VIDEO Cristian Mungiu: "Cind majoritatea spectatorilor e formata din oameni care vor sa se uite la jegurile de pe OTV, te intrebi cum arata creierul lor pe dinauntru"

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2009, 19:31


Cristian Mungiu a inceput video-interviul rememorand pentru HotNews.ro prima intalnire cu un cineast roman, Mircea Daneliuc, petrecuta in 1970-71 prin intermediul cainelui acestuia, Sufletel, care manca usturoi si pe care mama lui Mircea Daneliuc il lasa familiei Mungiu de cate ori pleca la Bucuresti sa-si vada fiul.

Discutia a continuat pe linia rememorarilor, cu dezvaluirea modului in care Cristian Mungiu isi scrie scenariile, deschizand rand pe rand sertarele memoriei, si cu primii pasi ai proiectului „Amintiri din Epoca de Aur”.

„Cand am inceput cu Hanno (n.red. – Hoefer) sa cautam aceste legende, am facut un exercitiu de stimulare a imaginatiei. Stateam asa - ca doi vulturi din Cartea junglei -, si ne aduceam aminte tot felul de lucruri si spuneam: Auzi, da’ tu iti aduci aminte ca pe vremea aia era asa si asa... Mi-a facut placere sa citesc zilele astea povestile primite de la oameni pe www.amintiridinepocadeaur.ro si inscrise in concursul „Cea mai tare legenda urbana din anii 80 pana azi”.
Mobra Films va ecraniza legenda castigatoare, care e foarte simpatica si care povesteste o vizita de lucru a lui Ceausescu la Fabrica de avioane de la Bacau. (...) Am constatat ca exista o simpatie intreaga pentru legende cu oameni care mor si despre care se constata ca nu sunt morti. Am primit cel putin opt variante, printre care unele de un umor negru foarte simpatic.”

Cristian Mungiu a dezvaluit pentru HotNews.ro faptul ca actiunea urmatorului sau proiect se va petrece in Romania ultimilor 10 ani. „Va fi un film realist, dar nu va fi comedie”, a spus cineastul.



In legatura cu implicarea sa in primenirea mecanismului inca greoi de finantare a cinematografiei, Cristian Mungiu a declarat: „Sincer, toata miza acestei chestii nu e legata de persoana mea. Eu pot sa-mi fac filmele. Le-am putut face si inainte, si dupa ce m-am implicat. E convingerea mea ca, de-a lungul timpului, au fost alocate fonduri pentru productie de film unor autori despre care se stia ca nu vor face cine stie, din cauza unui fel de trafic de interese, de relatii personale.



 Sunt destul de agasat de faptul ca am pierdut momentul Palme d’Or. Dupa doi ani de zile de cand am fost pe varful muntelui cu cinematografia noastra, noi n-am reformat nimic in tara. N-am facut nimic. Avem mai putini bani ca inainte, avem o structura care functioneaza la fel de prost ca inainte, iar acum suntem intr-un blocaj complet. In timp ce noi vorbim acuma si ne ducem filmele pe afara, nu s-a gandit nimeni ca se incheie o perioada pe care noi o primisem de la UE si in care puteam folosi bani dupa aceasta lege, si acum se sta si se asteapta o chestie incerta. Regulamentul (n.red.- de organizare si functionare a concursului de finantare cinematografica), asa prost cum e, zace la Ministerul Culturii, sub forma sugestiilor. Probabil ca in anul 2009 ne intoarcem la salvarea din 2005, si anume: Fiecare pentru el, scapa cine poate, si asta e.”


„Reality show-urile si programele de divertisment de la TV strica complet creierul spectatorului, cat a mai ramas”


„Vorba domului Pivniceru, vicepresedintele Uniunii Cineastilor din Romania. Ne-am intalnit la un moment dat la Liceul ‹‹Jean Monnet›› cu Ambasada Frantei, care e foarte draguta si care investeste acum intr-un program de educatie cinematografica pentru copiii romani. Domnul Pivniceru, care e un om subtire, operator cu vechi state de serviciu si proprietar de sala de cinema, a incercat sa le explice francezilor ca „spectatorul roman e un animal, un amarat care, cum sa zic, nu mai are nicio licarire in ochi”. El incerca sa le explice oamenilor acelora ca nu trebuie lucrat delicat si cu sferturi de masura. Omul era exasperat, asa cum suntem si noi.



In clipa in care majoritatea spectatorilor e formata din oameni care vor sa se uite la jegurile de pe OTV sau care isi pierd ore in sir la reality show-uri, te intrebi cum arata creierul lor pe dinauntru, daca-l deschizi. Nu cred ca vrei sa vezi. Drama pe care o traim noi e legata de nivelul general al celor care au mai ramas sa traiasca in tara asta. Acolo trebuie sa facem ceva. In clipa in care te uiti ce nivel formidabil au spectatorii romani din strainatate... E o placere de fiecare data cand ne prezentam filmele prin Statele Unite sa vedem care e nivelul IQ-ului copiilor plecati sa studieze acolo. Si dupa aia vii in Romania si, nu stiu, iti pui problema ca, de fapt, televiziunile nu fac decat sa difuzeze ceea ce vrea sa vada spectatorul roman.”


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2523 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Educatia (Vineri, 23 octombrie 2009, 20:45)

    Ioan [anonim]

    Sunt de acord cu p.d.v. legat de televiziuni.
    Ele sunt insa centre de profit si nu arunca nimeni banii pe fereastra.
    Problema este la CE vrea spectatorul sa vada.
    Si aici cred ca avem rezultaul celor "n" reforme ale invatamantului, subfinantarea sistemului si calitatea actului in sine.
    Culegem roadele acum si va fi si mai trist mai tarziu.
    Odata cu aderarea la UE scoala s-a ieftine in tarile comunitare si foarte, foarte multi copii buni se duc acolo cu sanse minime de a se returna.
    Un alt argument: un sondaj a aratat ca tinerii de astazi au ca modele in viata pe Mihaela Radulescu si Mircea Badea (ma abtin de la epitete).
    Maine e posibil sa fie Irinel, Monica sau Sexy Braileanca...
  • +4 (4 voturi)    
    partea a 2-a (Vineri, 23 octombrie 2009, 23:56)

    ronewsaddict [utilizator]

    Am observat ca ati postat doar o parte a interviului(video) cu domnul Mungiu. Pe cand posibil si cealalta, celelalte, daca mai sunt?
    Felicitari pt film domnului Mungiu si celorlalti regizori implicati in proiect si de altfel pt intiativa de a-l intervieva pe dl.Mungiu!
  • +1 (5 voturi)    
    cinematografie (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 12:52)

    Aries [anonim]

    Heh, este amuzanta remarca plina de revolta a regizorului roman, potrivit careia, majoritatea romanilor consuma porcarii de programe, cum sunt cele oferite de OTV. Pai tot majoritatea sunt si consumatorii de junk-food. Nu cred ca ai sa gasesti un vopsitor auto, caruia sa-i placa filmele regizate de Bertolucci. Trebuie sa intelegeti...aceste diferente au existat si vor exista intodeauna. Asa este normal.
    Cat despre filmul romanesc, pot spune ca cineastii romani au cam ramas in urma cu evenimentele. Publicul roman este satul de acele filme care subliniaza aspecte cu caracter local, romanesc. Au fost facute filme bune in acest sens, insa, cred ca sunt suficiente. Ca regizor, daca vrei sa joci la un nivel superior, alege un subiect, exploateaza-l la maxim, fara a mai face aluzie la faptul ca se petrece, din nou, in Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu fiti asa drastic, d-le Mungiu! (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:40)

    big_fufu [utilizator]

    Ce fac televiziunile cu programele de divertisment e o tragedie, dar e problema lor. Faptul ca sunt difuzate nu inseamna ca sunt si urmarite; pur si simplu realizatorii s-au timpit complet si au pierdut contactul cu realitatea. Oamenii cit de cit decenti si educati nu se mai uita de mult pe televiziunile comerciale; suferim cu totii in lipsa unor programe de divertisment macar decente; tinjim dupa un Toma Caragiu, iar 15 min cu Benny Hill sau Tom si Jerry sunt o oaza de reaxare. Asa ca... daca veti face vreun efort in directia asta... fiti convins ca veti avea un succes nebun.
    In loc sa stam sa ne plingem, e momentul sa actionam. Publicul educat exista, trebuie doar sa ii oferiti ceva.
    Imi plac filmele dvs. Dar imi permit sa fac o remarca: de comunism si perioada resp care pt unii dintre noi chiar a fost neagra si sterila, ne-am saturat. Va spun f sincer ca personal, refuz sa mai privesc inapoi, desi am avut nenumarate momente fericite. Pur si simplu e ca si cum ai reveni mental asupra unui viol. Am trecut peste, am ingropat trecutul si acum chiar suntem doritori sa pasim in viitor. Ca sa inchei va spun doar atit: ne-am plictisit de filme cu epoca Ceausescu, cu capsunari, cu tembelisme si mizerie, cu oameni prosti si stingaci.
    Multi dintre romani nu se mai regasesc in aceste subiecte, si cred ca va ramine sa faceti exercitiul de a sonda un pic realitatea....
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate, vise (Duminică, 25 octombrie 2009, 4:22)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui big_fufu

      citez din mesajul dvs.. "Multi dintre romani nu se mai regasesc in aceste subiecte". Domnule, mergeti in gara de nord sa vedeti poporul roman. Aia sunt majoritatea, nu cei care sunt in cercul dvs de prieteni... din pacate.
  • -6 (10 voturi)    
    filme cu fapte false,inexistente (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:41)

    cinefil roman [anonim]

    micul regizor,fiind un nimeni in acea vreme,face niste filme cu fapte false,inexistente,"din burta"!poate aceste kitch-uri sunt la comanda absconsa a unei anumite propagande de bataie de joc la adresa acestei perioade de istorie,impuse cu forta, poporului nostru.
    este evident ca si acum traim din infrastructura construita in acei ani. mai mult, nu am fost si nu suntem in stare sa producem,macar sa o intretinem si sa ne intretinem(vezi, situatia econmica actuala dezastroasa,dupa 20 de ani!).
    sa vii acum sa critici perioada aceia cand "duduiau" toate: constructii,industrie, agricultura,transporturi,export,politica externa,turism,invatamant,sanatate,proiectare-cercetare,sport,sa, suna "ca nuca in perete"!
    asa ca, baieti,nu mai puneti botul la propaganda antiromaneasca,eventual restimulati spiritul de constructor,prezentand adevaratele realizari ale poporului nostru din epoca anterioara!apucati-va de treburi serioase,caci tara datorita voua si altora ca voi,nu vedeti,se duce de rapa!

    ps.
    uite aici legenda urbana reala din ziua de azi la care ai contribuit mata,sora,volodea,horica patibularu,licheeanu,gds,22,sa-platiti din banii nostrii: http://www.adevarul.ro/articole/theodor-stolojan-am-ajuns-datori-70-de-miliarde-de-euro-si-n-am-facut-nimic.html
  • +1 (1 vot)    
    chiar asa! (Duminică, 25 octombrie 2009, 0:31)

    Ana Cafanu [anonim]

    un proiect extraordinar ar fi un program in care romanii ar putea revedea (si re-invata sa gindeasca si sa vorbeasca) mari spectacole inregistrate cu mari actori romani, programe, inregistrari mai vechi cu mari actori romani. Daca ele exista in arhiva, de ce sa nu le revedem, in fiecare zi? Un An de zile cu filme, spectacole romanesti, divertisment inteligent, filme pentru copii in care se vorbeste frumos romaneste!
    Aceste lucruri trebuie reamintite si sint realmente o terapie pentru creiere. cit se mai poate! Dar in felul acesta de terapie intensiva se va alege neghina de secara, iar oamenii vor reincepe sa gindeasca din nou! Totul depinde de felul in care e propusa terapia! Ginditi-va! Un program TV intitulat: Azi, din lumea de ieri.
  • 0 (2 voturi)    
    cat mai multe filme de genul asta (Duminică, 25 octombrie 2009, 9:34)

    Lauras [anonim]

    Este o poveste pe care o spune tat dastaptul roman acuma ca romanii s-au saturat de filme despre comunism, de filmele cu culoare locala, etc. Fratilor, daca nu le fac acuma Mungiu, Puiu si ceilalti, cand o sa le mai facem? Cand nepotii o sa va poarte tricouri cu Che si o sa mearga la marsuri ale trotkistilor, ce-o sa le aratati ca sa le explicati ce e aia comunism?

    Eu zic sa fie cat mai multe filme de genul asta. Cu femei imbracate in vesta de lana, cu politisti care taie porcul in casa, cu Ceausescu, cu tot. Exista un gol in ceea ce privesc povestile obiective legate de comunism. Daca nu-l umplem acum, cat mai avem amintirile clare n-o sa ramana nimic. N-o sa va creada nepotii cand o sa le spuneti ca stateati la coada la portocale.
  • -5 (5 voturi)    
    NESIMTIT (Duminică, 25 octombrie 2009, 10:15)

    lucian [anonim]

    Majoritatea spectatorilor se uita la OTV pentru ca au de ce. Si aceeiasi spectatori nun se uita la mizerile tale de filme cu scene de sex pe care nici cel mai prost regizor nu le-ar face in asa un hal
  • -3 (5 voturi)    
    rade harb de oala sparta (Duminică, 25 octombrie 2009, 13:55)

    neculai [anonim]

    si eu asi fi curios sa vad cum arata creierul lui mungiu. stimabile, nu e destul sa razi de prosti ca sa si fii destept. este insa indeajuns ca sa bagi zâzanie intre oameni - dupa reteta mentorului tau sivliu brucan
  • 0 (0 voturi)    
    ce vrea spectatorul ? (Luni, 26 octombrie 2009, 12:12)

    kwan [anonim]

    Cum adica televiziunile nu fac decat sa difuzeze ceea ce vrea sa vada spectatorul roman ? Cu siguranta nu ma pricep prea bine la asta, dar chiar asa sa fie ? Cat de reprezentative sunt acele masuratori de vizionare la nivel national ? Daca "jegurile" sunt foarte vizionate de un anumit segment din Bucuresti (no ofense pt.capitala) se ajunge la concluzia ca toata tara sta gura casca ? Eu am convingerea ca televiziunile au o foarte mare putere de influenta, dar in acelasi timp capacitatea de formare a publicului. Capacitate pe care o folosesc din pacate sa indobitoceasca, sa imbecilizeze, nu sa creeze pofta pt.cultura si frumos.