"Boogie" nu e pe lista nominalizatilor la Premiile Academiei Europene de Film

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 14:42


Gomorra
Foto: Hotnews
S-au anuntat oficiat nominalizarile la Premiile Academiei Europene de Film (EFA), premii care se vor decerna pe 6 decembrie, la Copenhaga. Favoritele sunt "Gomorra", "Entre les murs", "Il Divo" si "Waltz with Bashir". Filmul lui Radu Muntean, "Boogie", desi prezent pe lista de titluri supuse votului pentru nominalizari, n-a fost retinut la nicio categorie.

Nominalizarile pentru premiile EFA, ajunse la a 21-a editie, s-au anuntat, potrivit traditiei, in cadrul Festivalului de Film de la Sevilla. La categoria  Filmul european al anului au fost nominalizate: "Il Divo" de Paolo Sorrentino (Italia), "Entre les murs" de Laurent Cantet (Franta), "Waltz with Bashir" de Ari Folman (Israel), "Gomorra" de Matteo Garrone (Italia), "Happy-Go-Lucky" de Mike Leigh (Marea Britanie) si  "Orfelinatul"/"El Orfanato" de Juan Antonio Bayona (Spania).

Patru dintre regizorii filmelor de mai sus, adica Laurent Cantet, Ari Folman, Matteo Garrone si Paolo Sorrentino, sunt nominalizati si la categoria Regizorul european al anului, lista nominalizarilor fiind completata de Steve McQueen, autorul lui "Hunger" (Marea Britanie) si Andreas Dresen, pentru "Cloud 9" (Germania).


Michael Fassbender ("Hunger"), Thure Lindhardt & Mads Mikkelsen ("Flame & Citron"), James McAvoy ("Remuscare"/"Atonement"), Toni Servillo ("Gomora" si "Il Divo"), Jürgen Vogel  ("Die Welle"/"The Wave") si  Elmar Wepper ("Cherry Blossoms") concureaza pentru Premiul Actorul european al anului 2008.

La categoria Actrita europeana a anului, batalia se da intre  Hiam Abbass ("Lemon Tree"), Arta Dobroshi ("Le Silence de Lorna"),  Sally Hawkins  ("Happy-Go-Lucky"), Belen Rueda ("Orfelinatul"/"El Orfanato"), Kristin Scott Thomas  ("Il y a longtemps que je t'aime") si Ursula Werner  ("Wolke 9"/"Cloud 9").

La categoria Scenaristul european al anului au fost nominalizati autorii scenariilor filmelor "Lemon Tree", "Gomorra", "Waltz with Bashir" si "Il Divo", in vreme ce pentru Premiul "Carlo di Palma", acordat celui mai bun director de imagine, concureaza  "Il Divo", "El Orfanato", "Gomorra" si "Mongol"

Premiul de Excelenta al Academiei Europene de Film se va acorda in acest an fie scenografiei filmului maghiar "Delta", fie costumelor din "Katyn",  montajului  la "Un Conte de Noel" sau montajului de sunet la "O'Horten".

 "Atonement", "Waltz with Bashir", "El Orfanato" si "Aanrijding in Moscou"/"Moscow, Belgium" concureaza la categoria Compozitorul European al anului.

In perioada urmatoare, cei 1800 de membri ai Academiei Europene de Film urmeaza sa voteze castigatorii. Anul trecut, "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" a fost desemnat Filmul european al anului, iar Cristian Mungiu Regizorul european al anului.

Premiile Academiei Europene de film se decerneaza in fiecare al doilea an la Berlin, alternativ cu o capitala europeana. 

















876 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Explicatia (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 19:54)

    Stefan [anonim]

    Nu are cum sa fie nominalizat un film care are o imagine proasta (parca e filmat pe un tel mobil de calitate), cu sunet care te loveste in urechi atunci cand aia discuta in camera.
    Cu scenariu idiot(de fapt, nu are scenariu). Cu cateva scene absolut gratuite: scena cand Boogie isi spala penisul in chiuveta si scena cand nevasta-sa se sterge dupa ce face pipi (ce frumos am spus aici!!!).
    Cum sa fie ales un film cu dialoguri prea lungi si prea seci? Dialoguri ce nu au fost deloc gandite. Acest film este ca o povestire a unui prieten care a fost la mare, si care nu are darul povestirii. Plicticos si neinspirant. Fara intriga.
    Daca pina acum a fost laudat in strainatate, a fost laudat pentru ca a fost primit ca o curiozitate. Un film care nu spune o poveste nu e film. E doar o insiruire de secvente filmate... fara cap si fara coada.
    Si fratilor, cand mai faceti filme care sunt filmate numai cu camera in mana.... puneti un avertisment la intrarea in sala: Sa aveti pungi de plastic pentru vomitat!
    Hai pa! Ca m-am saturat de manelele romanesti ale cinematografiei.
    • +1 (1 vot)    
      Povestea (Luni, 10 noiembrie 2008, 20:34)

      Gaga-mic [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Filmul spune o poveste. O poveste care poate suporta multe epitete - plicticoasa, idioata, seaca, goala, nostalgica, amaruie si care exista prin fiecare din aceste epitete si prin toate la un loc, dar, in esenta, exista.
      Poate e doar o poveste pentru cunoscatori ("cunoscatori " = oameni care apartin generatiei despre care se vorbeste in film) deoarece:
      1.Povestea este spusa explicit, dar fara explicatia deznodamantului.
      2.Nu extrage invataminte, nu invaluie in magie, nu propune etica sau morala, nu da sfaturi; nu cearta si nu mangaie.
      3.Este povestea unei generatii neclare ca sens, consistenta si incadrare a valorilor, teorie si practica a alegerilor.
      4.Este (din punctul meu de vedere, de "cunoscator", conform definitiei de mai sus)singurul mod acceptabil in care poate fi spusa.
      • -1 (1 vot)    
        Maneaua (Marţi, 11 noiembrie 2008, 8:48)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Gaga-mic

        Filmul spune o poveste. Dar o spune prost. Dialoguri foaaaarteeee lungi (ma repet?). Nu are intriga. Filmul nu spune nimic. Fac parte din generatia asta. Sunt cunoscator. Imi revad secvente din viata mea privind filmul acela. Dar nu ma inspira.
        Si maneaua care zice
        Eu si cu prietenii mei / Mergem seara la femei
        spune tot o poveste. Dar o spune prost.
        Si celalalta manea care suna cam asa
        Pe la spate, pe la spate / Asa vor fetele toate
        creaza o imagine; dar nu e cea mai reusita imagine dintr-un cantec.
        • 0 (0 voturi)    
          Personal (Marţi, 11 noiembrie 2008, 15:46)

          Gaga-mic [anonim] i-a raspuns lui Stefan

          Inspiratia pe care ne-o produce sau nu o imagine, un dialog, o scena, etc e o problema personala de rezonanta cu acel element. De exemplu, dialogurile mi s-au parut de lungime egala cu o conversatie obisnuita din viata reala.
          De altfel si maneaua expune problematica unei anumite zone culturale si face aceasta expunere intr-o maniera potrivita sensului ideii. Ca nu ne place, ca gasim respingator sensul ideii respective, impreuna cu zona culturala reprezentata, este cu totul alta discutie.
          Daca scoti judecata negativa asociata, poti sa spui si asa cum spui tu: ca filmul e o manea; pentru ca vorbeste despre un subiect intr-o maniera care se asorteaza foarte bine cu respectivul subiect.
          • 0 (0 voturi)    
            E vorba de calitate (Marţi, 11 noiembrie 2008, 16:13)

            Stefan [anonim] i-a raspuns lui Gaga-mic

            Eu nu contrazic faptul ca filmul prezinta o realitate. Este adevarat. Prezinta o realitate. Este frumoasa si ideea pe care se bazeaza filmul. Numai ca e prost facut.
            Nu merg la un film sa aud un sunet in care rezoneaza peretii (atunci cand se filmeaza in camera de hotel). Sau la care imaginea este proasta. Da dovada de lipsa de respect pentru public. Vine cu aere de cinema de arta... dar de fapt nu s-au chinuit foarte tare sa-l faca sa arate bine. Daca misti camera pe durata intregului film nu inseamna ca m-ai introdus in atmosfera reala. Inseamna ca nu esti profsionist. Camera se tine in mana dar fara sa exagerezi cu acest procedeu: numai acolo unde este neaparat nevoie.
            Despre scenariu, ce sa zic? Hai sa ne filmam toti cand ne kkm si sa vezi ce film rupt din realitate scoatem.....
            • 0 (0 voturi)    
              Cred ca avem amandoi dreptate (Marţi, 11 noiembrie 2008, 20:25)

              Gaga-mic [anonim] i-a raspuns lui Stefan

              Cred ca stii prea bine cum se realizeaza tehnic un film - mult mai bine decat mine, in orice caz - si de aceea ai remarcat tot felul de detalii peste care eu am trecut cu multa usurinta.
              Cat despre detaliile "scatologice" ale scenariului - astea sunt frecvent intalnite si au o semnificatie psihologica (nu cred ca tin de arta sau de orientarea culturala a unei generatii, ele apartin personal autorului filmului). Una peste alta, mie filmul mi-a placut si mi-a placut si discutia despre el.
  • 0 (0 voturi)    
    explicatia academiei (Duminică, 9 noiembrie 2008, 11:00)

    alex leo serban [anonim]

    un jurnalist prob nu da 'explicatii' si nici nu se lanseaza in interpretari fanteziste
    daca academia nu da explicatii (si nu da!), atunci trebuie sa te limitezi la fapte
    • 0 (0 voturi)    
      pai cum? (Marţi, 11 noiembrie 2008, 12:57)

      gringosaurus [anonim] i-a raspuns lui alex leo serban

      pai la ce te referi, domnu a.l. serban? hai fi mai explicit
  • -1 (1 vot)    
    Naspa (Duminică, 9 noiembrie 2008, 22:35)

    ioana [anonim]

    Pedarda de film. Plictisitor , fara nici o atractie.