Mircea Daneliuc nu permite difuzarea filmelor sale la gala Celor mai bune filme româneşti

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Marţi, 28 octombrie 2008, 0:10


 
 Cineastul Mircea Daneliuc i-a anuntat pe organizatorii galei "Top 10 - Cele mai bune filme romaneşti", adica Uniunea Cineastilor din Romania si Asociatia Criticilor de Film, ca nu isi acordul ca doua filme ale sale, prezente in top, sa fie proiectate la cinema Studio. Acest lucru se intampla cu doar cateva zile inaintea inceperii galei.

 Cineastul pretinde ca lista a fost "facuta de niste nepriceputi" si  ameninta ca, daca cele doua filme nu vor fi scoase din top si din program, ii va da in judecata pe cei care "au indraznit sa-i judece opera fara acordul sau".

Mircea Daneliuc este singurul cineast roman prezent in top cu doua titluri,  Proba de microfon" (locul 9) si "Croaziera" (locul 10).

Clasamentul a fost alcatuit in urma voturilor a 40 de critici romani, iar filmele urmeaza sa fie proiectate intre 30 octombrie si 2 noiembrie la cinematograful Studio. Evenimentul este deschis de proiectia filmului clasat pe locul intai, "Reconstituirea", in regia lui Lucian Pintilie.

Pe locurile urmatoare s-au clasat: "Padurea spanzuratilor" de Liviu Ciulei, "Moartea domnului Lazarescu" de Cristi Puiu, "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" de Cristian Mungiu, "Secvente" de Alexandru Tatos, "Nunta de piatra" de Mircea Veroiu si Dan Pita, "La moara cu noroc" de Victor Iliu, "A fost sau n-a fost?" de Corneliu Porumboiu, "Proba de microfon" si "Croaziera" de Mircea Daneliuc.

 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1182 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa va dau niste idei! (Marţi, 28 octombrie 2008, 11:49)

    spectatorul cinefil [anonim]

    Puneti Filantropica, Restul e tacere sau Asphalt Tango in locul sclifositului de Daneliuc. De asemeni, Pas in doi al lui Dan Pita este un film romanesc de referinta, as putea spune chiar unic in peisaj datorita ideii promovate, a iubirii libere care nu poate fi institutionalizata.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara..... (Marţi, 28 octombrie 2008, 17:07)

    Cetentereseaza [anonim]

    .... macar 1 film de sergiu nicolaescu ???.....
    bravos, "natziune", halal sa-tzi fie !!!....
    .
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Miercuri, 29 octombrie 2008, 9:46)

      spectator [anonim] i-a raspuns lui Cetentereseaza

      Lasa-l in plata domnului cu filmele lui cu tot...
    • 0 (0 voturi)    
      Cele mai BUNE! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 20:34)

      A. [anonim] i-a raspuns lui Cetentereseaza

      Cetenteresează, poate n-ai citit cu atenţie titlul: este vorba de cele mai BUNE 10 filme româneşti. Da?
    • 0 (0 voturi)    
      siiiiigur ca da! (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:14)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui Cetentereseaza

      da, un film de animatie facut de nicolaescu...asta vrem!
  • 0 (0 voturi)    
    daneliuc (Miercuri, 29 octombrie 2008, 22:54)

    anonim [anonim]

    habar nu aveti de mircea daneliuc!...a fost dat la o parte miseleste de alde sergiu nicolaescu , cnc politruci...generatia tanara se raporteaza la filmele lui; cand eram student avea sali pline, erau filme de substanta , idei ,e un om citit si respectat in afara si deloc in tara(cred ca traieste acum aproape in mizerie...)pacat de el ca e un mare regizor dar faptul ca nu a mancat r... l-au pedepsit crunt!judecati filmele dupa perioada in care au fost facute, cand alti regizori faceau filme usoare, comedii ieftine..blablabla
  • 0 (0 voturi)    
    daneliuc, un mare regizor al filmului romanesc (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 1:21)

    ecaterina [anonim]

    Da, nu prea se are habar de valoarea filmelor lui Daneliuc si sint de acord cu el ca nu avea ce cauta pe pozitia 9 si 10 mai ales dupa alde Veroiu, Pita si alti Tatos ca si dupa generatia tanara care e foarte buna desigur dar mai poate sa astepte sa se confirme prin mai multe realizari. Singura pozitie pe care o aprob este Reconstituirea. Si pun Croaziera si Proba de microfon si mai ales Patul conjugal imediat dupa aceea. De altfel astept cu nerabdare sa se editeze o integrala DVD a filmelor lui Daneliuc !