Premiile Gopo 2020: peste 90 de productii in competitia pentru nominalizari

de D.S.     HotNews.ro
Joi, 23 ianuarie 2020, 10:15


Premiile GOPO 2019: foto Sorin Florea
Foto: Poster
91 de filme românești, lansate în cinematografe sau festivaluri naționale și internaționale în 2019, intră în cursa pentru nominalizările la cea de-a 14-a ediție a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment care recompensează și celebrează realizările anuale ale cinematografiei românești.

22 de titluri de lungmetraj se regăsesc pe lista propusă pentru nominalizări, printre acestea numărându-se filme de debut, cum sunt Monștri. (r. Marius Olteanu), Mo (r. Radu Dragomir), Touch Me Not (r. Adina Pintilie), Maria, Regina României (r. Alexis Sweet Cahil), Să nu ucizi (r. Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga), pelicule semnate de regizori aflați la al doilea film, ca Arest (r. Andrei Cohn), Cap și Pajură (r. Nicolae Constantin Tănase), filme ale unor ale unor regizori consacrați, precum La Gomera (r. Corneliu Porumboiu), Parking (r. Tudor Giurgiu), Heidi (r. Cătălin Mitulescu), Călătoria fantastică a Maronei (r. Anca Damian) și Cardinalul (r. Nicolae Mărgineanu), dar titluri cu un răsunător succes la box-office, ca 5Gang - Un altfel de Crăciun (r. Matei Dima) și Oh, Ramona (r. Cristina Jacob).

Creativ (r. Ioana Grigore), Distanța dintre mine și mine (r. Dana Bunescu și Mona Nicoară), Emigrant Blues: un roadmovie în 2 ½ capitole (r. Mihai Mincan și Claudiu Mitcu), Guvernul copiilor (r. Ioana Mischie), Jurnalul familiei-Escu (r. Șerban Georgescu) sau Timebox (r. Nora Agapi) sunt doar o parte dintre cele 14 producții înscrise la categoria documentar.

La categoria de scurtmetraj au fost înscrise 55 de filme, dintre care menționăm: Afganistanii (r. Adrian Silișteanu), Bilet de iertare (r. Alina Șerban), Celed (r. Anghel Damian), Extrasezon (r. Ioachim Stroe), Havana Cuba (r. Andrei Huțuleac), Joc! (r. Andreea Vălean), Opinci (r. Anton și Damian Groves), Patul lui Procust (r. Andrian Împărățel), Romanian Tradition (r. Pavel Bartoș), Te distrezi? (r. Flavia Negoescu și Cătălin Moise), Trofeul Tinereții (r. Răzvan Oprescu) sau Washington (r. Gabriel Achim).

Juriul de preselecție, care va stabili nominalizările pentru toate categoriile, a fost desemnat de către board-ul consultativ al Gopo și este alcătuit din 11 profesioniști din domeniul cinematografic: Bogdan Mustață (regizor), Cristina Ionescu (monteur), Cristina Hoffman (co-fondator Aristoteles Workshop), Dan Chișu (regizor și producător), Diana Cavallioti (actriță), George Dăscălescu (director de imagine), alături de criticii și jurnaliștii de film Alin Ludu Dumbravă, Andra Petrescu, Cristi Luca, Flavia Dima și Manuela Cernat.

Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo vor fi stabilite în luna februarie. După anunţul nominalizărilor, peste 600 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2020, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011.

Gala Premiilor Gopo 2020 este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, Teatrului Național București și Babel Communications.


FILMELE CARE INTRĂ ÎN CURSA PENTRU NOMINALIZĂRI LA PREMIILE GOPO 2020


LUNGMETRAJ FICȚIUNE:

AREST - regia: Andrei Cohn
CAP ȘI PAJURĂ - regia: Nicolae Constantin Tănase
CARDINALUL - regia: Nicolae Mărgineanu
CĂLĂTORIA FANTASTICĂ A MARONEI - regia: Anca Damian
CĂRTURAN - regia: Liviu Săndulescu
EPAVA - regia: Corneliu Gheorghiță
FACI SAU TACI - regia: Iura Luncaşu
HEIDI - regia: Cătălin Mitulescu
ÎNTRE CHIN ȘI AMIN - regia: Toma Enache
LA GOMERA - regia: Corneliu Porumboiu
LARA. ARIBELLE ȘI MÂNA DESTINULUI - regia: Ciprian Ioan Iacob
MARIA, REGINA ROMÂNIEI - regia: Alexis Sweet Cahill
MO - regia: Radu Dragomir
MONȘTRI. - regia: Marius Olteanu
OH, RAMONA! - regia: Cristina Jacob
PARKING - regia: Tudor Giurgiu
PISICA VERDE - regia: Constantinescu Narcis
SĂ NU UCIZI - regia: Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga
TOUCH ME NOT - regia: Adina Pintilie
VALEA ORBILOR - regia: Ioan Ionescu
ZAVERA - regia: Andrei Gruzsniczki
5GANG - UN ALTFEL DE CRĂCIUN - regia: Matei Dima


DOCUMENTAR:

BUCOVINA ȚARA OAMENILOR FAGI - regia: Florin Kevorkian
CASA CU LACĂT - regia: Diana Gavra
COMOARA NAIVĂ - regia: Copel Moscu
CREATIV - regia: Ioana Grigore
DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE - regia: Dana Bunescu, Mona Nicoară
EMIGRANT BLUES: UN ROAD MOVIE ÎN 2 ½ CAPITOLE - regia: Mihai Mincan, Claudiu Mitcu
FATA DIN AUR - regia: Denisa Morariu-Tamaș, Robe Adrian
GUVERNUL COPIILOR - regia: Ioana Mischie
JURNALUL FAMILIEI -ESCU - regia: Șerban Georgescu
OMUL CARE A VRUT SĂ FIE LIBER - regia: Mihai Mincan, George Chiper Lillemark
PROFU’ - regia: Alex Brendea
REBELI PENTRU O CAUZĂ - regia: Dobrivoie Kerpenisan
SCRISOARE CĂTRE UN PRIETEN ȘI ÎNAPOI CĂTRE ȚARĂ - MANIFEST - regia: Cornel Mihalache
TIMEBOX - regia: Nora Agapi

SCURTMETRAJ:
(IN) RETURN - regia: Ioniță Iulia-Petronela
A LOVE STORY - regia: Andrei Olănescu
AFGANISTANII - regia: Adrian Silișteanu
ALGE - regia: Alma Buhagiar
AM UN CORP DE ÎMPRUMUT - regia: Carina Dasoveanu
AMERICA - regia: Horia Cucuta si George ve Gänæaard
AUTOGRAF - regia: Andrei A. Popescu
BAR MITZVAH - regia: Paul Berenstain
BILET DE IERTARE - regia: Alina Șerban
BLUE BOY - regia: Manuel Abramovich
CAMERA OBSCURĂ - regia: Andrei Olănescu
CAPRA CU TREI IEZI - regia: Victor Canache
CELED - regia: Anghel Damian
CONTRAINDICAȚII - regia: Lucia Chicoș
CUFĂRUL LUI EMINESCU - regia: Cristian Radu Nema, Mimis Ravanis
DESPRE CE NAIBA SĂ SCRIU? - regia: Matei Monoranu
DESPRE VIAȚĂ, IUBIRE, CHIFTELE ȘI TOT RESTUL… - regia: Carina Dasoveanu
DOINA - regia: Pavel Brăila
DUMNEZEU MAMA - regia: Mihai Ghiță
DUNGI - regia: Ioana-Cristina Costandache
EL IUBEȘTE OCHII MEI - regia: Enxhi Rista
EXTRASEZON - regia: Ioachim Stroe
FB - regia: Apostol Valentin Ionuț
FIRUL ROȘU - regia: Alexandra Fușcaș
HAI SĂ DANSĂM - regia: Theodor Ioniță
HAVANA CUBA - regia: Andrei Huțuleac
HELLEN - regia: Claudia Alexandru
INTERVIU - regia: Sorin Tănase
ÎNVIEREA DOMNULUI CONSTANTIN - regia: Cornel Brad
JOC! - regia: Andreea Vălean
LUMI PARALELE - regia: Andrei Tache Codreanu
MENS SANA - regia: Carina Dasoveanu
MUNCA NOASTRĂ CEA DE TOATE ZILELE - regia: Lucia Chicos
NECUNOSCUȚI - regia: Ioachim Stroe
NU E NIMENI ACASĂ - regia: Andrei Udișteanu
NU TRAGE PERDEAUA - regia: Andrei Florescu
OPINCI - regia: Anton Groves, Damian Groves
PATUL LUI PROCUST - regia: Andrian Împărățel
PENDULUM - regia: Ioana Mischie
PREA TÂRZIU - regia: Frunza Roland
PROASPĂT - regia: Elena Smîntînă
ROMANIAN TRADITION - regia: Pavel Bartoș
SILVIA - regia: Codrin Vasile
SPERANȚA - regia: Sandra Rad
SPRE NOAPTE - regia: Sergiu Zorger
TE DISTREZI? - regia: Flavia Negoescu, Cătălin Moise
TEMPTATION - regia: Laura Lăzărescu-Thois
THE POISON CHILD - regia: Mick Davis
TROFEUL TINEREȚII - regia: Răzvan Oprescu
TURNUL DIN PISA - regia: Bogdan Ilieșiu
ULTIMUL DRUM SPRE MARE - regia: Adi Voicu
ULTIMUL PREOT - regia: Alma Buhagiar
UNDEVA ÎN MOLDOVA - regia: Ligia Ciornei
VÂNĂTOARE DE HIPOPOTAMI ȘI CROCODIL - regia: Germain Kanda
WASHINGTON - regia: Gabriel Achim


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















341 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 10 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.

Aici puteti modifica setarile de Cookie

hosted by
powered by
developed by