VIDEO Televiziunea publica din Rusia va difuza duminica filmul "Katyn" al lui Andrzej Wajda

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 aprilie 2010, 16:11


Televiziunea de stat din Rusia a anuntat ca va difuza duminica seara, in prime time, filmul "Katyn", semnat de celebrul regizor polonez Andrzej Wajda. Pelicula, nominalizata la premiile Oscar in 2008, la categoria cel mai bun film strain, spune povestea celor peste 22.000 de militari polonezi executati in urma cu 70 de ani de trupele sovietice, in padurea de la Katyn.

Potrivit publicatiei poloneze Rzeczpospolita, difuzarea filmului este programata pentru ora 21.20, ora Moscovei (19.20 in Polonia).

Pelicula a mai putut fi vizionata in Rusia si pe 2 aprilie, cand a fost prezentata de postul tematic Kultura, inregistrand o cota de piata de 7% in randul telespectatorilor rusi. De altfel, aceasta a fost prima difuzare a filmului in Rusia, pelicula nefiind distribuita pana acum in cinematografele ruse.

Cunoscutul regizor Andrzej Wajda, in varsta de 84 de ani, este considerat unul dintre cei mai importanti regizori polonezi si una din figurile reprezentative ale cinematografiei mondiale, el fiind premiat cu numeroase distinctii. Tatal cineastului, Jakub Wajda, a murit, la 40 de ani, in masacrul de la Katyn.



Citeste mai multe despre   
















4930 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    durere (Duminică, 11 aprilie 2010, 17:20)

    ion [anonim]

    Te cutremuri de grozaviile razboiului.Partea de energie negativa din oameni este dominanta si atunci apar atrocitatile care intrec orice inchipuire.Oamenii se transforma in fiare si nu mai au nimic sfant in ei.Polonia ca si Romania asezata intre imperii a avut o soarta din start plina de greutati de tot felul si nu s-au putut dezvolta normal.Sunt alaturi de polonezi care sunt din nou greu incercati.Domnul sa fie cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    FILMUL KATYN INTREG (Duminică, 11 aprilie 2010, 17:20)

    m.o [anonim]

    http://www.megavideo.com/?v=NGBME418

    IL PUTETI VEDEA TOT FILMUL AICI
    • 0 (0 voturi)    
      Mersi (Luni, 12 aprilie 2010, 1:48)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui m.o

      Mersi pt link!
  • 0 (0 voturi)    
    katin (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:32)

    katin [anonim]

    Si TVR3 va difuza astazi filmul la 23.30 cum vad pe TVR info.
    • 0 (0 voturi)    
      si pe siteul TVR3 scrie acelasi lucru (Duminică, 11 aprilie 2010, 19:55)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui katin

      http://www.tvr.ro/film_descriere.php?id=79954
  • +1 (1 vot)    
    recomandare (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:48)

    vlad [anonim]

    F bun filmul, va recomand sa-l vedeti
  • +1 (1 vot)    
    adevar istoric (Duminică, 11 aprilie 2010, 19:22)

    Demigod [utilizator]

    Trebuie sa se petreaca o mare drama, ca din compasiune sa recunoastem si sa informam lumea asupra unor adevaruri istorice pana acum evitate.
  • +1 (1 vot)    
    Katyn (Duminică, 11 aprilie 2010, 19:24)

    roberto [anonim]

    Un film cu câteva scene emoţionante. Scena de început, în care pe un pod se întâlnesc refugiaţi polonezi ce vin din vest, fugind din calea naziştilor, cu refugiaţi polonezi ce vin din est, fugind din calea bolşevicilor, reprezintă parcă istoria poporului polonez din ultimele secole. O ţară prinsă în menghina expansionismului rus (bolşevic sau ţarist) şi a celui german (imperialist sau nazist).

    Verdictul este clar şi nu sunt semne de îndoială în privinţa vinovăţiilor. Singurele îndoieli ale privitorului din secolul 21 sunt cele legate de acţiunile unor polonezi din perioada ocupaţiei dar mai ales perioada imediată de după bolşevizarea ţării.

    Difuzarea acestui film este un pas mare pentru ruşi dar nu suficient. Dacă Germania postbelică şi-a asumat trecutul nazist, ruşii încă sunt în război cu toată lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      yep (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:12)

      de niro [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Well said. I agree.
    • 0 (0 voturi)    
      menghina pare sa aiba zilele acestea (Luni, 12 aprilie 2010, 9:52)

      Katyn si Ciepielów [anonim] i-a raspuns lui roberto

      doar o singura falca.

      Foarte potrivita comparatia situatiei geopolitice a Poloniei cu o menghina.
      Nu e nici locul nici spatiul cuvenit pentru elucidarea celeilalte componente a dezastrului polonez din '39. Pentru cei interesati doar o referire la cuvantarea lui Hitler din 22 august 1939 pe Obersalzberg in fata conducerii militare reunite. In ciuda lipsei unei stenograme oficiale datorita secretizarii intalnirii (participantii au aparut in civil), reiese din cele 4-5 insemnari partial stenografiate (Canaris) respectiv asternute pe hartie din memoria nemijlocita lozinca Führerului pentru conflagratia iminenta, deja pusa la punct:
      " Vernichtung Polens im Vordergrund, Ziel ist Beseitigung der lebendigen Kräfte, nicht die Erreichung einer bestimmten Linie". (Nimicirea Poloniei in prim plan, telul este inlaturarea fortelor vitale, nu atingerea unei anumite linii).
      Chiar daca rostirea tuturor acestor cuvinte a facut obiectul a multor analize (una amanuntita la: http://de.wikipedia.org/wiki/Polenfeldzug#cite_note-21; Winfried Baumgart: Zur Ansprache Hitlers vor den Führern der Wehrmacht am 22. August 1939. Eine quellenkritische Untersuchung, in: Vierteljahrshefte für Zeitgeschichte 2/1968, S. 120–149), faptele savarsite le-au dovedit cu prisosinta. Dupa liste dinainte intocmite, au fost omorati pana la finele anului 1939 60 000 de cetateni polonezi: invatatori, medici, juristi, profesori, preoti si episcopi catolici, reprezentanti ai partidelor si ai sindicatelor muncitoresti. Cele sase "Einsatzgruppen" au avut sarcina de a anihila "inteligenta poloneza". (Despre maceluri "spontane" ale anului cu alte zeci de mii de victime ar fi multe de scris).
      Aceasta drept reamintire ca menghina functioneaza doar in stare completa, indiferent din care parte e privita. Nicidecum ca o scutire a Rusiei de a se confrunta cu trecutul ei.
  • 0 (0 voturi)    
    un gest clar de reconciliere (Duminică, 11 aprilie 2010, 20:47)

    kalu [anonim]

    din partea Rusiei, buna miscare. Dar parca Polonia este blestemata...nici Germania nu este mai nevinovata in toata istoria grea pe care a avut-o Polonia.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu doar Polonia (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:23)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui kalu

      Intr-adevar Polonia parca-ar fi blestemata, si nu doar ea... E cazul sa amintim despre Ucraina, Tarile Baltice, Georgia, Romania+ Moldova=Romania-Mare, am avut marele nenoroc sa fim vecini cu Rusia... cite milioane de vieti nevinovate ati luat... dar putin cite putin raspundeti si voi...
  • 0 (0 voturi)    
    NKVD (Joi, 15 aprilie 2010, 19:32)

    eduard [anonim]

    Am vazut executii adevarate pe internet sau la prieteni. Circula tot felul de astfel de grozavii pe net.
    Nici una nu m-a impresionat mai mult decit executia ofiterilor polonezi din padurea KATYN . scenele in care sunt impuscati in cap de catre rusi imi vor ramine mult timp in minte. Legati cu sfoara de miini si de git precum porcii cind ii taie de craciun..va rog sa observati ca ofiterii NKVD care ii impusca sunt toti TINERI, au pe cap cascheta turcoaz si intotdeauna apar de undeva din spatele victimei, precum lasii!!!
    Revoltator! Acum ii urasc si mai mult pe rusi si pe comunisti in general, de oriunde ar fi ei!! Lehamite!!! Si cind te gindesti ca unii doresc o reapropiere de Moscova…..ce mai poti comenta? PSD—ului, PC-ului, lui Dan Voiculescu, Cosmin Gusa, Dinu Paturiciu, Hrebenciuc, Zgonea, antenistilor , Badea, Ciutacu…etc. le recomand filmul KATYN!!! Sa se uite bine si pe urma sa clameze o apropiere de Rusia!!! Sa va fie rusine!!!