VIDEO Filmul romanesc "Pozitia copilului", premiat cu Ursul de Aur la Festivalul de la Berlin

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 februarie 2013, 20:58


Calin Peter Netzer, premiat cu Ursul de Aur la Berlin
Foto: Agerpres/AP
Filmul "Pozitia copilului", regizat de Calin Peter Netzer, a fost premiat, sambata seara, cu trofeul Ursul de Aur pentru cel mai bun film, la cea de-a 63-a editie a Festivalului International de Film de la Berlin, transmite AFP.
 
Premiul a fost primit de regizorul Calin Peter Netzer si de producatorul Ada Solomon de la celebrul cineast Wong Kar Wai, presedintele juriului editiei din acest an a Festivalului de Film de la Berlin, informeaz Mediafax.



"Pozitia copilului" s-a aflat in competitia oficiala a Berlinalei 2013 alaturi de alte 18 filme.

Din juriul competitiei oficiale a Festivalului International de Film de la Berlin ( 7-17 februarie) au facut parte Wong Kar Wai (presedinte), Susanne Bier, Tim Robbins, Shirin Neshat, Athina Rachel Tsangari, Andreas Dresen si Ellen Kuras.

Marele premiul/ trofeul Ursul de Aur primit de "Pozitia copilului", sambata seara, la gala Festivalului de Film de la Berlin vine dupa ce, vineri seara, filmul "Pozitia copilului" de Calin Netzer a primit si premiul criticii internationale - FIPRESCI (Federation Internationale de la Presse Cinematographique) la Festivalul International de Film de la Berlin.

"Pozitia copilului" este cel de-al treilea lungmetraj al lui Calin Peter Netzer dupa multi-premiatele "Maria" (2003) si "Medalia de onoare" (2010). In rolurile principale joaca Luminita Gheorghiu si Bogdan Dumitrache. Din echipa mai fac parte Natasa Raab, Florin Zamfirescu, Ilinca Goia, Adrian Titieni, Cerasela Iosifescu, Mimi Branescu si Vlad Ivanov.



Filmul lui Peter Calin Netzer a avut premiera mondiala luni seara, la Berlin, unde a fost primit cu aplauze de jurnalisti.

"Pozitia copilului" - un film despre "dragostea imensa de mama care se intoarce impotriva ei"

"Personajul meu nu e reprezentativ pentru Romania, ci pentru femeile din anumite structuri sociale cu copii carora le place sa fie din cand in cand ajutati si din cand in cand lasati in pace", a spus Luminita Gheorghiu la conferinta de presa de luni, de la Berlin, a filmului "Pozitia copilului".

Filmul incepe in forta, cu Luminita Gheorghiu fumand din varful degetelor si spunandu-i Natasei Raab ce urat se poarta fiul ei cu ea si ce prostie a facut ca s-a lasat vrajit de tipa cu care e si cu care a plecat la Tulcea, fara sa-l intereseze petrecerea pe care o organizeaza de ziua ei.

Filmul nu trebuia initial sa inceapa asa, dupa cum nici nu trebuia sa trateze despre relatia dintre o mama si un fiu in Romania de azi. Initial, coscenaristii Calin Peter Netzer si Razvan Radulescu au gandit o poveste despre o familie de expati britanici care locuiesc la Bucuresti dar, treptat, propriile lor relatii cu mamele au devenit mai importante si s-au transformat pe ecran in povestea Corneliei si a lui Barbu (Bogdan Dumitrache), o mama care isi sufoca fiul cu dragostea ei si un fiu care nu se poate maturiza, dar nici desprinde de mama lui.

Afisul filmului Pozitia Copilului
Foto: Hotnews
Nici unul, nici celalalt nu are dreptate in mod absolut, dar fiecare are dreptate in felul lui. Cand Barbu omoara un copil cu masina, mama sare ca o closca si, ajutata de prietenii ei sus-pusi si de prietenii prietenilor, intra in functiune actionand metodic pentru salvarea puiului si readucerea lui la cuib.

Filmat strans de Andrei Butica (cand te prinde actiunea, nici nu mai observi), filmul e o drama complexa in care codependenta dintre mama si fiul ei (de fapt, relatia e aproape perversa), e surprinsa pe fundalul unei societati in care cei instariti daca nu fac legea cel putin stiu cum sa o intoarca in favoarea lor.

Scenariul extrem de bine tinut in mana nu merge prea departe in timp. Lucrurile trebuie rezolvate repede si, intr-adevar, Cornelia e extrem de eficienta in a vorbi cu oamenii si a aranja ce trebuie aranjat.

Luminita Gheorghiu e geniala prin tenacitatea pe care o imprima personajului si prin talentul cu care ne lasa sa intrezarim doar o farama din ce se petrece inauntrul ei. Cornelia da impresia ca mintea ii functioneaza in permanenta, dar ce se intampla in sufletul ei numai ea stie.

Filmul e dur fara a contine nici o scena de violenta. Nu vedem accidentul, nu vedem cum Barbu mananca bataie de la sateni, dar violenta verbala cu care personajele se ataca e uneori greu de suportat.
"Pozitia copilului" a concurat pentru Ursul de Aur cu alte 18 filme, unele semnate de Gus Van Sant, Steven Soderbergh sau Ulrich Seidl. Cei doi protagonisti, Luminita Gheorghiu si Bogdan Dumitrache, intra, la randul lor, in competitie pentru Ursul de Argint acordat celei mai bune actrite, respectiv celui mai bun actor. Pentru trofeele de interpretare vor concura si nume ca Juliette Binoche, Catherine Deneuve, Matt Damon si Jude Law.

"Pozitia copilului" este o productie Parada Film in co-productie cu Hai Hui Entertainment, realizata cu sprijinul Centrului National al Cinematografiei, al Programului MEDIA al Uniunii Europene, Odyssey Communication, BV McCann Erikson, Real Top Media, Etno Media, Teleclub, Soti Cable Neptun, ThomasVille, Roma 62, cu participarea HBO Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32477 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    Bravo !! (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:05)

    capitan [utilizator]

    Astept sa îl vad cu nerabdare !!! Felicitari Filmului Românesc !!
    • -34 (42 voturi)    
      Ce nationalitate are Netzer? (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:58)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      Dupa nume nu este roman. Poate fi german sau mai degraba evreu. Stie cineva sigur ce este. Daca nu este roman tara nu are de ce sa se mindreasca cu el.
      • 0 (2 voturi)    
        este un roman care face cinste Romaniei (Duminică, 17 februarie 2013, 9:54)

        busola [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Putea sa-l cheme oricum, putea fi sas, secui, turc, tigan, ucrainean: are nationalitate romana, isi face meseria atat de bine in Romania si cu romani incat exista oameni multi si priceputi care il considera atat de bun ca ii dau premii pentru munca sa! Lucru care se rasfrange pozitiv asupra imaginii Romaniei!
      • +1 (3 voturi)    
        e (Duminică, 17 februarie 2013, 15:21)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        iranian siit.
  • +28 (30 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:05)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Felicitari intregii echipe a filmului. Discursul Adei Solomon a fost foarte bun iar Calin Peter Netzer a multumit in germana ceea ce face o impresie foarte buna.

    @Hotnews - desi nu sunteti agentie de stiri, cred ca astfel de stiri ar trebui sa apara mai repede pe pagina.
  • +25 (27 voturi)    
    Filmul romanesc (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:16)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    Cinematografia romaneasca : motiv de bucurie si de mandrie ! Munca+ Talent + Munca = Succes
  • +30 (32 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:18)

    anton48 [utilizator]

    Asta da victorie! Nu romii romani care cesesc prin Paris si prin toata Europa, cei care ne fac de ras peste tot, nu politicienii natangi si hulpavi, nu spitalele in care se moare din orice zgaiba, nu un sistem de educatie tot mai vetust si neadecvat, nu saracia si mizeria . Iata adevarata Romanie! Un alt film din Romania, cu regizor, producator si actori romani reuseste sa se claseze pe cea mai inalta trepata la un mare concurs international. Bravo Romania! Bravo Calin, bravo Ada , bravo Luminita!
    • +8 (18 voturi)    
      ba cred ca amandoua (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 22:41)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui anton48

      si toate la un loc fac imaginea Romaniei
      o tara schizofenica din care majoritatea pleaca,o parte importanta se bazeaza pe PCR-pile,cunostinte,relatii
      si o parte f mica reusesc(si ei plecand prima data sau fiind descoperiti de straini)
      este important de vazut ca un om e respectat aici doar cand e respectat de straini,cand moare ,cand e ziua lui sau cand e folosit dupa moarte in mod ideologic
    • +3 (3 voturi)    
      gunoiul sub pres (Duminică, 17 februarie 2013, 11:32)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui anton48

      adevarata romanie sunt si unii si altii. Fara politicienii corupti nu ar fi existat nici subiectul filmului, mai citeste odata despre ce e vorba.
      Si de fapt la ce ar servi ascunderea gunoiului sub pres atunci cand e vizibil si din avion?
  • +21 (23 voturi)    
    Respect! (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:23)

    Rasmus [utilizator]

    Inca o data, respect!
  • +16 (18 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:32)

    Sy [utilizator]

    Felicitari!!!
  • +15 (25 voturi)    
    Un lung si din suflet BRAVOOOOO (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:38)

    Andrzej [utilizator]

    Bravooo!
    Ma bucur mult pentru cinematografia romanesca autoeliberata de sub jugul gerontocratiei sclerozate, nationalismul imbecil, conformismului ideologic, falsele pudori, imbacseala provinciala, adica sabloanele carre au distrus cultura in Romania.
    Succes tuturor creatorilor care reusesc sa iasa din Romania ramanand totusi acasa.
    Omagiii domnului Lucian Pintilie, Creisti Puiu, etc(nu-mi ajuge spatiul pentru toti cei care merita omagiati), si tuturor celor care au scos Romania din gubernia prafuita in care ne vedea adormiti in veci Ion iliescu si cei asemena sa.
    BRAVOOOOOO!
    • 0 (16 voturi)    
      chiar si aici? (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 23:20)

      Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui Andrzej

      nu ti se pare usor penibil sa vorbesti aiurea despre politica in contextul castigarii Ursului de aur de catre un film romanesc?
      • +2 (2 voturi)    
        ?1 (Duminică, 17 februarie 2013, 8:36)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        Nu cred ca-i penibil. Daca politrucii din guvern nu puneau frina mereu, poate mergea mai bine (de la sine) cinematografia mioritica.
      • +2 (2 voturi)    
        de ce n-ar vorbi despre politica? (Duminică, 17 februarie 2013, 11:34)

        quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        Daca ai memorie scurta citeste aici:
        In 2010 acestui scenariu i-a fost refuzata finantarea de catre elefantii politici ai cinematografiei romane in favorarea senatorului securist Sergiu Nicolaescu:" Scenariul lui Razvan Radulescu, "Pozitia copilului", pe care trebuia sa il regizeze Calin Netzer, a picat al doilea sub linie, fiind cotat sub proiectele lui Sergiu Nicolarescu, Geo Saizescu, Horatiu Malaele sau Adrian Popovici."

        http://www.hotnews.ro/stiri-film-7708479-cineastii-denunta-politizarea-fara-precedent-centrului-national-cinematografiei-eugen-serbanescu-directorul-general-institutiei-nu-exista-asa-ceva.htm
  • +8 (10 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:40)

    edif [utilizator]

    o veste extraordinara
  • +4 (12 voturi)    
    e cert: e de forte bine! (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 22:00)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Excelent! Si excelenta! Si excelennte!
    Dar nu pot sa ma retin de la circoteala: m-a umflat risul cind in imaginile derulate de un post comercial tv pe covorul rosu de la Postdammer Platz se preumbla cu o gagica in chamois cine altul decit baietul unuia de dete banii producatoarei: Honorius P., tinara speranta neconfirmata a pedeleului.
    Si inca o circoteala: a ajuns o televiziune comerciala sa dea imagini in direct de la premierile berlinalei, iar tembeliziunea publica, pe care o platim toti, dadea si ea ceva stiri internationale si chir in acel moment publicitate.
    • 0 (0 voturi)    
      formatorii de ....opinie (Duminică, 17 februarie 2013, 8:34)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Buna observatia. Sper ca o citeste si cine trebuie sa se sesizeze pe tema tembeliziunilor.
  • -9 (17 voturi)    
    Astept o confirmare sau ... (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 22:15)

    Catalin. [utilizator]

    Am vazut un comentariu care spunea ca regizorul Netzer ar fi ucis, acum cativa ani, intr-un accident de masina un copil si el de fapt ar povesti in film cum a reusit sa scape de puscarie si mita care ar fi dat-o politistilor. Deci filmul ar fi un fel de biografie. E adevarat?
  • +5 (9 voturi)    
    felicitari! (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 22:18)

    amanda13 [utilizator]

    Sper sa pot vedea filmul in curand si aici peste ocean!
  • +5 (9 voturi)    
    wow! (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 22:30)

    corvus coraX [utilizator]

    Mai avem parte și de vești bune. Ca întotdeauna ele vin din zona pe care politicienii noștri o urăsc cel mai tare. Arta. Bravo!!
  • +4 (8 voturi)    
    Fe;icitari! (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 22:55)

    Maryycus [utilizator]

    Felicitari si la mai mare! Abea astept sa-l vad. :)
  • +2 (8 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 23:04)

    verdeata [utilizator]

    Felicitari, eu totdeauna am stiut ca se poate. Cei care au cultul muncii trebuie sa fie convinsi ca vor reusi daca persevereaza. Incet, incet, imbecilii care ne-au sufocat zeci de ani incep sa dispara si in locul lor vedem oamenii care au talent. Sa o tinem tot asa inainte! Daca ramaneam in CSI, cum inca vor sa ne duca nemernicii de stanga, nici nu am fi auzit de valori ca acestea.
  • +6 (12 voturi)    
    bravo! (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 23:17)

    Montesquieu [utilizator]

    felicitari, inca un premiu de exceptie pentru cinematografia romana!

    ca un bemol, mi-ar fi placut poate s-o vad pe scena alaturi de echipa si pe interpreta rolului principal Luminita Gheorghiu, in loc sa ascult speech-ul mult prea lung si artificial afectat al producatoarei

    de altfel nici nu tin minte sa fi vazut pe la decernari de premii de gen producatori pe scena tinand discursuri de doua ori mai lungi decat insusi regizorul

    felicitari lui Netzer si pentru alegerea de a vorbi in germana; cu siguranta a facut si o impresie personala buna alaturi de cea artistica
  • +4 (10 voturi)    
    Felicitari Calin, Luminita, Bogdan.... (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 23:19)

    Puiu101 [utilizator]

    E greu de inteles de unde vin aceste resurse de valoare; zilele trecute vedeam defiland o droaie de regizori si actori "de valoare" care, la sfarsitul carierei fiind, n-au inteles, inca, ce e Filmul si cu ce se ocupa!

    Felicitari Calin, Luminita, Bogdan....

    "Filmul romanesc" e o sintagma mincicoasa; este meritul celor care au facut acest film si numai al lor!
  • +2 (6 voturi)    
    Video (Duminică, 17 februarie 2013, 1:18)

    catt [utilizator]

    http://www.berlinale.de/en/das_festival/im_fokus/videostreaming/06_streaming.html
    De la min 48:30.
    Pacat ca Netzer e dublat in engleza in trasmisiunea TV cand se adreseaza in germana. Solomon are un speech f bun in engleza.
    Astia sunt ambasadorii. Restul e ...carne... de cal.
  • +1 (5 voturi)    
    ah, ce bucurie! (Duminică, 17 februarie 2013, 1:39)

    rape [utilizator]

    Felicitari, felicitari! Am aflat de pe IMDB de Premiul castigat de Calin. In mare, aflasem acum doua zile de pe CNN si BBC despre faptul ca e favorit sa castige. Respect si consideratie pentru munca depusa intregii echipe!!!. Regizorii romani ne umplu de mandrie in ultimii ani la toate festivalurile internationale de film. Cinste lor si... la cat mai multe succese!!!! Va multumim!!!
  • +3 (7 voturi)    
    felicitari domnule Netzer (Duminică, 17 februarie 2013, 1:51)

    jackalphonse [utilizator]

    sper ca acesta sa fie doar inceputul:)
  • +6 (8 voturi)    
    o sa aveti o surpriza... (Duminică, 17 februarie 2013, 2:20)

    cco [utilizator]

    atentie, spoiler!

    filmul, la fel ca si "eu cand vreau sa fluier..." are un scenariu inspirat parca din stirile de la ora 17:00 de pe pro-tv (?). descrie o societate primitiva, cea romaneasca, care foloseste caii putere ca sa se ia la intrecere pe sosele _neadecvate_. este impecabil facut, jucat samd si impresioneaza in afara romaniei pentru ca descifreaza o societate ermetica despre care nu prea ai unde sa te documentezi daca nu stii romaneste sau nu ai prieteni romani. pe de alta parte cati nemti din sala au inteles aluziile despre dr. ciomu de la inceputul filmului?

    intrebarea mea este, o sa impresioneze filmul si spectatorii romani din _romania_?... o sa invete cineva in romania ceva din filmul asta?
  • 0 (12 voturi)    
    dulce/amar (Duminică, 17 februarie 2013, 9:42)

    paganini [utilizator]

    de ce oare trebuie sa devina "starea natiunii"un STUDIU de CAZ !???.....dincolo de talentul si performantele romanilor(individuale) sistemul valoric actual (cultural,economic,social,etc,etc) este FALS....inca nu am reusit sa intram in NORMALITATE ! ceea ce reprezinta filmul acesta este anormalul -normal din societetea romaneasca(vezi cazul Lazarescu,Tanacu4,3,2,1parca,etc)adus la nivel de arta exceptionala !!!!!!
    paradox : prin degradare spirituala am ajuns la EXCEPTIONAL....tare as dori sa vad un film romanesc ,premiat,cu un subiect DE DRAGOSTE in rest sa auzim numai de bine !
    • 0 (2 voturi)    
      rigurosule (Duminică, 17 februarie 2013, 19:44)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui paganini

      de ce trebuie sa ne aflam in treaba inainte de a vedea despre ce e vorba?
      cat o sa mai suferim de boala asta a superficialitatii?