Presa de la Viena: Laureatul cu Oscar Christoph Waltz este german, nu austriac

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 12 august 2010, 20:05


Christoph Waltz
Foto: Agerpres
Castigatorul premiului Oscar, actorul Christoph Waltz, nu este austriac, ci german, a dezvaluit, joi, presa de la Viena, scrie AFP. Revelatia a provocat agitatie in media austriaca, mai ales ca Waltz era considerat una dintre vedetele cu care se mandrea Austria.

"Demascat: Waltz nu este austriac", a scris cotidianul Oesterreich pe prima pagina, in timp ce Die Presse se intreaba: "Oscarul primit de baiatul de aur al Vienei este al Austriei sau al Germaniei?"

Potrivit informatiilor, Waltz s-a nascut la Viena, unde a mers la scoala si a studiat actoria, insa el detine pasaport german, la fel ca si tatal sau. Mama sa e austriaca.

Cunoscut pana nu demult doar in Germania si Austria, Waltz a devenit un star international peste noapte dupa interpretarea memorabila a ofiterului nazist Hans Landa in productia "Ticalosi fara glorie/Inglourious Basterds", regizata de Quentin Tarantino.

Waltz a primit numeroase premii pentru acest rol, incluzand Screen Actors Guild, Golden Globe si Oscar.

El a fost elogiat de presa si opinia publica din Austria, iar in martie a fost primit de cancelarul Werner Faymann.

AFP scrie ca Waltz nu a dezvaluit niciodata adevarata lui nationalitate.

"Istoria ar putea fi curand indreptata: Waltz, care locuieste la Berlin si Londra, a demarat procesul de a primi cetatenia austriaca, lucru ce s-ar putea intampla pana la sfarsitul acestei luni", a precizat Oesterreich.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3249 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Foarte bun actor, un SS perfect realist (Joi, 12 august 2010, 21:07)

    Landau [anonim]

    Excelenta interpretare, Waltz a avut bunul simt si inteligenta sa evite un rol de caricatura SS (asta e atitudinea imbecila 'corect politica'), a aratat ca un adevarat ofiter SS descris de informatiile din epoca: inteligent, cultivat, educat, rasat, informat.
    Trupele SS erau o elita, iar ofiterii SS erau selectionati in cadrul unei organizatii secrete, cu caracter mistic, ce-si propunea renasterea rasei Arienilor indo-europeni.
    Cum istoria din manuale o scriu criminalii de razboi invingatori, s-a evitat sau pur si simplu s-a mintit grosolan asupra obiectivelor SS, punandu-se accent doar pe crime de razboi ale invinsilor SS si genocidul impotriva evreilor din Europa.
    Cititi despre http://en.wikipedia.org/wiki/Ahnenerbe si veti fi surprinsi.
    Sau cautati un SF celebru in Vest, de Charles Stross, 'Biroul Atrocitatilor' .
    • +1 (1 vot)    
      de elita (Joi, 12 august 2010, 23:03)

      Landser [anonim] i-a raspuns lui Landau

      Heydrich canta binisor la vioara ...
    • 0 (2 voturi)    
      esti perfect plecat cu capul! sau nu ai citit tot! (Joi, 12 august 2010, 23:24)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui Landau

      vezi dachau pe aceasi pagina si mai gandeste la ce spui! si vezi ca la tum in luna iulie s-a tinut o conferinta cu tema "De cat de multa democratie dau dovada elitele", ciudat in aceasi tara in care elitele despre care vorbesti tu au obtinut aprobarea de la himmler sa faca teste pe, stiu ca tu nu poti sa cazi pe spate, OAMENI! deci te rog fa un bine si spre binele tau nu mai admira elite de genul asta! recunosc nu sunt fanul inrait al anumitor natii, niciodata nu ma pot opri de la pune o intrebarea "ce anume e drept in conditiile si timpul lui", raspunsul la aceasta intreabre nu e tocmai cel mai placut pentru ca alfi cum unii din victime au devenit agresori! in fine discutia e lunga si baietii de la hotnews nu sunt tocmai niste ziaristi liberi!
    • 0 (0 voturi)    
      Am vazut si eu filmul! (Vineri, 13 august 2010, 9:04)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Landau

      Si nu o data ci de trei ori si de fiecare data cand am revazut filmul mi-a placut acest actor. Asa este cum spui ca SS-istul intruchipat de acest actor apare drept un om cult, rasat, civilizat si mai ce spui tu. Numai ca din film razbate ideia ca toate astea erau numai de fatada in realitate tipul era o bestie cu chip angelic. Scenele in care cheama soldatii si ii impusca pe cei de sub podea si cea in care sugruma cu propriilr sale maiini o femeie nu prea arata un om civilizat ci o fiara dezlantuita. Daca indivizii respectivi erau vinovati trebuiau judecati de tribunale militare si executati potrivit legilor razboiului dar el asemeni celui care i se opune in film (alta bestie umana) are legea lui, legea executiilor sumare si imediate.Pe scurt, un criminal perfid aparent binevoitor si educat.
      • 0 (0 voturi)    
        bun filmul (Vineri, 13 august 2010, 18:02)

        kllaus [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        se pare ca mai toti uita faptul ca filmul este regizat de Tarantino, iar intentia lui a fost mai putin de a crea niste personaje reale, ci mai degraba personaje epice. Este foarte adevarat ca imaginea creata de ofiterul SS este absolut captivanta, insa sa nu uitam si jocul altor actori, in acelasi film.
  • +5 (5 voturi)    
    chiar nu conteaza ce e... (Joi, 12 august 2010, 21:23)

    mireluske [anonim]

    ...neamtz, austriac, poliponez...tipu' este UN ACTOR GENIAL!!
    Recomand Inglorious Bastards tuturor celor care inca nu l-au vazut inca!
    • +1 (1 vot)    
      Un actor excelent (Joi, 12 august 2010, 23:44)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui mireluske

      10 + din partea mea
  • 0 (0 voturi)    
    Subiect controversat (Vineri, 13 august 2010, 0:46)

    Dan [anonim]

    Manipulare si dezinformare, asta este scopul acestor filme.
  • +1 (1 vot)    
    Fapt divers despre Christoph Waltz (Vineri, 13 august 2010, 3:50)

    costica [anonim]

    Citat din Wikipedia
    "...One of his children currently lives in Israel and is an orthodox rabbi (Waltz first wife, a native of New York, was Jewish)..."
  • 0 (0 voturi)    
    nema problema (Vineri, 13 august 2010, 10:38)

    Landser [anonim]

    Austria are de ochii lumii o lege foarte stricta a cetateniei, e de-ajuns cu varf si indesat sa fii austriac, trebuie renuntat la una deja in posesie, iar la acceptarea ulterioara a alteia iti iei ramas bun de la cea austriaca. Foarte clar si unechivoc.
    Numai ca n-ar fi Austria fara un sir de portite pe din dos. Daca "interesul national" o dicteaza, claritatea se transforma in "transparenta" actual la moda, adica opacitate. Interesul poarta aici cu adevarat fesul si celebritati dovedite din lumea operei sau a sportului, aici ca fapt divers din cea a filmului, au dreptul nescris la naturalizare in rastimp de doua luni. Ba chiar si magnati de croiala noua daca promit (!) o investitie substantiala in fieful vreunui ataman de provincie, in atributiile caruia cade acordarea pasaportului. De vreo legatura de orice fel cu noua patrie, despre cunostinte de limba, macar de un domiciliu permanent nici vorba.