INTERACTIV Curiosul caz al rezultatelor UDMR la alegeri: Zeci de mii de voturi și scoruri de până la 6-7 ori mai mari decât la alegerile din 2016 în județe fără comunități maghiare. În Botoșani sunt 18 maghiari înregistrați oficial, dar UDMR a obținut 926 de voturi

de George Sîrbu, Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 17:19 Actualitate | Alegeri Europarlamentare 2019


Voturile UDMR - 2019 vs 2016
Foto: Hotnews
În toate județele ”roșii” (unde PSD a câștigat cele mai multe voturi la europarlamentare), dar și în alte patru, UDMR a obținut zeci de mii de voturi în plus și scoruri de câteva ori mai mari decât la ultimul scrutin care a implicat competiția între partide, parlamentarele din 2016. Rezultatele UDMR au fost chiar spectaculoase în Neamț și Dâmbovița, unde procentele au crescut chiar de 6-7 ori.

În total discutăm de circa 27 de județe fără comunități cunoscute de maghiari, dar unde UDMR la alegerile de duminică a obținut peste 21.000 de voturi în plus față de parlamentarele din 2016. În termeni procentuali, discutăm totuși de circa 0,3% din total, deci puțin probabil că aceste scoruri „umflate” ar fi ținut UDMR departe de realizarea pragului electoral având în vedere scorul final al partidului - circa 5,7%.

În general, scorurile mai mari de câteva ori față de parlamentarele din 2016 au venit în județele din sud și din Moldova acolo unde PSD-ul a avut majoritate.

Singurele excepții dintre județele unde a învins PSD sunt Gorj (scoruri similare) și Hunedoara, un județ în care minoritatea maghiară este prezentă, chiar dacă este foarte mică. De altfel, aici Uniunea a obținut la ambele scrutinuri luate în calcul (europarlamentarele de acum și parlamentarele de acum trei ani) un scor de aproape trei procente.

Prima persoană care a semnalat că situația ar putea fi bizară este Lucian Bernd Săuleanu, decanul Baroului Dolj și profesor la Facultatea de Drept din Craiova. Acesta a sesizat câteva anomalii:
  • ”În Dolj au fost 1468 de voturi pentru UDMR, deși datele ultimului recensământ arată o populație de numai 192 de maghiari în județ. (...) În Teleorman, la numai 18 unguri înregistrați în evidența populației conform recensământului, au existat 667 de persoane care au optat pentru UDMR. (...) În Galați, cu 133 maghiari în evidență, au fost 1376 de voturi pro UDMR. La Botoșani, 926 de voturi și numai 14 unguri în evidență”.
Scoruri mai mari față de acum trei ani s-au consemnat și în alte județe, cum ar fi Tulcea, Vâlcea, Suceava sau Vrancea unde procentul a fost tot subunitar, dar dublu, triplu sau chiar de peste cinci ori mai mult față de 2016.

Rezultatele obținute în județele ”roșii” (cu excepția Bacăului, unde UDMR a obținut duminică 1,20%) sunt subunitare, dar pot fi considerate un aport pentru Uniunea Democrată a Maghiarilor din România care, acum o săptămână era considerată în pericol de a nu trece pragul electoral.

Rezultatele parțiale de la ora scrierii acestui articol plasează UDMR la 5,7%.

Despre situația curioasă a voturilor primite de UDMR din sudul și estul țării a scris până și presa maghiară:

TABEL - UDMR 2019 vs UDMR 2016 și diferențele consemnate în județele fără mari comunități maghiare:


---

INTERACTIV - UDMR 2019 vs UDMR 2016:

>> Dă click pe județe pentru a vedea scorul UDMR - procentual și ca număr de voturi.

>> Mută cursorul vertical STÂNGA (UDMR - 2019) și DREAPTA (UDMR - 2016) și vezi diferențele din județele selectate.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















110500 vizualizari

  • +46 (54 voturi)    
    UDMR = Magyar PSD (Marţi, 28 mai 2019, 17:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O grupare infractionala de hoti, complici, santajisti, iredentisti, care urmaresc disparitia statului national român conf ordinelor de la Budapesta=Moscova
    • -3 (3 voturi)    
      udmr = discurs civilizat si eficient (Miercuri, 29 mai 2019, 12:41)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      consecvent in promovarea intereselor comunitatii pe care o reprezinta.
      I-as fi votat si eu daca nu era pentru complicitatea in subminarea justitiei.
  • +43 (53 voturi)    
    Curios pe dracu, semn de frauda clar! (Marţi, 28 mai 2019, 17:28)

    V. Istina [utilizator]

    Au fraudat cot la cot: PSD cu UDMR, ca intotdeauna!

    Trebuie anchetat mai ananuntit, nu miroase deloc bine!
    • -24 (32 voturi)    
      Romanii sunt usor de prostit (Marţi, 28 mai 2019, 19:19)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Daca va uitati mai atent UDMR-ul a primit cele mai putine voturi in judetele unde PSD a castigat alegerile.
      Contrar zvonurilor si dezinformarilor - UDMR nu a fost in guvern, a votat doar legile care le considera constructive.

      Iar UDMR a avut o gramada de initiative faine, incepand de la prelungirea valabilitatii pasapoartelor de la 5 la 10 ani, nenumarate inbunatari la concediul de crestere a copilului, de la construirea de gradinite si crese pana la alocarea de fonduri pentru constructia autostrazii Targu Mures - Iasi, a autostrazii Transilvania, dar si de renovare a spitalelor, de decentralizare a deciziilor spre binele comunitatilor regionale (deciziile cele mai bune se pot lua la nivel local) si multe altele.

      E singurul partid cu un program axat pe stabilizarea statului de drept si a dezvoltarii durabile si care are un program consecvent de la momentul fondarii (1990).

      Pai daca ne gandim mai bine, e singurul partid care nu e patat de scandaluri de coruptie si care e loial programului stabilit in 1990, e un partener de incredere pentru toate guvernele care au fost pana acum si e cam singurul partid (pe langa PSD, care e pe cale de disparitie) care mai exista dupa 29 de ani, si e singurul partid care un electorat stabil catre care isi respecta promisiunile facute.
      • +12 (14 voturi)    
        mi se pare ca.. (Marţi, 28 mai 2019, 21:03)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        un coleg de al lor e si acum cautat de politie?...
        daca toat au avut asa multe initiative faine,de ce nu s-au concretizat,pe cand cele care tin exclusiv de comunitatea maghiara da?
        ce au ''fain'' pentru ro. sunt de fatada,nicidata nu au militat(santajat) pentru ele cum au militat pentru cele care tin de comunitatea maghiara.
        numai de Ro. nu le pasa lor
      • +21 (23 voturi)    
        Pe bune? (Marţi, 28 mai 2019, 22:03)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        "Pai daca ne gandim mai bine, e singurul partid care nu e patat de scandaluri de coruptie..."
        Hahaha! De Marko Attila cel condamnat definitiv pentru retrocedari ilegale si fugit in ungaria mama ai auzit? Sau de unul olosz tot cu retrocedari condamnat definitiv? Ori de laszlo borbely care pe vremea cind era ministru al mediului si padurilor a inlesnit contra unor spagi grase taieri ilegale din greu, dar parlamentul a blocat deschiderea dosarului penal? Mai sint si alti tovarasi udemeristi fruntasi la defrisarea padurilor, dar in mintea ta faptele astea nu intra in categoria coruptie. Cu siguranta, insa, intra la hotie.
      • +11 (15 voturi)    
        "... e singurul partid care nu e patat de..." (Marţi, 28 mai 2019, 23:59)

        StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        Cred că te-ai uitat la alt film.
      • +13 (15 voturi)    
        Minciuni politicoase (Miercuri, 29 mai 2019, 0:33)

        V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        Eu va multumesc pentru tonul comentariului, si efortul de a-l alcatui intr-o forma si limba romana foarte curata.

        Insa... sunt doar gogosi, politicoase e drept, dar gogosi. UDMR-ul are politicieni care, pe de o parte au mari probleme cu legea, cat e ea de slabita in Romania, pe de alta parte sunt struniti de la Budapesta intr-o viziune fantezista a unei Ungarii Mari care nu va mai exista la fel cum nu va mai exista nici Romania Mare, nici Imperiul German si nici Marea Rusie, oricat ar vrea Putin asta. De cand exista UDMR-ul a fost mereu la guvernare, ori in Parlament, tovarasi cu cei care tineau painea si cutitul. Sunt, fara nici o exagerare, la fel de mafiotizati ca si PSD-ul. ba chiar mai mult, tocmai pentru ca se bazeaza pe rutina de vot maghiarilor de a vota cu "ai lor". Rutina deloc condamnabila in definitiv, insa pe termen lung s-a dovedit la fel ca si pentru romanii care din aceeasi meteahna intelectuala, au votat cu PSD-ul, foarte paguboasa.

        Sa fim seriosi, maghiarii din Romania, si din Ungaria, ar trebui sa aiba oleaca mai mult curaj si sa priveasca adevarul in fata si sa faca ceva impotriva UDMR-ului, si impotriva lui Viktor Orban care ii zombifica surazator.
      • +7 (11 voturi)    
        Iar dvs... (Miercuri, 29 mai 2019, 0:43)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        ... ce functie aveti in acest partid?
        Nu-mi mai pierd timpul sa demontez toate trasnaile din postarea dvs. Va intreb doar un lucru - cum il cheama pe ala de la dvs., partidul ala nepatat, care-a fost nu-sh ce secretar de stat (parca) si-a fugit la Budapesta ca sa scape de puscarie?!?
        • -1 (1 vot)    
          zau... (Miercuri, 29 mai 2019, 12:35)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Pareti cam anti-maghiar...

          In loc sa spuneti ca s-a dus numai pana la Budapesta nu in Madagascar, Costa Rica sau alta provincie uitata de lume...
          • 0 (0 voturi)    
            Inteleg punctul dumneavoastra de vedere. (Miercuri, 29 mai 2019, 14:14)

            Marionette [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            Un hot maghiar trebuie lasat sa fure, bagandu-l la puscarie devii anti-maghiar! Inteleg punctul dumneavoastra de vedere, nu sunt de acord cu el, dar... ce pot spune amuzanta incercare! Felicitari!
      • 0 (0 voturi)    
        zau ca am ras (Miercuri, 29 mai 2019, 12:33)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        De m-am stricat rau de tot la burta de atata ras...

        "Daca va uitati mai atent UDMR-ul a primit cele mai putine voturi in judetele unde PSD a castigat alegerile. "

        "Un partener de incredere pentru toate guvernele" - de mare nadejde....
    • +2 (4 voturi)    
      Aia nu e frauda. (Miercuri, 29 mai 2019, 8:08)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      La fel o avut si ALDE 5% in 2016. Au fost la fel judete cu % curioase.
    • +3 (5 voturi)    
      Clar (Miercuri, 29 mai 2019, 9:01)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      A fost o frauda clara regizata de PSD. Au facut o intelegere cu UDMR astfel ca PSD sa le dea voturi pentru a intra in parlamentul european iar UDMR sa ii ajute in continuare in parlamentul intern cu voturile lor.
      Este un aranjament de natura penala care ar trebui anchetat (daca are cine)
    • 0 (0 voturi)    
      nu e curios acest fapt (Miercuri, 29 mai 2019, 13:58)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      cei care au votat sunt unguri.
  • +24 (28 voturi)    
    intelegere (Marţi, 28 mai 2019, 17:28)

    levierul [utilizator]

    PSD + UDMR = LOVE!
    Traiasca prietenia oltean-maghiara!
    UDMR nu va lasa guvernul PSD sa cada. Sper sa se scabeasca toti ungurii de ei. Deja se simte asta in Harghita si Covasna.
  • +15 (17 voturi)    
    .... (Marţi, 28 mai 2019, 17:28)

    tirolez [utilizator]

    Au mai facut asta cu ALDE la parlamentare, poate si acum. Numai ca ... ghinion. Cel putin alea de la ALDE s-au pierdut complet.
  • +40 (54 voturi)    
    eu inca ma intreb (Marţi, 28 mai 2019, 17:30)

    Mistrelutz [utilizator]

    ce cauta in parlament un partid etnic . si nu aflu un raspuns logic .eu stiam ca nu e legal..poate cineva sa ma lamureasca?(serios vb).
    numai romania nu o reprezinta ei in parlamentul european..
    • -8 (12 voturi)    
      Ar fi bine sa cautati si raspunsurile (Marţi, 28 mai 2019, 19:41)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      1. Partidele reprezentand un grup etnic nu sunt interzise.
      2. UDMR nu este partid politic, este o organizatie a unei minoritati naționale.
      3. Membrii Parlamentului European nu reprezinta tara din care provin ci pe cei care i-au ales.
      • +6 (8 voturi)    
        Re: 2 (Miercuri, 29 mai 2019, 0:47)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        Care-i diferenta intre un partid politic si o organizatie a unei minoritati naționale? Iar daca diferenta chiar exista, ce relevanta are In contextul in care UDMR da parlamentari de toate felurile si ministri, ba chiar si candidati la presedintie?
        Si, o idee prosteasca - da' majoritatea etnica n-ar avea voie sa faca si ea o organizatie, care, nu-i asa, nu e partid politic? UDRR, Uniunea Democrata a Romanilor din Romania.
        • +1 (1 vot)    
          exista diferente (Miercuri, 29 mai 2019, 11:50)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Uniunea maghiarilor este numai pe durata procesului electoral considerat partid alaturi de celelalte organizatii ale minoritatilor etnice, inclusiv ale tiganilor - vai ma scuzati ale rromilor.

          Modul de organizare si functionare este diferit - legile sunt mai clar definite pentru partide si se urmareste in mod EXPRES respectarea CONSTITUTIEI - stat unitar, etc. sau bla-bla-bla...cu care maghiarii....Ma rog mai nou au inventat descentralizarea pentru a eroda unitatea statului ca poate, poate...

          Normal ar fi casa fie PA SUBVENTII de la STAT pentru UDMR pe durata mandatului!
      • -4 (4 voturi)    
        mda (Miercuri, 29 mai 2019, 9:55)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        1.din pacate asa este
        2.gresit!
        3.inceteaza sa dezinformezi!
        udmr a fost infiintat de rusi ca arma de control si presiune.agitarea asta cu ''tinutul secuiesc'' de unde dracu crezi ca a aparut.ilici la mosit.
        actiunile astea lasa un tipar in urma,daca vrei sa vezi bine,daca nu,incearca sa te uiti la ucraina.ai sa vezi acelasi tipar,actori diferiti.
        pt cei ca tine,platiti la cuvant,am tot dispretul.

        aaaanyway,hint:turismul cu autocarul electoral.
        pana acum nimeni nu a fost prins.de ce oare?
        si asta a fost antrenament.sa vezi la anul...
      • 0 (0 voturi)    
        pardon exista o eroare de perceptie (Miercuri, 29 mai 2019, 11:35)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        aplicat pe caz

        1. UDMR NU ESTE PARTID politic - deci confirm in acest fel pct. 2 notat de Dvs.
        UDMR nu s-a inregistrat in conformitate cu legea 14/2003.
        Si asta trebuie sa ne dea de gandit daca citim din lege definitia unui partid.

        2. UDMR este o organizatie de cetateni care apartine unei minoritati si atunci NUMAI pe DURATA ALEGERILOR sunt asimilati cu UN PARTID POLITIC. aici este eroare de perceptie - NU ESTE PARTID
        Deci nu ar trebui sa primeasca subventii de la buget ca un partid politic, etc.

        Extras din lege "
        (2) Organizaţiile cetăţenilor apartinind minorităţilor naţionale care participa la alegeri sint echivalente juridic, in ce priveşte operaţiunile electorale, cu partidele politice."

        Definitia unui partid conform legii
        Partidele politice sunt asociaţii cu caracter POLITIC ale cetăţenilor români cu drept de vot, care
        participă în mod liber la formarea şi exercitarea voinţei lor politice, îndeplinind o misiune
        publică garantată de Constituţie. Ele sunt persoane juridice de drept public.

        Intr-adevar prin lege nu sunt explicit respinse partidele care se formeaza pe criterii etnice - ceea ce este o provocare pentru romani.

        deci
        1, aici este textul care ar trebui modificat in sensul introducerii si precizarilor legate de criteriul etnic
        "Sunt interzise constituirea de structuri ale partidelor politice după criteriul locului de
        muncă, precum şi desfăşurarea de activităţi politice la nivelul operatorilor economici sau al
        instituţiilor publice." - smecherie maxima de pe vremea lui Nastase care continua pana in zilele noastre.

        2. UDMR sa fie obligat prin lege la reorganizare ca un partid politic in conformitate cu legea partidelor - asta daca vrea sa fie numit parid politic si sa aiba drepturile si obligatiile acestuia.
  • -11 (27 voturi)    
    Voturi in bataie de joc? (Marţi, 28 mai 2019, 17:31)

    Miky60 [utilizator]

    O explicatie ar fi voturile date in bataie de joc. Atunci cand mergi la vot doar ca sa dai un vot anti-psd, dar nu vrei pe niciunele din partidele anti (USR, PNL, ProPonta, etc) atunci se voteaza UDMR. Amintiti-va ca acelasi trend era si prin 2000, dupa guvernarea CDR cand a ajuns Vadim Tudor in turul 2 pt ca multi l-au votat "la misto", ba chiar erau multi care au votat UDMR doar ca sa nu voteze cu nimeni. Stiu cativa oameni care stiu sigur ca au facut asa.
    O alta explicatie e doar ca au o organizare de teritoriu care rezista si care chiar isi face treaba. Pt ca e vorba de un numar infim de voturi.
    Si a 3-a: nu ar trebui sa fim extremisti, nu doar ungurii voteaza UDMR. De ce unii gandesc atat de limitat?
  • +7 (13 voturi)    
    Ok, dar.. (Marţi, 28 mai 2019, 17:35)

    gogu52 [utilizator]

    ...care este concluzia? Și mie mi s-au părut cidate rezultatele UDMR, mai ales la Satu Mare sau Botoșani....
    • +2 (6 voturi)    
      daca ai cunoaste ceva geografie, (Miercuri, 29 mai 2019, 7:20)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui gogu52

      voturile pentru udmr la satu mare nu ti s-ar parea ciudate!
      • +1 (1 vot)    
        sunt f multi maghiari la Satu mare (Miercuri, 29 mai 2019, 14:28)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        la fel si la Baia Mare, pana si eu stiu asta.
  • -3 (17 voturi)    
    si la mine la tara in Oltenia au fost astfel de (Marţi, 28 mai 2019, 17:36)

    bancher [utilizator]

    cazuri, dar s-a elucidat misterul: era vorba de unguroaice maritate cu romani. Desi s-au stabilit in inima Olteniei, au votat cu partidul de suflet, adica UDMR>
    • 0 (0 voturi)    
      hihihi (Miercuri, 29 mai 2019, 11:57)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Ioi...
      Sufletele alea taman acum au gasit debuse-ul sa se manifeste la dvs. la tara, tocmai in OLTENIA...

      M-am distrat citind raspunsul Dvs. - multumesc, no si pentru dansele köszönöm!
      Tot inainte cu ritmul de la "Az a szep" (ozosep)
  • +16 (20 voturi)    
    Nu e nimic curios, (Marţi, 28 mai 2019, 17:39)

    Sthelian [utilizator]

    Sau e la fel de curios ca si altele celebre si mai celebre, dar uitate sau niciodata analizate:
    1. Ajungerea lui Vadim Tudor in turul II la prezidentiale cu Iliescu, cind in turul I Iliescu a luat mai putine voturi decit partidul,
    2. Ajungerea EBA in Parlamentul european ca independenta,
    3. Ajungerea lui Mircea Diaconu in acelasi Parlament European ca independent...
    Ce este si mai tare e ca in Harghita UDMR a cistigat cu o majoritate de 83%!!!!
    Iar ciudatenia este ca dupa doua zile BEC o ia de la capat cu numaratoarea si pe site-ul BEC apar si alte documente decit cele scanate. (Dar asa sunt eu, suspicios.)
    • 0 (6 voturi)    
      La punctul 3 gresesti (Marţi, 28 mai 2019, 22:10)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      mircea diaconu a fost votat de antena 3 si asta e suficient!
      • +11 (13 voturi)    
        Eu am trecut... (Miercuri, 29 mai 2019, 5:35)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

        ... de epoca misto-ului. Antena 3 putea sa-i faca propaganda, dar nu sa-i bage voturi in urna.
        Asta s-a facut pe linie de partid, exact ca si acum cu UDMR, ca si cu EBA, ca si cu Vadim ajuns in turul 2.
        Sunt rezultate ce sar tuturor in ochi, dar cine trebuie sa se ocupe n-o face.
        Am mai intrebat public si o fac si acum: de cite voturi furate este nevoie ca niste alegeri sa fie anulate?
        Sa ai 18 etnici maghiari in judet si sa primesti peste 7sute de voturi nu e de ajuns. Dar atunci de cite?
        In 2014 mii de romani au stat la cozi si nu au putut vota! Si alegerile n-au fost anulate si nimeni n-a intrat la puscarie pentru impiedicarea exercitarii dreptului de a vota!
        In 2019 la fel. Ba in plus, prin impiedicarea exercitarii dreptului de a vota s-a viciat si rezultatul, asa ca un partid va avea cel putin un europarlamentar in plus daca nu mai multi, un altul va avea 2 fara sa-i fi cistigat cinstit la urne. SI? Si nimic, alegerile nu vor fi anulate, nimeni nu va face puscarie, iar avocatul poporului va ancheta de florile marului.
        Si stii de ce? FIINDCA EI POT!
        In Harghita UDMR a luat 83% din voturile valabil exprimate. SI lumea pune botul.
        AEP a bagat smecheria cu CNP-ul si nu poti verifica listele electorale in intregime, ci numai daca esti tu si unde esti arondat...
        Au trecut alegerile, a trecut euforia, inapoi la parlamentul cu majoritate solida PSD-ALDE-UDMR-Minoritati.
        Vedeti ca deja a inceput in forta cu o aminare....
        Alegerile au fot pentru parlamentul european. Cu cel Romanesc mai e de trait un an jumatate.
        Si cu Veorica si Jandarmeria...
        Si gata, intra in vacanta, Asa ca pina in toamna se uita...
  • +7 (13 voturi)    
    Pai da (Marţi, 28 mai 2019, 17:39)

    mitg [utilizator]

    Furati dragilor, furati, numai asa puteti intarata electoratul sa iasa 60% la urne.
  • -3 (23 voturi)    
    Na, und? (Marţi, 28 mai 2019, 17:39)

    Nyk1 [utilizator]

    În Sibiu, FDGR-ul a primit cu mult mai multe voturi decât există etnici germani. Poate multor oameni le place cultura maghiară și kürtőskalács-ul.
  • +12 (20 voturi)    
    claudiu.pergel@gmail.com (Marţi, 28 mai 2019, 17:44)

    Claudiu Pergel [anonim]

    Parerea mea e ca UDMR a iesit strategic (miscare planuita posibil chiar cu PSD) din coalitie exact inainte de vot, ca sa dea senzatia electoratului propriu ca se "departeaza" de corupti, pe un motiv insa menit sa sensibilizeze etnicii maghiari pe tema "scandalului" (posibil strategic si asta) cu mormintele profanate.

    De aceea, exista si mica posibilitate ca aparatul de "ajustat" voturi al PSD sa fi lucrat si pentru mentinerea UDMR (de nadejde in sustinerea legilor justitiei ce pot spala si membrii proprii) deasupra pragului electoral.
    • -4 (10 voturi)    
      Trebuia să mai pluseze și la ALDE... (Marţi, 28 mai 2019, 18:52)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu Pergel

      ...în acest caz.
  • +5 (17 voturi)    
    deci UDMR (Marţi, 28 mai 2019, 17:45)

    Kosmos [utilizator]

    a comis frauda electorala.. I knew it!
  • +10 (18 voturi)    
    verificati (Marţi, 28 mai 2019, 17:46)

    Kosmos [utilizator]

    pe toti acei 900 din Botosani daca exista si daca au votat cu UDMR..E halucinant ce se intampla
    • -8 (16 voturi)    
      minunea e ca au votat cu PSD (Marţi, 28 mai 2019, 19:31)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ... UDMR era o optiune mai buna decat PSD-ul.
  • +15 (27 voturi)    
    si? care sunt explicatiile? (Marţi, 28 mai 2019, 17:47)

    Itsoc [utilizator]

    - frauda?
    - s-a confundat UDMR cu USR de catre cei care nu cunosteau bine USR-ul dar vroiau sa voteze cu ei?
    - a vrut PSD-ul sa impiedice USR+ sa ia locul 2 (damage control) ? 0,3 ar fi dus USR peste PSD

    daca da, se poate investiga? e clar o anomalie!
    sau mergem inainte ca merge si asa?

    Clotilde a pierdut S1 in 2016 prin frauda, acum USR pierde locul 2 si 2 europarlamentari tot prin frauda.
    • +11 (11 voturi)    
      presupun ca au mizat pe 5% (Marţi, 28 mai 2019, 18:05)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      ai udmr. Au zis ca daca iau astia 5% e ca si cum ar lua ei 5% (aproape gratis)
    • +1 (15 voturi)    
      Raspunsul la întrebarea ta... (Marţi, 28 mai 2019, 18:14)

      FlorinAndrei [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      ... este dat aici:
      "Surse politice au declarat pentru G4Media.ro că explicația numărului mare de buletine obținute de UDMR e direcționarea de voturi de la PSD și PNL.
      Mai precis: în județele cu puțini etnici maghiari, PSD și PNL au trimis cetățeni de etnie română ca delegați în numele UDMR în secțiile de vot. Acești delegați au avut ca sarcină să voteze cu UDMR. Or, având în vedere că la nivel național au fost 18.000 de secții, un număr semnificativ de voturi au venit de la acești delegați trimiși de PSD și PNL.
      Nu e clar de ce ar fi făcut cele două partide acest gest, însă foarte probabil că au preferat să aibă un UDMR mai departe legat de București decât să izoleze treptat partidul și să-l facă tot mai dependent de Budapesta. Apoi, ambele partide au beneficiat de sprijinul UDMR. De fiecare dată când au fost la guvernare, maghiarii le-au asigurat majoritatea în Parlament." ! :(
      • +1 (3 voturi)    
        Astăzi, PNL a recunoscut ! (Miercuri, 29 mai 2019, 12:41)

        FlorinAndrei [utilizator] i-a raspuns lui FlorinAndrei

        "PNL a trimis reprezentanți în locul UDMR în 2-3% din secțiile de vot pentru că partidul condus de Kelemen Hunor nu a desemnat suficienți reprezentanți, arată Partidul Național Liberal într-un răspuns pentru G4Media.ro. "
    • -1 (17 voturi)    
      Explicatile ...? (Marţi, 28 mai 2019, 18:31)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Explicatiile sunt f f simple . USR are multi maghiari in componentă, dar cei mai multi apartin familiilor mixte maghiaro- românesti.DESIGUR, elementul etnic românesc este preponderent !In urbea mea ardelenească în care locuiesc, fenomenul USR -PLUS are multi reprezentanti. In exclusivitate tineri. Cunosc personal cel putin 40 de exemple de acest fel.
  • +3 (13 voturi)    
    Nu-i nici un miracol (Marţi, 28 mai 2019, 17:48)

    LoBa [utilizator]

    La europarlamentare se poate vota pe liste suplimentare la oricare sectie de votare. Deci si cei care nu s-au aflat la domiciliu au votat. Comparativ la alegerile parlamentare din 2016 se putea vota doar la domicilu sau in gari.
    • +3 (11 voturi)    
      ? (Marţi, 28 mai 2019, 19:17)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      nu erau pe listele speciale, ta-naa.
      • +6 (6 voturi)    
        Cum asa? (Marţi, 28 mai 2019, 22:30)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        De unde stii cum au votat listele permanente si cele speciale? Au buletin diferit de vot?
        • 0 (2 voturi)    
          pai... (Miercuri, 29 mai 2019, 12:05)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui copci

          daca vezi pe listele suplimentare ca iexista unii cu domiciliul in Covasna, Harghita, Mures si oarecum si Satu Mare poti presupune ca oarecum se poate...

          Dar in Arges, Prahova??? Bre - prea di tot cu maghiarii astia
  • +15 (25 voturi)    
    Nu contestă nimeni alegerile? (Marţi, 28 mai 2019, 17:52)

    asavreau [utilizator]

    Eu cred că este un răspuns.PSD a furat și și-a ajutat și prietenul care la susținut în Parlament.PNL și USR-PLUS euforici că au câștigat nu mai au chef să conteste rezultatele,să facă o analiză.Și cine să ancheteze Guvernul?Adina Floarea?DNA nu mai există..PSD a obținut real 10-12% voturi,restul sunt furate.Totul corelat cu blocarea votului în diaspora.
  • -6 (18 voturi)    
    greu cu ganditu! (Marţi, 28 mai 2019, 17:53)

    independentu [utilizator]

    la legislative se voteaza pe circumscriptii, nu poti vota oriunde in tara, doar in judetul tau.
    la europarlamentare poti vota oriunde, inclusiv in strainatate
    cresterea numarului de voturi pt. UDMR pe tara a fost mai mica decat cresterea participarii la vot, de la 39% la 50%.
    In 2016 au avut 435 de mii, acum sunt undeva in jur de 500.000.
    UDMR a scazut cu mai mult de un procent in 2019, fata de 2016!
    e greu de acceptat ca au votat si in deplasare, nu?

    mai bine scenarita!
  • 0 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 mai 2019, 17:54)

    [anonim]

  • +16 (26 voturi)    
    ce mai intrebati? (Marţi, 28 mai 2019, 17:57)

    U_swamp [utilizator]

    Cine avea interesul ca UDMR sa-i fie indatorat pentru indeplinirea pragului?
  • +4 (14 voturi)    
    F. bine remarcat. Acest mister se cere clarificat! (Marţi, 28 mai 2019, 18:04)

    Habermas [utilizator]

    Sa vedem, cine il urmeaza pe Dragnea pentru distorsionarea rezultatelor alegerilor?
    Caci da, daca voturile au fost fraudate in mod sistematic in favoarea UDMR, atunci:
    1. In mod sigur au fost fraudate si in vafoare PSD
    2. Rezultatul alegerilor a fost viciat pentru ca depasirea sau nu a pragului de 5% de catre UDMR este important.
    • +3 (3 voturi)    
      prea tarziu (Miercuri, 29 mai 2019, 6:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Daca PSD si-a trimis membrii sa voteze cu UDMR, nu e frauda, doar prostie. Buletinele de vot nu sunt nominale, deci nu se poate verifica sub nici o forma cine si cum a votat. Tocmai asta este si scopul.. Votul este secret.
      Sunt convins ca in sectiile de vot unde au fost doar reprezenanti PSD si PNL s-a furat, altfel nu se explica de ce USR-PLUS e singura care a scazut asa de mult sub exit-poll-uri. Se poate cere renumararea voturilor, dar e putin probabil sa fie atat de prosti incat sa lase in sac voturi pentru USR-PLUS si sa treaca pe procesul verbal UDMR.
  • +8 (14 voturi)    
    Un procent pierdut... (Marţi, 28 mai 2019, 18:06)

    matache [utilizator]

    ... de catre PSD nu duce la pierderea unui europarlamentar, insa acelasi procent adaugat UDMR-ului a ajutat la trecerea pragului, astfel PSD are inca doi europarlamentari aliati care nu s-au distribuit la celelate partide. Probabil ca nu sunt chiar atat de prosti consultantii aia, ne convine sau nu. Negocieri si intelegeri subterane au existat totdeauna, cred ca sunt greu de dovedit, desi orice om inteligent pricepe ca exista o strabaciune in asta...
    Insa nimic nu interzice nimanui sa voteze cu orice partid, desi este foarte ciudat ce s-a intamplat
  • +9 (17 voturi)    
    Asa e sabotata Romania, in cardasie (Marţi, 28 mai 2019, 18:07)

    animatron [utilizator]

    Separatistii maghiari organizati in aceasta uniune culturala (asta e statutul UDMR, nu e "partid") reprezinta in acest moment o vulnerabilitate pt Romania. Pentru ca sunt din ce in ce mai legati de Budapesta, acolo unde guverneaza un neprieten (pt a folosi un eufemism) al Romaniei si al UE, Orban Viktor, un autocrat mare admirator si amic al lui Vladimir Putin.

    Partidele romanesti, pt a-si facilita jocul politic, au acceptat ca organizatia culturala maghiara sa fie considerata un "partid" si chiar i-a fost usurata adeziunea la PPE.
    S-a sperat ca maghiarii din Romania, ca cetateni romani, vor urma liderii udemeristi doritori de o cale "autonomista" moderata, fara conflict.
    Iar acestia din urma, liderii UDMR, au capatat functii, sinecuri, avantaje financiare, au fost lasati mult timp sa fure cot la cot cu ceilalti penali din clasa politica.

    Orban Viktor a decis sa introduca in jocul sau politic din Ungaria si pe maghiarii din Romania (si din tarile vecine Ungariei) convins ca acestia il vor sustine electoral la fiecare rand de alegeri din Ungaria. Si asa s-a si intamplat de altfel.

    Sute de mii de maghiari (si practic toti liderii UDMR) au jurat credinta Ungariei si au primit pasaportul ungar, multi dintre ei parasind Romania pt o viata ceva mai buna in tara vecina.
    Dublata si de o natalitate f scazuta in randul comunitatii, situatia maghiarilor din Romania, ca procent in totalul populatiei, s-a degradat treptat, e vizibil la recensaminte si la rezultate electorale.

    De la un aproape 7% imediat dupa Revolutie (1989), astazi e posibil ca maghiarimea sa fi trecut in jos pragul de 5%.
    Liderii UDMR sigur stiu realitatea, veti gasi multe interventii ale lor in ultimii ani facand apel la guvernele Romaniei sa sprijine natalitatea si propuneri de a scadea pragul electoral la 3% (sub pretext de democratie mai reprezentativa).

    E posibil ca PSD si PNL, cu vot romanesc, sa fi ajutat UDMR sa se mentina in Parlament, pt a o folosi. Nu e moral si nici democratic, e o mizerie!
    • +2 (2 voturi)    
      . (Marţi, 28 mai 2019, 19:22)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      cei 2 unguri , indiferent cum au ajuns, raspund prioritar la comenzile de Budapesta, nu la comanda cui le-a facilitat accesul in PE
      • 0 (0 voturi)    
        da, dar pretenia (Miercuri, 29 mai 2019, 12:09)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Cum s-ar mai intretine loco, in Bucale ,via Parliamentul Romaniei???

        Si pana la urma de ce???

        NU reprezinta O INTENTIE DE VOT onesta - aici este una mare problema.
  • -5 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 28 mai 2019, 18:07)

    Sandro [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      voturile astea de care vorbesti.. (Marţi, 28 mai 2019, 21:07)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Sandro

      le tine cineva in geanta si le da asa..la cine vrea el ?
      cu ce o sa-i ''mature'' usr-plus, ca daca e dupa ei dispare proprietatea..deci..de unde matura ?
  • +8 (12 voturi)    
    PSD incearca sa se dea tacut la fund (Marţi, 28 mai 2019, 18:08)

    Habermas [utilizator]

    ca sa se nu se afle - spera ei - cat de putred este partidul din spatele lui Dragnea, fost in spatele lui Ponta Plagiatorul, "Mihaela Dragostea Mea", Nastase auto-impuscatul si Iliescu "Mai Draga".

    INVESTIGATIE. Vrem INVESTIGATIE!
    Sa vedem ce a facut partidul asta in ultimii 30 de ani!
  • +6 (12 voturi)    
    Curios (Marţi, 28 mai 2019, 18:10)

    florinos [utilizator]

    - curios ca au reusit sa stranga cat aveau nevoie plus o marja de eroare de 0.7%
    - ieri pe la ora 17 BEC anunta ca s-au contorizat aproape 90% din voturile din România + Diaspora, acum a trecut o zi si nu avem rezultate finale
    - cine administreaza aplicatia care contorizeaza voturile ? cine poate interveni in baza de date ?
  • -3 (15 voturi)    
    Eu cred ca fluierati in biserica (Marţi, 28 mai 2019, 18:15)

    DanCris [utilizator]

    E un lucru stiut deja ca UDMR-isti joaca la doua capete. Ei se au bine cu structurile de securitate de la noi. Ceva de genul : ne lasati sa fim stapani peste prostimea noastra iar noi nu facem probleme de genul PCM,
    Daca nu scot la alegeri 5% atunci sunt mancati de restul de extremisti si nu mai ai cu cine discuta.
    Ati descoperit deci ceva care se banuia : securitatea poate sa intervina in alegeri.
    Care alt partid a mai obtinut un scor uluitor ? Tot unul care e banuit de mult ca a fost constituit in laboratoare subterane?
    Deci pun pariu ca tema asta o sa se ingroape repede...
    • +5 (5 voturi)    
      .... (Marţi, 28 mai 2019, 19:32)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Ei, lasati, se uita cum a ajuns Mircea Diaconu in PE? Tot securistii l-au trimis? Sau erau securisti de bine? ALDE? Acum si-au luat o teapa gigantica, mi-e ca Tary il urmeaza curand pe Livy.
  • -2 (12 voturi)    
    Mda, ce curiozitate... (Marţi, 28 mai 2019, 18:19)

    midufi [utilizator]

    S-au sculat mortii maghiari din morminte, probabil.
    Udmr, adica Psd-ul maghiar, nu si-a schimbat naravurile, ba chiar mai rau, s-a apropiat de psd.
    Acum, ca Dragnea nu mai e in carti, desigur, o sa se faca ca e in opozitie.
    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +7 (13 voturi)    
    Inca un lucru curios (Marţi, 28 mai 2019, 18:20)

    CHS [utilizator]

    Scorul UDMR in tara era 5.4% inaintea numararii voturilor din Diaspora. Tinand cont ca in Diaspora s-a votat masiv USR+/PNL, ma asteptam ca dupa numaratoarea voturilor externe UDMR sa scada sub 5%.

    Surpriza: UDMR a crescut dupa adaugarea voturilor din diaspora.
    • -3 (9 voturi)    
      pai da... inteligenta e un cadou incredibil (Marţi, 28 mai 2019, 19:23)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui CHS

      Te-ai gandit ca sunt si unguri din Romania plecati la lucru in Germania si alte tari? Pai da, era de mintea cocosului, un animal mai destept decat tine.
  • +12 (16 voturi)    
    Este simplu de aflat... (Marţi, 28 mai 2019, 18:25)

    RobertRO [utilizator]

    ... trebuie doar ca cineva - ex: o institutie anume :) sa vrea sa afle.

    Exemplu concret:
    - se intra pe site-ul oficial al Biroului Electoral Central (bec.ro), pagina cu rezultate provizorii alegeri euro-parlamentare 2019;
    - se alege la intamplare o sectie de votare. Caz ales aleator: jud. Vrancea, sectia 85;
    - se descarca procesul verbal (scanat) cu rezultatul votului;
    - se constata ca in sectia respectiva (din orasul Odobesti) au votat 4 persoane cu UDMR. Pana aici, nimic de mirare: poate au pus oamenii stampila aiurea, sau sunt fani UDMR;
    - dar, la sfarsitul procesului verbal, se observa ca dl. Oparteanu Gheroghe (nume unguresc get-beget) a semnat ca fiind membru al biroului electoral al sectiei de votare avand apartenenta politica UDMR (?!)

    Acesta nu este deloc un caz izolat. Incercati orice alta sectie, aleasa la intamplare - din alte judete decat cele cu etnici maghiari. In (aproape) toate sectiile de votare a existat un membru din partea UDMR, care de regula nu este de nationalitatea respectiva.

    De aici, imaginatia este libera sa zburde :)
    • +1 (1 vot)    
      parerea mea... (Miercuri, 29 mai 2019, 12:14)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      O greseala atent studiata prin colaborarea dintre BEC local/judetean, mafia politica locala pesedista si evident secu care ii si intrece.

      Este doar o chestiune de imaginatie libera...
  • -2 (6 voturi)    
    Tot pesedeul (Marţi, 28 mai 2019, 18:27)

    ap101 [utilizator]

    E de vina. A fost o strategie pusa la cale de dragnea.
  • +2 (8 voturi)    
    Opaa (Marţi, 28 mai 2019, 18:29)

    Coco_papagal [utilizator]

    Dragnea tu ai fost prapaditule?
    DNA se poate o autosesizare?
  • +11 (15 voturi)    
    Vaaai! (Marţi, 28 mai 2019, 18:30)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Ce vreti sa insinuati? Ca nu pot exista si romani de buna credinta, atit de satisfacuti de extraordinarele performante ale UDMR in ultimii 20 de ani, incit sa ii voteze din proprie initiativa, fara motivatie etnica???
  • -6 (18 voturi)    
    Ce are sula cu prefectura, (Marţi, 28 mai 2019, 18:32)

    xrogo [utilizator]

    adica cu doua zile inainte de alegeri UDMR denunta intelegerea cu PSD si drept multumire PSD-ul cica i-ar fi ajutat pe unguri sa faca pragul, ma, voi va auziti ce enormitati ganditi si spuneti?
    • +4 (4 voturi)    
      Denunta . (Marţi, 28 mai 2019, 18:38)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      . asa la TV.. ca in parlament sunt frati in continuare. Da, enormitati.
    • +1 (7 voturi)    
      aiurea (Marţi, 28 mai 2019, 18:44)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      pesedeul măcar e consecvent în linia pe care-o urmează, udemereul mereu a fost partidul-moluscă, s-a "dat" cu indiferent cine avea șanse la guvernare. Din acest punct de vedere, udemereul e cea mai dizgrațioasă, cea mai dezgustătoare formațiune politică, nici măcar homunculusul politic numit pnțcd-pavelescu n-o egalează.
      • -4 (10 voturi)    
        prostia e fara limite (Marţi, 28 mai 2019, 19:28)

        eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        UDMR are programul lui politic, printre care e statul de drept, democratia si dezvoltarea economica. A avut nenumarate initiative legislative care au trecut de parlament si senat care a inbunatatit viata a milioane de romani, nu e de mirare ca a fost votat de mai mult de 1% din populatia de peste Carpati, si peste 10% din Transilvania.
        • -1 (3 voturi)    
          Aberatii iliesco-melescaniene (Miercuri, 29 mai 2019, 11:23)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

          pentru care te iertam.

          Caci senilitatea se manifesta, ce-i drept, si la varste mai fragede.
  • +7 (9 voturi)    
    în Botoșani :) (Marţi, 28 mai 2019, 18:38)

    ampersand [utilizator]

    Uszkay Csaba Amariei, Veresztoy Aciobăniței, Palucilă Attila, etc
    • 0 (0 voturi)    
      Doamne ce de s-au inmultit acestia in 3 anisori... (Miercuri, 29 mai 2019, 12:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Ei, chiar asa???

      Si nu este numai in Botosani - all over...Curat intamplator!
  • +4 (10 voturi)    
    mama ce stire (Marţi, 28 mai 2019, 18:47)

    arthur_l [utilizator]

    cati romanocatolici si reformati sunt in botosani ?
    astfel poate aflati raspunsul.

    mosu si/o schimbat numele dupa 1944 din silaghi arpad in popa aurel dar el a ramas tot reformat.

    acum nu caut eu explicatii, ca poate oamenii asa sunt de dusi cu capul incat daca baronul le/o fi spus sa nu voteze cu psd ci sa voteze cu udmr sau cu lazlo poate ca or chiar crezut si au votat desi erau romani ortodocsi.

    :)
    • -1 (3 voturi)    
      ce treaba au romano catolicii? (Marţi, 28 mai 2019, 21:10)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

      sau doar maghiarii pot fi catolici dupa tine?
    • 0 (0 voturi)    
      no tulai doamne (Miercuri, 29 mai 2019, 12:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

      Si pana amu nu s-a mai pronuntat si ase si dintr-o data brusc se reforma in iUDMR...

      Minus ai luat de la mine.
  • +4 (16 voturi)    
    amnezicilor.... (Marţi, 28 mai 2019, 18:52)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cîndva Popa Tokeș a fost votat ca eurodeputat de 4000 maghiari din... JUDEȚUL VASLUI !!!!
    • +2 (6 voturi)    
      hehe (Marţi, 28 mai 2019, 19:08)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Minti mai ceva ca o mazeta sovietica :-) . Semn ca sunteti ingroziti de ce urmeaza ;-)
  • -5 (17 voturi)    
    UDMR e singurul partid serios din Romania (Marţi, 28 mai 2019, 19:00)

    Lucian Ilea [utilizator]

    si io am votat cu ei cand aveam 20 d ani
    aveam un coleg Claudiu jumate ungur el tot timpu numa cu UDMR voteaza
    si familia lui amandoi la fel
    ei sunt seriosi si antipatici
    ma rog ca ungurii
    • 0 (0 voturi)    
      bati campii (Miercuri, 29 mai 2019, 14:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      ungurii sunt seriosi cand au un interes...ex interesul sa fure cot la cot cu guvernul PSD.
      daca nu mai au interes, nu mai sunt seriosi (ex sa ridice imunitatea lui Tariceanu).
  • +1 (5 voturi)    
    deci se fura (Marţi, 28 mai 2019, 19:03)

    hopsinoi [utilizator]

    sau votantii PSD au incurcat trandafirii. poate are si STS o opinie!

    Cu siguranta nu avem atatea unguri in tara (moldova, Olt) sa faca asemena procent.
  • -3 (5 voturi)    
    Explicație simplă (Marţi, 28 mai 2019, 19:19)

    rectificare [utilizator]

    Acei 15 ... 20 de maghiari din județ, au făcut ce a făcut și mama primarului din Constanța: au venit la vot cu căte 10 ... 20 de buletine de vot ascunse prin buzunare si profitănd de superficialitatea celor din comisii, le-au băgat în urne. Sigur au făcut asta și in Covasna, Harghita si Mures, dar la scara mult mai mare !
  • +1 (5 voturi)    
    RMDSZ (Marţi, 28 mai 2019, 19:22)

    johnHD [utilizator]

    si ce e mare mirare...nici eu nu apar ca maghiar in Sibiu dar totusi am re-votat cu ei dupa 19 ani...e poate greu de crezut , dar unele sondaje aratau ca UDMR nu va trece de pragul electoral.Asa ceva nu putem accepta.Asta ne-a mobilizat.Multumim sondajelor.
  • +3 (7 voturi)    
    eu zic asa (Marţi, 28 mai 2019, 19:29)

    disraeli [utilizator]

    ceangai, catolici sau membrii ai unor famili mixte care se declara romani la referendum.
    • +1 (1 vot)    
      Sau romani ce votează UDMR (Miercuri, 29 mai 2019, 1:43)

      Marinake [utilizator] i-a raspuns lui disraeli

      Ca poate exista. 08
  • +1 (5 voturi)    
    Cam ciudat intr-adevar (Marţi, 28 mai 2019, 19:30)

    gemart [utilizator]

    Ideea ca PSD ar fi fraudat in favoarea UDMR e aiurea. Ce interes avea PSD sa trimita doi etnici unguri in la Bruxelles? Dimpotriva daca UDMR nu trecea pragul PSD ar fi avut sansa unui mandat in plus. Si cum s-ar fi produs frauda? Prin indicatii ar fi fost ciudat. Furt direct? Sa fim seriosi, Tot ce putea fura PSD, furau pt ei.

    Pe de alta parte nici explicatiile "simple" gen casatoriile mixte nu par logice si nu justifica diferenta fata de alegerile recente, doar nu s-au castorit mii de ramani cu unguroaice sau romanice cu unguri in ultimii 2-3 ani.

    Avansez si eu o explicatie simpla: analfabetismul in crestere, probabil bine corelat judetele rosii a facut ca multi sa confunde cei 3 trandafiri ai PSD cu cele trei petale ale UDMR, aflate pe aceeasi pagina.
  • +2 (4 voturi)    
    oare maghiarii stiu ca pot verifica la AEP daca (Marţi, 28 mai 2019, 19:32)

    N.S. [utilizator]

    au votat sau nu? poate ca ar trebui facuta o campanie de informare in limba maghiara!
  • +3 (7 voturi)    
    E o curiozitate, dar explicabila f simplu (Marţi, 28 mai 2019, 20:33)

    holdup [utilizator]

    ...alegatorii nescoliti si/ sau beti, batrani ce nu vad bine din sate aruncate peste dealuri au pus stampila aiurea...e ceva legat de buletinul de vot ( siglele aprox. asemanatoare ale psd si udmr sau asezarea pe buletinul de vot a lor sau altceva)...uitati va la numarul de voturi anulate, ce intareste ce spun.
    Plus propria experienta;fiind observator la o sectie dintr un mic sat, la alegerile generale 1996, uniunea italienilor din Ro a avut 45 voturi in conditiile in care saracii nu vazusera in viata lor "picior de italian" in satul lor; cauza:la tragerea la sorti pt asezarea pe buletinul de vot au avut avantajul sa fie prima sigla dreapta sus pe prima pagina, psd fiind alaturi, dar in stanga....parerea mea, hac
    • 0 (0 voturi)    
      hohoho (Miercuri, 29 mai 2019, 12:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui holdup

      Un roman beat numai daca este pesedist voteaza iUDRM...

      Pasunea a fost mare si ca sa nimeresti tocmai in iUDRM, si asa de multi si de variati... zau....
  • +5 (7 voturi)    
    Nu to romanii sunt niste uriciosi (Marţi, 28 mai 2019, 23:37)

    Ulad [utilizator]

    Udmr e un viabl prtid dreapta. Rog mizantropii crestini ortodcosi care practica doctrina urii sa dea unlike aici.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate, (Miercuri, 29 mai 2019, 4:35)

      holdup [utilizator] i-a raspuns lui Ulad

      dar ai grija cum tastezi!
  • +2 (6 voturi)    
    doar din experienta personala (Miercuri, 29 mai 2019, 3:42)

    fenice_d [utilizator]

    1. Ca tanara - in vremea aceea - care a urmarit toate dezbaterile televizive dupa Revolutia din 1989, inclusiv cele in care se discuta Constitutia, stiam acest lucru deja: Partidele minorităților etnice din România - Wikipedia
    ... tocmai am consultat lista; dl. presedinte Iohannis, de ex., a fost si presedinte al FDGR;
    2. dupa mama, am sange maghiar (dupa tata, nemtesc, rudele mele fiind originare din Sibiu) si, daca pana acum am votat cu alte partide (N. B., in 2016 am votat USR!!), acum am crezut de cuviinta sa votez pe cineva apropiat sufletului meu; doar am copilarit in Arad;
    3. l-am urnarit pe actorul Mircea Diaconu in filme si spectacole; atunci cand, trecand pe strada, l-am vazut in fata unei mese pe care statea catastiful in care se strangeau semnaturile pentru alegerile in Parlamentul European, am semnat, i-am urat mult succes, apoi l-am votat. Pur si simplu.
    4. sunt catolica... si, probabil, am o viziune utopica asupra lumii. Dar, ca persoana care merge la biserica si care a studiat istoria, stiu ca nu ura si dezbinarea rezolva problemele.
    • 0 (0 voturi)    
      pe rand, personal dar nu o luati prea personal... (Miercuri, 29 mai 2019, 12:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui fenice_d

      1. tocmai de aceea a fost data legea partidelor prin 2003 care spune ceva dar nu pana la capat. UDRM de aceea nu este partid politic si doar o organizatie bazata pe criterii etnice...

      Personal nu resping alte etnii ci doar prostia cand depaseste o anumita marja - Veorika este in marja acceptata de pesedea si de aceea a ajuns PM de la partidul politic care se considera maretul partid...Pentru mine insa este proasta satului ajunsa in fruntea satului.

      2 - mixt de sange am si io dar nu as vota iUDMR dupa ce a stat in coasta aliantei nebunilor!

      3. m-am enervat si m-am opus candidaturii lui Mircea Diaconu

      4 nerelevant pentru mine - zice sa nu furi, sa nu minti si la catolici si iote ca tocmai asta s-a petrecut dupe cum se vede cu ochiul liber - mai ramane sa fie si dovedit! Evident fara de ura - din dragoste pentru adevar!

      M-am distrat - "Az a szep" (ozosep)
    • 0 (0 voturi)    
      ati votat pe malul prutului sau in campia romana? (Miercuri, 29 mai 2019, 17:21)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui fenice_d

      daca nu, tot ce ati scris este irelevant!
      in muntenia si moldova s-a inregistrat o crestere de 400% a voturilor pentru udmr in comparatie cu europarlamentarele anterioare!
      orice motivare prin specificitatea votului la europarlamentare este halire de rahat de catre postaci!
  • +2 (4 voturi)    
    Nasol (Miercuri, 29 mai 2019, 6:20)

    tontu [utilizator]

    Daca PSD a ajutat UDMR la alegeri sansele opozitiei de a schimba majoritatea parlamentara sunt aproape nule.
  • +2 (2 voturi)    
    UDMR a cedat oameni in sectiile de votare (Miercuri, 29 mai 2019, 7:12)

    Mihai Enciu [anonim]

    https://realitateadeialomita.net/psd-a-legitimat-220-de-membri-in-sectiile-de-votare-din-partea-udmr/
  • +2 (2 voturi)    
    completare (Miercuri, 29 mai 2019, 8:32)

    davidpeter [utilizator]

    Orice este posibil. UDMR, la fel ca PSD, ALDE, PNL, USR-PLUS, PMP etc., este un partid politic parlamentar in Romania. Insa, poate, ar fi util sa vedem si celelalte rezultate ale formatiunii comunitatii maghiare din ultimii 10-15 ani. Astfel am vedea, ca de ex. in 2016 in primul tur, la o rata de participare asemanatoare, candidatul UDMR si cel al PPM(celalalt partid maghiar din Romania) impreuna au primit un numar de voturi comparabil cu cel de acum. Introducerea in analiza a numarului de etnici maghiari(conform recensamintelor) are o relevanta limitata, drept dovada stau rezultate de la mai multe alegeri parlamentare/prezidentiale/europene, la care UDMR+PPM au primit voturi si din partea comunitatii romanesti, asa cum etnici maghiari a votat cu partide etnic romanesti.
  • -1 (7 voturi)    
    Articolul ăsta doar instigă la ură (Miercuri, 29 mai 2019, 8:45)

    mihaica [utilizator]

    Mi se pare foarte plauzibil să ai câte 1-2 mii de maghiari într-un județ ca Constanța dat fiind că sunt peste 1,2 milioane de maghiari în România. Oamenii se căsătoresc, se mută cu diferite oportunități, călătoresc, unii sunt maghiari doar după un părinte etc. Iar în diasporă trăiesc foarte mulți maghiari, că și românii etnici maghiari a trebuit sau au vrut să emigreze. Așa că așteptarea că voturile ar fi trebuit să scadă e o prostie, împreună cu articolul și majoritatea comentariilor de aici toate plină de ură la adresa unei minorități.

    Eu sunt un român căsătorit cu o unguroaică, care are casa într-un sat maghiar și a votat USR. Ar fi un caz curios pentru unii!
  • +1 (3 voturi)    
    o forma de protest (Miercuri, 29 mai 2019, 8:54)

    Matrix8086 [utilizator]

    Eu cred ca este o forma de protest la adresa politicienilor romani "pur-sange". Acesti votanti, daca nu ar fi votat UDMR, si-ar fi anulat votul (tot o forma de protest la adresa politicienilor), dar aceasta forma de protest este mai inedita si am practicat-o si eu, la localele din 2016. :D
  • -1 (3 voturi)    
    Atentie la ceangăii din Moldova! (Miercuri, 29 mai 2019, 11:06)

    SCRAMBLED [utilizator]

    Majoritatea ceangăilor din Moldova se pretind maghiari și sunt catolici.
    Sunt încurajați de Statul ungar, de UDMR și de Biserica Catolică să se considere maghiari.
    Problema e controversată, nici ei nu știu exact dacă sunt unguri, secui sau români maghiarizați.

    Eu cred că asta ar fi explicația.

    De acord cu comentatorul mihaica, comentariile pline de ură la adresa maghiarilor sunt penibile.
    Explicația dată de holdup este josnică. Dumnealui pretinde că alegătorii sunt cam proști.
    Proști or fi în general, dar cum se face că tocmai în județele cu populație de ceangăi (Neamț, Bacău, Iași) au fost multe voturi pentru UDMR?
  • -2 (4 voturi)    
    explicatia e mai simpla decat pare (Miercuri, 29 mai 2019, 13:00)

    mos ion roata [utilizator]

    La coada la vot am auzit urmatoarea discutie intre un tanar si un cetatean trecut de 80 de ani:
    Varstnicul-Eu chiar nu stiu cu cine sa votez.
    Tanarul-puneti stampila pe oricine doar sa nu fie psd
    Varstnicul-daca nimeresc UDMR?-
    Tanarul..............
    Cam asa cred ca s-a intamplat
    • -2 (2 voturi)    
      nope (Miercuri, 29 mai 2019, 14:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      asta ar insemna cateva mii de voturi in plus...dar UDMR a trecut de 6%.
      In realitate cred ca Orban al Ungariei a gasit el o metoda sa isi bage coada si sa mituiasca alegatorii.
  • 0 (2 voturi)    
    de verificat (Miercuri, 29 mai 2019, 14:36)

    manda [utilizator]

    Trebuie verificat daca nu cumva e vorba doar de cateva sectii ce au avut doar observatori UDMR, PSD, ALDE ......
  • 0 (0 voturi)    
    e mai mult decat limpede ca (Miercuri, 29 mai 2019, 17:09)

    Antenistontel [utilizator]

    toate voturile dubioase pentru udmr s-au obtinut in judetele dominate de 30 de ani de psd!
  • 0 (0 voturi)    
    Saracia, a dus la vinzarea votului catre UDMR (Joi, 30 mai 2019, 9:33)

    Viziteu Liviu [anonim]

    Explicatia pt voturile obtinute de UDMR in Botosani si in toate judetele fara populatie de etnie maghiara este saracia . in toate sectiile de votare din Botosani UDMR a avut reprezentanti , bineinteles au fost oameni de la PSD care au primit 266 ron pt activitatea din comisia de votare . Acestia au trebuit sa voteze pt UDMR , DACA NU AR FI VOTAT - in toamna la alegerile prezidentiale nu mai pupa sectie de votare . Conluzia -saracia- pt cativa leuti au trecut pragul UDMR-ul . Asta se intampla la toate alegerile , fiind partid parlamentar UDMR are reprezentanti in sectiile de votare din toata tara , iar tradatori de neam pt cativa lei sunt destui.