cu ce se afla in momentul de fata pe ecrane.

    Diferit fata de productiile 'de plastic' de la Hollywood, indraznesc sa cred ca e meritul lui Ben Affleck si nu al producatorului. Daca e asa, vom mai vedea si alte filme tot la fel de misto.

    Comparat cu celelalte #250 IMDB, sigur ca nu este un 'Shawnshank Redemption' sau 'Kill Bill', insa comparat cu 'Takers' , e ca si cum ai manca matze dupa ananas.
  • +1 (1 vot)    
    Film slab (Miercuri, 22 decembrie 2010, 16:24)

    Cris [anonim]

    Am urmarit circa 15 min. din acest film dupa care am inchis DVD player-ul. Mi s-a parut foarte slab. Dialogul e slab, jocul actorilor e slab. Scena cu jaful de la inceput e penibila. Ati observat cum in toate filmele cu jafuri armate exista un hot care se abate de la plan? Desi jefuitorii stabilesc de la inceput ca nu vor rani pe nimeni intotdeauna exista unul care nu respecta planul. Acelasi lucru se intampla si in scena respectiva. Foarte original totul. Ben Affleck e un actor slab.
    • +1 (1 vot)    
      Ai inchis DVD player-ul? :-) (Joi, 23 decembrie 2010, 14:49)

      rdbda [utilizator] i-a raspuns lui Cris

      Poate nu ti-au placut primele 15 minute din cauza calitatii proaste a imaginii de pe un DVD piratat cu filmul inregistrat cu o camera intr-o sala de cinema.

      Filmul va fii lansat pe DVD doar pe 31 decembrie. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Un film bun (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:04)

    deviltool [anonim]

    Un film foarte bun
  • +1 (1 vot)    
    film (Miercuri, 22 decembrie 2010, 19:25)

    edygman [anonim]

    Flmul este unul foarte bun.Jocul actorilor de asemenea.Desi are peste 2 ore nu o sa va plictisiti.