VIDEO Documentarul Lumea vazuta de Ion B. a fost nominalizat la Premiile Emmy

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 5 octombrie 2010, 17:37


Ion Barladeanu
Foto: H'art Gallery
Pelicula a fost nominalizata la cea de-a 38-a editie a Premiilor Emmy, informeaza site-ul evenimentului, citat de Mediafax.

Filmul prezinta povestea lui Ion Barladeanu, artist plastic, fost homeless. In varsta de 64 de ani, Ion Barladeanu a expus la Londra alaturi de lucrarile lui Andy Warhol si Marcel Duchamp si a vandut colaje cu 3000 de euro bucata. A fost gropar, hamal in port, "scriitor" de cruci. A locuit pana de curand la o ghena de gunoi de pe Mosilor. A fost descoperit acum trei ani de artistul Ovidiu Fenes si curtat jumatate de an de galeristul Dan Popescu. Este eroul documentarului Lumea vazuta de Ion B., realizat de Alexander Nanau, produs si difuzat la sfarsitul lui 2009 de HBO.

In luna martie, pelicula a castigat premiul Gopo pentru cel mai bun film documentar, iar in prezent a fost nominalizata in cadrul Premiilor Emmy, la categoria Arts Programming, conform site-ului evenimentului, www.iemmys.tv.

Nominalizarile au fost anuntate luni de catre International Academy of Television Arts & Sciences, la targul Mipcom de la Cannes, castigatorii urmand sa fie anuntati in cadrul unei ceremonii ce va avea loc pe 22 noiembrie, la New York.

Vezi aici site-ul oficial al documentarului. 

Mai multe despre Ion Barladeanu puteti afla dintr-un interviu realizat de HotNews.ro anul trecut.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2111 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ...nominalizat la INTERNATIONAL EMMY AWARDS... (Marţi, 5 octombrie 2010, 21:07)

    Pierre de Vara [anonim]

    INTERNATIONAL EMMY AWARDS sint complet separate de EMMY AWARDS (PRIMETIME sau DAYTIME).

    altfel, documentarul lui Alex Nanau e intr-o companie prestigioasa - alte nominalizari includ: Bob Hoskins, Helena Bonham Carter, etc.

    Bafta pe 22 noiembrie!
  • -1 (1 vot)    
    iar e Cenzorica de servici (Marţi, 5 octombrie 2010, 21:44)

    the [utilizator]

    si plin de initiative glorioase ?
    mde, traiasca libertatea presei
    de a publica numai ce vrea ea
    si betzivul cu guma ...
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 6 octombrie 2010, 1:02)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      schema hollywoodiana (Miercuri, 6 octombrie 2010, 6:51)

      lupu [anonim] i-a raspuns lui

      pai documentarul asta place probabil - spre deosebire de filmele de fictiune romanesti - pt ca se conformeaza unei scheme hollywoodiene, cu saracul care ajunge bogat si celebru ("rags to riches")...
      publicul vrea happy end (adica "corectarea/cosmetizarea" realitatii)
  • 0 (0 voturi)    
    AJUTOOOOOOOOR ! (Miercuri, 6 octombrie 2010, 10:00)

    nadia [anonim]

    .... pentru acest personaj de film. Ce se intapla cu el? L-am vazut din nou sarac si om al strazii. Cine si-a batut joc de el? Poate vre-un reporter sa se documenteze?
    • 0 (0 voturi)    
      Buna ziua (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:34)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui nadia

      Sa mearga la o Fundatie - care au avocati foarte buni, pro bono si apoi sa ii dea in judecata pentru FURT intelectual.
  • 0 (0 voturi)    
    ion b. vazut de lume (Duminică, 21 noiembrie 2010, 18:09)

    cel din umbra [anonim]

    posibil sa se documneteze cineva despre acest personaj daca ar avea de castigat faima si reclama.
    Ar fi minunat daca s-ar interesa din nou aceste 2 persoane"Dan Popescu si Alexander Nanau"ideea este ca ca filmul lui ion b este doar o pelicula asezata pe alte cadre impreuna cu alte pelicule precum pozele decupate din reviste si asezate de mana lui indrumat de viziunea lui.asa si el a fost decupat din acea ghena de gunoi si folosit ca o piesa lipita undeva care a fost expusa.dar fara valoare.pacat arta se tine in rama nu o cumperi ca sa ajunga intr-o ghena de gunoi