Gerard Depardieu si Harvey Keitel filmeaza la toamna in Romania coproductia "So I Say"

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2010, 17:06


Harvey Keitel
Foto: Reuters
Gerard Depardieu si Harvey Keitel vor filma in toamna lui 2010 la Sighisoara pentru coproductia "So I Say". Filmul lui Bogdan Dumitrescu Dreyer este o adaptare a nuvelei lui Titus Popovici "Moartea lui Ipu", care a mai fost transpusa pe ecran si de Sergiu Nicolaescu in "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte".

Gerard Depardieu si Harvey Keitel vor interpreta rolurile detinute de Amza Pellea si Ion Besoiu in filmul lui Sergiu Nicolaescu, respectiv personajul principal - Ipu, si parintele Ioan. Actiunea filmului se desfasoara in Transilvania celui de-al doilea razboi mondial, cand uciderea unui soldat german  ameninta sa duca la pedepsirea intregului sat. Pentru ca faptasul nu se deconspira, oamenii incearca sa-l convinga pe Ipu, nebunul satului, sa se dea vinovat, promitandu-i in schimb o inmormantare ca pentru un erou.

Celor doua vedete le vor da replica romanii Dorel Visan, Bogdan Iancu, Alexandru Bindea, Gabriel Spahiu, Adina Cartianu si Mihai Constantin.

Scenariul poarta semnatura regretatului Piero de Bernardi, care a fost, printre altele co-scenarist la filmul lui Sergiu Leone "Once Upon A Time In America", si a lui Anusavan Salamanian - cel mai bun inginer de sunet din Romania, dar si co-scenarist la "Osanda" sau "Ultima noapte de dragoste" (ambele in regia lui Sergiu Nicolaescu).

"So I Say" este produs de compania romana Tandem Film Production prin Giuliano Doman. Co-producatori sunt companiile Harbour Entertainment GmbH  din Germania si CDP Productions  din Franta. Filmul a castigat finantare la concursul CNC si e de asemenea sprijinit de agentiile United Media Services, The Media Partnership, Starcom MediaVest Group, BV McCann Erickson, Mediaedgecia si  Mindshare Media. Bugetul este de 2,639,570 euro.

Filmul va fi vorbit in franceza si se afla acum in faza de pregatire, castingul fiind inca in desfasurare. Director de imagine este proaspatul premiat al Galei Gopo Marius Panduru, scenografia e semnata de Paolo Rocco Innamorato, iar inginer de sunet este Andre Rigout.

Bogdan Dumitrescu Dreyer n-a mai facut lungmetraj din 2004, cand a scos pe ecrane "Camera ascunsa", in care jucau Rutger Hauer si Maria Dinulescu. Nascut in Romania si emigrat in Italia, cineastul a debutat in lungmetraj cu un film extrem de bine primit si extrem de putin vazut in Romania, "Unde la soare e frig". Era primul lungmetraj romanesc facut dupa Revolutie si prima initiativa privata in domeniul productiei de film.

Bogdan Dumitrescu Dreyer  a mai regizat "Thalassa, Thalassa" (1993) care a fost distins, printre altele, cu Tiger Award la Festivalul de la Rotterdam, si "Ultima gara/"The Last Station", care a fost ultimul film in care a jucat Leopoldina Balanuta si care nu a fost distribuit in Romania.

Despre Harvey Keitel, unul dintre cei mai cunoscuti si respectati actori americani, se stie ca este nascut din parinti polonezi si romani (mama era, se pare, romanca),  emigrati la New York inainte de nasterea acestuia din 1939. Gerard Depardieu a mai fost in Romania, dar revine acum prima oara dupa decesul fiului sau, Guillaume Depardieu, survenit in 2008 la putina vreme dupa terminarea in Romania a filmarilor la "Copilaria lui Icar", debutul in lungmetraj al lui Alexandru Iordachescu.


Citeste mai multe despre   
















2241 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Keitel (Joi, 1 aprilie 2010, 17:25)

    ion [anonim]

    Keitel (pronounced kye-tel)[1] was born in the New York City borough of Brooklyn, the son of Miriam and Harry Keitel, Jewish immigrants from Romania and Poland.
    • 0 (4 voturi)    
      si ce daca e evreu??? (Joi, 1 aprilie 2010, 18:20)

      Jidanu' de Sanchi [anonim] i-a raspuns lui ion

      ma rog, a fi jidan, e un mare pacat in Romania... e explicabil daca tinem cont ca multi dintre romani urasc evreii, iar 90% sunt de acord cu reintroducerea pedepsei cu moartea... sa nu mai vorbim de pedepsirea celor ce denigreaza religia ortodoxa care ar fi de dorit de 85% din populatie...avem un comportament tolerant tipic zonei CSI/URSS/Orientul Mijlociu si mai putin Europei... si cand te gandesti ca 2 premii Nobel din 3 trecute in dreptul Romaniei sunt aduse de minoritari (un "jidan" si o svaboaica)... ar trebui sa luam lectii de la unguri care se mandresc cu cei 13 evrei castigatori ai premiului Nobel (din totalul de 15 premii ale Ungariei doar 2 au fost acordate unor maghiari pur sange)... place sau nu H. Keytel e un "jidan" cu radacini romanesti... si cati astfel de "jidani" simt romaneste si au facut mai multe pentru tara decat romanii nostri "verzi"...
      • +3 (3 voturi)    
        Cine a spus (Joi, 1 aprilie 2010, 20:49)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Jidanu' de Sanchi

        Ca e rau sa fi evreu?
        De fapt e rau sa fi asa ca tine, care sari in sus din te miri ce!
      • +2 (2 voturi)    
        O iei pe aratura!! (Joi, 1 aprilie 2010, 21:54)

        Kibby [anonim] i-a raspuns lui Jidanu' de Sanchi

        unde vezi frate "intoleranta" in 1ul post? eu vad informatii gen loc de nastere, origini etnice - chestii plicticoase si fara relevanta. esti sigur ca s-a gindit omul la "istoria" de care vorbesti?
        • +1 (1 vot)    
          pai nea jidanu sanchi (Joi, 1 aprilie 2010, 22:32)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Kibby

          asta de mai sus e vinator de antisemiti de meserie, din asta traieste, un fel de de miniwisental de dimbovita. Pai si daca nu exista antisemiti, atunci ei trebuie inventati.
          Absolut nimeni nu a comentat peiorativ faptul ca dl.keitel. un actor foarte bun de altfel, este evreu.
          Penibili mai sint criptocomunistii astia de-si zic politic corecti.
    • 0 (0 voturi)    
      un fleac, o sa-i ciuruiasca Sergiu... (Vineri, 2 aprilie 2010, 5:10)

      bucatar [anonim] i-a raspuns lui ion

      in curand vor descoperi genialitatea lui Sergiu chiar si cei care l-au inurat pana acum.
  • +1 (1 vot)    
    O clarificare tardiva dar esentiala (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:36)

    Alphonse [anonim]

    Mama lui Mr. Keitel se numea Maria ( nu Miriam si alte exotisme), iar tatal lui, evreu polac, din partile Danzigului (acum Gdansk) n-avea in veac cum sa se cheme Harry, decat daca Lech Walesa este de fapt un pseudonim de tribuna al lui Lew Wales.
    Ca sa lamurim problema, aceste lucruri le-am aflat chiar de la gentilul Mr. Keitel, care - atentie d-na Blaga!- nu doar a trecut pe aici, ca marele Depardieu, ci chiar a turnat, la Braila, in 1995, filmul lui Theo Angelopoulos, "The gaze of Ulysses". E drept, n-aveati de unde sa cunoasteti aceste detalii, intrucat Ministerul Culturii, n-a considerat demn de interes sa introduca la difuzare pelicula, chiar daca ea trateaza despre viata unor greci din Braila (RO), are in rolul principal un 50% roman (Mr. Keitel ar fi fost evreu doar daca mostenea aceasta origine de la mama, care a fost 50% romanca si restul unguroaica, din partile Tarnavelor) si a mai si castigat Palme D'Or la Cannes in 1998. Un fleac! Pai daca era "Inglorious...", cu zmardeala, secs si esplosiuni, prindea macar o nominalizare la Oscar pentru soundtrack, si atunci era clar o capodopera eligibila macar pentru televizuinele comerciale, insa asa... un film de arta anonim... pardon!
    Mr.Keitel se inscrie in categoria pierderilor pe care le inregistram de la Edward G. Robinson, Jean Negulesco sau Johnny Weissmuller incoace, cu singurul "beneficiu" ca suntem perceputi ca niste insi fara vreo apetenta culturala.
    BUnul Dumnezeu sa ne lumineze!
    • 0 (0 voturi)    
      Da si nu (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:36)

      Kibby [anonim] i-a raspuns lui Alphonse

      Foarte bun insight - atentie d-na Blaga! :) - multumim neamule. "The gaze of Ulysses" - nu stiu nici eu nimic de el, cred ca merita vazut.
      Nu inteleg ce spui cu Inglorious, Tarantino face entertaining mai rasarit dar pina sa-i zici film de arta… probabil sensul “film de arta“ s-a cam schimbat in utlimii 20 de ani, nu stiu.
      In fine, “fara vreo apetenta culturala“? – absolut sigur de asta?
      • +1 (1 vot)    
        Precizez si adaug (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:45)

        Alphonse [anonim] i-a raspuns lui Kibby

        Argumentez:
        1) Nu stim sa organizam "pelerinajele culturale" atat de manoase financiar si moral. Am putea sa punem pe harta, intre altele case memoriale EG Robinson, J Weissmuller, J. Negulesco (chiar daca pentru asta ar trebui sa le inventam!). Eeei, dar la noi pana si Casa Memoriala Brancusi sta sa cada...
        Am putea organiza festivaluri sub patronajul unor vedete care garanteaza succesul mediatic - Fran Drescher sau Joanna Pakula, de pilda, care nu si-au ascuns originea romana.
        Am putea organiza excursii pe "platourile de fimare" unde s-a turnat "The gaze of Ulysses (sau "Eternity and a Day"), "Oblivion" sau "Capitaine Conan".
        "Capitaine Conan", probabil cel mai bun film de razboi de la "Breaker Morant" incoace, a fost tuturnat in Dobrogea, de Betrand Tavernier, cu secund Cristian Mungiu, iar Adrian PIntea, Eugen Cristea si Luminita Anghel in distributie. Actiunea se petrece in Romania, in anii 1916-1918. Drama ramasitelor armatei franceze din Balcani, refugiate in Romania. A fost dublu nominalizat la Cannes, in 1997, si a reusit Cesar pentru Philippe Torrenton, rol principal. Nu-i tare? NU, pentru Ministerul Culturii si Romaniafilm NU-I! Nici macar televizuinele comerciale nu l-au bagat in seama, desi -na!- are si episoade cu lupte pe front, are si aventuri sordide in speluncile din Bucuresti... Filmul ar face succes garantat, ar putea constitui o mandrie nationala si, de ce nu, un argument solid pentru ca si altii sa vina sa filmeze low cost la noi. Am facut noi ceva dintre aceste lucruri? Evident, nu. De o mediatizare infinit mai buna beneficiaza Nichita si Sexy-persoana aia...
        I rest my case! Respect, Romania!
        • 0 (0 voturi)    
          Da, Hombre! (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:14)

          Sediu [anonim] i-a raspuns lui Alphonse

          ...dar si Tavernier a primit Cesar pentru cel mai bun regizor. Capitanul Conan e film tare! Cica la fimari a participat si Armata a 2-a. Pacat ca filmul e greu de gasit. Cica l-ar distribui unii in Romania, dar unde si cum...
          Paranteza de la Gaze of Ulysses vrea sa spuna ca s-a filmat si la noi, banuiesc, nu ca ar fi acelasi film, gresesc?
          In Gaze... apare in si Maia Morgenstern... Habar n-aveam!
  • 0 (0 voturi)    
    Theo Anghelopoulos (Luni, 5 aprilie 2010, 16:18)

    dan [anonim]

    Filmul lui Anghelopoulos nu a participat la Cannes in 1998 ci in 1995 odata cu Underground-ul lui Kusturica de la care a si luat bataie. Nu a obtinut PALME D'OR.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 29 august 2011, 12:38)

    Razvan [anonim]

    cel mai important lucru este ca filmul se face in Cetatea Sighisoara :>