VIDEO China sfidează Hollywoodul cu o mega-producție science-fiction. Filmul a adus încasări de 260 mil. euro în șase zile

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 februarie 2019, 14:09


Wandering Earth
Foto: Captura YouTube
China a intrat în cursa cinematografiei spațiale, scrie Guardian. ”Wandering Earth”, primul blockbuster SF al țării, este pe cale să devină filmul cu cele mai mari încasări din istoria Chinei.

Pelicula a generat venituri de peste 2 miliarde de yuani (260 milioane euro) în cele șase zile de când a fost lansat, pe 5 februarie, de Anul Noul Chinezesc. Până acum, are cele mai mari încasări dintre filmele lansate în această perioadă de sărbători, una de vârf pentru box-office.

Acțiunea are loc într-un viitor îndepărtat, când guvernele unui Pământ confruntat cu distrugerea de către Soarele instabil au montat motoare pe planetă, lansând-o spre altă parte a Universului, pentru a căuta o nouă casă. Dar, când Pământul se apropie de Jupiter, o defecțiune a sistemului îl pune pe curs de coliziune cu Jupiter.





Descris drept o combinație între Armaggedon și 2001: Odiseea Spațială, filmul este văzut de mulți drept debutul Chinei în SF, un domeniu dominat de multă vreme de Hollywood. Mai multe alte filme chinezești cu acțiunea în spațiu vor fi lansate anul acesta, printre care Shanghai Fortress, despre o invazie extraterestră, și Pathfinder, despre o navă spațială care se prăbușește pe o planetă pustie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8924 vizualizari

  • -7 (35 voturi)    
    Pana aici! (Luni, 11 februarie 2019, 14:41)

    tahomir [utilizator]

    Adica chinezii astia indraznesc sa concureze Hollywood-ul?
    E timpul ca sa se reinstaureze democratia in China.
    Pentru inceput americanii trebuie sa verifice daca nu cumva e pretrol in zona. Petrolul e cel mai bun indiciu ca democratia e deficitara printre bastinasi.
    • +3 (15 voturi)    
      Eventual .. (Luni, 11 februarie 2019, 15:33)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ... Rusia sa trimite trupe in sprijinul presedintelui Chinez ales in mod democratic. Ca asa sunt rusii, saritori sa-i apare pe cei asupriti de imperialistii americani hoti de petrol.
  • +4 (16 voturi)    
    Adica a ajuns la nivelul Hollywood (Luni, 11 februarie 2019, 14:53)

    Dalinar [utilizator]

    Nu vad unde e Sfidarea!
    • -2 (22 voturi)    
      mai usor cu blockbusterul pe scari (Luni, 11 februarie 2019, 15:39)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      M-am uitat putin la trailer, e un amestec insuportabil de efecte speciale duse la extrem, idei care sfideaza logica si fizica, plus multa melodrama chinezeasca. Deocamdata zic pas...
      • +6 (20 voturi)    
        hellywood (Luni, 11 februarie 2019, 16:24)

        Albion [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        t_beriu ,toata lumea spune ca e un film bun dar pe tine nu te poate insela simtul de critic de film cum nu te inseala nici cel de expert in fotbal si analist politic. Roman 100%
        • -4 (18 voturi)    
          e complet rupt de realitate (Luni, 11 februarie 2019, 16:50)

          t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Albion

          pur si simplu nu poti impinge Pamantul pentru ca la scara mare e doar o bila mare de lichid inconjurata de o coaja subtire de solid.
          Ca sa nu mai zic de energia necesara pentru a deplasa Pamantul cu sute de km/s. Ar fi probabil de un miliard de miliarde de ori mai mult decat putem produce acum. Una e SF-ul, alta imposibilul.
          • +3 (19 voturi)    
            !? (Luni, 11 februarie 2019, 19:54)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

            bai cap de rumegus, e doar un S.F. !
            Avatar e mai realist, este ?
            • -1 (11 voturi)    
              Daca il tratezi ca pe ceva Fantasy e OK (Luni, 11 februarie 2019, 23:56)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

              Daca il tratezi ca pe ceva Hard SF cum se pretinde atunci e doar o cocalareala, pt ca Hard SF presupune Realism, multa Stiinta implicata. Citeste Inima Cometei de David Brin.
          • +1 (5 voturi)    
            @T_beriu (Marţi, 12 februarie 2019, 10:04)

            adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

            dar americanii au reusit sa faca sa se miste centrul Pamintului in "The Core" ... Ai si tu dreptate, ai draq chinezi cu m abereaza ai intr-un SF..
        • -2 (8 voturi)    
          Si daca spune lumea ce? (Luni, 11 februarie 2019, 23:54)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Albion

          Inseamna ca e neaparat Adevarat? Nu asta am invatat la Logica.
  • +6 (16 voturi)    
    Trump să fie ferm !!! (Luni, 11 februarie 2019, 17:04)

    baligosul [utilizator]

    În afară de Huawei și producțiile cinematografiei din China trebuiesc interzise nu numai în SUA, dar în întreaga lume, este propagandă antiamericană!
  • +9 (11 voturi)    
    Razboiul opiului (Luni, 11 februarie 2019, 19:54)

    stopdworldnletmeof [utilizator]

    Mesajul e "China isi produce propriul opiu, nu ne mai pacaliti a doua oara".
  • -1 (3 voturi)    
    . (Marţi, 12 februarie 2019, 11:37)

    albastru de Romania [utilizator]

    nu stiam ca avem si chineze trolls here...