VIDEO Cronica de film: "Omul care se holba la capre"

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:59


Sa nu ne prindem urechile. Holbatul la capre pana mor, ca si spartul norilor cu privirea se pare ca sunt lucruri reale petrecute intr-o unitate speciala a armatei americane dupa razboiul din Vietnam. Personajul real pe care Jeff Bridges il joaca in aceeasi nota ca in "Marele Lebowski", Jim Channon, ii seamana uluitor de bine lui Bridges si vorbeste cu aceeasi carisma si pe internet. Daca filmul te prinde tabula rasa, fara nici o idee despre informatii asemenea celor de mai sus, risti sa ramai cu ochii in soare, neintelegand ce vrea de la tine.

Lucrurile nu sunt asa simple, dar nici foarte complicate. Ranit in Vietnam, Jim Channon (Bill Django in film) a avut pe front o viziune psihedelica. Intors acasa, s-a documentat in miezul miscarii New Age si a aparut cu o viziune complet noua asupra armatei americane si a soldatilor care, urmand antrenamentele lui Channon, ar fi trebuit sa ajunga niste cavaleri Jedi sau preoti-luptatori. Dezvoltarea capacitatilor paranormale ar fi fost insotita de un protocol nou de abordare a unei confruntari armate.

Printre altele, soldatul-preot din aceasta "New Earth Army" ar fi intrat in tara inamica purtand un miel in brate si ar fi avut un costum dispus cu un difuzor prin care ar fi imprastiat acordurile muzicii tarii respective sau, daca nu i s-ar fi raspuns frumos, acid rock. Aceste lucruri suna exact ca ceea ce si sunt - niste bazaconii. Mai mare e mirarea cand afli ca e posibil sa fie si adevarate.

Filmul regizat de Grant Heslov dupa cartea jurnalistului britanic Jon Ronson (care a realizat el insusi in 2004 un documentar pe aceeasi tema, "Crazy rulers of the world", care se pare ca e mult mai interesant - aici e un fragment), este - ca in celebrul banc - ceva care merge undeva. E o comedie nu foarte comica si o satira nu foarte ascutita din moment ce nu stim deloc sigur daca lucrurile stau asa cum par pe ecran.

Totul e sub pecetea lui "se pare". Deci se pare ca din toate caprele care intr-adevar au functionat in acel "goat lab" de la Fort Bragg (fost "dog lab") una intr-adevar ar fi sucombat rapusa de forta gandului unui cavaler Jedi. Pe ecran, il vedem la un moment dat pe George Clooney spargand norii cu privirea. Culmea, norii chiar se risipesc. Pe de alta parte, in cadrul aceastei unitati speciale din cadrul armatei, "First Earth Batallion", se pare ca s-au pus bazele metodei de interogare practicate la Guantanamo, inclusiv torturii sonore.

Intre adevar si fantezie, filmul lui Heslov inainteaza cuminte fara a smuci haturile nici in stanga, nici in dreapta. Heslov, care a fost co-scenarist si producator la "Good Night and Good Luck", si care e partener de afaceri al lui George Clooney, nu tradeaza  vreo dorinta expresa de a transa chestiunea.

Cu un Jeff Bridges aterizat din "Marele Lebowski" in plina zeama colorata à la Wes Anderson, un George Clooney care ii da personajului sau (agentul special Lyn Cassady) suficienta auto-ironie cat sa nu-l scufunde cu totul in derizoriu si un Ewan McGregor de o naturalete remarcabila (el fiind tocmai alter ego-ul spectatorului incredul) desi ironia face sa fi interpretat chiar un cavaler Jedi, filmul pierde pe drum toate rezervoarele de combustibil care l-ar fi ajutat.



Am revazut adineaori trailerul: din trailer se pare ca filmul e foarte bun, dar simpla listare a unor poante nu poate inlocui lipsa de viziune regizorala. Foarte multe glume, replici si situatii din film functioneaza, dar luate separat. Din pacate, se pare ca e genul de film despre care nu stii la sfarsit sa spui daca ti-a placut sau nu.

"Omul care se holba la capre"/"The Men Who Stare At Goats" - de Grant Heslov, cu: George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges, Kevin Spacey. Pe ecranele romanesti din 23 aprilie


Citeste mai multe despre   


















7539 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:24)

    comm [anonim]

    Chiar nu se poate gasi altcineva sa faca cronici de film? :(
  • 0 (8 voturi)    
    The Men Who Stare At Goats (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:25)

    martipanu [anonim]

    "Omul care se holba la capre"/"The Men Who Stare At Goats"

    Geniala traducerea! Iti vine sa le dai cu lantul peste picioare unora de cata prostie reusesc sa promoveze in randul societatii.
    • +2 (6 voturi)    
      Da` cum? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:07)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui martipanu

      Tu cum ai fi tradus?
      • 0 (0 voturi)    
        asa (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:52)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        tinand cont de pluralul substantivului si de timpul verbului. te prinzi unde e greseala?
      • +1 (3 voturi)    
        corect (Duminică, 25 aprilie 2010, 0:43)

        martipanu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Inteleg ca anumite verbe sunt usor modificate la traducere pt a face mai atractiv titlul in romana, dar de la "Men" la "man" e cale lunga. Li se topeau tastele daca traduceau Oamenii/Barbatii in loc de "omul care se holba"?? Daca si la astfel de traduceri banale ne impotmolim e grav de tot.
        Continuati sa traduceti in halul asta, dragi formatori de opinie. Si asa avem o natie inculta, de ce sa nu ii dati si voi un sut un fund, asa pt ajutor.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Duminică, 25 aprilie 2010, 8:35)

          Opposite [anonim] i-a raspuns lui martipanu

          De asta bati cu campii pe-aici cu "natie inculta", "lant peste picioare" si alte tampenii? Pt ca autorul a tradus "man" in loc de "men"?

          Du-te si fa-ti un control.
          • 0 (2 voturi)    
            la psiholog (Luni, 26 aprilie 2010, 3:18)

            martipanu [anonim] i-a raspuns lui Opposite

            Tinand cont ca am scris de doua ori si nu prea s-a inteleg, consider ca tacerea nu o sa fie un raspuns prea bun, asa ca scriu din nou: Nu ai inteles nimic!

            Salut lumea care stie ce sa citeasca!
            Eu am plecat la un control.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Luni, 26 aprilie 2010, 11:04)

              Opposite [anonim] i-a raspuns lui martipanu

              N-oi fi inteles de la atatea cuvinte elevate cate-ai folosit, deh, se pare ca nu-mi ajung 18 de ani de scoala ca sa-nteleg ce spune "martipanul".

              Iti urez insanatosire grabnica.
        • +1 (1 vot)    
          De acord, ai dreptate, da' ... (Duminică, 25 aprilie 2010, 9:05)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui martipanu

          ... dupa parerea mea esti excesiv de carcotas.
        • 0 (0 voturi)    
          De acord, ai dreptate, da' ... (Duminică, 25 aprilie 2010, 9:05)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui martipanu

          ... dupa parerea mea esti excesiv de carcotas.
    • 0 (0 voturi)    
      de la capra-n titlu la titlu cu capra (Duminică, 25 aprilie 2010, 18:47)

      aghiuta [anonim] i-a raspuns lui martipanu

      'Privitorii de capre' suna mai fensi?! Da' 'Holbandu-se la caprine'? Lasati-o fleashka: kikirezu titlului, in ro sau eng e capra, dom'le; iar la 'Ucigasii de capre:cu privirea' n-a avut nerv nici angajat serios sa se gandureasca. plus ca la oi capra e animal sfant: tot boboru'priveste capra vecinului, dorindu-i moartea. Mioritic ar fi fost ceva de genul: la moartea caprioarei am privit cu totii...
  • +4 (10 voturi)    
    Este un film excelent ! (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:34)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Parodie fie la adresa armatei si politicii americane.
    Il recomand !
  • +4 (6 voturi)    
    doar pt cunoscatori (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:41)

    mem [anonim]

    filmul e doar pt cunoscători ;)
    altfel, e o "chestie" neamuzantă, sterilă și chiar tâmpă.
    am avut ocazia să-l văd fără să dau bani și-mi pare bine că n-am dat.
  • 0 (8 voturi)    
    Fara sens (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 18:07)

    Iulian [anonim]

    E un film la care nu i-am vazut rostul. Cred ca singura lui calitate e distributia ca in rest n-are nici una.

    Si intr-adevar, trailerul n-are nici o legatura cu filmul. Deci e un trailer bun daca e s-o iei asa.
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 18:10)

    cvi [utilizator]

    funny movie. Eu pot sa zic ca mi-a placut. Poate ca nu ai prins tu tooate subtilitatile sau poate nu e chiar genul tau!
  • 0 (4 voturi)    
    film (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 18:38)

    silvius [anonim]

    am vazut filmul, dupa ce s-a terminat am avut impresia ca ori e un film tare si nu i-am inteles eu mesajul ori e o pierdere de timp. Oricum ar fi am ramas dezamagit.
  • +1 (3 voturi)    
    Chiar a fost bun! (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:06)

    vio [anonim]

    Cand te gandesti pana unde a ajuns nebunia unora in razboiul rece? Si cati au profitat de frica patologica a unora de "reds"!
  • 0 (0 voturi)    
    "Now, more than ever, we need the Jedi!" (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:50)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Asta da final! ;)

    Oricum, filmul nu e recomandat celor cu constipatie cronica, oriunde ar fi ea localizata.
  • 0 (0 voturi)    
    Pour les connaisseurs ... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:18)

    Algernon [anonim]

    Dacă ai o vîrstă suficient de ... crudă, sau nu ai citit despre experimentele menționate în film, și nici nu ai o minimă cultură cinematografică, atunci cu siguranță te cam uiți ca curca în lemne
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 26 aprilie 2010, 9:51)

      emil [anonim] i-a raspuns lui Algernon

      chiar m-am uitat ca gasca la telecomanda la filmul asta
  • 0 (0 voturi)    
    Si mie mi-a placut enorm (Duminică, 25 aprilie 2010, 2:21)

    atari [anonim]

    Poate e un film mai usor de apreciat de barbati decat de femei si de aceea domnisoara critic nu e de acord cu noi. Sunt misogin?
  • +1 (1 vot)    
    Traducere? (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:23)

    gigi marga [anonim]

    The Men = Barbati / Oameni

    Daca's mai multe capre nu e normal sa fie si mai multi barbati? :)
  • -2 (2 voturi)    
    Mesaj? (Duminică, 25 aprilie 2010, 19:07)

    Dcoios [anonim]

    Filmul e simpatic dar nu are nici un mesaj asa ca nu mai incercati sa-l intelegeti in afara de cazul in care sinteti pe L.S.D.
  • -1 (1 vot)    
    lasati traducerea (Duminică, 25 aprilie 2010, 23:04)

    kllaus [anonim]

    filmul e prost, desi are distributie buna. Insa sunt foarte multi prosti pe aici care vad subtilitati si intr-un rahat. Pana la urma doar asta a reusit sa faca regizorul.
  • 0 (0 voturi)    
    exceptional (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 13:56)

    ddddd [anonim]

    ma intereseaza mai putin traducerea, daca va ve-i face o cat de cat cultura , a metodelor noi de asediu si razboi o sa vedeti ca filmul sub parodie , arata si spune lucruri cat se poate de execte, acum ce era sa faca regizorul , sa dea mura-n gura , toate elementele considerate de strategie si care sunt subtile si secrete?