VIDEO Cronica de film: "Poker", de Sergiu Nicolaescu - o troaca de laturi pe banii nostri, in capul nostru

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 14:18


Poker - cadru din film
Foto: MediaPro Pictures
Va intrebati ce mai cautati prin Romania? Daca vedeti cel mai recent film al lui Sergiu Nicolaescu,  incepeti sa va faceti bagajele. Nu pentru ca e o "radiografie acida a societatii romanesti contemporane", ci pentru ca e vulgar si imund ca societatea in care traim. Acest film finantat nu doar de CNC, dar si de TVR!, e o chintesenta a celor mai proaste clisee din filmele romanesti postdecembriste, dar mai ales din realitate. Cineast mereu pe valul regimurilor politice, Sergiu Nicolaescu da cu tifla tuturor - colegilor politicieni, cinefililor, "tinerilor regizori", inclusiv celor care au facut revolutia. Un mare si triumfator "Hai, sictir!"

De vreo trei filme incoace, Sergiu Nicolaescu e tot mai autoreflexiv, citandu-si vechile succese cinematografice ori emitand profesiuni de credinta mai mult sau mai putin testamentare. Daca "Orient Express" era liric si comic prin monologurile cu pretentii metafizice la care ne supunea, iar "Supravietuitorul" un palid avatar al filmelor de actiune de altadata (vremurile se schimba, iar oamenii nu tin pasul intotdeauna), "Poker" e cel mai vulgar film realizat de cel mai popular cineast roman. Vulgar in toate sensurile cuvantului.

Realizat dupa scenariul lui Adrian Lustig, autorul piesei de teatru cu acelasi nume - un mare succes de casa al Teatrului de Comedie unde fusese montat de Alexandru Tocilescu -, "Poker"-ul lui Sergiu Nicolaescu are falsa acuitate politica din filmele lui Serban Marinescu, dar si ornamentele de nuditate feminina si obsesiile sexuale din filmele lui Mircea Muresan. Are, in plus, si influente vadite din tot mai grosolanele programe de comedie de la posturile TV.

Promovat ca o comedie -  a doua din creatia nicolaesciana -, "Poker" nu are vreo legatura cu prima, "Nea Marin miliardar". Vremurile s-au schimbat, cineastul a imbatranit, iar acum vrea sa demonstreze ca poate aduce public in sali. Si va aduce. "Poker" va fi un deliciu pentru cei deja spalati pe creier de televiziunile din Romania si de virusul care sterge orice urma de bun-simt si care, in cazurile usoare, ii face pe soferi sa-i claxoneze pe pietonii care nu fug ca dropiile pe verde, iar in cele mai grave le da marilor smecheri ai natiei nonsalanta  de a nu-si mai ascunde marile manevre.

Vezi trailerul filmului Poker:



"Poker" nu e deloc o satira, nu e oglinda societatii bolnave in care traim, ci e creat si hranit de aceasta vulgaritate generala si menit ei - vulgaritate care se regaseste in film de la aparitiile lui Jojo goala-pusca sau pipaita de Valentin Teodosiu ori Horatiu Malaele, pana la vulgaritatea politica servita ca denuntare a coruptiei la nivel inalt. Daca Jojo fara haine nu e decat ceea ce este, politica vazuta de senatorul Sergiu Nicolaescu nu e "Toti oamenii presedintelui", ci o mare manea prajita la gratarul din fata Senatului si aruncata plebei infometate de entertainment.

Cel mai vulgar e, insa, gestul in sine: Sergiu Nicolaescu a fost mereu un favorizat al regimurilor politice. Cand Lucian Pintilie, Mircea Saucan, Iulian Mihu, Alexandru Tatos si alti cineasti de talent fugeau din tara sau se imbolnaveau pentru ca nu erau lasati sa-si faca putinele filme, Sergiu Nicolaescu distra poporul cu productii de actiune si filme din epopeea nationala, ajutat de regim. Dupa ce a participat la o dubioasa revolutie, Nicolaescu a ramas tot pe val, iar libertatea i-a dat posibilitatea sa se exprime artistic in mod plenar (!) in productii pentru care a ramas respectat de popor, in contul reputatiei castigate in perioada comunista, desi suflul ii disparuse.

Dupa ce a participat la spalarea pe creier generala operata de comunisti, Sergiu Nicolaescu se plaseaza acum la senectute intr-un fel de "Ghepardul" ieftin. Resimte sfarsitul unei epoci si inceputul alteia, dar parca mai ales il incearca un fel de sila olimpiana fata de toti si de toate - si de coledzii de politica, si de cei cu care a facut revolutia (si care n-au avut norocul sa supravietuiasca), si de comunismul de care a profitat, si de pensionari, si de "tinerii regizori" (cu care se rafuieste pe ecran), pana si de CNC-ul care i-a finantat creatiile si pe care acum il ia la misto.

O piesa de teatru bulevardiera  devine pe marele ecran un ghiveci respingator nu atat prin ce contine cat prin aroganta cu care isi trateaza publicul, coborandu-l la nivelul lui. Daca acest film nu le da oamenilor care au pastrat un minim respect de sine impresia ca lupta e pierduta si ca trebuie sa incerce sa traiasca in alta tara, minima reactie sanatoasa e sa alerge sa faca un dus, ca sa dea jos murdaria cu care au fost improscati de pe ecran.  

"Poker" - de Sergiu Nicolaescu, scenariul Adrian Lustig, cu: Horatiu Malaele, Valentin Teodosiu, Vladimir Gaitan, Jojo, Jean Constantin, Mircea Diaconu, Alexandrina Halic, Vasile Muraru. Pe ecranele romanesti din 9 aprilie. Film interzis spectatorilor sub 15 ani.


Citeste mai multe despre   


















78225 vizualizari

  • +71 (95 voturi)    
    uffff... :) (Joi, 8 aprilie 2010, 14:36)

    Codruta N [utilizator]

    In sfarsit! vad si eu pe cineva care are curajul sa se lege de "monstrul Nicolaescu" :D
    Dupa ce a distrus niste situri arheologice (inclusiv Sarmizegetusa) si cladiri de patrimoniu si dupa ce a deturnat Armata ca sa-si vada superpeltelele ecranizate, si mi-a frecat copilaria cu "Maretele Realizari" ale lui, sperasem ca scapam de el si, daca tot o fi atat de "talentat", o sa isi faca filmele pe banii lui sau ale vreunui "producator" ca sa reziste (sau nu) pe piatza in functie de asa-zisa lor "valoare".

    Can' colo... CNC, in loc sa bage bani in niste tineri si vioi, pe care sa-i doar ajute sa se lanseze, baga bani la greu TOT in conservele acestui dinosaur!

    Felicitari, Iulia, ca te-ai legat de el! Trebuia totusi sa o faca cineva si pe asta!
    • -17 (45 voturi)    
      stii ce ai realizat? (Joi, 8 aprilie 2010, 15:39)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      inversunarea si aciditatea ta m-au determinat sa ma duc la film. sa vad daca este chiar atat de prost pe cat zici. n-ai facut decat sa-i trimiti niste oameni la film. acum chiar sunt curios
      • +20 (40 voturi)    
        pai, du-te! :)) (Joi, 8 aprilie 2010, 16:12)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Ce? e timpul meu, acela care va fi pierdut? E al tau! :))
        Daca tu esti genul care sa accepte sa inghita orice, numai ca sa "demonstreze" ceva, foarte bine! Chiar MERITI sa iti pierzi timpul si banii :)))
        Pe de alta parte, daca ai avea mintea ceva mai limpede, ai fi reusit sa citesti postarea mea - si ai fi vazut ca eu nu m-am referit nici o CLIPA la ACEST film - eu vorbeam despre Marele Nicolaescu Cel Tocator de Bani Publici si Fauritor de Superproductii Peltele (si pe care habar nu am de ce CNC il pupa-n...tr-un loc) in general, ashaaaa...
        • -4 (20 voturi)    
          eu ma refeream la autoare articolului (Joi, 8 aprilie 2010, 18:31)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          nu inghit orice ca sa demonstrez ceva. dar acum chiar sunt curios ce e atat de rau la fimul asta. si sunt curios cand l-a vazut autoarea articolului.
          • +11 (17 voturi)    
            @adrian (Joi, 8 aprilie 2010, 19:53)

            Nade [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Destul de trist ca n-ai inteles pana acum ce e atat de rau la filmele lui Sergiulica in general :)) Autoarea articolului probabil l-a vazut la o vizionare de presa.
            • +6 (20 voturi)    
              Dinozaur cu explozie intarziata (Joi, 8 aprilie 2010, 22:08)

              Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Nade

              Codruta N. in ce tara traiesti!? Daca ai fi trait in Romania ai fi fost la curent cu faptul ca de 10-15 ani toata lumea e de acord ca Sergiu Nicolaescu scoate numai mizerii si ca e un dinozaur penal care toaca bani publici pe fanteziile sale monomane. Vezi forumurile, vezi comentariile de mai jos, intreaba lumea etc.

              Ultimele filme ale lui Sergiu N. nu au beneficiat decat de batai de joc si articole de presa in care toti se exprima dezgustati. Si e FOARTE NORMAL daca te gandesti la mizerii de genul Orient Express sau Supravietuitorul sau la prezenta publica politica a individului.

              Deci, nimic special in faptul ca te iei de Sergiu Nicolaescu. Toti suntem de acord de ani buni de zile ca e depasit, delapidator si vanitos senil.

              De aceea tanara autoare Iulia Blaga are acest entuziasm in a-l face troaca de porci, vulgar, improscator de mizerie. Stie ca are in spate unanimitatea tuturor. N-o sa mai gasesti un asemenea text in presa nici cand se comenteaza imbecili de genul Vanghelie sau Becali. Deci citeste-l inca o data, ca rar vei vedea un semnatar care produce asa ceva.

              Iulia Blaga se plaseaza pe o axa a gratuitatii pentru ca stie ca poate injura fara numar, alte ocazii cu asemenea unanimitate de sustinere nu mai are. Complet neprofesionist.

              Revenind la POKER, stim cu totii ca nu e o capodopera. Este o comedie cel putin redundanta, si cel mult haioasa, care mizeaza pe replici, bomboane comerciale (de genul Jojo care arata bine si e amuzanta) si jocul actorilor, spre deosebirele de satirele sociale derizorii din ultimii ani sau de Vacanta Mare.

              Tot spre deosebire de alte mizerii recente, ar fi de punctat selectia si jocul a destui actori capabili si indragiti, in stare sa stimuleze atentia publicului prin simpla mimica. Filmul va fi probabil un succes, si, tot probabil va stimula aparitia unor alte filme similare (comedii care nu sunt nici minimaliste in realizate, nici cu mesaj).

              Sergiu Nicolaescu ramane un dinozaur penal cu explozie intarziata.
              • +3 (5 voturi)    
                aha (Vineri, 9 aprilie 2010, 0:46)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

                got your point !
              • +5 (7 voturi)    
                Mediocru, dar nu jeg (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:46)

                Agasat [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

                Filmul e mediocru, si este saltat in sus de actorii valorosi implicati, care nu sunt neaparat jenanti.

                Sunt surprins totusi ca, per total, filmul nu este ultimul jeg pe care l-am asteptat tinand cont de Nicolaescu si pe care toata presa s-a repezit sa il descrie.

                PS: Amuzanta donshoara Iulia cum infiereaza ea "plebea" si pe senilul Sergiu :-)))
          • +2 (4 voturi)    
            Pe mine m-a scarbit... (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:43)

            sami [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            m-a scarbit faptul ca a preluat deja o piesa care a avut/are succes de ani intregi la Teatrul de Comedie. Este singurul lucru care ma deranjeaza. Am vizionat piesa Poker ori de cate ori am putut, menirea ei, prin ironia fina, dar cruda a subiectelor atinse si prin actorii exceptionali care au interpretat-o,era de fapt crearea unui refugiu, unui moment de refulare impotriva "manelizarii"-(la propriu si la figurat) Romaniei de care cei mai multi dintre noi avem nevoie, din nefericire din ce in ce mai des. Nu voi plati bilet pentru filmul lui Nicolaescu, este doar un oportunist.
        • +2 (2 voturi)    
          Trebuie neaparat sa te duci la cinema? (Vineri, 9 aprilie 2010, 12:40)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Poti sa il tragi de pe net! Nu merita sa platesti pt a il vedea ;)
      • +8 (10 voturi)    
        asta e barbut, nu poker (Vineri, 9 aprilie 2010, 7:59)

        -escu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Nicolaescu nu e nici pe departe un "monstru" sacru. E doar un fost nomenclaturist care acum vorba ta se da mare revolutionar si mare luptator pentru binele tarii... normal, ca doar nu era fraier sa spuna ca a fost membru de partid si securist. Apoi fimul mi se pare o mizerie. Vulgar sau mai putin vulgar , filmul lui demonstreaza inca odata ca romanii sunt mediocrii nu numai la facut filme, ci pe toate planurile, mediocrii, vulgari, si depravati.
    • -6 (32 voturi)    
      Deci despre BANI e vorba... (Joi, 8 aprilie 2010, 16:03)

      Marian Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Am zis ca nu vad de ce cronica asta e despre Nicolaescu si nu despre film. Recitindu-ti comentariul, am inteles: "CNC, in loc sa bage bani in niste tineri si vioi, pe care sa-i doar ajute sa se lanseze, baga bani la greu TOT in conservele acestui dinosaur!". Asadar, despre ce e vorba in critica asta???? Despre BANI! Sa nu-i mai dea lui Nicolaescu, sa-i dea numai tinerilor. Acum, parerea mea: criteriul varstei nu denota valoarea, nici intr-un sens, nici in altul...
      • +14 (22 voturi)    
        vorbeam de "bani PUBLICI"! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:32)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Marian Alexandru

        TVR traieste din "taxa" aia pe care ma obliga sa o platesc iar CNC consuma, la fel, "bani publici" (astia pentru "filme" sunt via MCC de anul trecut, d.ex.).
        Da, e vorba de "bani" (cel putin in comentariul meu) - si, de asemenea, despre "calitate".
        "Calitate" se pare ca nu este in acest film - atunci CARE este motivul pentru care i s-au dat banii acestui dinosaur?
        CNC ar trebui sa isi limiteze rolul la a sprijini niste tineri (deci necunoscuti, deci care n-au avut cum sa fie "apreciati" de public sau de critici) sa se lanseze - dinosaurul asta nu fusese "lansat"?
        CARE e motivul pt care i s-au dat banii? Sa zicem ca, in mod exceptional, CNC ar fi putut sa dea bani unui film extraordinar - ceea ce se pare ca NU e cazul (nu ca m-as fi asteptat sa fie, dat fiind ca Nicolaescu nu e capabil de "filme extraordinare")!

        Astia sunt bani publici IROSITI! Dati intr-un mod iresponsabil, unui personaj prafuit, fara talent si megalomaniac!

        Asha, macar... de curiozitate: te-ai uitat sa vezi CAT i s-a dat dinosaurului, comparativ cu cati bani li s-au dat celorlalti? In anul trecut - si in toti anii anteriori, de cand CNC da banii aceia, cica, pe "proiecte", licitate?

        Nu m-am referit DELOC la "criteriul varstei" (la fel ca ante-postatorul tau, nici tu n-ai citit bine ce am scris)! Poa' sa aiba Nicolaescu si 20 si 200 de ani, din partea mea! El a dovedit de-a lungul timpului ca este un dinosaur prafuit! In sensul asta, da! sunt (si) banii mei cei care au fost irositi acolo - asa ca am pretentia ca POT sa-mi exprim opinia referitor la ei!
        • +9 (17 voturi)    
          F. bine (Joi, 8 aprilie 2010, 20:14)

          Nade [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Felicitari pt. comentarii si modul in care gandesti, desi mi-e clar ca-ti bati capul degeaba cu unele personaje de pe aici. Daca tin eu bine minte, Victor Rebengiuc a spus acum cativa ani ca n-ar vedea un film de Sergiu Nicolaescu nici daca ar rula in scara blocului in care locuieste. Mi-a ramas in minte vorba asta :)
          • +1 (5 voturi)    
            Asa sa fie? (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:34)

            Anana [anonim] i-a raspuns lui Nade

            Dar nu oare Rebengiuc este cel care se prostitueaza in mizeria plina de vulgaritate si grotesc numita " Burghezul gentilom" ? A nu se intelege ca-i iau apararea lui Nicolaescu, sunt convinsa de realismului cronicii scrise de Iulia Blaga.
            • 0 (0 voturi)    
              saracul Moliere... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:02)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui Anana

              au ajuns "geniili" epocii manelelor sa-i categoriseasca piesele "mizerii pline de vulgaritate si grotesc"! iubitule, cu piesa asta, Teatrul National din Cluj a facut, in anii '80, sute de spectacole cu sala full! calm down, nu orice comedie care depaseste limitele umorului britanic e jenanta!
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:09)

          skile [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          megalomaniac e în engleză, megaloman e în română. în rest, numai de bine :)
      • +6 (10 voturi)    
        nu e vorba numai de varsta (Vineri, 9 aprilie 2010, 0:35)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui Marian Alexandru

        Generatia tanara de regizori a dat valori confirmate la festivaluri de prestigiu.Nicolaescu a produs numai panica si basini in toata cariera sa,Tineri care la primul lung metraj se intorc cu premii enorme contra unuia care n-a luat nici macar un cuvant de lauda necomandat!! Unde ar trebui sa mearga finantarea statului dupa parerea dumitale?
        • 0 (0 voturi)    
          simplu (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:03)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui hatru

          acolo unde se duc spectatorii, nu criticii!
    • +6 (14 voturi)    
      Il iau de pe torente cand apare.. (Joi, 8 aprilie 2010, 16:28)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      .. clar, nu dau banii pe biletul de cinema. Oricum sergiu nicolaeascu e demult apus. A avut cateva filme memorabile insa timprurile s-au schimbat si el nu mai tine pasul demult.
    • -1 (7 voturi)    
      lipsa de cultura (Vineri, 9 aprilie 2010, 13:22)

      soim [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Imi place cum toti isi dau cu parerea despre cultura si nu sunt in stare sa stearga jegul din jurul lor......Un fleac...niste inculti.......( cei care critica munca unui meserias ca Sergiu ) Uita-te si vezi ce realizari are omul si compara cu realizarile tale....apoi mai vedem daca contezi
    • +4 (6 voturi)    
      daca nu stiati (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:54)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      si vreti explicatii
      Iata: D-l Sergiu Nicolaescu este nepotul lui
      "Nicolae Cambrea (n. 1900 - d. 1976) a fost un general român, care a luptat în cel de-al doilea război mondial.
      A fost şeful de stat-major al Diviziei a V-a, fiind luat prizonier de Armata Roşie în URSS în anul 1942.
      Cu gradul de colonel, a fost comandant al Diviziei de voluntari Tudor Vladimirescu, constituită din prizonieri români care au ales să treacă de partea inamicului (crimă de înaltă tradare pe timp de război), încălcându-şi astfel jurământul de credinţă faţă de ţară şi rege. Împreună cu generalul Mihail Lascăr a condus Comisia Electorală a armatei, la Alegeri generale în România, 1946, falsificate de comunişti."
      Asa ca d-l SN este ca si d-l Ion Iliescu vesnic !!!
      • 0 (4 voturi)    
        Ce spui? (Vineri, 9 aprilie 2010, 19:12)

        antecume [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

        Inseamnä cä eu l-a revolutie l-am trädat pe Ceausescu incälcand jurämantul de credintä fatä de comandantul suprem? Erau sute de mii, altii ca mine atunci, care jurau si pe "bocancii lui Burebista" doar sä treacä armata si multe alte nelegiuiri...Incep sä-mi fac musträri de constiintä...Rar ei ai dracului! Cine? Ceilalti!
        • +1 (3 voturi)    
          Florescule fii atent... (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:19)

          eliade [anonim] i-a raspuns lui antecume

          ca-ti explic eu cum e cu Brigada T. Vladimirescu:
          Prizonierii de razboi fura prelucrati de o gagica misto ana pauker sa lupte contra propriilor camarazi combatanti pe frontul antisovietic. Si au fost niste lepadaturi care s-au lasat convinse de gagica mai sus mentionata.
          Cum poti tu sa compari... revolutia din 89 cu raboiul al 2-lea mondial?
          Vezi ca "combinarea" in materie de istorie nu se face ca ghiveciul de bucatarie. Cunostinte + discernamant sunt absolut necesare.
    • 0 (0 voturi)    
      ireal de prost (Marţi, 25 ianuarie 2011, 1:03)

      andi [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Felicitari pentru curajul de a spune adevarul despre acest film!

      Filmul nu e prost, e ireal de prost. E un fel de palida vacanta mare combinata cu putina drama si sex. Am inteles ca e considerat comedie. Nu am ras deloc.

      E o mare rusine ca banii contribuabililor se cheltuiesc asa. Nu e vina lui Sergiu care poate nu realizeaza ca e un regizor prost la final de cariera ci a celor care cheltuiesc banii nostri pentru a produce aceasta mizerie care dauneaza enorm cinematografiei romanesti mai ales acum cand lumea incepe sa ne dea atentie. Pe Sergiu il suspectez ca e chiar bolnav. Dupa toate filmele in care incerca sa fie un fel de Bruce Willis romanesc indiferent in ce masura era potrivit pentru rolurile din filmele pe care le regiza pe banii statului, acum, cand nu mai e in stare sa joacem, baga secvente mai vechi cu el in filme la plesneala ca sa-si mai vada mutra imbecila si sa-si auda vocea pitigaiata. Nu, nu e vina dinozaurului ca e dinozaur. Sa fie sanatos! Nu trebuie sa ne dorim sa moara el si oamenii ca el ca sa salvam cultura. Trebuie doar sa scapam de ei si sa nu ii mai lasam sa ne fure banii.
  • +28 (40 voturi)    
    În concluzie... (Joi, 8 aprilie 2010, 14:37)

    mamacerghida [utilizator]

    ...este un film-manea pentru cocălari și prințese. Înseamnă că sălile vor fi arhipline iar filmul va fi notat cu medie peste 9 pe IMDB (dacă or ști cocălarii ce-o fi aia și cu ce se mănâncă...)

    Nicolaescu este un exemplu perfect pentru Legea lui Smith. Și-a depășit exagerat de mult condiția mediocră iar produsele sale au fost în mod firesc, sub această condiție. În schimb, și-a putut alimenta liniștit egolatria (cel mai tare regizor-scenarist-actor-recuziter-operator-șimaiștiueuce). Nasol este faptul că a prins vremurile astea nasoale când regizori tineri și-au permis să ia un mare premiu la Cannes, un Urs de Argint (și alte "bagatele"). Îmi închipui ce frustrări trăiește moșul ăsta acum, în loc să-și digere bătrânețea în liniște undeva la țară, persistă în cel mai masochist mod să rămână ce a fost, ba mai grotesc decât atât. Un bătrân ratat plin de ifose așa zis artistice...
    • +25 (29 voturi)    
      nu varsta e problema (Joi, 8 aprilie 2010, 15:22)

      viky [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

      exista in lumea asta regizori care conving tot mai mult odata cu trecerea anilor....Nicolaescu a fost si ramane exemplul perfect pentru "descurcarosenie "! in aceste timpuri a ales ca target marea masa a incultilor cu pretentii..
      • +12 (18 voturi)    
        Corect! (Joi, 8 aprilie 2010, 15:27)

        mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui viky

        Asta spuneam și eu, acum e mai grotesc decât înainte când măcar mai trăgea cu pistolul comisarului...
    • +3 (11 voturi)    
      nu cred ca e corect (Joi, 8 aprilie 2010, 16:01)

      cornerro [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

      sa critici conditia lui de batran. poti crea falsa impresie ca varsta a treia este, in sine, condamnabila. in rest, de acord cu tine.
      • +3 (7 voturi)    
        nu critica nimeni varsta (Vineri, 9 aprilie 2010, 0:41)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui cornerro

        Ceea ce se critica e faptul ca a facut aproape 100 de filme toate niste mizerii.Si tot lui i se dau fonduri ca sa faca al 101-lea film care este, neasteptat, tot o mizerie si-un mal!
  • +23 (33 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 8 aprilie 2010, 14:40)

    lalala [anonim]

    ... cineva are tupeu sa spuna ca Sergiu Nicolaescu e un regizor prost.... sa vedem cati o sa il mai pupe in *** pe 'marele maestru' Nicolaescu dupa ce vad mizeria asta de film....
    Actor prost, regizor si mai prost...
  • -10 (42 voturi)    
    sa inteleg ca filmul "eu cand vreau sa fluier .." (Joi, 8 aprilie 2010, 14:42)

    fluieratul [anonim]

    este o capodopera si filmele comerciale nu sunt bune. Cred ca multi regizori si critici de la noi au inteles gresit ideea de film: filmul este un divertisment al maselor nu al regizorilor care isi expun ideile bolnavicioase in diferite creatii gen 4321 sau "cand vreau sa fluier"
    • +23 (33 voturi)    
      Ai dreptate! (Joi, 8 aprilie 2010, 14:52)

      mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui fluieratul

      Filmul ăsta este unul la care poți liniștit să fluieri în sală, să spargi semințe și să-ți pipăi prințesa...
    • +18 (30 voturi)    
      una-i una si alta-i alta (Joi, 8 aprilie 2010, 14:58)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui fluieratul

      de acord cu matale in ce priveste ''daca vreau sa fluier'', 4321 sau '' moarte dlui lazarescu'' si altele asemenea, dar de aici pina la o nonvaloare totala ca nea nicolaescu e mare distanta. Comercial e ceva, iar ceea ce face lingaul lui ceasca e altceva. Vulgar pina la scirbosenie si atit.
      • +3 (7 voturi)    
        aoleeeuuuuuuu... (Vineri, 9 aprilie 2010, 0:42)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Am ajuns sa aiba Bec aceeasi parere cu mine!!!
        Vine sfarsitul lumii! pazea, fratilor!!!
    • +6 (10 voturi)    
      Una e sa-ti faci meseria cu placere (Joi, 8 aprilie 2010, 15:07)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui fluieratul

      alta e sa-ti faci meseria dupa placerile altora.

      Un artist isi satisface placerile prin propria meserie.

      Un afacerist lucreaza pentru satisfacerea placerilor altora.

      In cazul lui Sergiu Nicolaescu e posibil ca placerile celor multi sa corespunda cu placerile personale.
    • -5 (17 voturi)    
      sunt de acord (Joi, 8 aprilie 2010, 16:39)

      AlexRmF [utilizator] i-a raspuns lui fluieratul

      nu stiu ce se leaga toti de filmul asta, dupa parerea mea filmul asta seamana forte mult cu FIlantropica, care a fost foarte bine primit.
      apoi eu unul m-am saturat de toate porcariile de filme premiate pe la festivaluri europene in care toti sunt marcati de cat de "naspa" e in romania.
      noi numai astfel de filme am tot produs in ultimii ani si nu face bine imaginii.. mai bine sa te legi de cliseele realitatii publice cum face Nicolaesu aici, decat sa exprimi niste realitati dure traite acum 20 de ani si care ii fac pe europeni sa exclame "uite-i ba' si pe sarmanii astia cum traiesc".
      am sa vad filmul pentru ca pare intr-adevar distractiv... iar pentru hateri... intoarceti-va la filmele voastre de arta care castiga premii dar pe care nimeni nu e dispus sa le vada de 2 ori
      bravo Sergiu Nicolaescu
      • +3 (9 voturi)    
        bla (Joi, 8 aprilie 2010, 20:04)

        A. [anonim] i-a raspuns lui AlexRmF

        Dar tu ce-ai vrea sa vezi, filme turistice despre cat de misto e in Romania? :))
    • +13 (15 voturi)    
      IDEEA DE FILM! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:59)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui fluieratul

      Domnu' fluieratu', filmul, frate, e arta! Si muzica e arta! Si dansul e arta! Asa ca : maneaua lu' Salam, oricum ai da-o, nu e acelasi lucru cu "My way" a lu' Sinatra, datu' din fundulet a lu' Bomba sexy nu seamana cu dansul Maiei Plisetkaia iar intre Dogville si Poker e distanta ca de la Soare la scobitul in nas!
    • +10 (14 voturi)    
      comercialul (Joi, 8 aprilie 2010, 20:01)

      Nade [anonim] i-a raspuns lui fluieratul

      Filmele comerciale au rolul lor si multe dintre ele sunt chiar bine facute. Neaga cineva chestia asta? Asa zisele filme ale lui sergiulica sunt niste mizerii, pana si alea de acum 20 de ani erau copiate dupa marile filme americane sau din Vest, dar noi habar nu aveam. Faptul ca in Ro nu s-a dezvoltat o cinematografie de gen, cu politiste, aventuri, comedii etc. este o problema intr-adevar. Dar filmele minimaliste (mizerabiliste cum va place sa le numiti) au si ele rolul lor si mai ales, publicul lor. Infinit mai mic decat filmele comerciale. Sergiulica n-are a face nici cu una, nici cu alta.
      • 0 (2 voturi)    
        dupa ce (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:07)

        Kris [anonim] i-a raspuns lui Nade

        Chiar as fi curios de exemple de plagiat a lui SN poate ma lumininezi...
  • +9 (11 voturi)    
    pfuai (Joi, 8 aprilie 2010, 14:45)

    ampersand [anonim]

    Pfuai, ce tare eşti, Iulia, cu cronica asta, m-ai făcut curios să văd filmul, sper să am ocazia să dau de el şi p-aici, prin "Căpşunaria" :)
  • -13 (31 voturi)    
    toti sunt critici (Joi, 8 aprilie 2010, 14:49)

    dardar [anonim]

    Toata lumea isi da cu parerea doamna sau domnisoara de ce nu regizati dvs un film sau macar un desen animat si apoi sa faceti troaca de porci pe cineva care chiar daca va fi injurat tot va fi tinut minte.
    • -1 (5 voturi)    
      simplu (Joi, 8 aprilie 2010, 23:47)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui dardar

      deoarece asta este meseria ei: critic de film!
      Nu este nici regizor, nici realizator...
  • +23 (27 voturi)    
    Exact asa era si piesa (Joi, 8 aprilie 2010, 14:51)

    Gigi Maybachistu' Pretentios [anonim]

    Piesa "Poker" în sine a fost un moft manelist: politicianul corupt pare mai prost şi mai tare în gură decât Garcea, marele om de afaceri combină ţărănismul lui Becali cu îngâmfarea corporatiştilor şi limbajul ţiganilor care plasează telefoane mobile pe lângă pieţe, dialogurile sunt stupide ("eu nu ţopăi, eu interpretez", "domnul senator mănâncă datorită mie caviar, dar din când în când trebuie să mai mănânce şi căcat", "tata lu' copilu' lu' Horia" etc), jocul de scenă ridicol. Singura satisfacţie pe care o încearcă spectatorul este faptul că vede "mărimile zilei" ridiculizate, ceea ce el în viaţa cotidiană nu are curaj să facă.

    E curios totuşi că faţă de anii 1990-2000, deşi nivelul cultural al publicului larg ar fi trebuit să se ridice, s-a întâmplat contrariul. Până şi Vacanţa Mare aveau mai mult sens atunci când îşi concepeau scenariile, dădeau impresia că erau inspirate din realitate. Publicul modern s-a "ţărănizat", în toate clasele sociale. Iar ţăranul modern, spre deosebire de Ilie Moromete, n-are umor şi nici spirit, are doar invidie, venin, îngâmfare şi vid între urechi :)
  • -9 (21 voturi)    
    Ciudat... (Joi, 8 aprilie 2010, 15:05)

    Marian Alexandru [anonim]

    ...Ciudat cum cea mai mare parte a acestei "cronici" vorbeste mai mult despre Nicolaescu decat despre film. Cum sa-ti zic, ma intereseaza opera, nu autorul. Asadar, 3 patrimi din cronica egal cu 0. Argumentul vulgaritatii - restul cronicii - e iarasi mult prea slab sustinut. Nimic despre regie, despre actori, despre scenariu per ansamblu...
    Pana una alta...nu stiu filmul cum e, dar cronica asta...=0!
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Joi, 8 aprilie 2010, 15:06)

    Gigi Maybachistu' Pretentios [anonim]

    Cine e curios cum arată şi gândeşte publicul ţărănizat, află de aici:

    http://www.piticigratis.com/2010/03/profailar-taranul-la-suflet/
  • +1 (19 voturi)    
    foarte tare (Joi, 8 aprilie 2010, 15:07)

    ilidan [anonim]

    treaba cu minusurile.

    adica in cazul in care un om are o opinie diferita, ca doar de-aia nu mergem toti in uniforma pe strada, primeste minusuri si un mare pumn in gura prin faptul ca nu i se mai poate citi comment-ul. nu inteleg de ce acesta nu ramane vizibil, dar cu nota - negativa - de rigoare. in fine...

    nu am vazut pokerul asta, nici ala cu fluieratul, dar asa cum spunea cineva mai sus - contra curentului de injuraturi la adresa lui Nicolaescu - filmele comerciale sunt o categorie diferita de cele cu staif.
    ca de-aia nu se uita nimeni la tvr cultural in schimb toti dau navala la Teo cand apar manelistii.

    poate Nicolaescu asta a vrut sa faca. un film cu glume groase, vulgare pentru mase. aceleasi mase care cad in extaz cand il vad pe Salam sau care incep sa dea necontrolat din picioare cand aud schelalaiturile lui Guta.
    dar de aici si pana a-l face pe regizor albie de porci, asta pentru ca a stiut sa isi faca PR si sa isi promoveze interesele indiferent de regim, e cam cale lunga.
    a avut si filme slabe, dar a avut si unele de exceptie si asta nu poate s-o nege nimeni.

    a, si sa nu uit, daca dupa opinia criticilor filmul e un ghiveci respingator, inseamna ca actorii care au jucat sunt legumele din acesta, nu?
    • +6 (8 voturi)    
      Mai avem si servici' (Joi, 8 aprilie 2010, 15:26)

      Maan [anonim] i-a raspuns lui ilidan

      De aia nu se uita unii la TVR Cultural, ca si astia baga atat de tarziu chestiile bune!
    • +4 (8 voturi)    
      Nope (Joi, 8 aprilie 2010, 15:29)

      Gigi Maybachistu' Pretentios [anonim] i-a raspuns lui ilidan

      Pe Jojo n-am văzut-o în piesă (a jucat o altă domnişoară, care este cunoscută şi ea de la Divertis). Însă dacă filmul nu se îndepărtează de piesă, e posibil ca ea să fie singurul element cu adevărat frumos din film :))
    • +5 (13 voturi)    
      o fi... (Joi, 8 aprilie 2010, 15:54)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ilidan

      Dar cum ziceam si mai sus: daca e "film comercial" sa-l faca pe banii LUI - nu pe banii CNC (care ar trebui sa dea bani pentru lansarea unor regizori noi) si ai TVR (la care eu sunt OBLIGATA sa platesc taxe!)!

      Daca e "comercial", n-are decat sa scoata bani din el samd - NU sa cheltuie bani publici, pentru prostii!

      Iar daca e "mare" atunci inseamna ca e in stare si singur sa-si gaseasca "investitori" pentru Marile lui Productii! >:
      • +1 (7 voturi)    
        pai (Joi, 8 aprilie 2010, 17:21)

        ilidan [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        daca e produs de CNC si TVR, daca e comercial si scoate bani, e ok.
        ca banii ajung la producator din cate stiu eu. sau un procentaj covarsitor.

        deci o sa aiba cnc si tvr mai multi bani, o sa poata promova noi regizori care sa faca filem abstract absconse pe placul marilor critici si care o sa castige mai putini bani decat face badea la o emisiune. si iar o sa saraceasca bugetul si iar vine nicolaescu cu o balarie de-asta respingatoare si face bani, si uite asa devine salvatorul tinerilor regizori.

        veeeedeeeti ce util e SN
      • 0 (0 voturi)    
        bravo! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:38)

        radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Cel mai tare comentariu! La varsta si "prestanta" sa in domeniu, ar fi trebuit sa-si sponsorizeze singur filmele! Mai ales ca daca sunt atat de BUNE pe cat pretind unii si altii (si atat de comerciale ;) ) , ar trebui sa scoata un profit frumusel din aceasta AFACERE , nu?... Dar ce sa-i faci, ca de obicei, statul rade din nou de noi, pe banii nostri...
    • -3 (13 voturi)    
      ia uite (Joi, 8 aprilie 2010, 15:57)

      ilidan [anonim] i-a raspuns lui ilidan

      ca s-a mai gasit un nemultumit sa dea un minus.
      asa baieti, bagati pumnul in gura sa dispara posturile, bagati mare, va rog, inca unul....

      decat sa fiti nemultumiti in loc de rating, mai bine comentati dedesubt, e loc pentru toti, putem discuta, suntem oameni civilizati :)
      • +2 (4 voturi)    
        - (Joi, 8 aprilie 2010, 23:02)

        Nadde [utilizator] i-a raspuns lui ilidan

        La tine un minus e echivalent cu un pumn in gura? Nasol moment :))
    • +4 (8 voturi)    
      hmmm (Joi, 8 aprilie 2010, 16:01)

      unu1 [anonim] i-a raspuns lui ilidan

      corect spus, "a avut" filme de exceptie! performanta nu se va mai repeta, el inca traieste in epoca "Mihai Viteazul"!
      Gandeste-te la "Supravietuitorul", e o porcarie dezgustatoare iar dublarea vocii tanarului comisar Moldovan ma face sa cred ca baiatul asta are ceva probleme cu capul! Ar fi trebuit sa se retraga in glorie, ar fi ramas un mare regizor! Dar de, grandomania asta nu se intretina asa usor...
    • +4 (4 voturi)    
      Cu doar un click (Joi, 8 aprilie 2010, 16:09)

      Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui ilidan

      ai rezolvat problema.
    • +1 (3 voturi)    
      anticritica (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:57)

      nic6ys1247558181730 [utilizator] i-a raspuns lui ilidan

      Ce Dumnezeu aveti cu Nicolaescu.... o fi fost, n-o fi fost nomenclaturist.... da cred ca si acu va uitati la Dacii, sau cele de razboi....ce naiba ma, pana la urma, cred ca si filmul asta....dupa cum citesc din articol.... cred ca o sa-l vad si eu!.... asa filmul asta va ramane in istorie ca fiind un centralizator de glume proaste ce s-au facut de 15-20 de ani incoace pe toate ecranele...... si cred ca asta va fi un merit, atat in plan real- sper si eu ca ne vom da seama, pana la urma, unde am ajuns plecand de la asa zisa revolutie din '89..... cat si in plan spiritual - ne informeaza si ne intareste ideea ca Romania a devenit o troaca..... si nu mai trebuie sa fie asa......

      Eu zic, aici ar trebui sa privim profund si sa ne gandim ca ....spre ex.: cand la tine acasa, la baie, incepe sa miroasa, a ca_ca sau urina..... nespalat fiind de 20 de ani, ce faci?.... vinzi apartamentul si te muti in altul?....
      Ce face romanul.... de ceva vreme .... face haz de necaz, dar nu vedeti ca nici ei politicienii, nu mai suporta mirosul..... am impresia ca bacteria le-a intrat in nas!
      Ce sa va spun ca se inchid comentariile ce-l sustin pe Nicolaescu..... poate ca nu e spectaculos ce zicem noi, dar ceilalti, nu au decat sa se framante cu nedreptatile facute de Nicolaescu...... da' cati ca el nu sunt in tara asta, si ce au facut astia... nimic,.... macar de la omul asta ramanem cu istoria noastra vazuta pe ecran....
      O vedem si de la astia mai mici.... tinereii, da parca e mai spectaculos sa o vezi de la unul care cunoaste ff bine sistemul!
      Ce sa spun ca se da din contributia noastra obligatorie catre stat pe filme cu valoare 0.... fara participare pe la festivaluri!.... hai sa fim seriosi, oricum furtisagurile si trocarelile sunt viata noastra.... nu vedeti!
      Facem noi filme, cu bugete SUA pentru castiguri colosale dupa aia.... lasti-o ma de antinicolaesciana.... ca tot asa vom fi si dupa filmul asta!
    • 0 (0 voturi)    
      Excelent comentariul (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:03)

      rogesteb [utilizator] i-a raspuns lui ilidan

      Subscriu la ce a scris ilidan si daca as putea as sublinia "a avut si filme slabe, dar a avut si unele de exceptie...".
    • -1 (1 vot)    
      critici de 2 lei (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:39)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui ilidan

      subscriu ilidan...nu obliga nimeni pe nimeni sa mearga sa vada un film daca nu are chef/bani/timp...dar vad ca sunt atat de multi care isi dau cu parerea despre filmele si munca unei persoane care le e cu mult superioara...este un film despre viata de azi si daca nu va place, atunci poate ar fi mai bine sa schimbati ceva in mentalitatea voastra...consider ca este un curaj sa apari intr-o tara care se apropie iar de dictatura, cu un film care sparge barierele subtilitatii si iti infatiseaza un voicu, un locic, un oprescu sau un costiniu atat de perfect...sunteti patetici, mai bine v-ati vede de telenovelele voastra, astea nu-s filme pentru toata lumea..
  • -1 (9 voturi)    
    show-business (Joi, 8 aprilie 2010, 15:13)

    Alex [anonim]

    Imi aduc aminte de o replica geniala din 'Man on the moon'.. "This is showbusiness. Show.. Business. Without any show, there's no business."
    In momentul cand se sare cu vederea chestia asta, se da in extrema elitista care condamna orice film care nu s-a procopsit cu cel putin o marmota de cristal pe la vreun festival european..
    Eu zic sa-i multumiti lui nea Nicolaescu (persoana care imi este profund antipatica, dar nu despre asta era vorba aici in propozitie) ca a creat un echilibru pe piata cinematografica.. avem filme si scumpe, si ieftine, si premiate si mass-market, si pentru Tarkovski-ul din noi, si pentru fan-ul Steven Segal..
    • +10 (20 voturi)    
      Corect doar parțial.... (Joi, 8 aprilie 2010, 15:25)

      mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Dacă ar face aceste filme pe banii lui (sau ai unui producător privat), nu aș avea nimic împotrivă, să scoată unul pe lună. Dar Nicolaescu a fost mereu în fruntea bucatelor (a se citi a finanțărilor bugetare ale CNC) așa cum era și pe vremea lui Ceașcă preferatul casei cizmarului....

      Poate că unora dintre noi, producții precum "Dacii" (unde dacii aveau o cetate ditamai cât castelui Bran!!), sau Mihai Viteazu ne-au încălzit la acele vremi mațul naționalist. Dar, dacă citești bine, cel mai productiv cineast român nu a pupat niciodată cu toate super-producțiile lui, nici cel mai banal premiu (ba nu, o nominalizare pentru Mihai Viteazu la festivalul de la...Moscova). Bun, să zicem că noi avem ceva cu moș Nicolaescu, dar au toți ceilalți de aiurea ceva cu el?! O fi el buricul lumii invidiat de von Trier, Pollak, Jarmush, Cohen, Scorsese, și toți ăștia nu mai pot trăi de atâta invidie și îi bagă strâmbe?! Mă lași?!
      • -2 (14 voturi)    
        asa si? (Joi, 8 aprilie 2010, 15:55)

        kalimdor [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

        cam ce ar fi trebuit sa faca? sa taca in liniste si sa se vaite dupa revolutie cam ce capodopere extraordinare ar fi facut el dar banii i-au primit nenorocitii de membri de partid, nu? ceva similar cu literatura de sertar, right?

        a scris cineva mai sus de PR. bun. si-a promovat omul interesele si a facut si cateva productii bune. ciuleandra e tot o porcarie nu? nea marin ala la fel, da? ca or fi fost si destule balarii, asta e alta treaba.
        pintilie, saucan, tatos & CO, daca erau pasionati si disperati sa isi faca filmele, gaseau metode sa le faca. asa a fost mai simplu sa pozeze in victime, nu?

        da e adevarat, acum poa sa zica dom'le am avut coloana vertebrala, am fost nedreptatiti de regimul comunist, etc. ceea ce e corect. dar viata lor? ce ar fi putut crea? pasiunea lor? timpul pierdut?
        alte lucruri asa de reale, nu se pun?
    • +1 (3 voturi)    
      Multzumirile... (Vineri, 9 aprilie 2010, 6:57)

      ciob [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Multumesc Sergiu Nicolaescu! Esti multzumit?

      Pentru ce? Asta te rog sa mai explici odata - nu am intzees chestia cu echilibrul. De ce trebuie sa ii mai si multzumesc unuia care a tocat banii CNC s TVR pt a distra masele muncitoare de la orashe si sate? Multzumesc ca m-atzi furat d-el Nicolaewscu atunci si nu de acum ci de 40 de ani incoace, multzumesc ca l-atzi ajutat pe Ceausescu sa isi cimenteze cultul personalitatzii prin crearea unor personaje istorice discutabiel in fil si filmele cu ilegalisti muktzumesc ca atzi ajutat la formarea intelectuala a unui gigi becali (mihai viteazu) si asa mai departe!
  • +8 (18 voturi)    
    Felicitari (Joi, 8 aprilie 2010, 15:15)

    Alexandru [anonim]

    Felicitari, articolul este foarte bine scris.Si corect in continut. E revoltator cum CNC-ul baga gramezi de bani in obsesiile tampite ale unui cineast decrepit. Imi amintesc si de Orient Expres, alta stupizenie din categoria ' Nicolaescu a facut un film despre Nicolaescu, despre ce crede Nicolaescu ca este si despre ce ar vrea sa fie Nicolaescu'. Tineti minte ce buget urias a avut si gogomania aia de film?
  • -4 (12 voturi)    
    un fleac (Joi, 8 aprilie 2010, 15:18)

    Sergiu Nicolaescu [anonim]

    un fleac de cronica. am sa va ciurui pe toti.
  • +8 (16 voturi)    
    EXCELENTA CRONICA! (Joi, 8 aprilie 2010, 15:22)

    Constantin [anonim]

    :) Felicitari, Iulia Blaga.
  • +10 (14 voturi)    
    film (Joi, 8 aprilie 2010, 15:30)

    elis [anonim]

    S.Nicolaescu credeam ca cu vrsta vine si decenta dar........Cat era Ceusescu il pupa in ... acum daca nu mai este oare nu poate sa fie altfel.?Dece sa merg la cinematograf sau tv si sa vad prostii din care nu poti sa inveti nimic.JALNIC NE MAI TOACA BANII!
  • -13 (19 voturi)    
    raspuns (Joi, 8 aprilie 2010, 15:30)

    gabriela [anonim]

    Cred ca toti cei de mai sus care se dau acum mari si tari,nu au citit nicio carte in ultima vreme....la scola...ce mai...chiul si spart seminte...cultura ZERO...bac pe copiat sau la limba sport.....Vacanta mare reprezinta cultura?Sau serialele cu tigani?
    Sergiu Nicolaescu este un GENIU,tot ce a creat dansul va dainui zeci de ani....nu pot spune asta despre marea tiganiada de la televizor.Va rog sa nu va mai exprimati parerile daca nu aveti educatie si cultura!Mai bine plecati toti din tara si astfel sa reusim sa scapam de toti incultii si lenesii.PAREREA MEA !
    • +4 (10 voturi)    
      ??? (Joi, 8 aprilie 2010, 15:34)

      MIHAI [anonim] i-a raspuns lui gabriela

      tu crezi ca daca vezi ca se ...... unii in film te face mai destepata?Lasa l pe "geniu" ca ii ajunge.Trebui sa ai " mare cultura" sa te uiti la un asa film.Cred ca ai spart seminte cum sunea i in loc de scoala.
    • +8 (8 voturi)    
      Cine zice ala e... (Joi, 8 aprilie 2010, 15:38)

      Gigi Maybachistu' Pretentios [anonim] i-a raspuns lui gabriela

      Vacanţa Mare ironiza realitatea, care era aşa cum era (de ce şi-au pierdut de tot suflul de vreo 6-7 ani încoace? fiindcă acum e "altfel" şi ei n-au imaginaţie să se adapteze).

      Conu' Sergiu al nostru nu a făcut decât să preia fără să gândească un scenariu al cuiva care l-a scris fără să gândească, fiindcă dacă ai fost la piesa "Poker" toate personajele arată ca nişte caricaturi. Sau, mai rău, fiindcă "tipurile sociale" sunt oricum caricaturizate, ei arată ca nişte "caricaturi ale unor caricaturi", ceea ce nu mai are umor, e jalnic.
      • +7 (7 voturi)    
        Apropo de ironizarea societatii (Joi, 8 aprilie 2010, 19:45)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Pretentios

        Doar o nota legata de fenomenul Vacanta Mare, pe care in cunosc un pic mai de aproape. Acum 15 ani Vacanta Mare pregatea 2 (DOUA) spectacole pe an, de aproximativ 90 de minute fiecare spectacol. Lucrau luni in sir la texte, la poante, la scriptul fiecarui scheci, nu mai vorbesc de interpretare.

        Era normal ca acele spectacole are cu adevarat excelente, desi si acolo mai scapau anumite vulgaritati specifice grupului: spectacolele erau o "parodie" extrem de dura, dar amuzanta, a societatii de atunci: de la politicieni la reclame TV, de la vedete inchipuite la noua clasa de imbogatiti, totul era ironizat cu o verva nemaipomenita

        Nu e vorba de imaginatia grupului, care nu se poate adapta la realitatea de acum. Slava Domnului, e materia din belsug si acum. Doar ca grupul a fost stors ca o lamaie: au fost pusi sa scoate cateva zeci de spectacole anual (daca nu mai mult poate). Au pus botul la bani, au inceput sa asculte de comenzi politice (vezi doar cat l-au ferit pe Nastase de critici in perioada 2000-2004 sau chestia groteasca cu renuntarea la Garcea pentru a zis ministru de interne Rus nu stiu ce), etc. In final au esuat la canalul in care se zbat acum.

        E pacat de ei, daca as putea i-as sfatui sa faca o pauza de minim 6 luni, daca nu un an. Au bani destui. Apoi sa porneasca de la zero, dar doar cu spectacole de public. Sa uite de televiziune.

        Dar nu imi fac iluzii prea mari, au dat de bani, iar caracterul nu prea e punctul lor forte. Dar talent au avut din belsug.. Oare mai au?

        On-topic, conu Sergiu de mult e o epava, care face filme doar ca sa se simta el bine. Chiar si pentru o parodie/critica in nota comica a societatii nostre e nevoie de talent. Conu Sergiu nu mai are demult treaba cu asa ceva. De fapt daca il scuturi bine, nu ramane mare lucru: ceva de la "Osanda", ceva de la "Mihai Viteazu", ceva de la "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte". Si cam atat. De fapt, privind regia, as spune ca mai degraba actorii aia mari au tinut filmele de mai sus..
    • +7 (11 voturi)    
      BRAVOOO!!! (Joi, 8 aprilie 2010, 15:40)

      maniak [anonim] i-a raspuns lui gabriela

      O sa iti raspund tie ca vad ca ii trimiti pe toti in Spania . Sergiu Nicolaescu nu este un geniu. A fost un regizor bun la vremea lui. Acum este doar josnic si penibil si imi pare rau ca nu isi stie limitele. In conditiile in care filmul a fost produs pe banii nostrii mi se pare o si mai mare ipocrizie. Banii aia ar trebui investiti in actori si regizori care sunt in floarea varstei . Eu inteleg ca inca mai spera la oscaruri dar sa il trezeasca cineva. Am vazut piesa de teatru asa ca imi inchipui ce va fi si in film. BTW : cand am vazut eu piesa Jojo a jucat in ea :)))))
      Felicitari pentru articol .
    • +14 (14 voturi)    
      acid sulfuric (Joi, 8 aprilie 2010, 15:48)

      stefania [anonim] i-a raspuns lui gabriela

      Comunismul a creat monstrii, chiar daca ei dainuie si bintuie culoarele Casei poporului si Bulevardul Libertatii Socialismului; Acest popor roman plateste pretul prostiei; dar si prostia este pretul platit pentru 50 de ani de comunism; tiganii din Colentina sau Rahova sint in delir cind asulta GUTA la volum tare in blocuri sau in masini la semafoare; eu ascult Beatles la casti de rusine sa nu-mi deranjez vecinii;
    • +2 (10 voturi)    
      Păi scumpo... (Joi, 8 aprilie 2010, 15:54)

      mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui gabriela

      ... toți ăștia ce-ți criticăm geniul SUNTEM plecați din țară. Motivul, țara a fost călărită de indivizi precum geniul tău...
      • +4 (8 voturi)    
        eu nu :) (Joi, 8 aprilie 2010, 16:07)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mamacerghida

        Eu n-am plecat, inca, sper sa la mai fac nitzel sange rau la astia care au pretentia ca ne "conduc", pe aici, inca mai rezist... ;)
      • -6 (8 voturi)    
        ! (Joi, 8 aprilie 2010, 19:20)

        job [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

        Ia mai lasa'ma... esti plecata din tara pentru ca ai fost incapabila sa realizezi ceva aici! si gata!
        • +1 (1 vot)    
          asa e (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:12)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui job

          geniile se realizeaza deplin in RRominia, doar imbecilii sunt nevoiti sa plece! tronc, Marghioalo, c-o zasasi!
    • +4 (6 voturi)    
      parerea mea... (Joi, 8 aprilie 2010, 16:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gabriela

      Ia-l mata pe Nicolaescu (care, precum un Mare Regizor ce se afla, probabil e si f. cunoscut in strainanate si atat de plin de bani cat sa-si fi cumparat macar o viloantza pe undeva, pe vreun tzarm de mare) si pleaca D-te, de ce sa plecam noi?
      Asta e retzeta comunistilor inacriti? "Sictireste-i, pana isi iau lumea in cap si ne lasa numai pe noi, sa ne putem face mendrele!"?
    • +3 (7 voturi)    
      Easy... (Joi, 8 aprilie 2010, 16:06)

      robert [anonim] i-a raspuns lui gabriela

      Una la mana, din pacate se pare ca valorile din acest film sunt TOCMAI pentru spargatori de seminte. A doua la mana SN nu este un GENIU, sa fim seriosi. E un regizor decent si pasionat insa nimic mai mult. Dan Pita e un regizor foarte bun, de exemplu.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu prea ai dreptate!!! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:20)

      un bucurestean!! [anonim] i-a raspuns lui gabriela

      Nu cred ca are vreo legatura cate carti ai citit sau la ce sau cate materii ai dat bac-ul!
      Nu sunt un admirator infocat al celor de la Vacanta Mare de acum ii stiu in vremurile cand nu prinsesera pe sticla si pe atunci scenetele lor chiar prindeau bine. Momente de genul Crapu' si Menumorut sau Garcea prin '96/'97 aveau comicul lor.
      In ceea ce-l priveste pe "Dl. Geniu" hai sa fim seriosi!!! Daca ar fi fost atat de geniu dupa 1990 cand a dat "libertatea" peste noi ar fi putut obtine si el macar o nominalizare la vreo tarantula de plastic lucios.
      A fost si este un regizor cu bune si cu rele dar sa-l consideri un geniu este cam deplasat.
      Nu am vazut filmul si sincer nu prea ma iau dupa cronici dar daca merge strict dupa piesa de teatru atunci trebuie evitat.
      Goliciune vezi peste tot, tv, ziare, chiar sa o mai vad si pe Jojo in fundul gol nu prea ma pasioneaza.
      Cultura si educatia fiecaruia nu sta doar in cate carti a citit.
    • 0 (0 voturi)    
      cultura sau CULT? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:51)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui gabriela

      Pai tocmai incultilor si leprelor se adreseaza acest film, deci esti sigura ca ti-ar face placere sa-l vezi? :))). Iti propun ( si propun si celorlalti PRO film), urmatorul exercitiu: inchipuie-ti ca nu stii al cui e filmul( eventual gandeste-te ca l-a regizat Guta- regele manelelor ;) si du-te si vezi-l : ce parere iti face? E bun? Merita de 2 ori banii nostri : odata ca taxe la CNC, TVR, si inca o data platiti pe biletul de intrare?...
  • -5 (15 voturi)    
    Studii (Joi, 8 aprilie 2010, 15:32)

    Gilraen [anonim]

    Nu am vazut filmul, nu ma pronunt.
    A spune ca Nicolaescu e o non-valoare e o imbecilitate care nici macar nu merita comentata.

    Totusi, dra Blaga, am o intrebare. Ne puteti face cunoscute studiile si experienta dvs in domeniul criticii de film? Asta asa, sa vedem si noi cine comenteaza....
  • +3 (11 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 8 aprilie 2010, 15:32)

    Alexandru [anonim]

    cineva care il mai pune la loc pe mostrul sacru al prostului gust si cliseelor - Sergiu Nicolaescu.
  • +6 (8 voturi)    
    nu si fara media ro (Joi, 8 aprilie 2010, 15:38)

    pute a media pro [anonim]

    Luati-va de Nicolaescu ca merita, dar ganditi-va ca fara Media Pro care a papat banii nu face doi lei. Iar Media Pro fara domnul Sarbu care va papa banii iar nu face nimic. Si uite asa am legat tematica filmului cu stirile de la ora 5....
  • +5 (9 voturi)    
    10 (Joi, 8 aprilie 2010, 15:43)

    GabiB [anonim]

    e nota pt curajul din articol. Nicolaescu a fost mereu un supraevaluat din toate punctele de vedere desi filmele lui sunt unul mai ieftin decat celelalt.
  • -4 (10 voturi)    
    e chiar distractiv... (Joi, 8 aprilie 2010, 15:43)

    sandraAAA [utilizator]

    pe mine ma distreaza ca din marea masa a celor care au comentat...nici unul nu a vazut filmul, dar toti deja emit judecati de valoare. Si mai dau si minusuri la greu daca nu esti de acord cu autorul acestui articol! Asta numesc eu demonstratie de manipulare! Despre film...eu asept sa il vad, ca sa pot judeca eu daca e bun sau nu...
    • -2 (4 voturi)    
      care manipulare?? (Joi, 8 aprilie 2010, 23:17)

      Nadde [utilizator] i-a raspuns lui sandraAAA

      Cred ca ne-am luat destule tzepe cu filmele marelui regizor. Mai conteaza si cine scrie cronica... bla bla intelegi tu.
  • +2 (8 voturi)    
    Filmele lui SN (Joi, 8 aprilie 2010, 15:45)

    Kibby [anonim]

    Citez pe cineva, nu-mi mai aduc aminte cine: “Filmele lui Sergiu Nicolaescu sint ca si criza economica – nimeni n-are nevoie de ele dar revin mereu.”
  • +2 (6 voturi)    
    Murdarie morala (Joi, 8 aprilie 2010, 15:46)

    GEUNIX [anonim]

    Daca s-ar putea da jos murdaria spirituala cu un dus... ce simpla ar fi treaba cu filmul asta si cu o gramada de tampenii de cinema...
  • +4 (6 voturi)    
    Ca sa fiu cinstit (Joi, 8 aprilie 2010, 15:50)

    Sile [anonim]

    Asteptam acest comentariu. Am avut in tinerete un prieten care avea o vorba: parca poti sa te c... in gustul omului? Se pare ca asta incearca tov Nicolaescu cu ultimul sau film. Dar e problema lui. Nu e obligat nimeni sa se duca sa-l vada. O zi buna!
  • +2 (8 voturi)    
    asta se cere! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:00)

    Alex [anonim]

    sergiu nicolaescu cauta rezultatul filmului, si anume banii, nu premiile. Si ce daca "eu cand vreau sa fluier..." a primit premiu si este recunoscut? La anu' cu totii vom uita acest film... Iar regizorul pot sa pun pariu ca voi nici nu stiti cum il cheama (doar daca cautatii pe google)! Filmele au incasari cu cat este mai cunoscut regizorul, distributia si cat mai multe clisee.. vezi 2012, Avatar, Matrix... Mi-e mi-a placut foarte tare American Beauty, este cel mai frumos film pe care l-am vazut. E simplu, banal si totusi normal. A primit o gramada de premii dar nu a avut f multe incasari... Cu siguranta ca acest gen de filme va fi evitat si in viitor. Acum se cauta foarte mult clisee, actiune, efecte si actori obositi de prea multe aparitii. Sergiu Nicolaescu e un regizor care stie sa aduca si profit din ceea ce face. Nu face un film ca sa ramana doar un titlu in Cinemagia. Am vazut si eu trailerul la acest film si se incadreaza foarte bine in ceea ce se numeste filmul anilor 2010. Vedeti si voi toate celelalte filme care sunt la cinema si va faceti o simpla parere, se incadreaza perfect in peisaj. Vreti filme de cultura sau filme remarcabile precum "inchisoarea ingerilor - Shawshank Redemption"... s-a dus vremea lor... nu mai sunt povesti adevarate care sa merite sa fie puse pe ecran. Repetitivitatea incearca a se evita prin actiune, efecte si "Bruce Willis"... voi faceti ce vreti, eu ma duc numai ca sa ma distrez un pic... si asa tampenia de film pe care am vazut-o in weekend, "The Road" mi-a lasat un gust amar si mi-a parut rau ca nu am folosit torentele... hai bafta!
    • +4 (10 voturi)    
      Vrem ca banii noștrii... (Joi, 8 aprilie 2010, 16:49)

      mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      ...și deci și ai tăi, să fie cheltuiți pentru promovarea culturii și artei, nu pe gunoaie. Cu ce a promovat Nicolaescu imaginea României în lume?! Cu ZERO barat. Filme făcute pe banii noștri. În timp ce în ultimii ani, noul val de cineaști tineri au adus Româna în topul cinematografiei.

      Avatar, Matrix și altele asemeni nu au fost făcute pe banii contribuabilului american ci pe banii producătorilor privați....

      Cum am spus mai sus, Nicolaescu poate să facă filme la foc automat de pe partea mea, dar pe banii lui sa a unui producător privat care este dispus să investească în gunoaie (care aduc bani...)!
  • -2 (12 voturi)    
    mda... (Joi, 8 aprilie 2010, 16:02)

    proto [anonim]

    n-am vazut filmul, inca nu pot sa ma pronunt, dar parca n-as arunca cu noroi intr-un cineast ca Sergiu, are totusi niste filme importante in spate, le stim cu totii.
  • 0 (10 voturi)    
    ha ha (Joi, 8 aprilie 2010, 16:13)

    ghg [anonim]

    ce buna reclama i-ai facut!!! :)
  • +4 (12 voturi)    
    Ma asteptam (Joi, 8 aprilie 2010, 16:19)

    Anana [anonim]

    Foarte dura cronica Iuliei Blaga si am convingerea ca nu exagereaza cu nimic. Ca e vulgar, eram convinsa, dar ca ai putea pleca din sala cu sentimentul ca te-ai imbacsit, deja e prea mult. Imi repugna deja ideea de a-i vedea pe acesti " mari actori" injurand fara jena, ca in toate celelalte maretze filme romanesti si pe Jojo goala si pipaita, intr-un film inspirat probabil din " acces direct", " stirile de la ora 5" si emisiunile penibililor Maruta si Capatos, ahtiati dupa rating, orice ar fi. Multumim domnule Nicolaescu pt acesta mizerie prezenta pe ecranele noastre, dar hei, cine se duce la cinema sa vada filme romanesti, primeste exact ce cauta.
  • -5 (15 voturi)    
    Comentariu (Joi, 8 aprilie 2010, 16:21)

    Liviu [anonim]

    Toti astia care isi dau cu parerea de Sergiu Nicolaescu habar nu au de filmele facute de domnia sa ( ca sa ma opresc numai la ,,Ciuleandra,, sau ..Noi cei din linia intai,, Atunci i-am condamnat pe toti la moarte,, Osanda,,seria filmelor cu comisarul Moldovan ) Vizionati macar aceste filme...... Nu il poti caracteriza in asa hal pe REGIZORUL Sergiu Nicolaescu numai dupa un film........! Rusine despre aceste comentarii .....
    • -3 (11 voturi)    
      exactly (Joi, 8 aprilie 2010, 16:48)

      ilidan [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      my point.

      dar acu vei primi minusuri kilotone pentru ca ai alte opinii fata de titanii cinematografiei care si-au facut cont la hotnews.
  • +5 (13 voturi)    
    Regizor mediocru (Joi, 8 aprilie 2010, 16:26)

    Paul [anonim]

    Si eu daca turnam 100 de filme si aveam la dispozitie actorii pe care "maestrul" i-a avut, probabil ca ieseau 2-3 bunicele. Overal, Nicolaescu este si a fost un regizor mediocru. Si stiti ceva, cred ca si el stie asta. Asta daca nu a fost pupat prea mult in c** de cei din jurul lui si a inceput sa creada ca-i vre-un Kubrick.

    Astept si articolul despre "Florin Piersic"(alt monstru sacru). Eventual incercati sa raspundeti la intrebarea aia din cantec, dar putin pe dos: "De ce NU il iubim pe Florin?"
  • +5 (13 voturi)    
    Regizor mediocru (Joi, 8 aprilie 2010, 16:26)

    Paul [anonim]

    Si eu daca turnam 100 de filme si aveam la dispozitie actorii pe care "maestrul" i-a avut, probabil ca ieseau 2-3 bunicele. Overal, Nicolaescu este si a fost un regizor mediocru. Si stiti ceva, cred ca si el stie asta. Asta daca nu a fost pupat prea mult in c** de cei din jurul lui si a inceput sa creada ca-i vre-un Kubrick.

    Astept si articolul despre "Florin Piersic"(alt monstru sacru). Eventual incercati sa raspundeti la intrebarea aia din cantec, dar putin pe dos: "De ce NU il iubim pe Florin?"
    • -2 (2 voturi)    
      regizor ?! (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:14)

      cinefil amator [anonim] i-a raspuns lui Paul

      n'as spune ca e meseria lui de baza.
      nicolaescu a fost un organ de partid si este un organ emanat.
      cam atat, la capitolul merite.
      l'am vazut la nasul, serialul despre lovirutzie, cum o scalda, desi stie bine ce'a fost p'acolo. a fost in mijlocul evenimentelor.
      i'as propune sa faca un documentar artistic despre culisele lovirutziei. si sa ne arate si rivloveru' cu care s'a luptat el pe baricade.
      a afirmat ca avea un revolver cu noua (!) focuri si'o pusca dinainte de lovirutzie, pe care, vezi Doamne, le'a tzinut tainuite.
      voi cate revolvere si cat kaljanicoave aveatzi, in debara la bloc ?!
  • 0 (12 voturi)    
    crucificarea lui nicolaescu era de prevazut (Joi, 8 aprilie 2010, 16:33)

    crap [anonim]

    orice artist, indiferent de valoare, care a imbratisat politicul, a fost crucificat in arta practicata, fara exceptie. in toata lumea. nu stiu cum e poker, nu l-am vazut si nici n-o sa'l vada vreodata, dar daca abunda in faze execrabile inseamna ca e viziunea regizorului despre lumea in care traim. in romania, si poate nu numai. un film aberant e un film despre aberatia din romania, unde dam triplu pe km de autostrada, unde becali e rege peste 4% din populatie, senatorii se injura ca la usa cortului, judecatorii sunt oameni de casa, politia se caciuleste in fata maharilor, iar prostitutia conduce lejer din cluburile de fitze poftele elitei nationale.. daca ca filmul e prost realizat, asta nu inseamna neaparat ca si-a gresit si tinta. asta e o mare parte din tara in ziua de azi: o manea de prost gust, plina de mitocanie si violenta.
    • 0 (4 voturi)    
      mare dreptate... (Vineri, 9 aprilie 2010, 12:26)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui crap

      zau, cred ca e singurul comentariu pertinent pe care l-am citit; iar madamme Blaga nu cred ca ar fi avut ceva de scris daca filmul nu ar fi fost intitulat "Poker".
  • -5 (13 voturi)    
    snobalailor, nu va mai incruntati ca faceti cuta (Joi, 8 aprilie 2010, 16:40)

    Pissing Jojo [anonim]

    Pfuai, ce indignare, ce revolta, ce suparare pe snobilimea sofisticata care strimba din nas la kitch-urile lui Nicolaescu dar se incrunta a concentrare intelectuala si pune filosofic degetul la timpla la pretiozitatile gaunoase ale marelui regizor, usor agramat, Porumboiu (fiul cunoscutului mafiot Porumboiu).
    Deci as avea o intrebare ptr toti snobalaii de mai sus. Deci snobalailor, cind ati vizionat la HBO "capodopera" lui Porumboiu, ce-ati facut in timpul lungilor minute cind eroul principal citeste dosarul, iar geniul regizoral a decis ca trebuie sa ne arate asta in timp real?
    Ati stat cu sufletul la gura, cu ochii pe ecran ca pe butelie?
    Sau ati plecat sa faceti un pipilica, ati mai dat un pic pe Noua Europa Libera (vechiul OTV) sa verificati daca nu-l ratati pe Basescu, sau ati vizionat o copulatie pe Private Spice?
    Pai, mai snobalailor, filmul lui tataee Nicolaescu va da posibilitatea sa nu mai zapati. Doar daca va suna cineva trebuie sa aveti prezenta de spirit sa ziceti ca va uitati pe Romania Cultural la Hory Patapievici.
    • +5 (7 voturi)    
      misto (Joi, 8 aprilie 2010, 17:27)

      anton [anonim] i-a raspuns lui Pissing Jojo

      misto comentariul tau? acum stim sigur ce ai facut tu in minutele din Politist adjectiv...tu, jojo si faiantza...
    • +7 (9 voturi)    
      Porumboiu (Joi, 8 aprilie 2010, 18:55)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Pissing Jojo

      filmele lui Porumboiu nu sunt deloc niste pretiozitati gaunoase. mie mi-au placut, nu m-au plictisit nici un moment si mi-ar fi placut chiar daca nu primeau nici un premiu sau daca le-ar fi injurat Iulia Blaga pe Hotnews.

      si nu vad de ce pui semn de egalitate intre a-ti placea Porumboiu si a-ti placea Basescu, sau cum iti permiti sa-i faci snobi pe toti cei care se uita cu placere la Porumboiu. de unde stii ca unora n-o sa le placa si filmul lui Nicolaescu? nu mai generaliza atata, ca nu-ti face bine. cat despre ce presupui tu ca faceau oamenii in timp ce se uitau la un film care NU era de actiune, sa inteleg ca de asta te duci tu la filmul lui tataee, fiindca Jojo goala te scuteste sa dai pe Private Spice?
  • +6 (10 voturi)    
    comisarul chicioman (Joi, 8 aprilie 2010, 16:47)

    roland [anonim]

    regret ca nu l-a gasit la timp Siguranta la Caramidarie.El,simbolul plenar al narcisismului semidoct si al kitschului,Pistruiatul,simbolul publicului inocent din anii 70.Cand eram mic nu prea stiam ce e cu legionarii dar imi placeau mai mult decat comisarul aseptic cu simpatii bolsevice.
  • -5 (11 voturi)    
    asta este cronica de film????? (Joi, 8 aprilie 2010, 17:08)

    miu [anonim]

    parca ar fi scris de cineva care a avut ceva de impartit cu sergiu nicolaescu personal.nimic despre personaje despre regie , imagini. un mare ZERO aceasta "cronica"
    inceputul cronicii m-a facut sa rad si sa imi imaginez tot felul de scene intre IB si SN :)))).
    treaba cu CNC si cu banii trebuie vorbita dupa 2-3 sapt de la premiera. a facut sau nu filmul bani? ASTA CONTEAZA!
    eu unul nu o sa vad filmul pt ca nu imi place sa vad filme in limba romana. e simplu :)))))
  • +6 (10 voturi)    
    Vulgaritate...LASCIVA si SENILA! (Joi, 8 aprilie 2010, 17:11)

    fixpix [anonim]

    Totul este dupa chipul si asemanarea regizorului: senil, lasciv si depasit...(pereche buna cu colegul "revolutionar" Iliescu.)
    Daca si demoazela GrammaJojo se coboara la nivelul viselor erotice ale unui batranel lasciv ca Nicolaescu inseamna ca tzoapa rau. Da' poate ca asa si este: cine se aseamana se aduna...
    Voi mai stiti cat de tare se opintea Nicolaescu impotriva regizorilor tineri care abia strangeau cu greu fonduri pt. filmele lor??? Ei iata de ce ...si pe ce se duc banii publici!
  • +6 (8 voturi)    
    iar v'a ciuruit specialistu ! (Joi, 8 aprilie 2010, 17:25)

    ciacanica [anonim]

    sergiu nicolaescu !
    lovirutzionar, regizor si actor !
    toate dupa ureche...
    cica la lovirutzie ar fi dispus de un revolver cu noua cartuse.
    specialist mare in chestii de arme si poilitichie !
    vizionare placuta !
  • +1 (5 voturi)    
    regizor prost (Joi, 8 aprilie 2010, 17:28)

    dan [anonim]

    dar filmul cel putin din trailer, e totusi altceva decat comicul involuntar pe care-l livreaza regizorul in interviuri si in alte filme recente.

    film comercial, ce vreti si voi. - dar eu cred ca e mai bun decat multe altele pe care le-a regizat.
  • +3 (9 voturi)    
    BRAVO IULIA (Joi, 8 aprilie 2010, 17:32)

    Celina Petrescu [anonim]

    Nu pot sa spun decit BRAVO IULIA!!!
    Tocmai discutam cu niste prieteni cineasti despre lipsa de curaj a criticilor de film romani. Pe linga talent, cultura, intuitie si alte multe altele un critic nu exista daca nu are curaj. Curajul sa spuna lucrurilor pe nume! Articolul tau ma contrazice in afirmatia ca la noi nu exista critici de film adevarati. Ca sunt la curent cu opera lui Ozu, Tsai si Apichatpong dar n-au curajul sa injure pe Nicolaescu. Iata ca acest articol ma contrazice. Bravo Iulia!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    foarte bine (Joi, 8 aprilie 2010, 17:35)

    dan [anonim]

    ca-i ia la misto pe toti

    doar e film nu serbare comemorativa.

    inclusiv CNC - care i-a dat bani sa faca un film, nu sa-i ridice pe ei in slavi.

    Si nu-i adevarat ca Nicolaescu n-a fost criticat pana acum. A facut vreo doua filme care merg restul sunt submediocre.

    iar asta, na, e comercial - decart un film submediocru la care razi involuntar sau casti, mai bine unu proiectat din start sa scoata bani (ok, nu stim daca va prinde, deocamdata din trailer inclin sa cred ca da)

    eu unu ma asteptam la altceva din partea lui - inca un film apoteotic in care el apare ca personaj principal si mare erou care va salva omenirea :))))))))))))))))))))))))))))))))

    bine ca s-a orientat spre altceva
  • 0 (2 voturi)    
    mi se pare mie e ceva în stilul "Ticăloşii" (Joi, 8 aprilie 2010, 17:39)

    valer [anonim]

    al lui Şerban Marinescu?
  • +1 (1 vot)    
    din cronică pare să semene (Joi, 8 aprilie 2010, 17:52)

    valer [anonim]

    cu "Ticăloşii" lui Şerban Marinescu :)
  • -5 (9 voturi)    
    Satira (Joi, 8 aprilie 2010, 18:05)

    Popa [anonim]

    Nu-s un fan al lui Sergiu Nicolaescu, ba dimpotriva, dar cred ca violenta cu care este atacat filmul este generata de caracterul hiperrealist al lui. Este vulgar, dar nu cred ca poate fi ceva mai vulgar decat Basescu si camarila lui. Filmul probabil ii descrie prea bine. Este normal ca HotNews sa fie atat de suparat. Ma mir de cei care-l sustin. nu cred ca sunt toti de teapa pedelistilor aparati de site-ul przidential.
  • -4 (6 voturi)    
    Discutia (Joi, 8 aprilie 2010, 18:31)

    Marian Alexandru [anonim]

    Toata discutia asta e mai absurda si mai de prost gust decat ar putea fi insusi filmul. De ce? Pentru ca se discuta despre REGIZOR, deci pe langa subiect, si nu despre FILM. Ducand la extrem, pe logica voastra se poate spune ca Luceafarul e de cacao pentru ca Eminescu a fost bolnav "la cap", conservator sau cuplat cu o femeie maritata .
    • +3 (5 voturi)    
      absurd? (Joi, 8 aprilie 2010, 23:24)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Marian Alexandru

      Discutia este despre modul cum banii publici sunt cheltuiti fara criterii sanatoase. Daca Sergiu Nicolaescu facea filme pe banii lui, atunci s-ar fi comentat filmele. Din moment ce face filme pe banii statului, este normal ca actionarii la stat (adica noi), sa comentam in primul rand motivele pt. care se intampla acest lucru. Cand Sergiu Nicolaescu si orice alte persoane abonate la banii statului isi vor produce proiectele pe bani proprii, atunci vor avea parte de respectul pe care-l merita pt. ceea ce produc.
  • +1 (1 vot)    
    O simplă părere (Joi, 8 aprilie 2010, 18:38)

    Amycommunications [anonim]

    Nu am văzut filmul însă am auzit despre piesa care se joacă f. frumos-de ani de zile-la Teatrul Metropolis şi , fiindcă m-a făcut curioasă şi dornică de cunoaştere, mi-am cumpărat şi cartea -piesa dlui. Adrian Lustig: v-o recomand călduros, fiindcă este o ilustrare extrem de realistă asupra-atenţie!!-situaţiei prezente în politica şi în societatea romînească. Însă..fără supărare..este o carte-piesă dură-pentru băieţi, nu pentru domnişoare fiind. Vă pup pe toţi!!
    • +6 (6 voturi)    
      ...mi-am adus aminte... (Joi, 8 aprilie 2010, 20:04)

      SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui Amycommunications

      ..de un banc dragut pe care-l putem adapta usor la topicul de mai sus.
      "Doi soricei rodeau o rola de film intr-un subsol.
      -Ti-a placut filmul asta?
      -Mda, da parca tot mai buna a fost cartea...."
    • +1 (1 vot)    
      confirm (Joi, 8 aprilie 2010, 22:28)

      iuri [anonim] i-a raspuns lui Amycommunications

      piesa am vazut-o in seara asta la comedie. este foarte ok pt baieti si fete deopotriva :)
  • +3 (3 voturi)    
    Bataie intre artisti (Joi, 8 aprilie 2010, 21:19)

    Valentin [anonim]

    De cand e lumea artistii, preotii, politicienii, femeile si cocalarii numai s-au scuipat ca matzele.
  • +6 (8 voturi)    
    2 regizori (Joi, 8 aprilie 2010, 21:35)

    mihai Vlad [anonim]

    In 1984, ianuarie, intra in productie scenariul "Sezonul pescarusilor" de prozatorul Constantin Munteanu, in regia lui Nicolae Opritescu. S. Nicolaescu, prezent la sedinta de aprobare, a spus: "Acum sa ne dovedeasca Opritescu ce fel de film stie sa faca." A spus aceasta pentru ca Opritescu, intors de la Paris, unde isi daduse doctoratul, a criticat in "Secolul 20" cum se facea film in Romania. In decembrie 1984, la vizionarea generala, filmul "Sezonul pescarusilor" ( a carui tema era furtul tezelor de doctorat in Chimie in Romania) este interzis inainte de a iesi pe ecrane - singurul in aceasta situatie inainte de 1989. Tot anul 1985, regizorul si scenaristul Constantin Munteanu au fost chemati la Suzana Gadea si la M. Dulea sa fie de acord cu schimbarea subiectului "din furtul tezelor de doctorat in promovarea noului in uzina". S. Nicolaesc, Iulian Mihu si A. Blaier au fost chemati sa-si spuna parerea. Blaier a lipsit. S. Nicolaescu a sustinut sus si tare distrugerea filmului. In septembrie 1990, filmul a fost scos de sub sechestru de la Buftea, sechestru pus printr-o actiune judecatoreasca inaintata de regizor la Judecatoria sector 1, avocat Yolanda Eminescu. Filmul a avut premiera la Scala si a fost recompensat cu Marele premiul al Cinematografiei pe 1990. Faptul ca regizorul plecase in Franta, dupa ce-si agasase colegii cerandu-le sa semneze memorii pentru "salvgardarea cinematografiei nationale" şi nici un coleg, fie regizor ori critic literar ori de film nu a semnat vreun memoriu, filmul, ca si regizorul a intrat in anonimat. Chiar si "ilustrele" dictionare de film dau date anapoda despre "Sezonul pescarusilor".
    Asa sa-i ajute Dumnezeu lui S. Nicolaescu si celor ca el!
  • 0 (4 voturi)    
    ham,ham! (Joi, 8 aprilie 2010, 22:44)

    theodoras de la oras [anonim]

    da are stofa canina duduia......latra inteligibil,ma intreb daca shi musca......da cum snt totzi inteligentzii astia sergiu,dan de la otv,shi duduia d fatza....s-ar putea sa se gudure,pt cele"five minuts of fame"!!
  • +2 (2 voturi)    
    Film (Joi, 8 aprilie 2010, 22:54)

    Radu [anonim]

    Ati vazut careva filmul?
    • +1 (1 vot)    
      Ei,l-au vazut... (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:00)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Dar isi dau toti cu parerea...Romanii "e" specialisti in orice,nu e clar?!
  • +3 (5 voturi)    
    ?! (Joi, 8 aprilie 2010, 23:53)

    zertty [anonim]

    Nu am chef sa vad filmul...
    Ma mira insa ceva foarte tare: distributia filmului... Sunt totusi nume de actori pe care i-am apreciat intotdeauna...
    • 0 (0 voturi)    
      ce sa-i faci (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:09)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui zertty

      Si li s-a dat libertate si se vede ce pot face cu ea
  • +5 (7 voturi)    
    filmele lui Nicolaescu (Vineri, 9 aprilie 2010, 0:23)

    viorel [anonim]

    Mai vrea sa incaseze si drepturile de autor dupa ce a fost finantat din bani publici!

    De ce nu se finanteaza alte sectoare publice care au nevoie reala de ajutor.

    Ne place sa facem comparatii cu Europa.
    Unde in Europa se mai finanteaza regizori pe bani publici?

    Am crezut ca epoca comunista a apus.
    si-si-a luat drepturile de autor din Revolutia in direc.

    Rusine.
  • +3 (5 voturi)    
    chiar ma facurati curios! (Vineri, 9 aprilie 2010, 6:30)

    eeeuuuu [utilizator]

    de regula, pe aici zoaiele sunt tratate cu amabilitati superlative, in vreme ce capodoperele sunt scufundate in ciocolata aia urat mirositoare a "toaletelor ecologice"! asa ca nu va pricep pandaliile: sa-si fi dat drumu' la gura tov gradescu? sa fi dat ceva pe goarna? o sa-l caut, chit ca nu sunt un fan al fabricantului de carnati din celuloid! pana atunci, remember: doar invectivele voastre mi-au trezit interesul!
  • +3 (7 voturi)    
    dar actorii? (Vineri, 9 aprilie 2010, 7:06)

    pop [anonim]

    toata lumea se ia de nicolaescu, desi asta nu face decat ce-a facut toata viata: rahaturi praf pe pelicula. acum s-a senilizat si, cum nu mai are cu ce, isi lasa balele pe jojo...
    dar de ce nu zice nimeni nimic de prostitutia actorilor?! i-a obligat cineva sa joace in aceasta mizerie, le-a pus pistolul la tampla, i-a ciuruit?
    AU CITIT MACAR SCENARIUL???
    mare foamea, nene!

    sunt jalnici - si malaele, si diaconu, si toti
    • +1 (5 voturi)    
      Boc Boc (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:46)

      Boc [anonim] i-a raspuns lui pop

      pai i-a obligat boc cu legea pensiilor.
  • 0 (4 voturi)    
    Regizor de curte (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:15)

    Lucian [anonim]

    Ce era Paunescu in domeniul literaturii era si Nicolaescu in cel al cinematografiei. Nu inteleg de ce se mai finanteaza cu banii statului subproductiile acestui geniu expirat, care in anii lui de glorie ne-a umplut de propaganda PCR. In loc sa promovam cineasti tineri si de valoare defilam mandri cu toate fosilele.
  • 0 (2 voturi)    
    Nicolaescu? (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:47)

    Stef [anonim]

    Sunt nascut in 86. Cine e Nicolaescu?
  • +2 (2 voturi)    
    parca apare voicu la 00.55 :) (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:53)

    eu [anonim]

    In rest singurul film bunicel regizat de SN a fost filmul François Villon - Poetul vagabond. in rest: ce sa mai spun despre mosul decat: rest in peace
  • +1 (3 voturi)    
    poate (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:14)

    Kris [anonim]

    Poate ca vremea lui Nicolaescu a apus odata cu vremea comisarului Moldovan...
    A arunca la cosul de gunoi cariera lui Sergiu Nicolaescu mi se pare o mare nedreptate...
    A facut destule filme bune, comerciale, fara mari pretentii de filme artistice...dar au umplut sali de cinema si inca sunt destui care le vor sa le revada..
  • 0 (2 voturi)    
    de asta nu progresam (Vineri, 9 aprilie 2010, 13:16)

    toni dragomir [anonim]

    E u nu va pot intelege de ce criticati un film care nici macar nu stiti cu ce se mananca?sunt dezamagit de articolul Iuliei desi si a facut meseria,adica a scris @lt.fel pt a starni atentia articolului.mergem mereu la film,dam banii pe o gramada de filme de doi bani si hop cand face unul din cei mai mari regizori in viata un film romanesc sarim in sus in loc sa ne bucuram.sincer,daca fiecare dintre voi a ti fi facut un film aveati tot dreptul sa criticati in cei mai duri termeni acest film,insa ma indoiesc de asta asa ca felicitari celor care inca mai spera in Romania,in cinematografia noastra si in noua generatie...
    • 0 (2 voturi)    
      grea limba romana (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:11)

      ceauselul [anonim] i-a raspuns lui toni dragomir

      te reintorci la abecedar, treci clasa si apoi postezi,ok?
  • 0 (6 voturi)    
    O curiozitate (Vineri, 9 aprilie 2010, 13:41)

    muciflenduri [anonim]

    Ma intreb cati dintre cei care participa la acest viol in grup au vazut filmul.
    N-oi fi eu fan Nicolaescu, dar e amuzant cand toti agaricii primesc bot si pornesc in grup la lupta cea mare.
    Tot felul de tembeli isi dau cu presupusul relativ la succesul unui film, pretinzand ca ei s-ar uita doar la Pe aripile vantului.
    Producatorii unui film comercial (si din cate stiu, asta nu se vrea film de arta) au ca scop scoaterea de profit.
    Cat timp acest scop este atins, inseamna ca filmul este 'bun'. La film n-or sa se uite americanii, ci tot romanii, ceea ce inseamna ca filmul si-a atins tinta.

    Aceeasi agarici vor spune 'bai frate, ce capodopera a fost 321, dar nu am apucat sa il vad' sau "Nene, 'eu cand vreau sa fluier', fluier" e super beton, am auzit ca a luat un premiu in norvegia, ceva de aur sau nu stiu ce, dar nu m-am dus sa il vad, ca parea plictisitor"

    Eu nevazand filmele lui Nicolaescu, nu imi permit sa fac aprecieri la cat de bune sau proaste or fi, dar e jenant sa asist la spiritul de turma dezlantuit, doar pentru ca o ziarista obosita vrea sa devina populara mestecand subiecte ce vor asigura un vot pozitiv de 99%.
    • 0 (0 voturi)    
      Amice, esti ilogic (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:23)

      Fellini [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Ai spus asa:

      "Producatorii unui film comercial (si din cate stiu, asta nu se vrea film de arta) au ca scop scoaterea de profit."

      Pai mai nenica, daca jegul asta e film comercial, atunci de ce nu e facut cu banii investitorilor comerciali?

      Nu cumva pentru ca NIMENI nu e atat de retard incat sa spere ca o sa scoata vreun profit?
      • -1 (1 vot)    
        Draga Federico (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:00)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Fellini

        Daca zici dumneata, oi fi si ilogic, desi acea fraza nu imi pare ilogica.
        Admit insa ca dumneata esti un fin cunoscator al firii umane, asa ca probabil producatorii unui film comercial NU au ca scop profitul.

        Nu-mi ramane sa spun decat ca un film cu tate si cururi goale va genera incasari mai mari decat Moartea domnului Lazarescu.
        Si asa, vag, din auzite, parca tot senilul Nicolaescu e singurul regizor cat de cat profitabil.


        Ne vedem la cinema federico mama.
        • +3 (3 voturi)    
          Rationamentul tau e defect (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:22)

          Fellini [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          Faci o confuzie. Sa iti explic de ce, in caz ca iti pasa:

          Banii publici nu finanteaza filme 'profitabile', ci filmele pe care Romania le INCURAJEAZA iin arta sa cinematografica nationala, adica cele care sunt un model, care au o valoarea artistica intrinseca. Vrei filme cu tzatze si cururi cu valoare artistica? Nicio problema, ti-as insira o mare lista faina, de pe care insa ai vedea ca lipseste cu desavarsire opera dlui Nicolaescu (Ma gandesc acum, de pilda, la "Ultimul Tango la Paris"). Banul public finanteaza posibile opere de arta, adica filmele cu care am putea intra in circuitul cinematografic mondial.

          Banul comercial finanteaza orice doreste el, inclusiv filme pornografice sau cu bataie (sau combinate), atata timp cat se asteapta sa extraga din vanzari mai multi bani decat a investit, adica profit.

          Daca in filmele dlui Nicolaescu nu investeste nimeni niciun ban privat, asta e din cauza ca nimeni nu doreste sa isi arunce banii proprii pe fereastra si, deci, sa ramana lefter.

          Drept pentru care dl Nicolaescu nu face nici macar filme comerciale, ci doar filme proaste.
          • -1 (1 vot)    
            Vorba multa... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 9:05)

            muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Fellini

            Draga federico, presupun ca matale ai mai multe informatii legate de cati bani vin de la stat si cati de la privat, asa ca te rog sa ma iluminezi.
            Sa stii, draga federico, ca nu sunt usor influentabil, iar faptul ca repeti placa 'filme proaste', ma lasa rece. Repetitia aceleasi fraze nu e un argument in nicio discutie.
            Astept deci niste cifre pentru ca imi imaginez ca un domn asa bine informat ca dumneata nu se umfla ca orezul, fara niciun motiv, ci are, indibitabil, informatii serioase.
          • +1 (1 vot)    
            EXACT (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:23)

            radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Fellini

            Subscriu. Poate mai inteleg si altii...
        • +1 (1 vot)    
          confuzie (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:21)

          radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Se pare ca faci confuzie intre banii PUBLICI si cei PRIVATI. Numai la o investitie particulara se poate vedea profitul/pierderea, nu la una de stat, cum e asta cu acest film.
    • -1 (3 voturi)    
      in sfarsit (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:01)

      BadCo [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      In sfarsit un comentariu pertinent. Ma-m chinuit mult sa-l gasesc...
      • +1 (1 vot)    
        Fellini are dreptate (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 8:06)

        Ego [anonim] i-a raspuns lui BadCo

        NU se fac filme comerciale pe bani publici destinați artei. Piesa de la Comedie era oricum sinistră pe un text abil și vulgar cu intenție. Evident că S.N. nu a fost niciodată un mare artist și cît a fost s-a consumat. Este o șușă cinematografică din care s-au scos bani grei. Lustig e un tip cu bani și relații, are cîte o piesă la comedie în fiecare stagiune și i se pun la dispoziție actorii și regizorii pe care îi vor mușchii lui (Horațiu, Tamara B., Toca etc.). Acum l-a vrut pe Sergiu și l-a avut cu banii CNA și TVR la pachet. De fapt asta e România, nu aia din film. Clar?
    • +1 (1 vot)    
      bla bla (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:17)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Daca n-ai vazut filmul/ filmele(!?) lui SN si "nu iti permiti sa faci aprecieri", vad ca in schimb "iti permiti" sa faci aprecieri cu privire la "ziarista obosita". Ce sa-i faci, asa s-a nimerit , asta sa fie procentul: mai multi contra decat pro, care o fi problema? A, da o fi o conspiratie mondiala....
  • 0 (6 voturi)    
    prostii cu pretentii intelectuale (Vineri, 9 aprilie 2010, 15:38)

    Elijah Pintilie [anonim]

    In primul rand e foarte bine ca se fac si filme comerciale ,in al doilea rand e foarte bine pentru public sa vada si mari actori ca malaele ,diaconu etc ,nu numai pe dalde ivanov ,marinca cu minimalismul acela care nu are nimic de-a face cu romania....da ,romania este o tara nebuna ,dereglata ,un ospiciu de toata frumusetea ,dar nu are nimic de-a face cu romania minimalista a lui porumboiu ,in care actorii interpreteaza niste zombie inexpresivi.....poate filmul lui silviu purcarete ne va arata o romanie reala la fel cum a facut-o lucian pintilie cu ''de ce trag clopotele mitica''-''balanta'' etc......pintilie ramane cel mai mare cineast roman....lasati-l pe nicolaiescu sa faca ce stie ,entertainement si daca sala e plina inseamna ca si-a atins scopul ,un lucru benefic pt o cinematografie in care sala de cinema aproape ca nu mai exista....iar iulia blaga ,acest ziarist strutocamilistic cu pretentii intelectuale ar face bine sa scrie la rubrica horoscop ,daca nu e in stare sa inteleaga toate aceste lucruri....am fost invadati de prosti cu pretentiii intelectuale si in jurnalismul de film si de teatru,prosti care sunt cu mult mai periculosi decat prostii sadea
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:58)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Elijah Pintilie

      Dar acest film putea fi foarte bine facut si de Adi minune, nu inteleg de ce trebuia sa-si consume timpul cu asa ceva un "monstru sacru" al cinematografiei....( fara nicio ironie!). Atata timp cat poti face mai mult cu talentul tau, nu inteleg de ce trebuie sa fii atat de superficial...( ma refer tot la SN, desigur...). In libertate se vede adevarata valoare a fiecaruia din noi?...
  • 0 (4 voturi)    
    133 comentarii! Ati vazut filmul ? (Vineri, 9 aprilie 2010, 19:04)

    DAN [anonim]

    Ori atat de multi au vazut filmul incat in doua zile sunt deja 133 comentarii pe net , ori nu l-a vazut decat autorul articolului si cei 133 isi dau cu parerea ca orice "bun rroman" !
    • +2 (4 voturi)    
      n'avem timp (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:21)

      133 [anonim] i-a raspuns lui DAN

      de pierdut.
      ala cu ruleta ruseasca fu suficient.
      si ala in mare parte copiat dupa unul frantzuzesc.
  • 0 (6 voturi)    
    crispatilor (Vineri, 9 aprilie 2010, 19:44)

    BadCo [utilizator]

    Bai crispatilor forumisti chiar trebuie sa dati cu tifla intr-un film pe care nici macar nu ati avut ocazia sa-l vedeti???

    Da, nu prea e corect ca e pe bani publici insa intre toate trailerele de filme romanesti pe care le-am vazut in ultimii ani, asta cu siguranta e cel mai bun. Si asta pentru ca, arata Romanica asa cum este ea, defecta. Insa vai cum sa recunoastem, e greu... Filmul este cat se poate de inradacinat in realitatea mioritica in care vrem nu vrem traim.

    Si incetati sa mai puneti placa cu "regizorii tineri" pentru ca eu personal nu am auzit de nici un film romanesc mai nou, care sa fie gustat de public (si nu doar de critici) cu adevarat.

    Astept cu nerabdare filmul, pare super ok din trailer.
    • 0 (0 voturi)    
      romanii (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 10:32)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui BadCo

      Romanii e destepti.
  • 0 (0 voturi)    
    premiera (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:42)

    baba dokia connecting people [anonim]

    desi dupa trailer am tins si eu sa cred ca "poker" va fi o productie nu stralucita ci socanta, comerciala pana in panzele albe, hollywoodiana wannabee, pot spune ca totul s-a schimbat in perceptiile mele la 180 grade nu cand am inceput sa vad filmul, ci pe la jumatatea lui, cand parca draperiile ce acopereau chintesenta mult discutata si asteptata s-au dat la o parte. Filmul este exact ce s-a anuntat a fi, o mare satira, o satira desi exploziva, pe atat de subtila in acelasi timp. Roluri bune, dar nu extraordinare fac Horatiu Malaiele si Jojo. Totusi, valoarea filmului nu sta in interpretare, ci in regie, in idei, in satira, in situatii, in morale, in unele replici. In concluzie, Sergiu Nicolaescu a facut mai mult decat o simpla "mission accomplished". A pictat, ce e drept, cu unele stangacii din partea actorilor si a limitarilor caselor de productie romanesti, o "schita colorata" a noastra, a tuturor romanilor, un popor de satira, ca orice alt popor de fapt. Cel putin noi avem curajul sa lansam o productie cinematografica la scara nationala cu o cruda realitate, dar, pentru doua orre, destul de amuzanta. Respectele mele
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari pt film...!!! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:34)

    d_ecebal1254758727935 [utilizator]

    Filmul,din secventele urmarite,reflecta din pacate societatea noastra...e purul adevar...ne place sau nu...atata stim...!!!...eu felicit regizorul pentru acest film...asta suntem majoritatea dintr noi...!!!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:55)

    crista [anonim]

    Felicitari doamna sau domnisoara Iulia Blaga! Ceea ce spuneti d-voastra in acest articol este purul adevar si sincer ma bucur din suflet cand vad ca cineva are curajul sa mai traga un semnal de alarma pt ceea ce se intampla la noi. Media o ia razna iar televiziunile....un munte de gunoi.Mi-e dor sa vad ceva frumos la televizor, mi-e dor de emisiunile de altadata care nu incap de porcariile gen''acces direct'' ,''maruta''
    si altele la fel de gretoase. Ne plangem ca tineretul de la noi o ia razna: aici gasiti raspuns.......doar barfe, sex.silicoane,gnoaie,gunoaie si iar gunoaie...
  • 0 (0 voturi)    
    scarba (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:30)

    iordan marcel [anonim]

    cata vreme va mai manca din banii publici acest ratat comunist, in timp ce mari regizori nu au acces la fonduri publice ? filme premiare in strainatate, regizori talentati nu beneficiaza de subventii, in timp ce o troaca de laturi ca acest "film" beneficiaza de o caruta de bani.
    mi-e scarba de romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Din aceasta dilema putem iesi... (Luni, 12 aprilie 2010, 9:28)

    Dedalus [anonim]

    CNC ar trebui sa finanteze tineri regizori, incepatori sau filme cu valoare artistica, experimentale etc.

    Astfel de filme de "consum" cum e si noua bazaconie a lui SN ar trebui lasate sa-si gaseasca banii in alta parte, nu din impozitele noastre.

    Daca SN e atat de bun, de ce nu cauta porducatori privati pentru filmele sale?

    Cred ca stiu de ce: nici un om sanatos la cap nu i-ar finanta filmele macar cu 10 lei noi. Adicatelea, nu ar gasi in veci producatori privati.

    Ma intreb insa de ce CNC il finanteaza. Mi se pare gre de crezut ca ei nu isi dau seama de non-valaorea ineptiilor lui SN.

    Bun, si daca isi dau seama, de ce le finanteaza?
  • 0 (0 voturi)    
    curozitati morbide (Luni, 12 aprilie 2010, 9:28)

    Dedalus [anonim]

    O curiozitate, fara legatura directa cu articolul: oare averea membrilor CNC este verificata de ANI?
  • +1 (1 vot)    
    poker (Luni, 12 aprilie 2010, 15:34)

    Laura [anonim]

    Mi-a placut maniera in care e scris articolul. Felicitari. Am vazut si eu in week-end filmul, "miscata in lupta" de numele lui Horatiu Malaele de pe afis si de faptul ca vazusem piesa de teatru la Comedie si eram curioasa sa vad cum a iesit filmul. Si? Am plecat dezamagita...un film sec, fara mari regaluri actoricesti, o versiune regizorala cam vulgara pentru gustul meu si cred eu facuta ca sa prinda la public. Care public? Altul decat cel care ar veni la un film romanesc ca sa vada actorii pe care ii indrageste sau o comedie.
  • +1 (1 vot)    
    Despre cronica filmului Poker (Luni, 12 aprilie 2010, 15:57)

    Flodrag [anonim]

    Despre film - este unul slab, care te face sa-ti para rau de banii aruncati pe cumpararea biletelor, iar atmosfera din sala una jalnica in care unii spectatori radeau ca prostii la orice replica din film fie buna, fie nu, parca asistam la o emisiune brand-ul Lazarov. Cu toate acestea cred ca filmul este o injuratura la adresa oamenilor politici si de "afaceri" ai vremurilor noastre, la adresa marlanilor si pitipoancelor, la adresa imoralitatii societatii romanesti contemporane, este o cronica care va ramane ca atare in istorie! Pe de alta parte filmul Poker, in general, se incadreaza in procentul de 97% filme slabe, realizate de oamenii de film din Romania de dupa Revolutie. A-l judeca pe regizorul Sergiu Nicolaescu prin prisma acestui din urma film sau a celor din urma de dupa '89 este o prostie, o ipocrizie, o invidie sau un nivel scazut de cultura. Daca voi, cei ce judecati si condamnati cu atata vehementa, un adevarat roman si un profesionist, pe Sergiu Nicolaescu, care a fost pentru multi un adevarat profesor de istorie, care a creeat o identitate nationala pentru multe generatii de romani, un regizor de film cu recunoastere internationala, cu filme istorice precum "Dacii" sau "Mihai Viteazul" situate in topurile clasamentelor de filme istorice realizate pe plan mondial, daca voi ati realizat mai multe pentru tara asta si chiar pentru voi insiva!, atunci aveti dreptate sa criticati cariera domnului Sergiu Nicolaescu.
    D-ra Iulia Blaga, cred ca mai aveti destul timp sa va indreptati opiniile gresite.
  • -1 (1 vot)    
    O cronica de film pertinenta (Luni, 12 aprilie 2010, 20:55)

    Z [anonim]

    Bisturiul unei formidabile satire politice (I)

    De GRID MODORCEA

    Despre piesa lui Adrian Lustig, Poker, care se joacă la Teatrul de Comedie, am avut prilejul să scriu pe larg, montarea lui Tocilescu estompînd stîngăciile şi clişeele inerente fragedului dramaturg. Piesa e rigidă, greoaie, au mai flexibilizat-o regizorul şi actorii. În varianta filmului realizat după această piesă de Sergiu Nicolaescu, surprinzător, Lustig nu a schimbat nimic esenţial, a păstrat toată trama, toate replicile, n-a scris propriu-zis un scenariu. A avut însă o enormă şansă, ca acest text să intre pe mîna celui mai experimentat regizor român, care stăpîneşte nu numai meseria, dar şi sforile care se trag în culisele politicii. Ce mi se pare genial în filmul lui Sergiu Nicolaescu este faptul că a mînuit perfect arma numărul unu a comediei şi anume exageraţiunea, cum spunea Caragiale. Eu, personal, am rîs copios la multe, foarte multe scene şi n-aş fi vrut să fiu în pielea politicienilor din sală, a nelipsitului Ion Iliescu, căruia toţi copiii cu camere îi luau interviuri, de parcă el era regizorul. Aş fi intrat în pămînt de ruşine după proiecţie. Dar el, nu, răspundea cocoşeşte! Da, el a fost regizorul unei revoluţii confiscate, dar în sală, pe ecran, Nicolaescu a fost regizorul şi el i-a demascat pe alde Iliescu şi Năstase cu Tamara lui, pe o caricatură ca Becali, pe toţi vînzătorii de ţară şi cumpărătorii de titluri, cu un cuvînt, a aruncat în aer toată clasa politică.
  • +1 (1 vot)    
    O cronica de film pertinenta (Luni, 12 aprilie 2010, 23:18)

    Z [anonim]

    Bisturiul unei formidabile satire politice (II)

    De GRID MODORCEA

    Despre piesa lui Adrian Lustig, Poker, care se joacă la Teatrul de Comedie, am avut prilejul să scriu pe larg, montarea lui Tocilescu estompînd stîngăciile şi clişeele inerente fragedului dramaturg. Piesa e rigidă, greoaie, au mai flexibilizat-o regizorul şi actorii. În varianta filmului realizat după această piesă de Sergiu Nicolaescu, surprinzător, Lustig nu a schimbat nimic esenţial, a păstrat toată trama, toate replicile, n-a scris propriu-zis un scenariu. A avut însă o enormă şansă, ca acest text să intre pe mîna celui mai experimentat regizor român, care stăpîneşte nu numai meseria, dar şi sforile care se trag în culisele politicii. Ce mi se pare genial în filmul lui Sergiu Nicolaescu este faptul că a mînuit perfect arma numărul unu a comediei şi anume exageraţiunea, cum spunea Caragiale. Eu, personal, am rîs copios la multe, foarte multe scene şi n-aş fi vrut să fiu în pielea politicienilor din sală, a nelipsitului Ion Iliescu, căruia toţi copiii cu camere îi luau interviuri, de parcă el era regizorul. Aş fi intrat în pămînt de ruşine după proiecţie. Dar el, nu, răspundea cocoşeşte! Da, el a fost regizorul unei revoluţii confiscate, dar în sală, pe ecran, Nicolaescu a fost regizorul şi el i-a demascat pe alde Iliescu şi Năstase cu Tamara lui, pe o caricatură ca Becali, pe toţi vînzătorii de ţară şi cumpărătorii de titluri, cu un cuvînt, a aruncat în aer toată clasa politică.
  • +1 (1 vot)    
    O cronica de film pertinenta (Luni, 12 aprilie 2010, 23:23)

    Z [anonim]

    Bisturiul unei formidabile satire politice (III)

    De GRID MODORCEA

    Claudiu şi Titel se acuză de monstruozităţi, pe cînd doctorul pervertit şi cabotin face elogiul bisturiului infailibil. Pokerul devine un pretext pentru a prezenta corupţia la vîrf. Cei trei îl aşteaptă pe Marcel, care nu mai vine, fiindcă devenise liderul unei revoluţii dintr-o republică ex-rusească, imagine televizată, care seamănă leit cu revoluţia de la Bucureşti. Formidabil este rolul amantei lui Claudiu, Monica, o balerină cu accent de Chişinău, care zboară să-i fie soţie lui Marcel. Nicolaescu se dovedeşte încă o dată un regizor adevărat, căci descoperă o interpretă surprinzătoare în Cătălina Grama zisă Jojo, care face un liant perfect între personaje, cu un joc dezinvolt, firesc, cuceritor. Evident, toţi exagerează şi avem o portretistică formidabilă pînă la limita grotescului sau chiar a absurdului, ca în Capriciile lui Goya. Toţi îşi satisfac capriciile, în fond. De aceea, nu au limite. De pildă, cum este exagerat personajul Titel? Îl vedem înarmat pînă în dinţi, la costum, cu pălărie, dar cu tenişi în picioare, însoţit de o armată de indivizi cu arme şi maşini blindate, totul la vedere, ca şi cum România ar fi ţara nimănui, unde poliţia statului a dispărut cu totul. Ei, mafioţii, sînt statul. Şi mă mir că Lustig, care e un evreu versat, nu l-a făcut pe Titel sau pe răspopitul lui (Vasile Muraru), care îi binecuvîntează toate crimele şi afacereile, să spună: "L'Etat c'est moi!" Dimpotrivă, ei tot repetă truisme de genul "viaţa e un poker" sau "pokerul ne încearcă norocul"! Desigur, nu lipsesc sintagme populare ca "Bombonel", "Almanahe" sau "Fă-te că lucrezi"!
  • 0 (0 voturi)    
    O cronica de film pertinenta (Luni, 12 aprilie 2010, 23:26)

    Z [anonim]

    Bisturiul unei formidabile satire politice (IV)

    De GRID MODORCEA

    Mătuşa Tamara, botezată Alexandrina (Alexandrina Halic), e o nebunatecă, merge pe un fel de Mobra şi dă de pămînt cu mafioţii lui Titel, într-un fel de delir. Evident, formula satirei este o armă foarte bine mînuită de Sergiu Nicolaescu încă din filmele sale poliţiste. Fiindcă şi filmul Poker are toate ingredientele filmului poliţist, care, în varianta lui Nicolaescu, nu este lipsit de umor. Este stilul impus de americani. Chiar şi în cele mai tari filme, thrillere şi filme cu mafia, în scenele de suspans total, apar replici comice sau gaguri. De data aceasta, Poker s-a vrut în mod deliberat a fi o comedie, dar a ieşit altceva, o satiră politică, un bisturiu ironic. Nu se poate compara cu Nea Marin miliardar, unde totul se baza pe un alt tip de scenariu, mai savuros, şi pe un comedian de rasă ca Amza Pellea, avînd ca rezultat o succesiune în cascadă de gaguri, de anecdote, de qui-quo-quo-uri, în jurul unui personaj gemelar. Aici însă predomină pamfletul politic, în care femeia fatală este vioara întîi. Ea nu este o gafistă ca Elena Udrea, e tîrfa rafinată, sofisticată chiar, reuşind să fie exact contrapunctul erotic de care acest film grotesc avea nevoie. Încă o dată, Sergiu Nicolaescu se dovedeşte salutar pentru filmul românesc, fiindcă se adresează direct marelui public, pentru a vedea un altfel de divertisment, într-un moment cînd filmele debutanţilor, în pofida laurilor, îi îndepărtează pe spectatori de sala unde rulează un film românesc.
    Sfarsit
  • 0 (0 voturi)    
    rautate (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 0:22)

    rosu [anonim]

    de iulia blaga nu a auzit nimeni,sincer,insa de s.nicolaescu a auzit o tara intreaga...e usor ca dintr-un fotoliu ,langa o cafea si cu tastatura in fata sa improsti cu noroi in ceea ce este CEL MAI MARE REGIZOR ROMAN DIN TOATE TIMPURILE...aici e vorba doar de rautate nu de obiectivitate
    • 0 (0 voturi)    
      Cel mai mare? (Luni, 26 aprilie 2010, 22:52)

      Piese_brute [anonim] i-a raspuns lui rosu

      ...cu siguranta, NU. Cel mai cunoscut si supraestimat, poate. Depinde in ce i se masoara "maretia". Daca il numesti "mare " pentru numarul considerabil de filme istorice realizate, pentru costul acestor productii si mai ales pentru simplul fapt ca "nu a mai avut vreun concurent real" la aceasta categorie, sunt de acord. Dar comparat, spre exemplu, cu Pintilie sau Pita, nu a realizat nici un film mai bun sau macar la nivelul unora precum Reconstituirea, Balanta, Pas in Doi, Concurs..etc. Sergiu Nicolaescu trebuie privit in mod realist, pus in context, apreciat pentru ce a facut (filme de actiune destul de simpliste si filme despre istoria romanilor, restul nu prea merita mentionat) si criticat in mod civilizat si cinstit. Sa fim seriosi, este un regizor mediocru, cu cateva reusite, nu multe in comparatie cu numarul de filme facute, un actor sub-mediocru si cam atat. Probabil ca va ramane in istorie pentru "Mihai Viteazul".
      • 0 (0 voturi)    
        DA, cel mai mare !!! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 1:56)

        Dacian [anonim] i-a raspuns lui Piese_brute

        Cu siguranta este cel mai mare cineast roman si unul din cei mai mari din toata lumea de-a lungul istoriei cinematografului !!! Stiu ca supara sau irita la culme capetele infierbantate ale inamicilor sai,ale snobilor si moftangiilor cu pretentii 'telectuale. Nici un film mentionat de "piese_brute" nu se ridica la valoarea megafilmuluilui Mihai Viteazul sau a altor trei capodopere nicolaesciene: Atunci i-am condamnat pe toti la moarte, Osanda si Ciuleandra,dar si a altor filme tari,de rezistenta si memorabile ca: Dacii, Cu mainile curate,Nemuritorii,Pentru patrie, Intalnirea, Noi cei din linia intai s.a.. Virtutile stilistice ale filmelor mentionate de mine sunt reale si coplesitoare,orice tanar regizor are ce invata-daca vrea-din "acordurile" de stil si maiestria artistica ce "invaluie" aceste filme deosebite. Sergiu Nicolaescu,prin filmele sale,a constituit o adevarata scoala de film in Romania,de mare si certa valoare iar viitorul va certifica cu mare putere acest adevar...
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Vineri, 21 mai 2010, 23:04)

    pb [anonim]

    de mult nu mi-a mai fost dat sa vad un film atat de slab din toate punctele de vedere. O totala pierdere de timp
  • 0 (0 voturi)    
    mizerie (Duminică, 23 mai 2010, 20:43)

    marius tipa [anonim]

    O mizerie de 2 lei, o hazna pe bani publici. L-am vazut, e o mizerie de mana a saptea, incredibil de prost. Nu e un film plicticos, tern, neutru, la care sa adormi. E atat de prost incat te enerveaza. Defineste prostia agresiva, chiciul, manelismul. O opera ca incununeaza intreaga cariera, asa adauga.
    iachiiiiiiii ... cah.
    • 0 (0 voturi)    
      Excelent film ! (Marţi, 25 mai 2010, 0:52)

      Radu C. [anonim] i-a raspuns lui marius tipa

      L-am vazut si eu si m-a surprins oarecum veridicitatea si concordanta acestuia cu realitatea Romaniei actuale dar trebuia sa-mi dau seama ca, indiferent de mizeriile debitate de cinicii sai adversari, Sergiu Nicolaescu ramane,indiferent de varsta,un MARE ARTIST AL POPORULUI ROMAN !. Antrenant si bine punctat ca ritm, aceasta creatie filmica este o satira formidabila la ceea ce este societatea romaneasca: un kitsch antiuman, cu potentati fiorosi si saraci speriati de perspectivele zilei de maine. In comparatie cu rebuturile asa-zisei "tinere generatii" de regizori de film sau de grotestile si antiromanestile "creatii" ale lui Pintilie sau Gulea, acest film este fara doar sau poate o creatie de referinta a cinematografiei romanesti, o capodopera autentica. Felicitari,d-le S. Nicolaescu,sa va dea Dumnezeu ani multi si sa ne bucurati sufletele si cu alte mari filme !
  • 0 (0 voturi)    
    Cel mai mare regizor mondial (Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:52)

    SIR SERGIU NICOLAESCU [anonim]

    D le SERGIU NICOLAESCU sinteti unul din cei mai mari regizori mondiali de filme capodopera.
    V a multumim atit tinara generatie cit si vechea generatie pentru realizarile dv.
    Nu luati in seama gunoaiele cu chip uman care sint niste nimicnici ce n-au realizat nimic in viata,niste ratati; nu merita nici macar efortul de-ai citi.
    Cred ca totusi ati avea datoria sa realizati un film numit SPIRITUL LUI DECEBAL in care sa aratati
    latinitatea DACIEI cu mult inainte de a fi cucerita de romani [1/3 din ea],SA ARATATI CA DIN DACIA SE TRAG TOTI LATINII-iar romanii sint descendentii nostri.
    MAGNUM SPIRITUS DECEBALUS
  • 0 (0 voturi)    
    Critic de film? (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 19:10)

    w0land [anonim]

    No, mai mergi si mai rumega niste popcorn! Sau fa o cura de strainatate, esti prea acra!
  • 0 (0 voturi)    
    Poker (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 21:51)

    Alex [anonim]

    asa oroare de film nu va recomad sa urmariti, mai bine va aruncati bani pe geam...de fapt si Supravietuitorul .......numai un senator pilos si ingamfat se cramponeaza sa scoate asa penalitati de filme
  • 0 (0 voturi)    
    poker (Joi, 1 iulie 2010, 20:05)

    maya [anonim]

    sunt profund dezamagita...de mult timp n-am mai vazut un film atat dar atat de prost...din respect fata de actorii care si-au facut treaba atat cat s-a putut de bine l-am vizionat pana la capat...pacat...iar sergiu nicolaescu...ar trebui sa se retraga in glorei dupa ce ne-a servit atata amar de ani cu filme de exceptie...pacat ca ne lasa cu o amintire atat de neplacuta...pt cei care nu l-au vizionat inca...nu are rost sa va pierdeti vremea...
  • 0 (0 voturi)    
    SN (Duminică, 2 ianuarie 2011, 21:56)

    andreimarian [anonim]

    pacat ca majoritatea sunteti pitici la minte. de fapt sunteti exemplul elocvent al uneia dintre multele boli incurabile de care sufera romanii- prostia crasa
    • 0 (0 voturi)    
      lui andrei marian (Marţi, 19 noiembrie 2013, 2:39)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui andreimarian

      mai frate mi se pare ciudat de asemeni cit de mult se cred unii romani superiori altor romani...
  • 0 (0 voturi)    
    sergiu nicolaescu (Marţi, 19 noiembrie 2013, 2:37)

    anonim [anonim]

    mie sergiu nicolaescu nu mi a placut niciodata; pe cita vreme dl LIICEANU mi a placut intotdeauna...si mai am o problema si o dilema foarte personala: nu mi place PLESU; de cind l am auzit ca spune cu dispret ca neamul romanesc nu este mai deosebit decit alte neamuri, chiar m a dezgustat de tot; bineinteles ca fiecare natie are specificul si farmecul sau; dar eu sint atit de indragostita de neamul meu si traditiile sale, si mi se pare foarte ciudat ca un roman poate sa nu iubeasca neamul sau; oare mai avem multi oameni de cultura ce nu iubesc neamul romanesc???