VIDEO Filmul "colectiv” al lui Alexander Nanau, nominalizat la Oscar

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2021, 14:45


Colectiv, nominalizat la Oscar
Foto: Captura
Documentarul "colectiv”, regizat de Alexander Nanau, este primul film românesc nominalizat la premiile Oscar.


Lungmetrajul, cronică a primului an de după tragedia din clubul bucureştean Colectiv, a fost selectat la categoriile "cel mai bun lungmetraj documentar” şi "cel mai bun lungmetraj internaţional”, scrie News.ro.

La categoria documentar, au mai fost selectate "Crip Camp”, "The Mole Agent”, "My Octopus Teacher” şi „Time”.

La categoria lungmetraj internaţional, "colectiv” concurează cu "Another Round” (Danemarca), "Better Days” (Hong Kong), "The Man Who Sold His Skin” (Tunisia) şi "Quo Vadis, Aida?”(Bosnia şi Herţegovina, coproducţie cu participare românească).

Nominalizările pentru cea de-a 93-a ediţie a galei premiilor Oscar sunt anunţate luni, într-o prezentare online, de actriţa şi producătoarea Priyanka Chopra Jonas ("The White Tiger”) şi de cântăreţul şi actorul Nick Jonas.

"colectiv” (România - Luxemburg), produs de Nanau şi Bianca Oana, a fost desemnat documentarul european al anului trecut, la a 33-a ediţie a premiilor Academiei Europene de Film, care a avut loc în luna decembrie.

Este un documentar observaţional care spune povestea primului an de după incendiul din clubul bucureştean Colectiv, care a dus la moartea a 64 de oameni. Filmul urmăreşte autorităţi şi jurnalişti, căutând să expună adevărul. Este un film despre sistem versus oameni, despre adevăr versus manipulare, despre interes personal versus interes public.

Documentarul, producţie HBO Europe scrisă de Alexander Nanau şi Antoaneta Opriş, a avut premiera la Festivalul de Film de la Veneţia 2019, în afara competiţiei. Recent, între altele, a fost desemnat de National Society of Film Critics din SUA cel mai bun film într-o limbă străină, iar National Board of Review l-a inclus în top 5 al celor mai bune filme internaţionale.



"Filmul a avut şi înainte de pandemie un succes mare la public şi critică, dar, odată ce oamenii au realizat că realitatea din România pe care o văd este atât de aproape de societăţile lor, s-a bucurat de un succes ieşit din comun la presa internaţională, fiind, între timp, dat ca unul dintre cele mai bune din lume din anul 2020. Ceea ce ne ajută foarte mult pentru vizibilitate şi vom vedea mai departe cum se va traduce asta în sezonul premiilor din America”, declara Nanau într-un interviu acordat News.ro în luna decembrie.

Premiile Oscar vor fi decernate anul acesta pe 25 aprilie, într-o ceremonie ce va avea loc la Los Angeles.

În urmă cu o săptămână, filmul românesc a primit o nominalizare şi la premiile BAFTA, la categoria „cel mai bun documentar”. Aceste trofee vor fi acordate în weekendul 10 - 11 aprilie.

Alexander Nanau, director de imagine şi scenarist în vârstă de 41 de ani, a regizat patru lungmetraje documentare - „Peter Zadek inszeniert Peer Gynt” (2006), „Lumea văzută de Ion B.” (2009), „Toto şi surorile lui” (2014) şi „colectiv” (2019). Născut la Bucureşti, pe 18 mai 1979, el a studiat filmul la DFFB din Berlin şi a avut, în 2007, o bursă la Academia de Arte din capitala germană.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13484 vizualizari

  • -24 (56 voturi)    
    Au ! Are Vladuts material pentru inca 3-4 filme ! (Luni, 15 martie 2021, 14:58)

    Martorii lui Vladuts [utilizator]

    La cate incendii s-au produs in ministeriatul lui. Tolontan ia-ti aparatul sa filmezi ! :)))))
    • +26 (50 voturi)    
      aham (Luni, 15 martie 2021, 15:06)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Martorii lui Vladuts

      in spitalele conduse de 20 de ani de actuali senatori pesedisti, in timp ce primariile acordau gogosi si contracte la coafeze, amante localizate in voluntari.
      • +1 (11 voturi)    
        hehe (Luni, 15 martie 2021, 16:03)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        Ciumatii penali cred ca toti suntem sclavii latrinelor sa inghitim orice tamenie brodata de securisti.
      • -3 (11 voturi)    
        si prostii din Bucuresti l-au votat primar iar... (Luni, 15 martie 2021, 16:50)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        si prostii din Bucuresti l-au votat primar iar...
      • -5 (13 voturi)    
        20 de ani? Mai calculeaza, lozincarule (Luni, 15 martie 2021, 17:22)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        Oricum, Oscar, Nobel si multe alte lucruri de prestigiu au devenit instrumente de manipulare a unei laturi politice din SUA (a democratilor). Exista un motiv pentru care la Oscar nu mai pot concura filme care nu promoveaza agenda democratilor LGBT, sau pentru care organizatii responsabile de violente si crime (BLM) si responsabili de uciderea a mii de persoane (Obama) au ajus sa fie nominalizati la Nobel. E doar o alta manevra politica, sa para ca "astia sunt ai buni".
        • -2 (6 voturi)    
          Ai putea spune (Luni, 15 martie 2021, 22:22)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          Exista un motiv: uita-te ce au promovat republicanii in ultimii 4 ani, sustinuti de masinariile finantate de asanumite democratii iliberale (adica dictaturi cleptocratice).
    • +7 (15 voturi)    
      surprinzator (Luni, 15 martie 2021, 15:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Martorii lui Vladuts

      - "uiti" ca impreuna, toate incendiile din spitale nu fac numarul de morti de la colectiv (nici daca-i adaugi si aia care au murit de covid)
      - "uiti" ca mai toate spitalele au fost conduse de psd (vezi babes si cercel);
      - "uiti" de elicopteru smurd, apuseni si (mai ales) giulesti unde era psd full in paine... si atunci nu a urlat nimeni sa-si dea demmisia ministru... doate doar arafat (pe buna dreptate dealtfel);

      cam dublu standard tovarase....
  • -24 (52 voturi)    
    o porcarie (Luni, 15 martie 2021, 14:59)

    snowflake [utilizator]

    Nu am reusit sa il urmaresc mai mult de 5 minute.
    • +25 (45 voturi)    
      nicio problema (Luni, 15 martie 2021, 15:07)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      du-te si voteaza-l din nou pe piedone in actiune. Realitatea se pare ca nu este pentru toti, ci doar pentru cei cu memorie scurta si minte putina.
      • 0 (4 voturi)    
        nu ai inteles nimic (Luni, 15 martie 2021, 18:26)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        cand am nimerit eu pe "capodopera" tocmai injura tolontan (deontologul lui peste care face spume catre orice si oricine nu este psd sau din trupa lui voiculescu pe care ii traateaza doar cu sapun, sampon si dero) catre o angajata asa ca am dat mai tare si am schimbat canalul.
        In rest bafta la oscar.
    • -2 (12 voturi)    
      relevanta?! (Luni, 15 martie 2021, 15:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      nici mie nu imi place arta moderna... de NICI O CULOARE ! asta nu inseamna ca picaso nu e un mare artist, pentru ca eu nu sunt un expert in domeniu, si chiar daca as fi... as fi unul din multi....

      nici mie nu-mi plac dramele ... dar asta nu inseamna ca nu sunt filme bune, dimpotriva sunt mai bune decat comedii si alte filme usoare la care imi place sa ma uit....

      poate prin exemplele astea pricepi si tu ca nu intereseaza pe nimeni parerea ta de neavizat!
      Eu realizez ca parerea mea e irelevanta in acest domeniu.... tu d c nu realizezi asta?!
      • +1 (5 voturi)    
        documentarul are putin de a face cu arta (Luni, 15 martie 2021, 18:33)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Mie chiar imi place arta moderna dar un documentar are cel mai putin de a face cu arta din toate categoriile de filme in afara cazului in care documenteaza despre arta (ceea ce nu este cazul in acest film). In rest cand am nimerit eu pe "capodopera" tocmai injura tolontan (deontologul lui peste care face spume catre orice si oricine nu este psd sau din trupa lui voiculescu pe care ii traateaza doar cu sapun, sampon si dero) catre o angajata asa ca am dat mai tare si am schimbat canalul.
        Cu toate acestea eu ii doresc multa bafta la oscar acestui film chiar daca este o porcarie privita prin ochii unei somnitati "deontologice".
    • -3 (9 voturi)    
      de ce? nu prea intelegi limba romana ? (Luni, 15 martie 2021, 16:51)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      de ce? nu prea intelegi limba romana ? e greu fara google translate... mujic bolovan...
  • -24 (46 voturi)    
    mda (Luni, 15 martie 2021, 15:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    campania de PR merge bine, mai greu cu comptenta in plan real
    • +2 (10 voturi)    
      trollii rusi nu au odihna! (Luni, 15 martie 2021, 15:29)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      asteptam sa apara si ceilalti.
    • 0 (8 voturi)    
      corect (Luni, 15 martie 2021, 15:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      dar d c nu te uiti la adevaratii vinovati? aia care promit spitale regionale si nu le fac, aia care sunt sefi la anumite spitale de 20 de ani (da pt ca pleaca cu 2 luni inainte brusc nu mai sunt vinovati) etc etc

      daca nu gandeai totu dupa principiu: "e facut (sau rezultat indirect) de pnl./usr e rau e facut de psd e bine" chiar mai aveai niste idie decente din cand in cand...
    • +1 (7 voturi)    
      a mujicilor corupti criminali... (Luni, 15 martie 2021, 16:52)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      a mujicilor corupti criminali...
  • +6 (12 voturi)    
    mda (Luni, 15 martie 2021, 15:33)

    liviu_ [utilizator]

    PSD cat de curand: "vedeti, datorita noua are romania o nomilalizare la oscar"
  • +1 (7 voturi)    
    Nasuc (Luni, 15 martie 2021, 15:45)

    TrickyWicky [utilizator]

    N- sa auzim niciodata de un regizor Nsuc nomializat la OScar.. stim cu totii de ce
  • +4 (12 voturi)    
    Inca un caz in care (Luni, 15 martie 2021, 15:53)

    Sofis [utilizator]

    In loc sa fim bucurosi ca suntem nominalizati la cele mai vizibile premii, stam sa negam baza filmului ca stie mai bine tzoapa firea si cioleacu.
  • +5 (9 voturi)    
    ce face băeții? la datorie? (Luni, 15 martie 2021, 16:00)

    Sorrows [utilizator]

    martorii, snowflake, cucuveaua suferiți, este?
  • -4 (8 voturi)    
    Cine știe (Luni, 15 martie 2021, 16:06)

    Mazeta [utilizator]

    N-am văzut filmu, dar dacă n-are colorați și ghei n-are prea multe șanse la oscar.
  • +3 (9 voturi)    
    Trist subiect made RO-succesul stupefacitiilor (Luni, 15 martie 2021, 16:21)

    Plagarus [utilizator]

    O intoarcere in anii 90 cu documentarele orfelinatelor din RO, senzatie in media occidentala.
    De vazut Hand Held,regizor Don Hahn
  • -5 (13 voturi)    
    Filmul e despre noi toti (Luni, 15 martie 2021, 16:57)

    animatron [utilizator]

    Felicitari dlui regizor si tuturor celor care au lucrat cu rabdare si cu emotie la acest film !

    Se spune, oarecum arogant si provocator, ca nu exista "publicitate negativa".

    In acest sens, larg si foarte ingaduitor, vom considera ca filmul si nominalizarea fac deja un serviciu unei Romanii prea putin cunoscute Occidentului.

    USA vor descoperi cat de apropiata societal este Romania, cat de asemanatoare sunt situatiile si dificultatile prin care pot trece romani si americani intr-un context dramatic relevant pentru deficientele politicilor publice si ipocrizia generalizata.
    • 0 (0 voturi)    
      animatroane (Marţi, 16 martie 2021, 1:01)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      i-ai uitat pe "sleepy biden" si noul messia de pe terenul de golf, fost messia la casa alba.
  • +1 (7 voturi)    
    Primul film romanesc nominalizat la Oscaruri (Luni, 15 martie 2021, 17:22)

    Vic83 [utilizator]

    Felicitari in primul rand tuturor celor care au lucrat la acest documentar care ne-a propulsat pt prima data in istorie la oscaruri !

    E o premiera pt Romania, (la un an dupa ce si Honeyland din Macedonia de Nord reusea aceeasi performanta - dubla nominalizare la oscaruri la categoria film strain si la documentar).

    Doar ca in continuare cele mai reusite filme romanesti raman in continuare drama plina de suspans 4 luni, 3 saptamani si 2 zile (2007) si drama plina de momente memorabile Reconstituirea (1968). Mentiune speciala pt excelentul Un pas in urma serafimilor (2017) !

    La categoria documentar romanesti recomand oricand: Autobiografia lui Nicolae Ceausescu (2010), Chuck Norris vs. comunism (2015), Aalyiah Dada (2015), Razboi pe calea undelor (2007), Maria Inima Romaniei (2018), Romania Neimblanzita (2018), Exploratorul (2013), Bucuresti, unde esti?(2014) sau Distanta dintre mine si mine (2018).
  • -3 (5 voturi)    
    Unii sufera (Luni, 15 martie 2021, 17:48)

    VOX. [utilizator]

    Si ALTII se imbogatesc si iau premii pe suferinta lor,

    Iar smecherii zambesc...

    https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-09-28-24313559-41-piedone.jpg